Raketový křižník Petr Veliký vyzkoušel protiraketový systém

Petr Veliký
Foto: Raketový křižník Petr Veliký třídy Kirov / Wikipedia, RIA Novosti, Grigory Sysoev

Ruský raketový křižník Petr Veliký uskutečnil v nedávné době test svého protiletadlového a protiraketového systému. Ruské námořnictvo se tak zapojilo do série testů, kterými se Rusové snaží ověřit a vylepšit schopnosti svého obranného štítu, do kterého vedle pozemních systémů spadají také lodě. Připomeňme, že výše uvedený křižník je vybaven výkonnými systémy S-300F a S-300FM.Ruský raketový křižník Petr Veliký je v současné době jediné sloužící plavidlo třídy Kirov, která byla vyvinuta ještě v době Studené války. Dodnes se jedná o jednu z hlavních chloub ruského námořnictva, jež hraje významnou roli v Severní flotile. O pohon křižníku se totiž stará dvojice jaderných reaktorů a na palubě se nachází výkonné protiletadlové systémy s možností použití také proti balistickým raketám.

Hlavní obrannou zbraní určenou proti vzdušným cílům je totiž dvojice protiletadlových systémů středního až dlouhého doletu S-300F a modernějšího S-300FM vybaveného výkonnějším typem antirakety 48N6. Zatímco prvně uvedený systém dříve nasazovaný také na plavidla třídy Slava dokáže sestřelovat cíle do vzdálenosti 90 a letové hladiny 25 kilometrů, novější varianta dokáže ničit vzdušné cíle až na vzdálenost 150 kilometrů do výšky od hladiny moře 27 kilometrů!

Petr Veliký

Foto: Umístění antiraket systému S-300F(M) na raketovém křižníku Petr Veliký / Wikipedia, RIA Novosti, Grigory Sysoev

Právě protiletadlový komplet S-300FM  byl vybaven systémem využívající poloaktivní radar a rádiové navádění. Získal tím schopnost zasahovat taktéž proti balistickým raketám kratšího doletu. Petr Veliký je navíc v současné době jediným ruským plavidlem, které je vybaveno nejmodernější variantou S-300FM.

Rusové v současnosti provozují Petra Velikého zároveň jako jediné plavidlo třídy Kirov z celkem 4 vyrobených lodí. Do roku 2020 však Rusové vážně uvažují o znovu nasazení zakonzervovaných tří zbývajících křižníků, která mají pomoci zvýšit sílu ruského obranného systému.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko staví novou těžkou mezikontinentální raketu

Přezdívkou „Ďábel“ (SS-18 Satan) je v kódu NATO označovaná těžká ruská mezikontinentální raketa ...

Modernizace ruského námořnictva se dotkne ponorek i hladinových lodí

Flotila ruských válečných ponorek bude v nejbližších letech výrazně modernizována a rozšířena. ...

Čína údajně vyvíjí novou třídu torpédoborce určenou k ničení vzdušných cílů

Číňané mají podle některých zpráv vyvíjet novou třídu torpédoborce určeného zejména k nesení ...

Ruské vrtulníky pro francouzské lodě Mistral

Ruské námořnictvo hodlá ke každé ze svých čtyř budoucích lodí třídy Mistral přidělit až 30 vrtulníků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Black Eagle
  17:00 21.12.2012

  Myslím si že protiraketový systém sa bude modernizovať a bude sa vybavovať raketami s väčším dostrelom a lepšiou manévrovateľnosťou .

  Myslím si že protiraketový systém sa bude modernizovať a bude sa vybavovať raketami s väčším dostrelom a lepšiou manévrovateľnosťou .

 • cejkis
  23:47 01.10.2012

  Díky za tento článek. Jen bych doplnil, že autonomní systém protiraketové obrany byť s uctyhodnými parametry v moderním bojišti neobstojí.

  Díky za tento článek. Jen bych doplnil, že autonomní systém protiraketové obrany byť s uctyhodnými parametry v moderním bojišti neobstojí.

Načítám diskuzi...