Rakouské granáty pro Armádu ČR

Vlevo útočný granát OffHGr 85, vpravo obranný SplHGr 85; větší foto / Rheinmetall Waffe Munition

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a obranné granáty od rakouské firmy ARGES, dceřiné společnosti německé Rheinmetall Waffe Munition. Cena zakázky dosahuje 200 milionů Kč.

„Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale prověřený a účinný prostředek reflektující jednak současné bezpečnostní hrozby a jednak potřeby vojáků v bojových operacích,“ uvedl Petr Vávra, vedoucí vojenského odboru České zbrojovky.

 

 

Armáda ČR získá granáty SplHGr 85 (obranný) a OffHGr 85 (útočný). Stejné granáty nedávno zakoupila například polská speciální jednotka GROM.
 

„Se společností Rheinmteall spolupracujeme již skoro 10 let na různých projektech. Jejich vysoce kvalitní munice nám pomáhá v prodeji podvěsného granátometu CZ 805 G1 z produkce České zbrojovky a.s. a my pomáháme jim při prodeji munice,“ uvedl Vávra.

 

Cena zakázky je 200 milionů Kč, ale v tiskové zprávě se neuvádí počet nakupovaných granátů. V ceně je nepochybně započteno i provozní vybavení, cvičné granáty, výcvikové pomůcky, přepravní boxy, nástroje, nářadí, atd. atd. Obecně se ale cena jednoho granátu pohybuje od několika desítek dolarů, až po několik stovek dolarů. Například výrobní cena standardního amerického granátu M67 je 30 dolarů (při cenách z roku 2005).

 

Česká zbrojovka plánuje přenesení výroby granátů na území České republiky a to i pro případ mobilizace a krizových stavů státu. Pro projekt ručních granátů počítá při výrobě se spoluprací se státní společností Explosia a.s. „Je to pro nás velmi zajímavý partner, jehož portfolio doplňuje náš program komplexního zajištění výzbroje speciálních jednotek. V současnosti máme společné nabídky ve třech zemích,” komentoval spoluprací Vávra.

 

Armáda ČR v současné době používá zastaralé československé univerzální ruční granáty URG-86 (hmotnost 430 g) a zbytky sovětských obranných ručních granátů F1 (600 g), který vychází z francouzského granátu F1 z roku 1915. Výroba granátů URG-86 probíhá v českém podniku ZEVETA Bojkovice a ve VOP Nováky na Slovensku.

 

Granáty URG-86 slovenské výroby v minulosti způsobily několik tragédií. V roce 2012 chybějící distanční kolík (který se přes tlumicí vložku opírá o pyrotechnickou pojistku) způsobil nechtěnou explozi URG-86, která si na Slovensku vyžádala jeden život a tři zraněné. Následná kontrola potvrdila chybějící distanční kolik u tří dalších granátů.

 

V roce 2013 exploze URG-86 poranila pyrotechnika, který zkoušel funkčnost granátu v Centru testování munice v blízkosti VOP Nováky. Pyrotechnik utrpěl vážné zraněné hlavy, břicha a ruky. Po první explozi slovenská armáda zakázala používat granáty, po druhé se jich již nesměl nikdo ani dotknout.

 

Aby toho ještě nebylo málo, tak po nedávno inventuře muničních skladů slovenské armády se zjistilo, že chybí velké množství munice, mimo jiné 80 granátů F1 a 40 granátů URG-86.

 

Granáty československé a české armády; větší foto / CS92; CC BY-SA 3.0
 

Také v České republice došlo při manipulaci s granátem k tragédii v záři exploze granátu v české Vojenské akademii ve Vyškově zabila jednoho českého vojáka. Typ granátu však ministerstvo obrany neuvedlo.

 

V každém případě podle tiskové zprávy České zbrojovky, a také podle informací Armádních novin, s granáty URG-86 vyrobenými v České republice nebyly nikdy bezpečnostní problémy.

 

Nové rakouské granáty budou vybaveny časovým zpožďovačem, který iniciuje granát v rozmezí 4 - 5 sekund. Nové granáty jsou menší a lehčí, což zvýší komfort vojáka při nesení výzbroje, popř. umožní vojákovi nést větší množství granátů. Granát SplHGr 85 má hmotnost 340 g a OffHGr 85 pouze 180 g.
 

Rozdíl mezi obranným a útočným granátem je zejména v ničivém efektu – obranný granát se soustředí na vytváření co největšího množství fragmentů, útočný pak na vytváření tlakové vlny.
 

Obranný granát se používá v otevřených prostorech nebo v zastavěných oblastech. Pokud se používá uvnitř, je třeba vzít na vědomí, že fragmenty mohou penetrovat dřevěné nebo sádrokartonové stěny. Útočné granáty jsou používány v boji na blízkou vzdálenost (CQB) k ničení měkkých cílů uvnitř budov, bunkrů nebo jeskyní.

 

SplHGr 85 vytváří při výbuch 3500 střepin o průměru 2,0 až 2,3 mm (F1 pouze 1200 střepin). Fragmenty mají smrtící účinek na 15 m, zraňující účinek až 30 m. Tlakové vlna z exploze OffHGr 85 fatálně poškozuje plíce a sluchové orgány. Granát spolehlivě vyřadí všechny osoby v místnosti o 40 m3.  

 

Zdroj: MilMag, Česká zbrojovka

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.

Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem ...

Spolupráce českých a pákistánských zbrojovek

Na konci října Českou republiku navštívila pákistánská delegace v čele s federálním ministrem pro ...

Bojová uniforma CZ 4M OMEGA: Taktické kalhoty

Do diskuse a nabídky bojových uniforem vstupuje i značka CZ 4M se svým kompletem CZ 4M OMEGA. Jedná ...

Podnik VOP CZ podepsal novou servisní smlouvu na opravy tanků

V závěru loňského roku podepsali zástupci státního podniku VOP CZ a Ministerstva obrany České ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tesil
  21:00 28.01.2018

  Pravda je,že RG-4 se pohybuje na hranici zábavní pyrotechniky 4.třídy.Ale F1 zas tak špatný není.Nevím kolik těch granátů běžně naši vojáci nosí aby se ta nižší váha výrazně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pravda je,že RG-4 se pohybuje na hranici zábavní pyrotechniky 4.třídy.Ale F1 zas tak špatný není.Nevím kolik těch granátů běžně naši vojáci nosí aby se ta nižší váha výrazně projevila.
  A pochybuji,že fragmenty o průměru 2mm mají dostatečnou kinetickou energii aby na té 30 metrové hranici dokázaly někoho zranit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jengen
  20:10 28.01.2018

  Docela souhlasím s těmi co říkají, že ruční granáty mají být vyráběny vlastním obranným průmyslem. Výběrové řízení armády nejsou zárukou kvality a u ručního granátu, jestli je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela souhlasím s těmi co říkají, že ruční granáty mají být vyráběny vlastním obranným průmyslem. Výběrové řízení armády nejsou zárukou kvality a u ručního granátu, jestli je kvalita stejná jako u dalších věcí, třeby ty slavné armádní boty, po 30 km pochodu na dranc,...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ludra
  15:47 10.01.2018

  V STV měli hlavně dlouhodobější problémy s kontrolou kvality, potažmo s lidskými zdroji. Ale aby ne při platu cca 13,5 tisíce hrubého (2016) na většině dělnických, avšak na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V STV měli hlavně dlouhodobější problémy s kontrolou kvality, potažmo s lidskými zdroji. Ale aby ne při platu cca 13,5 tisíce hrubého (2016) na většině dělnických, avšak na odbornost relativně náročnějších, pozic.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:56 09.01.2018

  Tuším do RPG-75. A problém je eufemismus...

  Tuším do RPG-75. A problém je eufemismus...

 • Cenzor
  19:02 09.01.2018

  STV tu zakázku chtělo, mělo zadání z ačr podle kterého si vyvinula granát, nicméně ačr následně udělala otevřené výběrové řízení...

  Nebyl náhodou problém s termobarickou municí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  STV tu zakázku chtělo, mělo zadání z ačr podle kterého si vyvinula granát, nicméně ačr následně udělala otevřené výběrové řízení...

  Nebyl náhodou problém s termobarickou municí pro rpg-7 od STV?

  Nevím, jestli si to pamatuji dobře, ale to by vysvětlovalo opatrnost ačr vůči přímému nákupu od STV???
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  18:20 09.01.2018

  díky za info k množství. Jsem mile překvapen.

  Nicméně to nemění nic na mém názoru, že co se tu dá vyrobit, se tu taky vyrobit má.

  Je to totiž prostá otázka daní a práce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  díky za info k množství. Jsem mile překvapen.

  Nicméně to nemění nic na mém názoru, že co se tu dá vyrobit, se tu taky vyrobit má.

  Je to totiž prostá otázka daní a práce místních lidí, na což často zapomínají ti, kdož jsou živeni jenom z daní (státní sektor). Jejich mzdy a daně jsou až podmnožinou toho, co se vybralo jinde, mimo státní sektor. Proto se mi líbí přístup USA, kde když není 50% výroby v USA, tak to armáda nekoupí.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  18:11 09.01.2018

  „Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  „Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale prověřený a účinný prostředek reflektující jednak současné bezpečnostní hrozby a jednak potřeby vojáků v bojových operacích,“

  --Vždy keď čítam niečo podobné,tak mi to evokuje,že výber je "šitý" na mieru -netvrdím že to je tento prípad. To je len už len taky zvyk,alebo národný folklór v SR a ČR... :)

  Každopádne gratulujem k nákupu asi dobrých granátov.

  Zaujímavá je aj tá jednotková cena granátu M67-30,-UDS...Tá cena je až smiešna,keď si predstavím cenu,za ktorý by ho kupovala armáda cez "sprostredkovateľa"...
  Skrýt celý příspěvek

 • jadernazima
  17:07 09.01.2018

  ten skok je pak rychlý od 1 m bude u 1 kg TNT smrtelnost k 99 %, podobně bude těch 100 g u 100 % někde kolem 30 - 40 cm (vzdálenost k hlavě nebo hrudníku)

  ten skok je pak rychlý od 1 m bude u 1 kg TNT smrtelnost k 99 %, podobně bude těch 100 g u 100 % někde kolem 30 - 40 cm (vzdálenost k hlavě nebo hrudníku)

 • jadernazima
  17:03 09.01.2018

  To bych chtěl vidět t tlakovou vlnu, co trhá plíce. 50 % smrtelnost je u 1 kg TNT 1,5 m a u 2,5 m je 1 kg TNT neschopno způsobit přímá smrtelná zranění a jen malé procento (~ 10 %) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To bych chtěl vidět t tlakovou vlnu, co trhá plíce. 50 % smrtelnost je u 1 kg TNT 1,5 m a u 2,5 m je 1 kg TNT neschopno způsobit přímá smrtelná zranění a jen malé procento (~ 10 %) si odnese těžká zranění. Takže granát s ekv. 100 g TNT bude smrtelný na cca 45 cm a horní hranice těžkého účinku tlakové vlny bude necelých 90 cm.

  Připomněl bych, že ani v Londýně (cca 3 kg TNT) ani Madridu (9 kg TNT) nebylo jediné smrtelné zranění z tlakové vlny nad 3 (5) m. A to bylo v těch 14 vozech k tisícovce lidí....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:32 09.01.2018

  Ono nejde ani tak o to, že bysme museli nutně vyvinout vlastní granát. Spíš by to chtělo získat know-how, abychom ho v případě potřeby dokázali začít co nejrychleji vyrábět ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono nejde ani tak o to, že bysme museli nutně vyvinout vlastní granát. Spíš by to chtělo získat know-how, abychom ho v případě potřeby dokázali začít co nejrychleji vyrábět ve velkém. A výroba alespoň některých komponentů u nás není k zahození z ekonomických důvodů. Pravdou je, že v případě potřeby bychom s naším průmyslem asi dokázali alespoň základní typy vyrábět vcelku bez problémů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:27 09.01.2018

  plukovník: tak to vypadá skvěle. Za mě určitě dobrý nákup. Počet / cena velice pěkné

  KOLT: ty novější speciální granáty vypadají moc dobře, ale taky budou adekvátně drahé. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  plukovník: tak to vypadá skvěle. Za mě určitě dobrý nákup. Počet / cena velice pěkné

  KOLT: ty novější speciální granáty vypadají moc dobře, ale taky budou adekvátně drahé. V případě zájmu je klidně může MO koupit. Osobně by mi nevadila ta montáž a přidání výbušniny (od Explosie) v ČR u CZUB. Když už musíme mít něco s nálepkou made in...
  Skrýt celý příspěvek

 • plukovnik
  08:38 09.01.2018

  Trochu na pravou míru-:)
  Granátů je opravdu 216.000 ks ve 3 letech. ale v dodávce jsou i cvičné granáty 22.000 dále školní a speciální (řezy apod.). Dohromady 238.000, takže cena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu na pravou míru-:)
  Granátů je opravdu 216.000 ks ve 3 letech. ale v dodávce jsou i cvičné granáty 22.000 dále školní a speciální (řezy apod.). Dohromady 238.000, takže cena je velmi dobrá a soutěžilo se na cenu, při splnění všech parametrů. Cena je 159 mil Kc bez DPH. Což si můžete následně ověřit na registru smluv.
  Můžou se tady vést diskuse, ale realita je, že žádný výrobce na území ČR a ani Slovenska neumí a nevyrábí dnešním dnem ruční granáty. Nedělá je STV ani Zeveta. To že se o to pokouší je dobře, ale granát se nevyvine a neodzkouší za rok. Otázka ekonomická je, zda při tak nasyceném trhu má smysl vyvíjet další granát. Já bych do toho nešel. Výrobců jen v EU na solidní úrovni je šest a jejich kapacita několikanásobně překračuje poptávku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  20:28 08.01.2018
 • Cenzor
  19:56 08.01.2018

  Minulý rok byla vypsaná zakázka u které je uvedeno, že je neukončená...pokud to bylo vysoutěženo v rámci této zakázky, tak by to mělo být 216000 ostrých granátů plus pár tisíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Minulý rok byla vypsaná zakázka u které je uvedeno, že je neukončená...pokud to bylo vysoutěženo v rámci této zakázky, tak by to mělo být 216000 ostrých granátů plus pár tisíc cvičných.

  https://ctrlv.cz/pRpO...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:42 08.01.2018

  pardon, ZS má F1 sovětské produkce

  pardon, ZS má F1 sovětské produkce

 • Argonaut.CZ
  17:34 08.01.2018

  To Rase: vycházím jenom z tiskové zprávy, fakta jsou tam, že výrobcem dodávaných granátů je Rheinmetall Waffe Munition a "Česká zbrojovka plánuje transfer výroby granátů na území ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase: vycházím jenom z tiskové zprávy, fakta jsou tam, že výrobcem dodávaných granátů je Rheinmetall Waffe Munition a "Česká zbrojovka plánuje transfer výroby granátů na území České republiky". Nic o tom, kdy a za jakých podmínek to bude. To, že si nyní s Němci vrkají ještě neznamená, že to tak bude i do budoucna a stejně tam není zmíněno nic o licenci, nebo podmínkách výroby zde.

  Pokud chce armáda přezbrojit na nový typ granátu, tak je podle mě lokální výroba must-have kritérium. Nic víc, nic míň.

  Takže z tiskové zprávy lze usuzovat, že první dodávka bude plně dovezena.

  K jednotkové ceně - není uvedena, ale můj odhad je, že to bude cca 50.000 a max. 100.000 granátů, tj. v ceně kolem 2000-4000 za kus vč. DPH.

  Úvaha je jednoduchá - pokud ZS aktuálně nabízí 100.000ks F1 za jednotkovou cenu 600 Kč/kus, tak se jedná o letité zboží, zřejmě vyřazené z naší armády, nicméně stále plně funkční, ale nejspíše koupené ještě za socialismu.

  Nový kus bude tedy dražší, doufejme i účinnější. V případě dovozu je nutné počítat i s marží výrobce a prodejce. Ta bude někde mezi 10 a 20%. Ostatně CZUB měla čistý zisk kolem 13% obratu v 2015.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:21 08.01.2018

  Rase, já si prostě jen nejsem jist, do jaké míry bude výroba lokalizovaná v ČR. Navíc to může být tak, že se u nás bude vyrábět výbušnina a sestavovat granáty, ale třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, já si prostě jen nejsem jist, do jaké míry bude výroba lokalizovaná v ČR. Navíc to může být tak, že se u nás bude vyrábět výbušnina a sestavovat granáty, ale třeba zpožďovače, roznětky, atd. se budou dovážet...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:17 08.01.2018

  V článku by mohlo být víc o samotných granátech – princip funkce (předfragmentovaný obal, vnitřní submunice, zcela nefragmentující...) ap. Pokud mě můj zdroj neklame, tak 180 g ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku by mohlo být víc o samotných granátech – princip funkce (předfragmentovaný obal, vnitřní submunice, zcela nefragmentující...) ap. Pokud mě můj zdroj neklame, tak 180 g váží HGr 86, 340 g pak HGr 85. HGr 86 i 86 se navíc vyrábí ve dvou versích (minimálně) – předfragmentované (obranný) a vytvářející tlakovou vlnu (útočný). HGr 86 pak navíc ještě ve versi ShockMax, která fragmentuje, ale jednotlivé fragmenty mají velice nízkou kinetickou energii. Arges má v portfoliu i novější granáty – HGr 06 a SHGr 07 (ten umí vybuchovat i ve vzduchu). A spoustu dalších zajímavých hraček ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:21 08.01.2018

  Argonaut.CZ:
  pokud vím, tak v poslední době se v ČR vyráběly jen speciální granáty - klasické snad žádné. Tedy je úplně jedno co to bude za konstrukci, ale výrobu v ČR nabízejí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ:
  pokud vím, tak v poslední době se v ČR vyráběly jen speciální granáty - klasické snad žádné. Tedy je úplně jedno co to bude za konstrukci, ale výrobu v ČR nabízejí všichni. Očividně CZUB jde o to aby výroba probíhala v ČR a Rheinmetall s tím asi nebude mít problém, když spolu dlouho spolupracují. Zase hledáte problém který není. Pokud první malá várka (pár stovek kusů) bude dovezená z Rakouska tak o nic nejde. Vojáci si to alespoň ohmatají. Pokud jde o výrobu, tak granát fakt není něco co by naše podniky nezvládly a je jedno pod jakou značkou - jestli to bude STV Group nebo CZUB. Vzhled je šumák
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:04 08.01.2018

  Skoda, ze nevime, kolik tech granatu za 200.000.000 bude. Stejne tak puvodni zprava z CZUB byla, ze uvazuji o vyrobe granatu v budoucnu. Coz o to, slibem nezarmoutis, ale pokud se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skoda, ze nevime, kolik tech granatu za 200.000.000 bude. Stejne tak puvodni zprava z CZUB byla, ze uvazuji o vyrobe granatu v budoucnu. Coz o to, slibem nezarmoutis, ale pokud se podepsal nakup.a neresila se rovnou i licence, je to zrejme tunel jako vzdy. Aby zeme, porad jeste s existujicim prumyslem musela nakupovat granaty v zahranici, je ostuda. Pokud jsou tak skvele, meli rovnou soutezit licenci a to, ze maji byt plne vyrabene v cz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  15:54 08.01.2018

  Podle E15.cz by se mělo jednat o 220 000 granátů za 200 mil kč + další statisíce granátů pro mobilizační zásoby. Vypadá to na první pohled jako pěkné číslo, jen uvedu, že v případě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle E15.cz by se mělo jednat o 220 000 granátů za 200 mil kč + další statisíce granátů pro mobilizační zásoby. Vypadá to na první pohled jako pěkné číslo, jen uvedu, že v případě mobilizace a povolání 30 000 rekrutů na základní výcvik (navíc rekrutů nemá AČR kapacity), je zapotřebí alespoň 60 000 granátů aby si každý alespoň dvakrát zkusil hodit ostrý granát. Tudíž by dle mého názoru mobilizační zásoby měli čítat minimálně milion granátů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:46 08.01.2018

  O granátech STV byl takový PR článek cca v listopadovém ATM. "Vypadaly" pěkně. Celkem škoda, že STV neuspěla, rozdělit zbrojní výrobu mezi více firem je obecně řečeno správně. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O granátech STV byl takový PR článek cca v listopadovém ATM. "Vypadaly" pěkně. Celkem škoda, že STV neuspěla, rozdělit zbrojní výrobu mezi více firem je obecně řečeno správně. Zajímavé informace o tom výrobním šlendriánu URG-86 z Nováků a naopak o bezchybnosti těch ze Zevety. Holt když dva dělají totéž, není to vždy totéž.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:16 08.01.2018

  CZUB patrně dohodne s Rheinmetallem výrobu na našem území pro potřeby AČR. Již to bylo zmíněno a zapojení Explosie taky. Pokud jeden granát stojí cca 1000 kč (kdyžtak mě opravte) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CZUB patrně dohodne s Rheinmetallem výrobu na našem území pro potřeby AČR. Již to bylo zmíněno a zapojení Explosie taky. Pokud jeden granát stojí cca 1000 kč (kdyžtak mě opravte) tak tady za těch 200 mil kč 100 000 granátů + všechno kolem a snad i s licencí pro výrobu u CZUB. První várku na okouknutí asi stejně přivezou z Rakouska.
  Hlavní je aby ty granáty byly spolehlivé, funkční a vyráběné na území ČR. Pokud je zakoupila speciální jednotka GROM a jiní, tak to snad nebude šmejd. Tohle je ověřená konstrukce tak proč ne. V případě vítězství STV Group bych tam nechal otazník - jelikož o jejich produktu nevíme nic (jen tvar a udávané vlastnosti)
  Skrýt celý příspěvek

 • Imax-CZ
  15:12 08.01.2018

  Souhlasím s KOLT
  Explosia by výbušninu vyráběla tak jako tak. Kdyžtak mě vyveďte z omylu, ale v rámci tendru šlo spíš o to, v čí "schránce" bude výbušnina schovaná.

  Souhlasím s KOLT
  Explosia by výbušninu vyráběla tak jako tak. Kdyžtak mě vyveďte z omylu, ale v rámci tendru šlo spíš o to, v čí "schránce" bude výbušnina schovaná.

 • lorgarius
  15:07 08.01.2018

  kolt ak to dobre citam tak sa planuje vyroba v spolupraci s Explosiou, takze podpora "domaceho" priemyslu bude salamunskym stylom vyriesena k spokojnosti vsetkych zucastnenych. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kolt ak to dobre citam tak sa planuje vyroba v spolupraci s Explosiou, takze podpora "domaceho" priemyslu bude salamunskym stylom vyriesena k spokojnosti vsetkych zucastnenych. nakoniec to teda budu rakuske granaty made in czechia.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:58 08.01.2018

  Mmchd, je zajímavé, že na jedné straně se píše o podpoře domácího průmyslu, na druhé straně zakázku na granáty vysoutěžíme a klidně je necháme vyrábět zahraniční firmou (a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mmchd, je zajímavé, že na jedné straně se píše o podpoře domácího průmyslu, na druhé straně zakázku na granáty vysoutěžíme a klidně je necháme vyrábět zahraniční firmou (a pravděpodobně v zahraničí). Z právního hlediska asi není co řešit, ono to moc jinak nejde. Nicméně je to dost škoda, protože právě výroba munice (a ruční granáty k ní pro tento účel počítám) je podle mě strategicky zcela zásadní :-/ Tuhle schopnost bychom se měli snažit udržet na území ČR za každou cenu!
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:56 08.01.2018

  @Marten
  Na to lze napsat jen to, ze kdyz v CR v roce 1997 absolvoval prvni let L-159, v tom samem roce v USA zacli zaletavat F-22.
  Jen podle roku snad nelze rozseknout jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Marten
  Na to lze napsat jen to, ze kdyz v CR v roce 1997 absolvoval prvni let L-159, v tom samem roce v USA zacli zaletavat F-22.
  Jen podle roku snad nelze rozseknout jestli neco je zastarale nebo moderni, jestli neco predbehlo svou dobu, nebo neco co uz v case uvedeni bylo pozadu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  14:22 08.01.2018

  Náš "zastaralý" granát vz.86 nahradíme "moderním" rakouským vz.85...

  Náš "zastaralý" granát vz.86 nahradíme "moderním" rakouským vz.85...

 • Swooby
  13:38 08.01.2018

  Rase Nesher:
  Díky za odpověď a info-ujasnění.

  Rase Nesher:
  Díky za odpověď a info-ujasnění.

 • Nesher
  13:29 08.01.2018

  Swooby
  Je to trochu jinak, STV se tendru též účastnila, nabídla svůj (údajně) nově vyvinutý granát, nicméně MO vybralo nabídku CZUB. Jestli byla CZUB levnější nebo AČR chtěla už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Swooby
  Je to trochu jinak, STV se tendru též účastnila, nabídla svůj (údajně) nově vyvinutý granát, nicméně MO vybralo nabídku CZUB. Jestli byla CZUB levnější nebo AČR chtěla už odzkoušený granát, to není jasné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:29 08.01.2018

  Swooby:
  STV Group chtěla obnovit výrobu granátů v Poličce. To je asi tak všechno. Očividně se s tím účastnili tendru, který ale vyhrál CZUB. Pokud ne hned, tak později by granáty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Swooby:
  STV Group chtěla obnovit výrobu granátů v Poličce. To je asi tak všechno. Očividně se s tím účastnili tendru, který ale vyhrál CZUB. Pokud ne hned, tak později by granáty té rakouské konstrukce, vyráběl CZUB v ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Swooby
  12:43 08.01.2018

  Omlouvám se jestli se pletu, případně mě opravte, ale nepsalo se v prosincovém ATM že nové granáty pro AĆR dodá Polićka tedy STV?

  Omlouvám se jestli se pletu, případně mě opravte, ale nepsalo se v prosincovém ATM že nové granáty pro AĆR dodá Polićka tedy STV?

 • mattea
  12:13 08.01.2018

  Takže... v ČR budeme vyrábět granáty Rakouské firmy ARGES, kterou vlastní (je dceřinou společností) německá Rheinmetall Waffe Munition?

  A týká se výroba už (části) téhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže... v ČR budeme vyrábět granáty Rakouské firmy ARGES, kterou vlastní (je dceřinou společností) německá Rheinmetall Waffe Munition?

  A týká se výroba už (části) téhle zakázky, nebo je těch 200mil jen nákup, a vlastní výroba počítá až s budoucími zakázkami?
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  12:10 08.01.2018

  nechápu - aniž bych klikl na odeslat či na enter, odeslala se rozepsaná zpráva - a hned 3x. a pak se tahle zpráva, při kliknutí na "odeslat", neodeslala, jen ztratila.

  nechápu - aniž bych klikl na odeslat či na enter, odeslala se rozepsaná zpráva - a hned 3x. a pak se tahle zpráva, při kliknutí na "odeslat", neodeslala, jen ztratila.

 • mattea
  12:06 08.01.2018

  Takže... v

  Takže... v

 • mattea
  12:06 08.01.2018

  Takže... v

  Takže... v

 • mattea
  12:06 08.01.2018

  Takže... v

  Takže... v