Rakouské granáty pro Armádu ČR

-
7. 1. 2018
-
42 komentářů
-
Jan Grohmann
Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a obranné granáty od rakouské firmy ARGES, dceřiné společnosti německé Rheinmetall Waffe Munition. Cena zakázky dosahuje 200 milionů Kč.
„Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale prověřený a účinný prostředek reflektující jednak současné bezpečnostní hrozby a jednak potřeby vojáků v bojových operacích,“ uvedl Petr Vávra, vedoucí vojenského odboru České zbrojovky.
Armáda ČR získá granáty SplHGr 85 (obranný) a OffHGr 85 (útočný). Stejné granáty nedávno zakoupila například polská speciální jednotka GROM.
„Se společností Rheinmteall spolupracujeme již skoro 10 let na různých projektech. Jejich vysoce kvalitní munice nám pomáhá v prodeji podvěsného granátometu CZ 805 G1 z produkce České zbrojovky a.s. a my pomáháme jim při prodeji munice,“ uvedl Vávra.
Cena zakázky je 200 milionů Kč, ale v tiskové zprávě se neuvádí počet nakupovaných granátů. V ceně je nepochybně započteno i provozní vybavení, cvičné granáty, výcvikové pomůcky, přepravní boxy, nástroje, nářadí, atd. atd. Obecně se ale cena jednoho granátu pohybuje od několika desítek dolarů, až po několik stovek dolarů. Například výrobní cena standardního amerického granátu M67 je 30 dolarů (při cenách z roku 2005).
Česká zbrojovka plánuje přenesení výroby granátů na území České republiky a to i pro případ mobilizace a krizových stavů státu. Pro projekt ručních granátů počítá při výrobě se spoluprací se státní společností Explosia a.s. „Je to pro nás velmi zajímavý partner, jehož portfolio doplňuje náš program komplexního zajištění výzbroje speciálních jednotek. V současnosti máme společné nabídky ve třech zemích,” komentoval spoluprací Vávra.
Armáda ČR v současné době používá zastaralé československé univerzální ruční granáty URG-86 (hmotnost 430 g) a zbytky sovětských obranných ručních granátů F1 (600 g), který vychází z francouzského granátu F1 z roku 1915. Výroba granátů URG-86 probíhá v českém podniku ZEVETA Bojkovice a ve VOP Nováky na Slovensku.
Granáty URG-86 slovenské výroby v minulosti způsobily několik tragédií. V roce 2012 chybějící distanční kolík (který se přes tlumicí vložku opírá o pyrotechnickou pojistku) způsobil nechtěnou explozi URG-86, která si na Slovensku vyžádala jeden život a tři zraněné. Následná kontrola potvrdila chybějící distanční kolik u tří dalších granátů.
V roce 2013 exploze URG-86 poranila pyrotechnika, který zkoušel funkčnost granátu v Centru testování munice v blízkosti VOP Nováky. Pyrotechnik utrpěl vážné zraněné hlavy, břicha a ruky. Po první explozi slovenská armáda zakázala používat granáty, po druhé se jich již nesměl nikdo ani dotknout.
Aby toho ještě nebylo málo, tak po nedávno inventuře muničních skladů slovenské armády se zjistilo, že chybí velké množství munice, mimo jiné 80 granátů F1 a 40 granátů URG-86.
Granáty československé a české armády; větší foto / CS92; CC BY-SA 3.0
Také v České republice došlo při manipulaci s granátem k tragédii – v záři exploze granátu v české Vojenské akademii ve Vyškově zabila jednoho českého vojáka. Typ granátu však ministerstvo obrany neuvedlo.
V každém případě podle tiskové zprávy České zbrojovky, a také podle informací Armádních novin, s granáty URG-86 vyrobenými v České republice nebyly nikdy bezpečnostní problémy.
Nové rakouské granáty budou vybaveny časovým zpožďovačem, který iniciuje granát v rozmezí 4 - 5 sekund. Nové granáty jsou menší a lehčí, což zvýší komfort vojáka při nesení výzbroje, popř. umožní vojákovi nést větší množství granátů. Granát SplHGr 85 má hmotnost 340 g a OffHGr 85 pouze 180 g.
Rozdíl mezi obranným a útočným granátem je zejména v ničivém efektu – obranný granát se soustředí na vytváření co největšího množství fragmentů, útočný pak na vytváření tlakové vlny.
Obranný granát se používá v otevřených prostorech nebo v zastavěných oblastech. Pokud se používá uvnitř, je třeba vzít na vědomí, že fragmenty mohou penetrovat dřevěné nebo sádrokartonové stěny. Útočné granáty jsou používány v boji na blízkou vzdálenost (CQB) k ničení měkkých cílů uvnitř budov, bunkrů nebo jeskyní.
SplHGr 85 vytváří při výbuch 3500 střepin o průměru 2,0 až 2,3 mm (F1 pouze 1200 střepin). Fragmenty mají smrtící účinek na 15 m, zraňující účinek až 30 m. Tlakové vlna z exploze OffHGr 85 fatálně poškozuje plíce a sluchové orgány. Granát spolehlivě vyřadí všechny osoby v místnosti o 40 m3.
Zdroj: MilMag, Česká zbrojovka
Související články
Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.
Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem ...
-
14.11.2017
-
346 komentářů
-
Tisková zpráva
Spolupráce českých a pákistánských zbrojovek
Na konci října Českou republiku navštívila pákistánská delegace v čele s federálním ministrem pro ...
-
23.11.2017
-
4 komentářů
-
Michael Myklín
Bojová uniforma CZ 4M OMEGA: Taktické kalhoty
Do diskuse a nabídky bojových uniforem vstupuje i značka CZ 4M se svým kompletem CZ 4M OMEGA. Jedná ...
-
09.12.2017
-
6 komentářů
-
Komerční sdělení
Podnik VOP CZ podepsal novou servisní smlouvu na opravy tanků
V závěru loňského roku podepsali zástupci státního podniku VOP CZ a Ministerstva obrany České ...
-
03.01.2018
-
311 komentářů
-
Tisková zpráva
Komentáře
Na příštím jednání vlády se bude schvalovat nová rámcová dohoda na nákup těchto ručních granátů. Maximální plnění má být půl miliardy.
Na příštím jednání vlády se bude schvalovat nová rámcová dohoda na nákup těchto ručních granátů. Maximální plnění má být půl miliardy.
Neměla granáty montovat Česká zbrojovka ve spolupráci s Explosií? Tedy asi nějaká licence? Ruční granáty by si měla ČR vyrábět sama. Není to žádná raketová věda. V době nějakého ...Zobrazit celý příspěvek
Neměla granáty montovat Česká zbrojovka ve spolupráci s Explosií? Tedy asi nějaká licence? Ruční granáty by si měla ČR vyrábět sama. Není to žádná raketová věda. V době nějakého konfliktu nemůžeme být v tomto závislí na jiné zemi.Skrýt celý příspěvek
Pravda je,že RG-4 se pohybuje na hranici zábavní pyrotechniky 4.třídy.Ale F1 zas tak špatný není.Nevím kolik těch granátů běžně naši vojáci nosí aby se ta nižší váha výrazně ...Zobrazit celý příspěvek
Pravda je,že RG-4 se pohybuje na hranici zábavní pyrotechniky 4.třídy.Ale F1 zas tak špatný není.Nevím kolik těch granátů běžně naši vojáci nosí aby se ta nižší váha výrazně projevila.
A pochybuji,že fragmenty o průměru 2mm mají dostatečnou kinetickou energii aby na té 30 metrové hranici dokázaly někoho zranit.Skrýt celý příspěvekDocela souhlasím s těmi co říkají, že ruční granáty mají být vyráběny vlastním obranným průmyslem. Výběrové řízení armády nejsou zárukou kvality a u ručního granátu, jestli je ...Zobrazit celý příspěvek
Docela souhlasím s těmi co říkají, že ruční granáty mají být vyráběny vlastním obranným průmyslem. Výběrové řízení armády nejsou zárukou kvality a u ručního granátu, jestli je kvalita stejná jako u dalších věcí, třeby ty slavné armádní boty, po 30 km pochodu na dranc,...Skrýt celý příspěvek
V STV měli hlavně dlouhodobější problémy s kontrolou kvality, potažmo s lidskými zdroji. Ale aby ne při platu cca 13,5 tisíce hrubého (2016) na většině dělnických, avšak na ...Zobrazit celý příspěvek
V STV měli hlavně dlouhodobější problémy s kontrolou kvality, potažmo s lidskými zdroji. Ale aby ne při platu cca 13,5 tisíce hrubého (2016) na většině dělnických, avšak na odbornost relativně náročnějších, pozic.Skrýt celý příspěvek
STV tu zakázku chtělo, mělo zadání z ačr podle kterého si vyvinula granát, nicméně ačr následně udělala otevřené výběrové řízení... Nebyl náhodou problém s termobarickou municí ...Zobrazit celý příspěvek
STV tu zakázku chtělo, mělo zadání z ačr podle kterého si vyvinula granát, nicméně ačr následně udělala otevřené výběrové řízení...
Nebyl náhodou problém s termobarickou municí pro rpg-7 od STV?
Nevím, jestli si to pamatuji dobře, ale to by vysvětlovalo opatrnost ačr vůči přímému nákupu od STV???Skrýt celý příspěvekdíky za info k množství. Jsem mile překvapen. Nicméně to nemění nic na mém názoru, že co se tu dá vyrobit, se tu taky vyrobit má. Je to totiž prostá otázka daní a práce ...Zobrazit celý příspěvek
díky za info k množství. Jsem mile překvapen.
Nicméně to nemění nic na mém názoru, že co se tu dá vyrobit, se tu taky vyrobit má.
Je to totiž prostá otázka daní a práce místních lidí, na což často zapomínají ti, kdož jsou živeni jenom z daní (státní sektor). Jejich mzdy a daně jsou až podmnožinou toho, co se vybralo jinde, mimo státní sektor. Proto se mi líbí přístup USA, kde když není 50% výroby v USA, tak to armáda nekoupí.Skrýt celý příspěvek„Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale ...Zobrazit celý příspěvek
„Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale prověřený a účinný prostředek reflektující jednak současné bezpečnostní hrozby a jednak potřeby vojáků v bojových operacích,“
--Vždy keď čítam niečo podobné,tak mi to evokuje,že výber je "šitý" na mieru -netvrdím že to je tento prípad. To je len už len taky zvyk,alebo národný folklór v SR a ČR... :)
Každopádne gratulujem k nákupu asi dobrých granátov.
Zaujímavá je aj tá jednotková cena granátu M67-30,-UDS...Tá cena je až smiešna,keď si predstavím cenu,za ktorý by ho kupovala armáda cez "sprostredkovateľa"...Skrýt celý příspěvekten skok je pak rychlý od 1 m bude u 1 kg TNT smrtelnost k 99 %, podobně bude těch 100 g u 100 % někde kolem 30 - 40 cm (vzdálenost k hlavě nebo hrudníku)
ten skok je pak rychlý od 1 m bude u 1 kg TNT smrtelnost k 99 %, podobně bude těch 100 g u 100 % někde kolem 30 - 40 cm (vzdálenost k hlavě nebo hrudníku)
To bych chtěl vidět t tlakovou vlnu, co trhá plíce. 50 % smrtelnost je u 1 kg TNT 1,5 m a u 2,5 m je 1 kg TNT neschopno způsobit přímá smrtelná zranění a jen malé procento (~ 10 %) ...Zobrazit celý příspěvek
To bych chtěl vidět t tlakovou vlnu, co trhá plíce. 50 % smrtelnost je u 1 kg TNT 1,5 m a u 2,5 m je 1 kg TNT neschopno způsobit přímá smrtelná zranění a jen malé procento (~ 10 %) si odnese těžká zranění. Takže granát s ekv. 100 g TNT bude smrtelný na cca 45 cm a horní hranice těžkého účinku tlakové vlny bude necelých 90 cm.
Připomněl bych, že ani v Londýně (cca 3 kg TNT) ani Madridu (9 kg TNT) nebylo jediné smrtelné zranění z tlakové vlny nad 3 (5) m. A to bylo v těch 14 vozech k tisícovce lidí....Skrýt celý příspěvekOno nejde ani tak o to, že bysme museli nutně vyvinout vlastní granát. Spíš by to chtělo získat know-how, abychom ho v případě potřeby dokázali začít co nejrychleji vyrábět ve ...Zobrazit celý příspěvek
Ono nejde ani tak o to, že bysme museli nutně vyvinout vlastní granát. Spíš by to chtělo získat know-how, abychom ho v případě potřeby dokázali začít co nejrychleji vyrábět ve velkém. A výroba alespoň některých komponentů u nás není k zahození z ekonomických důvodů. Pravdou je, že v případě potřeby bychom s naším průmyslem asi dokázali alespoň základní typy vyrábět vcelku bez problémů.Skrýt celý příspěvek
No, takhle nějak si to právě taky myslím... v "míru" mi nevadí když budeme vyrábět klidně něco licenčního, ale ať se toho aspoň poloviční část vyrábí "doma", s tím že v případě ...Zobrazit celý příspěvek
No, takhle nějak si to právě taky myslím... v "míru" mi nevadí když budeme vyrábět klidně něco licenčního, ale ať se toho aspoň poloviční část vyrábí "doma", s tím že v případě vážného "průseru" by šly nějaké detaily jako licence stranou...Skrýt celý příspěvek
plukovník: tak to vypadá skvěle. Za mě určitě dobrý nákup. Počet / cena velice pěkné KOLT: ty novější speciální granáty vypadají moc dobře, ale taky budou adekvátně drahé. V ...Zobrazit celý příspěvek
plukovník: tak to vypadá skvěle. Za mě určitě dobrý nákup. Počet / cena velice pěkné
KOLT: ty novější speciální granáty vypadají moc dobře, ale taky budou adekvátně drahé. V případě zájmu je klidně může MO koupit. Osobně by mi nevadila ta montáž a přidání výbušniny (od Explosie) v ČR u CZUB. Když už musíme mít něco s nálepkou made in...Skrýt celý příspěvekTrochu na pravou míru-:) Granátů je opravdu 216.000 ks ve 3 letech. ale v dodávce jsou i cvičné granáty 22.000 dále školní a speciální (řezy apod.). Dohromady 238.000, takže cena ...Zobrazit celý příspěvek
Trochu na pravou míru-:)
Granátů je opravdu 216.000 ks ve 3 letech. ale v dodávce jsou i cvičné granáty 22.000 dále školní a speciální (řezy apod.). Dohromady 238.000, takže cena je velmi dobrá a soutěžilo se na cenu, při splnění všech parametrů. Cena je 159 mil Kc bez DPH. Což si můžete následně ověřit na registru smluv.
Můžou se tady vést diskuse, ale realita je, že žádný výrobce na území ČR a ani Slovenska neumí a nevyrábí dnešním dnem ruční granáty. Nedělá je STV ani Zeveta. To že se o to pokouší je dobře, ale granát se nevyvine a neodzkouší za rok. Otázka ekonomická je, zda při tak nasyceném trhu má smysl vyvíjet další granát. Já bych do toho nešel. Výrobců jen v EU na solidní úrovni je šest a jejich kapacita několikanásobně překračuje poptávku.Skrýt celý příspěvekA tady něco z STV:
http://www.stvgroup.cz/novinky...A tady něco z STV:
http://www.stvgroup.cz/novinky...Minulý rok byla vypsaná zakázka u které je uvedeno, že je neukončená...pokud to bylo vysoutěženo v rámci této zakázky, tak by to mělo být 216000 ostrých granátů plus pár tisíc ...Zobrazit celý příspěvek
Minulý rok byla vypsaná zakázka u které je uvedeno, že je neukončená...pokud to bylo vysoutěženo v rámci této zakázky, tak by to mělo být 216000 ostrých granátů plus pár tisíc cvičných.
https://ctrlv.cz/pRpO... Skrýt celý příspěvekTo Rase: vycházím jenom z tiskové zprávy, fakta jsou tam, že výrobcem dodávaných granátů je Rheinmetall Waffe Munition a "Česká zbrojovka plánuje transfer výroby granátů na území ...Zobrazit celý příspěvek
To Rase: vycházím jenom z tiskové zprávy, fakta jsou tam, že výrobcem dodávaných granátů je Rheinmetall Waffe Munition a "Česká zbrojovka plánuje transfer výroby granátů na území České republiky". Nic o tom, kdy a za jakých podmínek to bude. To, že si nyní s Němci vrkají ještě neznamená, že to tak bude i do budoucna a stejně tam není zmíněno nic o licenci, nebo podmínkách výroby zde.
Pokud chce armáda přezbrojit na nový typ granátu, tak je podle mě lokální výroba must-have kritérium. Nic víc, nic míň.
Takže z tiskové zprávy lze usuzovat, že první dodávka bude plně dovezena.
K jednotkové ceně - není uvedena, ale můj odhad je, že to bude cca 50.000 a max. 100.000 granátů, tj. v ceně kolem 2000-4000 za kus vč. DPH.
Úvaha je jednoduchá - pokud ZS aktuálně nabízí 100.000ks F1 za jednotkovou cenu 600 Kč/kus, tak se jedná o letité zboží, zřejmě vyřazené z naší armády, nicméně stále plně funkční, ale nejspíše koupené ještě za socialismu.
Nový kus bude tedy dražší, doufejme i účinnější. V případě dovozu je nutné počítat i s marží výrobce a prodejce. Ta bude někde mezi 10 a 20%. Ostatně CZUB měla čistý zisk kolem 13% obratu v 2015.Skrýt celý příspěvekRase, já si prostě jen nejsem jist, do jaké míry bude výroba lokalizovaná v ČR. Navíc to může být tak, že se u nás bude vyrábět výbušnina a sestavovat granáty, ale třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Rase, já si prostě jen nejsem jist, do jaké míry bude výroba lokalizovaná v ČR. Navíc to může být tak, že se u nás bude vyrábět výbušnina a sestavovat granáty, ale třeba zpožďovače, roznětky, atd. se budou dovážet...Skrýt celý příspěvek
V článku by mohlo být víc o samotných granátech – princip funkce (předfragmentovaný obal, vnitřní submunice, zcela nefragmentující...) ap. Pokud mě můj zdroj neklame, tak 180 g ...Zobrazit celý příspěvek
V článku by mohlo být víc o samotných granátech – princip funkce (předfragmentovaný obal, vnitřní submunice, zcela nefragmentující...) ap. Pokud mě můj zdroj neklame, tak 180 g váží HGr 86, 340 g pak HGr 85. HGr 86 i 86 se navíc vyrábí ve dvou versích (minimálně) – předfragmentované (obranný) a vytvářející tlakovou vlnu (útočný). HGr 86 pak navíc ještě ve versi ShockMax, která fragmentuje, ale jednotlivé fragmenty mají velice nízkou kinetickou energii. Arges má v portfoliu i novější granáty – HGr 06 a SHGr 07 (ten umí vybuchovat i ve vzduchu). A spoustu dalších zajímavých hraček ;-)Skrýt celý příspěvek
Argonaut.CZ: pokud vím, tak v poslední době se v ČR vyráběly jen speciální granáty - klasické snad žádné. Tedy je úplně jedno co to bude za konstrukci, ale výrobu v ČR nabízejí ...Zobrazit celý příspěvek
Argonaut.CZ:
pokud vím, tak v poslední době se v ČR vyráběly jen speciální granáty - klasické snad žádné. Tedy je úplně jedno co to bude za konstrukci, ale výrobu v ČR nabízejí všichni. Očividně CZUB jde o to aby výroba probíhala v ČR a Rheinmetall s tím asi nebude mít problém, když spolu dlouho spolupracují. Zase hledáte problém který není. Pokud první malá várka (pár stovek kusů) bude dovezená z Rakouska tak o nic nejde. Vojáci si to alespoň ohmatají. Pokud jde o výrobu, tak granát fakt není něco co by naše podniky nezvládly a je jedno pod jakou značkou - jestli to bude STV Group nebo CZUB. Vzhled je šumákSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...