Rakouské granáty pro Armádu ČR

Vlevo útočný granát OffHGr 85, vpravo obranný SplHGr 85; větší foto / Rheinmetall Waffe Munition

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a obranné granáty od rakouské firmy ARGES, dceřiné společnosti německé Rheinmetall Waffe Munition. Cena zakázky dosahuje 200 milionů Kč.

„Parametry výběru byly značně náročné, Armáda detailně specifikovala technické a uživatelské parametry a požadavky na granáty. Je evidentní, že cílem bylo vybrat moderní, ale prověřený a účinný prostředek reflektující jednak současné bezpečnostní hrozby a jednak potřeby vojáků v bojových operacích,“ uvedl Petr Vávra, vedoucí vojenského odboru České zbrojovky.

 

 

Armáda ČR získá granáty SplHGr 85 (obranný) a OffHGr 85 (útočný). Stejné granáty nedávno zakoupila například polská speciální jednotka GROM.
 

„Se společností Rheinmteall spolupracujeme již skoro 10 let na různých projektech. Jejich vysoce kvalitní munice nám pomáhá v prodeji podvěsného granátometu CZ 805 G1 z produkce České zbrojovky a.s. a my pomáháme jim při prodeji munice,“ uvedl Vávra.

 

Cena zakázky je 200 milionů Kč, ale v tiskové zprávě se neuvádí počet nakupovaných granátů. V ceně je nepochybně započteno i provozní vybavení, cvičné granáty, výcvikové pomůcky, přepravní boxy, nástroje, nářadí, atd. atd. Obecně se ale cena jednoho granátu pohybuje od několika desítek dolarů, až po několik stovek dolarů. Například výrobní cena standardního amerického granátu M67 je 30 dolarů (při cenách z roku 2005).

 

Česká zbrojovka plánuje přenesení výroby granátů na území České republiky a to i pro případ mobilizace a krizových stavů státu. Pro projekt ručních granátů počítá při výrobě se spoluprací se státní společností Explosia a.s. „Je to pro nás velmi zajímavý partner, jehož portfolio doplňuje náš program komplexního zajištění výzbroje speciálních jednotek. V současnosti máme společné nabídky ve třech zemích,” komentoval spoluprací Vávra.

 

Armáda ČR v současné době používá zastaralé československé univerzální ruční granáty URG-86 (hmotnost 430 g) a zbytky sovětských obranných ručních granátů F1 (600 g), který vychází z francouzského granátu F1 z roku 1915. Výroba granátů URG-86 probíhá v českém podniku ZEVETA Bojkovice a ve VOP Nováky na Slovensku.

 

Granáty URG-86 slovenské výroby v minulosti způsobily několik tragédií. V roce 2012 chybějící distanční kolík (který se přes tlumicí vložku opírá o pyrotechnickou pojistku) způsobil nechtěnou explozi URG-86, která si na Slovensku vyžádala jeden život a tři zraněné. Následná kontrola potvrdila chybějící distanční kolik u tří dalších granátů.

 

V roce 2013 exploze URG-86 poranila pyrotechnika, který zkoušel funkčnost granátu v Centru testování munice v blízkosti VOP Nováky. Pyrotechnik utrpěl vážné zraněné hlavy, břicha a ruky. Po první explozi slovenská armáda zakázala používat granáty, po druhé se jich již nesměl nikdo ani dotknout.

 

Aby toho ještě nebylo málo, tak po nedávno inventuře muničních skladů slovenské armády se zjistilo, že chybí velké množství munice, mimo jiné 80 granátů F1 a 40 granátů URG-86.

 

Granáty československé a české armády; větší foto / CS92; CC BY-SA 3.0
 

Také v České republice došlo při manipulaci s granátem k tragédii v záři exploze granátu v české Vojenské akademii ve Vyškově zabila jednoho českého vojáka. Typ granátu však ministerstvo obrany neuvedlo.

 

V každém případě podle tiskové zprávy České zbrojovky, a také podle informací Armádních novin, s granáty URG-86 vyrobenými v České republice nebyly nikdy bezpečnostní problémy.

 

Nové rakouské granáty budou vybaveny časovým zpožďovačem, který iniciuje granát v rozmezí 4 - 5 sekund. Nové granáty jsou menší a lehčí, což zvýší komfort vojáka při nesení výzbroje, popř. umožní vojákovi nést větší množství granátů. Granát SplHGr 85 má hmotnost 340 g a OffHGr 85 pouze 180 g.
 

Rozdíl mezi obranným a útočným granátem je zejména v ničivém efektu – obranný granát se soustředí na vytváření co největšího množství fragmentů, útočný pak na vytváření tlakové vlny.
 

Obranný granát se používá v otevřených prostorech nebo v zastavěných oblastech. Pokud se používá uvnitř, je třeba vzít na vědomí, že fragmenty mohou penetrovat dřevěné nebo sádrokartonové stěny. Útočné granáty jsou používány v boji na blízkou vzdálenost (CQB) k ničení měkkých cílů uvnitř budov, bunkrů nebo jeskyní.

 

SplHGr 85 vytváří při výbuch 3500 střepin o průměru 2,0 až 2,3 mm (F1 pouze 1200 střepin). Fragmenty mají smrtící účinek na 15 m, zraňující účinek až 30 m. Tlakové vlna z exploze OffHGr 85 fatálně poškozuje plíce a sluchové orgány. Granát spolehlivě vyřadí všechny osoby v místnosti o 40 m3.  

 

Zdroj: MilMag, Česká zbrojovka

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.

Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem ...

Spolupráce českých a pákistánských zbrojovek

Na konci října Českou republiku navštívila pákistánská delegace v čele s federálním ministrem pro ...

Bojová uniforma CZ 4M OMEGA: Taktické kalhoty

Do diskuse a nabídky bojových uniforem vstupuje i značka CZ 4M se svým kompletem CZ 4M OMEGA. Jedná ...

Podnik VOP CZ podepsal novou servisní smlouvu na opravy tanků

V závěru loňského roku podepsali zástupci státního podniku VOP CZ a Ministerstva obrany České ...

Stránka 3 z 2