Aufbauplan 2032: Rakousko kupuje dopravní letouny C-390 Millennium

Aufbauplan 2032: Rakousko kupuje dopravní letouny C-390 Millennium
C-390 Millennium / Embraer (Zvětšit)

Rakouské noviny Kronen Zeitung před pár dny jako první informovaly o nákupu brazilských dopravních letadel Embraer C-390 Millennium pro rakouské letectvo. Brazilské stroje v rakouském letectvu nahradí ex-britské C-130K Hercules. Pořízení C-390 je součástí plánu modernizace rakouských ozbrojených sil (Aufbauplan 2032).

 

V letech 2003 a 2004 rakouské ozbrojené síly převzaly od Královského letectva tři Herculesy C Mk.1P (C-130K) vyrobené již v letech 1967 a 1968. Jako zdroj náhradních dílů pak slouží v roce 2020 čtvrtý zakoupený ex-britský Hercules. Každopádně nejpozději do roku 2030 musí Herculesy odejít ze služby.

Od počátku servis letounů zajišťovala Marshall Aerospace ve Velké Británii. Britská společnost také před deseti lety provedla modernizaci letounů. Došlo k výměně autopilota a radarového výškoměru, aktualizaci softwaru systému řízení letu nebo k výměna analogových přístrojů za multifunkční LCD displeje.

Další významnou modernizací za 8,2 milionu EUR Herculesy prošly v roce 2020. Získaly systémy vlastní ochrany proti infračerveně naváděným střelám. Stejné systémy ochrany (ale starší verze) mají rakouské vrtulníky S-70i Black Hawk. Instalovaná sada zahrnuje výstražné infračervené senzory AN/AAR-47 B(V)2. Detekují blížící se střely a záblesky z palby zbraní. Dále jsou zde radarové výstražné přijímače AN/APR-39(D)V2 a výmetnice klamných cílů AN/ALE-47. Stejnou sadu mají také české vrtulníky Viper a Venom.

Vídeň využívá trojici Herculesů především k přepravě a zásobování rakouských vojáků v zahraničí. V každém okamžiku je téměř 800 vojáků Bundesheeru nasazeno v jiných zemích. V současné době létají rakouské Herculesy jednou až dvakrát týdně do Kosova a Bosny a Hercegoviny. Během pandemie Covid-19 Herculesy vytvořily letecký most pro dodávky ochranných opatření, vakcín a přepravu nejvážněji nemocných pacientů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Inspirace Rakouskem-Uherskem: Obrana České republiky bez Aktivní zálohy nemá smysl

Když se v naší zemi řešilo, že by obrana byla založena na profesionální armádě a členství v NATO, ...

Unser Heer: Demilitarizace rakouské armády

Na rakouské politicko-mediální scéně se široce diskutuje připravovaná reforma Unser Heer ...

GDELS získala zakázku na dodávku vozidel Pandur 6×6 Evolution pro rakouskou armádu

Rakouské ministerstvo obrany zadalo 30. října 2020 kontrakt společnosti General Dynamics European ...

PREMIUM Německý Sky Shield se rozšiřuje o neutrální Rakousko a Švýcarsko

Rakušané a Švýcaři tento měsíc podepsali prohlášení o záměru připojit se ke vznikajícímu systému ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.