Raptor, Rafale, Typhoon na cvičení Trilateral Exercise

Foto: Letecký tým snů NATO. / Public Domain
Letecký tým snů NATO; větší foto / Public Domain

V těchto dnech finišuje letecké cvičení Trilateral Exercise na letecké základně Langley Air Force Base ve Spojených státech. Tři zúčastněné země - Spojené státy, Velká Británie a Francie - poslaly na cvičení své nejvýkonnější stíhací letouny, aby společně nacvičovaly taktiku v “odepřeném” prostředí.

Cvičení Trilateral Exercise probíhá od 2. do 18. prosince letošního roku. Do Spojených států přiletělo šest francouzských stíhaček Rafale, osm stíhaček Typhoon za doprovodu dvou tankovacích KC-135FR Stratotanker a dvou KC-30 Voyager.

Evropské letouny cvičí  společně s letadly F-22A Raptor z 1. stíhacího křídla (1st Fighter Wing) z Langley Air Force Base. Protivníky simulují americké stroje F-15E Strike Eagle z letecké  základny Seymour Johnson a lehké stroje T-38 Talon ze základny Langley. Letadla T-38 slouží na základně Langley trvale především jako “opposing force” pro stíhačky Raptor.

Nad cvičením pak dohlíží létající středisko včasného varování a řízení AWACS (Airborne Warning and Control System ) Boeing E-3 Sentry.

Cílem cvičení je nácvik leteckých operací v “odepřeném” prostředí označovaném jako A2AD (Anti-Access/Area-Denial). Jde o novou zkratku pro staré vojenské priority: získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník. Jde například o prostředí s hustou a pokročilou protivzdušnou obranou protivníka.

“Po deseti letech v Afghánistánu a Iráku se některé z těchto high-end (boj v A2D2 - pozn. red) dovedností skutečně od nás poněkud vzdálily. Toto cvičení je důležité, abychom tyto high-tech schopnosti získali zpět,” uvedl sir Andrew Pulford náčelník štábu Královského letectva.

Foto: Raptor, Rafale, Typhoon a v popÅ™edí bandita T-50 Talon; vÄ›tší foto / Public Domain Raptor, Rafale, Typhoon a v popředí bandita T-38 Talon; větší foto / Public Domain

Podle plukovníka Pete Feslera, velitele 1. stíhacího křídla, je záměrem cvičení porozumět logistice, požadavkům na podporu, schopnostem, taktice, technice a postupům souvisejícím se společným provozem koaličních stíhacích letadel.

“Královské letectvo a francouzské letectvo jsou naši zásadní zahraniční partneři a spojenci v současném boji proti extrémismu a v jakémkoliv dohledném budoucím konfliktu,” komentuje cvičení Fesler. “Trilateral Exercise dává možnost trénovat společně v realistických protivzdušných a útočných scénářích. Toto cvičení je zásadní, abychom zjistili, že jsme schopni interoperability pro budoucí společné operace."

Cvičení Trilateral Exercise

Trilateral Exercise je první cvičení, při kterém se ve vzduchu setkají nejvýkonnější stíhací letadla NATO - Raptor, Typhoon a Rafale. Cvičení se účastní 500 lidí, 225 z americké strany, 175 z Velké Británie a 150 z Francie.

“Když dáte tyto tři velké letouny dohromady (Rafale, Raptor, Typhoon - pozn. red.), mohou vykonat mnohem více, než každý individuálně, protože přinášejí schopnosti, které se navzájem doplňují a dělají celek mnohem silnější,” uvedl General Herbert Carlisl, velitel Air Combat Command. “Budeme s tím pokračovat i v budoucnu. Tohle je první skvělá příležitost. Možná ve Francii nebo Velké Británii uskutečníme cvičení znovu.”

"Společný výcvik posádek letadel a pozemního personálu, pochopení taktiky, kterou ostatní používají, je základ v budování vzájemného přátelství a důvěry - to je něco, co drží podobné koalice pohromadě a dělá je úspěšné. Tohle cvičení je právě o tom," uvedl generál Mark Welsh III, náčelník štábu amerického letectva.
 

Zdroj: Foxtrot Alpha

Nahlásit chybu v článku


Související články

Letecký kanón F-35 Lightning II poprvé v akci

Víceúčelová stíhačka F-35 Lightning II poprvé během letu vyzkoušela 25mm rotační kanón GAU-22/A. ...

V-22 Osprey a F-15SE Silent Eagle: Izrael kupuje špičkové zbraně

Izrael se Spojenými státy jedná o nákupu konvertoplánů V-22 Osprey a stíhaček F-15 Eagle. Podle ...

Joint Strike Missile: Test klíčové zbraně stíhaček F-35

Ve Spojených státech proběhl první ostrý test norské střely vzduch-země JSM (Joint Strike Missile). ...

F-35 Lightning II, P-8 Poseidon: Británie posiluje obranu

Ministerstvo obrany Velké Británie představilo v dokumentu National Security Strategy and Strategic ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  16:49 17.12.2015

  Budu za hnidopicha. Všude píšete logicky "Raptor, Rafale, Typhoon", jen v nadpisu máte místo Typhoon jméno výrobce. Prečo? :-o Každopádně doufám, že se dočteme i něco o průběhu ...Zobrazit celý příspěvek

  Budu za hnidopicha. Všude píšete logicky "Raptor, Rafale, Typhoon", jen v nadpisu máte místo Typhoon jméno výrobce. Prečo? :-o Každopádně doufám, že se dočteme i něco o průběhu cvičení.Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  12:46 17.12.2015

  Nááááádhera, to titulní foto je na plakát. Ještě by to chtělo F-35 i Gripen by mohl nakouknout. Fak hezká kombinace a za společné cvičení palec nahoru.

  Nááááádhera, to titulní foto je na plakát. Ještě by to chtělo F-35 i Gripen by mohl nakouknout. Fak hezká kombinace a za společné cvičení palec nahoru.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2