RECENZE: Akční střelba na střelnici Trigger Servis

utocna_puska_s aktivnim_mirenim_22.jpg
Střelba z útočné pušky HK 243. / Autor

Brněnská střelnice Trigger Service nabízí nejen střelbu ze stanovišť, ale i výcvik taktické střelby. Redakce Armádních novin přijala nabídku a brněnskou střelnici si na vlastní kůži vyzkoušela.

Střelecký výcvik krok za krokem

Podle trestního zákoníku § 29, který pojednává o nutné obraně, mohou občané, legální držitelé zbraní, se aktivně bránit útoku proti násilníkům a agresorům, včetně teroristů. Avšak koupit zbraň nestačí. Jednou stránkou mince je vlastnit zbraň, druhou je ji v extrémně stresové situaci umět použít.

Základem je začít chodit na střelnici se statickými palposty a naučit se bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem, včetně střelby . Další úrovní je přejít k výcviku střelby v nejrůznějších taktických situacích - tzv. akční střelbu lze ale provozovat jen ve speciálně vyhrazených prostorech.

Ve vnitřních nebo venkovních prostorech pro akční střelbu lze cvičit pohyb se zbraní, osvojit si správné a rychle tasení, či trénovat střelbu ze zbraně v nejrůznějších polohách a taktických situacích. Jde o další a nezbytný (ne však poslední) krok pro účinné použití zbraně v reálné situaci.

Trigger Service

Redakce Armádních novin navštívila střelnici Trigger Service v Brně, která možnost akční střelby nabízí. Střelnice sídlí v rozlehlých sklepeních bývalé sladovny místního pivovaru.

Po vstupu na střelnici vcházíte do rozměrné recepce, kde se můžete při čekání usadit do křesela sledovat na obrazovce dění na střelnici. Po našem příchodu šlo vše bez problémů - recepční byl profesionální, atmosféra střelnice působila rovněž profesionálně a na úrovni. 

V současné době Trigger Service nabízí moderní střelecký tunel (25 m) se čtyřmi statickými palposty. Pohodlnou střelbu zajišťuje kvalitní osvětlení. Komfort střelby je vynikající a ovládaní pojezdových terčů bezproblémové.

 

Recepce střelnice. / Trigger Service

K tunelu pro statickou terčovou střelbu se přichází přes předsíň, odkud je rovněž vstup to tunelu pro akční střelbu. Tunel pro akční střelbu má délku cca 15 m (leží rovnoběžně ke střelnici pro statickou terčovou střelbu); střílí se zde především na kovové padací terče (poppery) nebo nejrůznější závěsné gongy.

“Nabízíme širokou škálu zbraní na vyzkoušení a různé možnosti střelby. Jak statickou terčovou, tak akční střelbu. Proto máme dva střelecké tunely, abyste na jednom místě mohli vyzkoušet různé způsoby střelby,” představuje možnosti střelnice Tomáš Michalík, spolumajitel Trigger Service.

Akční střelba

V tunelu pro akční střelbu se lze pohybovat, nacvičovat tasení a nejrůznější způsoby a polohy střelby - dvojstřel, střelbu z krytu, střelbu za pohybu, střelbu slabší rukou, střelbu v časové tísni, atd.

“Jde o to umět se zbraní zacházet v jiných, než v komfortních podmínkách. To je ta praktická část, která je potřebná např. pro střelbu za pohybu a na více terčů. Člověk plní různé úlohy, což je zábavnější, než střelba z místa na pevný terč,” vysvětluje Michalík hlavní přínosy akční střelby v krytých prostorách.

“Druhá rovina akční střelby je zaměřena na praktické použití zbraně např. v sebeobraně, kdy jsou podmínky pro střelbu složité, na vše je málo času a úloha vyžaduje správné rozhodnutí,” dodává.

Oblíbenost akční střelby mezi lidmi roste. Trigger Service proto v blízké budoucnosti rozšíří možnosti akční střelby o další dva střelecké tunely. “Jeden tunel bude pro pistolové ráže s možností střelby do 180 stupňů a jeden pro akční střelbu z pušek ve směru přímém,” vysvětluje Michalík. V současných prostorách střelnice pro akční střelbu lze střílet pouze v přímém směru pistolovým střelivem

 Střelecký tunel se statickými palposty. / Trigger Service

Akční střelbu je nutné cvičit i ve vhodných venkovních střelnicích. V kryté střelnici lze však své dovednosti a návyky cvičit za jakéhokoliv počasí a zejména časově mnohem pružněji.

Jak akční střelba dokáže člověka připravit na reálnou situaci? “Reálná situace se nedá nijak nasimulovat, to se musí zažít. Takže tento trénink (akční střelba -pozn. red.) výrazně zvýší šanci, aby člověk v reálné situaci, co nejlépe uspěl. Naučíte se, co a jak dělat, aby byla vaše šance na úspěch co nejvyšší. Všichni doufáme, že se takové situaci vyhneme, ale správným akčním tréninkem budeme mít velkou výhodou. Už jen z pohledu prevence, správného vyřešení obranné situace a z ní plynoucích následků,” přibližuje přínos akční střelby Michalík.

Samozřejmostí je možnost využití cenných rad instruktora, který kontroluje a vhodně upozorňuje na nedostatky při střelbě a stará se o to, aby střelec nezískal špatné návyky. Tímto děkujeme Davidu Martinci, manažéru střelnice, za cenou kritiku a rady.

Tunel pro akční střelbu s gongy a popery. / Autor

Zbraně

Trigger Service nabízí nejrůznější paletu zajímavých zbraní. Redakce Armádních novin měla možnost zastřílet si například z pistole CZ UB CZ Shadow 2 , útočné pušky HK 243 nebo z „klasiky“ CZ UB - CZ 858  ve verzi sporter, se zkrácenou hlavní a “M4 pažbou”.

Celkově brněnská střelnice nabízí k otestování 38 pistolí, 7 revolverů a 25 dlouhých zbraní.

“K těm nejzajímavějším řadím pušku Steyr AUG-Z a Mosin Nagant z roku 1939 s originální optikou, pistoli Shadow 2 nebo civilní verzi samopalu MP5 - HK SP5K, případně pušku CZ 805 BREN A1 a 858 Sporter,  revolver 500 SW a legendární pistoli Desert Eagle v ráži .50AE. Plánujeme si pořídit i novinky na trhu, jako pistole CZ P10, HK USC nebo pušku HK MR 308,” představuje možnosti výběru Michalík.

Cena

Cenová náročnost střelby je závislá na tom, zde máte, či nemáte zbrojní průkaz. Bez zbrojního průkazu za statickou terčovou střelnici zaplatíte 250 Kč za půl hodiny (max 2 osoby). Půjčení zbraně stojí 250 Kč (max 2 osoby).

Jeden pistolový náboj ráže 9 mm Luger si pořídíte za 7 Kč a puškové náboje .223 Remington (5,56x45 mm) nebo 7,62x39 mm za 12 Kč. V zapůjčených zbraních lze používat pouze náboje zakoupené přímo na střelnici.

Trigger Service nabízí k zapůjčení celou plejádu zbraní. Na obrázku útočná puška HK 243 a pistole HK SFP9. / Autor

Trigger Service také nabízí střelecké kurzy pro úplné začátečníky. “Nabízíme začátečníkům kurz „Jak vybrat zbraň“ (JVZ) nebo pokročilejším střelcům kurzy obranné střelby, například „Základní kurz obranné střelby I a II“ (ZKOS I), ale zájemce si tu najde kurz i pro sportovní disciplíny, jako IPSC nebo LOS,” říká Michalík.

Zastřílet si mohou samozřejmě i lide se zbrojním průkazem, vlastní zbraní i s vlastními náboji. Například za pronájem tunelu pro akční střelbu (max 2 osoby) zaplatíte 300 Kč za 30 minut.

Hodnocení cenové politiky střelnice necháme na čtenářích. Pokud máte vlastní zbraň a střelivo, tak především cena pronájmu tunelu pro akční střelbu nám přišla přijatelná - vzhledem k unikátnosti prostoru a nabízeným možnostem střelby.

Zhodnocení

Střelnice Trigger Service je dobře přístupná brněnskou městskou hromadnou dopravou, vzdálená jen minutu chůze od tramvajové zastávky. V okolí také není při trošce štěstí problém zaparkovat automobil.

Jak se říká: ”Vše je o lidech.” Z našeho pohledu byl přístup profesionální a vstřícný, jak od recepce, tak od našeho průvodce pana Martince. Při akční střelbě pan Martinec neustále upozorňoval na naše chyby a vysvětlit (a zdůvodnil) správný postup. Necelá hodinka akční střelby s instruktorem byla pro nás obrovský přínos.

Atmosféru střelnice hodnotíme jako profesionální, vzdušnou a uvolněnou. Prostorná recepce nabízí možnosti pohodlného sezení i možnosti zakoupit kávu nebo jiný nápoj.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Skládací láhve Hydrapak

Nějakou vodu jsme u sebe museli mít vždy. Začalo to československými hliníkovými čutorami s korkovým ...

RECENZE: Boty Salomon Quest 4D GTX

Obuv je pro vojáky stále ožehavé téma. Chtějí pro svoje nohy to nejlepší a neváhají si vhodnou ...

RECENZE: Powerbanka OutdoorTech Kodiak Plus

Bez energie to nejde. Energii v akci potřebuje vaše tělo. Něčím se naládujete a fungujete dál. ...

RECENZE: Hodinky Suunto Traverse Alpha

S určitostí se nedá říci, které hodinky jsou nejlepší ze všech. Můžeme však objektivně zhodnotit, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • DanCZer
  17:49 22.03.2017

  K Velké Británii: Brokovou dvojku je tam ještě možné pořídit (pro odůvodněnou myslivost = žadatel je majitelem pozemku kde se vyskytuje zvěř, má doporučení atd.), ale kulovou ...Zobrazit celý příspěvek

  K Velké Británii: Brokovou dvojku je tam ještě možné pořídit (pro odůvodněnou myslivost = žadatel je majitelem pozemku kde se vyskytuje zvěř, má doporučení atd.), ale kulovou dlouhou zbraň, nedej bože samonabíjecí, ani omylem.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:41 19.03.2017

  Myslivcům a podobným psychopatům nepatří do rukou vůbec žádné zbraně.Pokud zmíněné opatření míří i tímto směrem je to jeho jediný klad.

  Myslivcům a podobným psychopatům nepatří do rukou vůbec žádné zbraně.Pokud zmíněné opatření míří i tímto směrem je to jeho jediný klad.

 • Petr M
  19:27 19.03.2017

  Tato totalitní směrnice je pouze první krok k omezení zbraní, byrokrati z EU již ted prohlašují, že směrnice je příliš mírná. Během následujících let pravděpodobně prosadí ...Zobrazit celý příspěvek

  Tato totalitní směrnice je pouze první krok k omezení zbraní, byrokrati z EU již ted prohlašují, že směrnice je příliš mírná. Během následujících let pravděpodobně prosadí "salámovou metodou" zákaz dalších typů zbraní, Podobně jako v Velké Británii, kde je zakázané téměř vše a i myslivci mají velké problémy a komplikace s policií pořídit si loveckou zbraň.

  http://www.myslivost.cz/Pro-my...

  http://gunlex.cz/48-zbrane-a-l... Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  18:19 16.03.2017

  Jezevec:

  Pardon, to jsem špatně pochopil. Myslel sem ze píšete o rozdílu skladování mezi kategoriemi A,B,C

  Jezevec:

  Pardon, to jsem špatně pochopil. Myslel sem ze píšete o rozdílu skladování mezi kategoriemi A,B,C

 • Jezevec
  12:59 16.03.2017

  Ale v dnešní době je perkusní puška kategorie D a ty můžete mít klidně pohozené ve skříni. Pokud se nepletu tak se mají přesunout do kategorie C s tím vším co s tím souvisí.

  Ale v dnešní době je perkusní puška kategorie D a ty můžete mít klidně pohozené ve skříni. Pokud se nepletu tak se mají přesunout do kategorie C s tím vším co s tím souvisí.

 • Márten
  12:27 16.03.2017

  Jezevec: Trezoz je povinný už teď pro každého, kdo má víc než dva kvéry, nebo víc než 500 nábojů. U zbraní kategorie A je problém v tom, že policie může majiteli vstupovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Jezevec:

  Trezoz je povinný už teď pro každého, kdo má víc než dva kvéry, nebo víc než 500 nábojů.

  U zbraní kategorie A je problém v tom, že policie může majiteli vstupovat bez důvodu do bytu, jen aby zkontrovala jejich zabezpečení.Skrýt celý příspěvek

 • Jezevec
  10:37 16.03.2017

  Pozor ještě na jednu věc. Zbraně kategorie A,B,C mají taky jinej režim skladování. Takže takovej vášnivej předovkář co má doma pár pušek a pistolí tak se nejen prohne při ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozor ještě na jednu věc. Zbraně kategorie A,B,C mají taky jinej režim skladování. Takže takovej vášnivej předovkář co má doma pár pušek a pistolí tak se nejen prohne při registraci, ale bude si muset i pořídit trezor kam to všechno nacpe. Nemluvě o znehodnocenkách atd. To jsme to, ale těm teroristům natřeli co :)Skrýt celý příspěvek

 • green_korytnacka
  23:37 15.03.2017

  Tak to je dobre, ze s 10 ranovymi zasobnikmi nepojde zabijat.

  Tak to je dobre, ze s 10 ranovymi zasobnikmi nepojde zabijat.

 • Charlie
  20:38 15.03.2017

  Zásobníky na víc jak 10 ran pro dlouhej kvér se přesunou do A s tím, že A bude automaticky i Bčkovej kvér, kterej ho v sobě bude mít. A je tam něco v tom smyslu že když vás načapou ...Zobrazit celý příspěvek

  Zásobníky na víc jak 10 ran pro dlouhej kvér se přesunou do A s tím, že A bude automaticky i Bčkovej kvér, kterej ho v sobě bude mít. A je tam něco v tom smyslu že když vás načapou se zásobníkem na víc ran (i kdyby nebyl v kvéru) tak to má znamenat pozbytí zbrojáku.

  Bčka předělaný z Aček budou zase A (čili pápá Kosy).

  Bčka se sklopkou nebo skládankou kratší než 60cm budou A.

  Budou se muset registrovat znehodnocenky, předovky, poplašky a signálky.

  http://www.mvcr.cz/clanek/preh... Skrýt celý příspěvek

 • JosefŠ
  19:57 15.03.2017

  Méněcenný jsme pro ně všichni. Plebs, lůza, chátra, ofčani. Jenže plebe, když můžeš mít v doma zbraň, když můžeš mít doma ten nebezpečný kulomet KalašnikoF, který chrlí 800 ...Zobrazit celý příspěvek

  Méněcenný jsme pro ně všichni. Plebs, lůza, chátra, ofčani.

  Jenže plebe, když můžeš mít v doma zbraň, když můžeš mít doma ten nebezpečný kulomet KalašnikoF, který chrlí 800 kulek (asi psích) za minutu, jsi už pro ně NEBEZPEČNÝ PLEB!!!!!

  A to přece nikdo nechce.....Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  19:16 15.03.2017

  Ilegální mají být i automatické zbraně předělané na civilní. Jak budou posuzovat nově vyrobený BREN se zásobníkem na 10 nábojů nevím, ale každopádně budou ilegální sklopky i ...Zobrazit celý příspěvek

  Ilegální mají být i automatické zbraně předělané na civilní. Jak budou posuzovat nově vyrobený BREN se zásobníkem na 10 nábojů nevím, ale každopádně budou ilegální sklopky i teleskopické pažby.

  Nejvíc mě na těch "eurobyrokratech" štve, jak pořád opakujou, že myslivci a sportovní střelci postiženi nebudou.

  Oni vůbec nepočítají s vlastnictvím zbraní na obranu či pro radost a tím, že lidi chodí trénovat střelbu aniž by byli registrovaní sportovní střelci.

  Jsem snad méněcenej, když si rád zastřílím aniž bych se pravidelně zůčastňoval soutěží, nebo zabíjel zvířata?Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  18:20 15.03.2017

  Bůh ví. Je to blábol z kterého může vyjít všelicos. Budou zakázané dlouhé s kapacitou větší jak deset nábojů. Což může znamenat že zbraně s výměnnými zásobníky zakážou. Nevím jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Bůh ví. Je to blábol z kterého může vyjít všelicos. Budou zakázané dlouhé s kapacitou větší jak deset nábojů. Což může znamenat že zbraně s výměnnými zásobníky zakážou. Nevím jak chtěj zajistit abych si tam nedal 30 raný zásobník. Vlastnictví zásobníků nepodléhá žádné registraci ani kontrole a koupíš je po internetu. Taky chtěj zakázat sklopky a teleskopické pažby. To my jako stát koupí plnou pažbu? Já ji tam nechci tak proč bych za ní měl platit. To nemluvím o tom že ty teleskopický ti umožňují nastavení podle tvoje ho gusta. Plná pažba dělaná na míru bude pěkně mastná. Taky nikde není na 100% napsáno jestli se to bude týkat pouze nově kupovaných zbraní, nebo i těch které už máme doma. V tisku je spousta balastu tak uvidíme jak to bude vypadat v reálu, ale jako reakce na teroristické útoky je to totální blábol. Ať my pán z Velké Británie vyjmenuje aspoň 3 teroristy za posledních 2000 let kteří zabíjely s legálně drženou zbraní.(Pozor nepočítejte pomatence kteří neměly zbroják ze zdravotních důvodů vůbec mít.)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:05 15.03.2017

  dlouhou POLOAUTOMATICKOU si teda budu moci koupit? Jako civilního BRENa dvojku třeba budu moct?
  Aby mě pak nezahnali do kouta.

  dlouhou POLOAUTOMATICKOU si teda budu moci koupit? Jako civilního BRENa dvojku třeba budu moct?
  Aby mě pak nezahnali do kouta.

 • Kusa
  17:40 15.03.2017

  Tak teď jsem se musel chvíli uklidňovat po přečtení následujícího odstavečku k tomu paskvilu od mentálů z Bruselu: „Musíme posílit naši společnou bezpečnost. Potřebujeme ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak teď jsem se musel chvíli uklidňovat po přečtení následujícího odstavečku k tomu paskvilu od mentálů z Bruselu:

  „Musíme posílit naši společnou bezpečnost. Potřebujeme jasnější pravidla. Toto je směrnice, která pomůže zatlačit teroristy a zločince do kouta,“ hájil úpravu eurokomisař pro bezpečnost Julian King z Británie.

  Já jsem snad zločinec? Já jsem snad terorista? Mě budete omezovat. Teroristi si s vaší směrnicí akorát vytřou pozadí až budou řezat hlavy odzbrojeným, bezbranným, civilistům vy hovada.Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  16:40 15.03.2017

  Jak píše Kusa dnes si můžu koupit dlouhou na obranu. Nosit je samozřejmě blbost, ale na obranu domu někde na samotě to smysl dává...

  Jak píše Kusa dnes si můžu koupit dlouhou na obranu. Nosit je samozřejmě blbost, ale na obranu domu někde na samotě to smysl dává...

 • Kusa
  16:36 15.03.2017

  No já si koupil Kosu CZ858 na osobní ochranu akorát potřebuju sehnat dlouhej kabát abych jí mohl nosit skrytě :-). (pro nechápavce nosit ji nehodlám jde o vtip)

  No já si koupil Kosu CZ858 na osobní ochranu akorát potřebuju sehnat dlouhej kabát abych jí mohl nosit skrytě :-). (pro nechápavce nosit ji nehodlám jde o vtip)

 • niko
  11:39 15.03.2017

  Luky nepoznam cesku legislativu, no na Slovensku vydalo k celej zalezitosti stanovisko zdruzenie Legis Telum (ekvivalent ceskeho LEX). Podla toho co pisu nas caka skratenie ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky nepoznam cesku legislativu, no na Slovensku vydalo k celej zalezitosti stanovisko zdruzenie Legis Telum (ekvivalent ceskeho LEX). Podla toho co pisu nas caka skratenie platnosti zbrojnych preukazov, nezmyselne predefinovanie hlavnych casti zbrane a regulacia zasobnikov. No vsetko bude zavisiet od implementacie jednotlivych krajin. Je to zezmyselna sikana, bez zjavneho efektu na vyzbrojovanie teroristov. No podla vsetkeho sa nejedna o koniec strelcov v EU ako to vela ludi prezentuje. Takze Brena II si kludne budes moct kupit ako sportovu zbran, alebo na polovne ucely. Podla sucasnej slovenskej legislativy to ani dneska inak nejde. Predpokladam, ze situacia je rovnajka aj v Cesku.

  Nove zmeny podla EU:
  http://legistelum.sk/wp-conten... Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:08 15.03.2017

  Já nevím niko, protože to do detailů nesleduju. Vlastně jsem tím postem chtěl to téma otevřít. Četl jsem včera jen nějaký článek na idnesu, který byl tradičně "odborný". Tvářil se ...Zobrazit celý příspěvek

  Já nevím niko, protože to do detailů nesleduju. Vlastně jsem tím postem chtěl to téma otevřít. Četl jsem včera jen nějaký článek na idnesu, který byl tradičně "odborný". Tvářil se jakoby se jednalo o průlomový konec poloautomatů s dlouhou hlavní.
  Pokud je tam klička jako byla např. u sociálního bydlení (domy do 300m2 a byty do 120m2) v podobě nějakého statutu "sportovního střelce", tak se moc rád nechám poučit.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:59 15.03.2017

  No neviem, ci koniec "poloautomatov". Ale brena II si po novom budes moct kupit iba ako sportovy strelec na sportovu vynimku. Je to taky velky rozdiel voci sucasnemu stavu ?

  No neviem, ci koniec "poloautomatov". Ale brena II si po novom budes moct kupit iba ako sportovy strelec na sportovu vynimku. Je to taky velky rozdiel voci sucasnemu stavu ?

 • Luky
  10:27 15.03.2017

  ...kolik nábojů z pušky za tu půlhodinku asi vystřílíte?

  ...kolik nábojů z pušky za tu půlhodinku asi vystřílíte?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2