RECENZE: Akční střelba na střelnici Trigger Servis

utocna_puska_s aktivnim_mirenim_22.jpg
Střelba z útočné pušky HK 243. / Autor

Brněnská střelnice Trigger Service nabízí nejen střelbu ze stanovišť, ale i výcvik taktické střelby. Redakce Armádních novin přijala nabídku a brněnskou střelnici si na vlastní kůži vyzkoušela.

Střelecký výcvik krok za krokem

Podle trestního zákoníku § 29, který pojednává o nutné obraně, mohou občané, legální držitelé zbraní, se aktivně bránit útoku proti násilníkům a agresorům, včetně teroristů. Avšak koupit zbraň nestačí. Jednou stránkou mince je vlastnit zbraň, druhou je ji v extrémně stresové situaci umět použít.

Základem je začít chodit na střelnici se statickými palposty a naučit se bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem, včetně střelby . Další úrovní je přejít k výcviku střelby v nejrůznějších taktických situacích - tzv. akční střelbu lze ale provozovat jen ve speciálně vyhrazených prostorech.

Ve vnitřních nebo venkovních prostorech pro akční střelbu lze cvičit pohyb se zbraní, osvojit si správné a rychle tasení, či trénovat střelbu ze zbraně v nejrůznějších polohách a taktických situacích. Jde o další a nezbytný (ne však poslední) krok pro účinné použití zbraně v reálné situaci.

Trigger Service

Redakce Armádních novin navštívila střelnici Trigger Service v Brně, která možnost akční střelby nabízí. Střelnice sídlí v rozlehlých sklepeních bývalé sladovny místního pivovaru.

Po vstupu na střelnici vcházíte do rozměrné recepce, kde se můžete při čekání usadit do křesela sledovat na obrazovce dění na střelnici. Po našem příchodu šlo vše bez problémů - recepční byl profesionální, atmosféra střelnice působila rovněž profesionálně a na úrovni. 

V současné době Trigger Service nabízí moderní střelecký tunel (25 m) se čtyřmi statickými palposty. Pohodlnou střelbu zajišťuje kvalitní osvětlení. Komfort střelby je vynikající a ovládaní pojezdových terčů bezproblémové.

 

Recepce střelnice. / Trigger Service

K tunelu pro statickou terčovou střelbu se přichází přes předsíň, odkud je rovněž vstup to tunelu pro akční střelbu. Tunel pro akční střelbu má délku cca 15 m (leží rovnoběžně ke střelnici pro statickou terčovou střelbu); střílí se zde především na kovové padací terče (poppery) nebo nejrůznější závěsné gongy.

“Nabízíme širokou škálu zbraní na vyzkoušení a různé možnosti střelby. Jak statickou terčovou, tak akční střelbu. Proto máme dva střelecké tunely, abyste na jednom místě mohli vyzkoušet různé způsoby střelby,” představuje možnosti střelnice Tomáš Michalík, spolumajitel Trigger Service.

Akční střelba

V tunelu pro akční střelbu se lze pohybovat, nacvičovat tasení a nejrůznější způsoby a polohy střelby - dvojstřel, střelbu z krytu, střelbu za pohybu, střelbu slabší rukou, střelbu v časové tísni, atd.

“Jde o to umět se zbraní zacházet v jiných, než v komfortních podmínkách. To je ta praktická část, která je potřebná např. pro střelbu za pohybu a na více terčů. Člověk plní různé úlohy, což je zábavnější, než střelba z místa na pevný terč,” vysvětluje Michalík hlavní přínosy akční střelby v krytých prostorách.

“Druhá rovina akční střelby je zaměřena na praktické použití zbraně např. v sebeobraně, kdy jsou podmínky pro střelbu složité, na vše je málo času a úloha vyžaduje správné rozhodnutí,” dodává.

Oblíbenost akční střelby mezi lidmi roste. Trigger Service proto v blízké budoucnosti rozšíří možnosti akční střelby o další dva střelecké tunely. “Jeden tunel bude pro pistolové ráže s možností střelby do 180 stupňů a jeden pro akční střelbu z pušek ve směru přímém,” vysvětluje Michalík. V současných prostorách střelnice pro akční střelbu lze střílet pouze v přímém směru pistolovým střelivem

 Střelecký tunel se statickými palposty. / Trigger Service

Akční střelbu je nutné cvičit i ve vhodných venkovních střelnicích. V kryté střelnici lze však své dovednosti a návyky cvičit za jakéhokoliv počasí a zejména časově mnohem pružněji.

Jak akční střelba dokáže člověka připravit na reálnou situaci? “Reálná situace se nedá nijak nasimulovat, to se musí zažít. Takže tento trénink (akční střelba -pozn. red.) výrazně zvýší šanci, aby člověk v reálné situaci, co nejlépe uspěl. Naučíte se, co a jak dělat, aby byla vaše šance na úspěch co nejvyšší. Všichni doufáme, že se takové situaci vyhneme, ale správným akčním tréninkem budeme mít velkou výhodou. Už jen z pohledu prevence, správného vyřešení obranné situace a z ní plynoucích následků,” přibližuje přínos akční střelby Michalík.

Samozřejmostí je možnost využití cenných rad instruktora, který kontroluje a vhodně upozorňuje na nedostatky při střelbě a stará se o to, aby střelec nezískal špatné návyky. Tímto děkujeme Davidu Martinci, manažéru střelnice, za cenou kritiku a rady.

Tunel pro akční střelbu s gongy a popery. / Autor

Zbraně

Trigger Service nabízí nejrůznější paletu zajímavých zbraní. Redakce Armádních novin měla možnost zastřílet si například z pistole CZ UB CZ Shadow 2 , útočné pušky HK 243 nebo z „klasiky“ CZ UB - CZ 858  ve verzi sporter, se zkrácenou hlavní a “M4 pažbou”.

Celkově brněnská střelnice nabízí k otestování 38 pistolí, 7 revolverů a 25 dlouhých zbraní.

“K těm nejzajímavějším řadím pušku Steyr AUG-Z a Mosin Nagant z roku 1939 s originální optikou, pistoli Shadow 2 nebo civilní verzi samopalu MP5 - HK SP5K, případně pušku CZ 805 BREN A1 a 858 Sporter,  revolver 500 SW a legendární pistoli Desert Eagle v ráži .50AE. Plánujeme si pořídit i novinky na trhu, jako pistole CZ P10, HK USC nebo pušku HK MR 308,” představuje možnosti výběru Michalík.

Cena

Cenová náročnost střelby je závislá na tom, zde máte, či nemáte zbrojní průkaz. Bez zbrojního průkazu za statickou terčovou střelnici zaplatíte 250 Kč za půl hodiny (max 2 osoby). Půjčení zbraně stojí 250 Kč (max 2 osoby).

Jeden pistolový náboj ráže 9 mm Luger si pořídíte za 7 Kč a puškové náboje .223 Remington (5,56x45 mm) nebo 7,62x39 mm za 12 Kč. V zapůjčených zbraních lze používat pouze náboje zakoupené přímo na střelnici.

Trigger Service nabízí k zapůjčení celou plejádu zbraní. Na obrázku útočná puška HK 243 a pistole HK SFP9. / Autor

Trigger Service také nabízí střelecké kurzy pro úplné začátečníky. “Nabízíme začátečníkům kurz „Jak vybrat zbraň“ (JVZ) nebo pokročilejším střelcům kurzy obranné střelby, například „Základní kurz obranné střelby I a II“ (ZKOS I), ale zájemce si tu najde kurz i pro sportovní disciplíny, jako IPSC nebo LOS,” říká Michalík.

Zastřílet si mohou samozřejmě i lide se zbrojním průkazem, vlastní zbraní i s vlastními náboji. Například za pronájem tunelu pro akční střelbu (max 2 osoby) zaplatíte 300 Kč za 30 minut.

Hodnocení cenové politiky střelnice necháme na čtenářích. Pokud máte vlastní zbraň a střelivo, tak především cena pronájmu tunelu pro akční střelbu nám přišla přijatelná - vzhledem k unikátnosti prostoru a nabízeným možnostem střelby.

Zhodnocení

Střelnice Trigger Service je dobře přístupná brněnskou městskou hromadnou dopravou, vzdálená jen minutu chůze od tramvajové zastávky. V okolí také není při trošce štěstí problém zaparkovat automobil.

Jak se říká: ”Vše je o lidech.” Z našeho pohledu byl přístup profesionální a vstřícný, jak od recepce, tak od našeho průvodce pana Martince. Při akční střelbě pan Martinec neustále upozorňoval na naše chyby a vysvětlit (a zdůvodnil) správný postup. Necelá hodinka akční střelby s instruktorem byla pro nás obrovský přínos.

Atmosféru střelnice hodnotíme jako profesionální, vzdušnou a uvolněnou. Prostorná recepce nabízí možnosti pohodlného sezení i možnosti zakoupit kávu nebo jiný nápoj.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Skládací láhve Hydrapak

Nějakou vodu jsme u sebe museli mít vždy. Začalo to československými hliníkovými čutorami s korkovým ...

RECENZE: Boty Salomon Quest 4D GTX

Obuv je pro vojáky stále ožehavé téma. Chtějí pro svoje nohy to nejlepší a neváhají si vhodnou ...

RECENZE: Powerbanka OutdoorTech Kodiak Plus

Bez energie to nejde. Energii v akci potřebuje vaše tělo. Něčím se naládujete a fungujete dál. ...

RECENZE: Hodinky Suunto Traverse Alpha

S určitostí se nedá říci, které hodinky jsou nejlepší ze všech. Můžeme však objektivně zhodnotit, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luky
  10:21 15.03.2017

  Po včerejším zákonu o konci poloautomatů s dlouhou hlavní asi jediný legální způsob, jak si zastřílet. Ty ceny nevypadají nijak strašlivě. Brena dvojku už si nebudu moci pořídit, ...Zobrazit celý příspěvek

  Po včerejším zákonu o konci poloautomatů s dlouhou hlavní asi jediný legální způsob, jak si zastřílet. Ty ceny nevypadají nijak strašlivě.
  Brena dvojku už si nebudu moci pořídit, tak díky za tip.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:13 15.03.2017

  Strelnica akych su desiatky. Jedine, co by ma zaujimalo je, ci robia v zime preteky IPSC. Brno nie je daleko, sli by sme si zastrielat.

  Strelnica akych su desiatky. Jedine, co by ma zaujimalo je, ci robia v zime preteky IPSC. Brno nie je daleko, sli by sme si zastrielat.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2