RECENZE: Čelovka Petzl STRIX - Král čelovek

RECENZE: Čelovka Petzl STRIX - Král čelovek
Čelovka Petzl STRIX / SOLDATO Team (Zvětšit)

Hledám čelovku. Vojenskou čelovku. Proč? Protože se to dost často hodí. Mít volné ruce a svítit si při tom tam, kam potřebuji. A to nejen v mírovém módu. Potřebuji to především v taktické situaci. Různých čelovek mi rukama prošlo už opravdu hodně. Ale tu pravou vojenskou jsem stále nenašel. Stále mi u všech těch modelů něco chybělo. A pak jsem si uvědomil, že je to všechno špatně… Že ta správná vojenská čelovka musí umět i něco jiného, než jen pořádně svítit. Ptáte se co?

Čelovka která dobře svítí je fajn. O tom není pochyb. Ale to už umí kde kdo. Výrobci se časem také naučili používat i červené světlo. Jeho výhody jsou zřejmé a ocení jej nejen vojáci. To ale nestačí. Označit čelovku za vojenskou jen díky červenému světlu prostě nestačí. Je tu úplně jiný, a trochu opomíjený aspekt. A přitom je to tak samozřejmé…

Voják má v současné době v reálné bojové situaci na hlavě přilbu. No, to až tak problém není. Umístit na ni čelovku většinou jde a při minulých testech jsme to pravidelně zkoušeli. Jenže v reálu má v noci (kdy tu čelovku potřebujete nejvíce…) na té přilbě ještě přístroj nočního vidění (NVG). A to už je problém. Protože nokťák je uchycen přesně na tom místě, kde bývá čelovka. Tedy na čele… No, a co teď s tím…

Řešení jsou různá. Sehnat se dají malá světla na přilbu. Ale to už nejsou čelovky v pravém slova smyslu. Jsou to většinou jednoúčelová světla, která fungují právě jen na přilbě. Další možnost je mít čelovku pověšenou na krku. Název krkovka se asi neujme, ale tak nějak to funguje. To pravé ořechové to však také není.

S třetí možností už kdysi dávno přispěchal Petzl. Tento vynálezce čelovky jako takové na to šel úplně jinak. Tam, kde jiní výrobci nabízí bombastické výkony a standardní řešení, jde Petzl svou cestou a nabízí to, co voják opravdu potřebuje. Čelovku, která jde zároveň připevnit i na přilbu.


Čelovka Petzl STRIX je nejlepší na přilbě; větší foto / SOLDATO Team

Zjistit, jestli se to Petzlu povedlo nám umožnila 1. airsoftová prodejna Anareus. Je to trochu s podivem, že nám vybavení, které doopravdy ocení teprve profesionální vojáci, nabídl právě airsoftový obchod. Ale slogan “…víc než airsoft” napovídá, že tento shop nabízí i vybavení, které lze použít i v reálných operacích.

Když nám čelovku k testu nabízeli, řekli nám i trochu smutnou informaci. “Petzl tento model přestává vyrábět.” Možná si říkáte, jestli má smysl testovat něco, co se už nevyrábí. Dle mého názoru to ale smysl má. Po přečtení recenze tak alespoň budete vědět, jestli máte důvod ji ještě shánět, nebo to byla slepá vývojová ulička a nemusíte být smutní z toho, že ji nemáte…

Takže o čem se to vlastně bavíme? Model čelovky, který vám dnes představíme, ale až tak známý není. I když je na trhu už nějaký ten pátek (jestli se nepletu, tak jej Petzl představil v roce 2014). Je totiž opravdu specifický a ne každý jej plně využije. Jmenuje se Petzl STRIX IR...celý článek si přečtete na stránkách SOLDATO Teamu.

Celý článek si přečtete na stránkách SOLDATO Teamu

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Taktická svítilna Fenix TK22

Aby voják viděl, potřebuje světlo. Nebo přístroj nočního vidění. Ten má ale svoje omezení a rozhodně ...

RECENZE: Svítilna Fenix PD35

Pokud si balíte vybavení do bojové operace, zvažujete vždy několik faktorů. První otázka by měla ...

RECENZE: Bojové kalhoty AČR vz. 95

Vidíte je denně. Nosíte je nejspíše také každý den. Kalhoty. Kus oblečení, nad kterým tak nějak ...

RECENZE: Balistická vesta Warrior Raptor

Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • HEKTOR
    10:59 19.04.2019

    pekný článok...ale viac sa mi pozdáva - Princeton Tec Charge Pro MPLS :)

    pekný článok...ale viac sa mi pozdáva - Princeton Tec Charge Pro MPLS :)

Načítám diskuzi...