RECENZE: Garmin Instinct Tactical ‒ Instinktivní volba vojáka

RECENZE: Garmin Instinct Tactical ‒ Instinktivní volba vojáka
Garmin Instinct Tactical / SOLDATO Team (Zvětšit)

Pokud jako voják pracujete v terénu a potřebujete se někam dostat, využijete schopnost zvanou navigace. K tomu se hodí pár pomůcek. Kromě určitých vědomostí je jako takový dobrý základ mapa a buzola. Pak se hodí i GPS přístroj. Zprvu samostatným GPS přístrojům už dlouho asistují mobilní telefony. Pokrok ale nezastavíš a posledním trendem jsou chytré hodinky, které se na rukou vojáků objevují čím dál častěji. Dokáží ale spolehlivě pomoci i relativně levné hodinky? Mrknem na to.

Faktem zůstává, že s mapou a buzolou by měl umět pracovat každý voják. To mi nikdo nevyvrátí. Ale zároveň uznávám, že moderní technologie v čele se specializovanými hodinkami dokážou na tomto poli výrazně pomoci. Ty tam jsou doby, kdy hodinky sloužily jen jako ukazatel času. Postupně se naučily ukazovat datum, nahradit budík, stopky... Netrvalo dlouho a mohli jste využít i další funkce. Zjistit východ a západ měsíce či slunce, využít hodinky jako kompas. A samozřejmě se na hodinkách objevilo i určení polohy dle GPS.

Kdo jiný než Garmin

Dá se říci, že takovým průkopníkem je v této oblasti společnost Garmin. Firma, která se o navigaci zajímá už od roku 1989, kdy ji pánové GARy Burrell a MIN Kao v USA založili. A již od začátku se soustředili na vše kolem GPS a jeho využití v civilní sféře. Samozřejmě i v té vojenské.

Pravidelní čtenáří našich recenzí si jistě pamatují, že jsme v testu již jedny hodinky Garmin měli. Byly to Tactix Bravo. Takže když se ozval šéf českého Garminu s tím, že pro nás má něco na vyzkoušení, byl jsem vcelku zvědavý. Protože překonat něco téměř dokonalého je problém. Ale Garmin na to šel jinak. Očividně nechtěl nic překonávat. Raději nabídl jiný pohled na moderní navigační hodinky.


Počet funkcí, které lze využít, je opravdu velký / SOLDATO Team

Instinktivní pohled

Ty hodinky se jmenují Garmin Instinct. Jak s nimi probíhalo mé první setkání si můžete přečíst v článku na Armywebu. Tady to jen shrnu. První setkání bylo mírně řečeno rozpačité. Postupem času, a po překonání určitých předsudků, to však přerostlo v něco jiného. V pochopení...

V pochopení toho, jak udělat nekompromisní outdoorové hodinky s mnoha funkcemi. Co je k tomu potřeba? Jako základ tu máme tělo hodinek, vyrobené ze zesíleného tvrzeného polymeru. To doplníte chemicky tvrzeným sklem a silikonovým řemínkem. Zvolíte velmi kompaktní rozměry - průměr 4,5 cm a výšku 1,5 cm - čímž se dostanete na velmi příjemnou hmotnost 52 gramů.

Tam kde jiní nabízí barevný displej s vysokým rozlišením, tam se Garmin vrací k černobílému LCD zobrazení s rozlišením 128x128 px. Je vysoce kontrastní, což se v reálu může hodit. Uvidíme, co na něm vlastně uvidíme. I když se zdá, že je displej kulatý, je ve skutečnosti hranatý. Jedná se o čtverec se skosenými hranami. Toto provedení doplňuje "samostatný" malý kulatý displej v pravém horním rohu. Již teď mohu prozradit, že na displeji si můžete nastavit jak digitální, tak i analogové zobrazení. Navíc si můžete zvolit, co se má ukazovat v malém displeji. Vlastně celkově si s tím, na co se díváte, můžete dost vyhrát.

Aby se ale bylo na co dívat, je potřeba nějaký zdroj energie. Ten je v Insintctech tvořen dobíjecí Li-Ion baterií s nezjištěnou kapacitou. Ta ale podle výrobce stačí na 14 dní v režimu chytrých hodinek a až na 16 hodin v režimu GPS. Jestli je tomu skutečně tak, si řekneme ale až za chvíli.


Garmin Instinct Tactical / SOLDATO Team

Poslední v čem se Instinct tak trochu vymykají standardu je barevná nabídka. Ta zahrnuje celkem šest barev. Kromě námi testované černé si můžete vybrat i z takových šíleností, jako jsou červená nebo žlutá. Nutno říci, že všechny barvy jsou opravdu živé a líbivé.... celou recenzi najdete na RECENZE SOLDATO TEAM.

Celou recenzi najdete na RECENZE SOLDATO TEAM

Verdikt

Robustní chytré GPS hodinky, tak výrobce popisuje model Garmin Instinct Tactical. A je to pravda. O jejich chytrosti netřeba diskutovat. Zvládají toho opravdu hodně. K tomu jsou odolné, přiměřeně velké a designově pěkné. A na to, co vše umí, jsou s cenovkou 7490,- (8990,- za Tacticaly) i levné. Těžko hledat slabá místa. Možná zlepšit konektor dobíjení, poladit ještě více navigační funkce... To jsou ale vážně detaily. Faktem totiž je, že v poměru cena výkon jsou Garmin Instinct nejlepší chytré GPS vojenské hodinky, které aktuálně můžete koupit. Bravo, Garmin.

Líbí se nám: 

 • Rychlost načítání GPS;
 • Výdrž baterie;
 • Čitelnost displeje.

Nelíbí se nám: 

 • Provedení konektoru nabíjení;
 • Předtvarovaný řemínek.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Hodinky Traser P6600 Type 6 Mil-G

Voják vždy potřeboval vědět kolik je hodin. Přijít někam pozdě, nebo naopak moc brzy, mít špatně ...

RECENZE: Svítilna Fenix PD35

Pokud si balíte vybavení do bojové operace, zvažujete vždy několik faktorů. První otázka by měla ...

RECENZE: Hodinky Clawgear Mission Sensor II

Čas se lidé snaží měřit snad od počátků věků. První kapesní hodiny vznikají kolem roku 1500, a ...

RECENZE: Hodinky Garmin Fenix 3

Všimli jste si někdy, co všechno vojáci při akci tahají?! Mají neskutečné množství vybavení, které ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Uboot
  13:28 11.11.2019

  Vela borcov nosi rozne znacky co su pre nich “instiktivne” chapem je to PR clanok, ale kludne mozte spravit prieskum, co kto preferuje. V hre je velky vyber: Casio, Polar, Suunto, ...Zobrazit celý příspěvek

  Vela borcov nosi rozne znacky co su pre nich “instiktivne” chapem je to PR clanok, ale kludne mozte spravit prieskum, co kto preferuje. V hre je velky vyber: Casio, Polar, Suunto, Garmin, Luminox, Apple watch, Traser, Timex.. Dost casto rozhoduje cena, pripadne skusenosti kolegu/ov.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  20:27 07.11.2019

  Najprv som kúpil Suunto Traverse Alpha. Po štyroch mesiacoch odišiel barometer a teplomer, šli na opravu. Po roku a pol používania odišiel dispej. Šli preč nadobro. Kúpil som ...Zobrazit celý příspěvek

  Najprv som kúpil Suunto Traverse Alpha. Po štyroch mesiacoch odišiel barometer a teplomer, šli na opravu. Po roku a pol používania odišiel dispej. Šli preč nadobro.

  Kúpil som Garmin Fenix 5. Po pol roku odišiel barometer a gps. Šli preč nadobro aj tie.

  Problémy s barometrom majú viacerí užívatelia týchto hodiniek ktorých poznám, rôznych modelov od Suunta či Garminu.

  Kolega má Gshock, to je dobrý nezmar. Nikdy nesklame.

  Ja sa vraciam späť k ručičkám. Kašľať na celé "smart".Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   17:59 08.11.2019

   Jj taky mám Casia - konkrétně Protrek. Sice to neumí spoustu smart věcí, které nepotřebuji (snad jen GPS grid by se hodil, ale na to mám jiné hračky), ale za to už je mám 7 let bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Jj taky mám Casia - konkrétně Protrek. Sice to neumí spoustu smart věcí, které nepotřebuji (snad jen GPS grid by se hodil, ale na to mám jiné hračky), ale za to už je mám 7 let bez jediného problému a nikdy se tomu nevybije baterka....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...