RECENZE: Marathon Diver´s Automatic GSAR

Foto: Marathon Diver´s Automatic GSAR. / SOLDATO Team
Foto: Marathon Diver´s Automatic GSAR. / SOLDATO Team  

Hodiny jsou přístroje na měření času. Těm malým přenosným se říká hodinky. Nic nového. Asi každý nějaké má nebo měl. Ani voják se bez nich většinou neobejde. Hodinky jsou různé, ale ty skutečné „Hodinky“ ukazují jen čas a nemají v sobě baterku. To jsou ty naprosté klasiky.

Nebo ne? Kolik lidí dnes dává přednost hodinkám, které umí mnohem více než jen měřit čas. A kolik vojáků? V mém okolí hodně. Vyjmenovávat všechny funkce, které se na hodinkách (dá-li se jim tak ještě říkat) objevují, je na dlouhé psaní. I přes nesporné výhody těchto multifunkcí se ale na trhu stále objevují i ty klasické hodinky, které ukazují jen čas a většinou i datum. Proč?

Na to je těžké odpovědět. Lepší je tyto hodinky vyzkoušet. Pak jejich kouzlo buď pochopíte (a budete nějaké takové chtít), nebo ne. Asi opravdu nedokážu říci, proč v dnešní době nosit na ruce něco, co ukazuje „jen čas“. Přesto vím, že rozhodně nejsem sám, kdo dává těmto tradičním hodinkám přednost.

Marathon - Kanada a Švýcarsko

Co mají tyto dvě země společného? Asi toho bude více, ale co se hodinek týče, tak je to značka Marathon. Kanadská hodinářská firma vyrábějící hodinky ve Švýcarsku. Jak sama společnost říká, tak ve svých hodinkách kombinují vojenskou odolnost se švýcarskou řemeslnou dovedností. I přesto, že tato společnost píše svoji historii od roku 1904, tak není v našich končinách až tolik známá.

Vysvětlení je vcelku jednoduché. Po dlouhou dobu byly hodinky Marathon výsadou jen pro vládní pracovníky a do civilní sféry se příliš nedostávaly. To se ale změnilo, a tak se s hodinkami Marathon můžete setkat mnohem častěji již i u nás. A to i díky armyshopu Armed, který je jejich výhradním distributorem pro Českou republiku.

Marathon Diver´s Automatic GSAR

Pojďme se ale už podívat, jaký že to model nám Armed k testu zapůjčil. Marathon nemá jako jiní výrobci stovky různých modelů, takže je orientace v jejich modelových řadách poměrně jednoduchá. Diver´s je série vytvořená pro příslušníky SAR (Search and Rescue – vyhledej a zachraň). Přídomek GSAR, pod kterým jsou tyto hodinky také známy, pak znamená Govermment Search and Rescue. Hodinky by tedy měly být předurčeny do drsných podmínek.

A první pohled by tomu i nasvědčoval. Poměrně masivní kruhové tělo z nerezové oceli se tváří dostatečně odolně. Ocelově stříbřitá barva v kombinaci s černým řemínkem vypadá sice elegantně, ale ne příliš military. Řemínek, který se na první pohled zdá dost úzký (konkrétně 18mm), je vyrobený z vulkanizované gumy... Celý článek si přečtete na Recenze Armádních novin

 Celý článek si přečtete na Recenze Armádních novin

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

Šarže Kvality

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

RECENZE: Balíček proti masivnímu krvácení BL Kit

Catastrophic hemorrhage. Dle posledních poznatků zbytečně umírá na masivní, život ohrožující krvácení kolem 90% vojáků. Některá zranění jsou bohužel neslučitelná se životem, s tím se musíme smířit. Ale některým úmrtím lze zabránit a zde bychom pro záchranu měli udělat vše, co je v našich silách. Pokud tedy víme, že převažující problém je právě v masivním krvácení, je dobré se na to adekvátně připravit.

RECENZE: Karimatky Klymit

Co je na každé patrole důležité? Spousta věcí, jasně. Správná orientace, maskování, dodržování SOP, splnění úkolu atd. atd. atd. Na co se ale občas hlavně při dlouhodobém patrolování zapomíná? Na kvalitní odpočinek. A proč zapomíná? Protože času je opravdu málo a úkolů opravdu hodně. Každopádně každý kdo to zažil, tak ví, že kvalitně si před dalším pochodem/úkolem odpočinout je životně důležité a k nezaplacení.

RECENZE: Bojové kalhoty AČR vz. 95

Vidíte je denně. Nosíte je nejspíše také každý den. Kalhoty. Kus oblečení, nad kterým tak nějak nepřemýšlíte. Přesto je jasné, že se dělají v různých provedeních a každý od nich očekává něco jiného. Pro vojáka jsou kalhoty součástí uniformy. Bojové kalhoty jsou jeho pracovní oděv, který většinou používá v opravdu náročných podmínkách. A voják chce něco více než jen „kalhoty". Chce oděvní součástku, která bude vymyšlená přesně pro jeho náročnou práci.

RECENZE: Svítilna Fenix TK15C

Tma. Přesto potřebujete vidět. Je jedno, jestli jste v tmavém baráku nebo v lese. Na vaší zbrani musí být nějaká svítilna. Šero. Jste v patrol base a potřebujete dát signál. Bliknutí červeným světlem. A zase musíte mít nějakou svítilnu. Noc. Máte hlídku - stráž. V dáli mezi stromy se vám něco nezdá a potřebujete si tam posvítit. Zalovíte v pouzdře a vytáhnete zase svítilnu. Temno. A zase... A zase...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!