RECENZE: Multitool Leathetrman Surge ‒ vojákova volba

RECENZE: Multitool Leathetrman Surge ‒ vojákova volba
Multitool Leathetrman Surge / SOLDATO Team (Zvětšit)

Jako voják mám u sebe vcelku dost různého a zajímavého vybavení. Je to jen vybavení, může se rozbít. Občas ho potřebuji jen upravit, připevnit něco někam. Mám kolegu, který na cvičení pravidelně vyváží bednu s nářadím. Někdy se hodila, jindy zase ne. Jenže, co s bednou v lese na patrole. Na opasek to nedáš, v báglu to tahat nechceš. A přitom se to fakt občas hodí, mít nějaký to pořádný nářadí po ruce. Takže co s tím? Je nějaké řešení?

Jistě, že existuje řešení. A není to nic nového. Bednu s nářadím u vojáků zastupuje tzv. multitool (MT). Někdo tomu říká nářaďové kleště. Kromě toho nářadí (hlavně různé šroubováky, pilu, pilník atd.) obsahují MT ale i nůž. A bez toho se voják neobejde. Jo, tohle mi dává smysl. Proto nějaký ten MT chci. 

Multitooly kolem nás

A nejsem sám, kdo podobné vybavení využije. Potřeba různých nástrojů během akce se totiž ukazuje jako více než reálná. Až příliš často totiž kolem sebe slyším: „Hej, kdo má multitool, potřebuji něco…“. Tolik k nevyřčené otázce Proč? Proč MT? Protože se fakt hodí. 

Trh už dávno zareagoval a různé MT se dají sehnat. Různé kvality. A různého přístupu k problému nářaďových kleští. Vybírat tedy je z čeho, to je prostě fakt. Musím se teď přiznat. V odstavci výše jsem trochu kecal. Pravdou je, že kolem sebe spíše slyším: „Hej, kdo má Leathermana, potřebuji něco…“. Ano, Leatherman se stal synonymem MT. Otázka zní, proč zrovna Leatherman?

SOLDATO Teamu tedy nezbývalo nic jiného, než kontaktovat české zastoupení Leathermana, firmu Moris Distribution, a domluvit se na recenzi. A pánové z Moris Distribution mi řekli to, co jsem nechtěl slyšet: „OK, a jaký byste chtěli…?“ Nakonec to dopadlo tak, že jsem vybral multitool Leatherman Surge.


Na první pohled je Leatherman Surge pořádný nástroj; větší foto / SOLDATO Team

Fajn, jdeme na to. Balíček dorazil, rozdělávám jej a je tu první šok. Surge je opravdu obrovský (115×40×20 mm). A těžký (335 g). Zkusmo ho pokládám vedle svého starého MT. Rozdíl je očividný. „Vážně chci takového macka tahat u sebe jako EDC?“ běží mi hlavou. Zkušenost mi ale velí, abych nechválil dne před večerem. A neodsuzoval vybavení před otestováním... Celou recenzi si můžete přečíst na webu SOLDATO Team.

Líbí se nám:

 • Celkové zpracování a funkčnost;
 • One Hand otvírání;
 • Velikost (úhel pohledu).

Nelíbí se nám:

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Pistolové stehenní pouzdro TacticalPro

V současné době je většina vojáků vybavena záložní zbraní - pistolí. Pokud selže hlavní zbraň, ...

RECENZE: Svítilna Fenix PD35

Pokud si balíte vybavení do bojové operace, zvažujete vždy několik faktorů. První otázka by měla ...

RECENZE: Hodinky Clawgear Mission Sensor II

Čas se lidé snaží měřit snad od počátků věků. První kapesní hodiny vznikají kolem roku 1500, a ...

RECENZE: Balíček proti masivnímu krvácení BL Kit

Catastrophic hemorrhage. Dle posledních poznatků zbytečně umírá na masivní, život ohrožující ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ledna
  20:36 07.05.2020

  O Leathermanech doporučuji tento blog:
  https://leathermani.blogspot.c...

  O Leathermanech doporučuji tento blog:
  https://leathermani.blogspot.c...

 • Tango23
  17:54 07.05.2020

  S Leathermanem se chyba neudělá, sám jsem ale dával a dávám přednost Gerberu. Ve své době měl obdobný typ lepší váhu, kvůli použité slitině. Dnes už to tolik nesleduju.

  S Leathermanem se chyba neudělá, sám jsem ale dával a dávám přednost Gerberu. Ve své době měl obdobný typ lepší váhu, kvůli použité slitině. Dnes už to tolik nesleduju.

Načítám diskuzi...