RECENZE: Skládací láhve Hydrapak

Hydrapak 1 l a 750 ml / SOLDATO Team

Nějakou vodu jsme u sebe museli mít vždy. Začalo to československými hliníkovými čutorami s korkovým špuntem. Potom přišla velká móda amerických plastových čutor a najednou nic jiného neexistovalo. Po krátkém období, kdy se voda nosila v petkách v batohu a na zádech měl každý „kamlbek“ přišla velká móda Nalgene lahví. Jenže pokrok nezastavíš, a tak se stále zkouší něco nového. Co to je teď? 

Protože se voják bez vody neobejde, stále se hledají nové a nové možnosti jak vodu přenášet. Voda v batohu je vždy zátěž. Jeden litr je jedno kilo a každé kilo se pronese. Navíc voda zabere i hodně místa, což je na dlouhých patrolách značně nepraktické. A v neposlední řadě přichází otázka kam s prázdným obalem. 

Voják se pak dívá i na takové detaily jako je odolnost nádoby (už jste zažili tu situaci, kdy vám v batohu prasklo něco s vodou?) a snadnost manipulace s ní (rychle se napít a pokračovat v úkolu).

Důležitým prvkem je i suchá hmotnost dané nádoby, kterou po vypití vody prostě nemůžete zahodit, ale dál si ji nesete s sebou v batohu.

V našich recenzích už poměrně známý Marines shop nám k testu nabídl nedávnou novinku, která už na první pohled vypadá opravdu zajímavě.

Jedná se vlastně o obyčejnou láhev na vodu. Jenže jde složit. Tato možnost je lákavá a člověk si říká, proč s tím už někdo nepřišel dříve? Přesto se někde vzadu v hlavě usídlil červík pochybností o reálném využití této zajímavosti s názvem Hydrapak. 


Co to sakra je? Hydrapak...

Skládací láhev Hydrapak je klon mezi hydrovakem a klasickou lahví na vodu. Z každého si bere něco. Tělo láhve je vyrobeno z 0,4 mm silného TPU (thermoplastic polyurethane), tedy ze stejného materiálu, ze kterého jsou vyrobeny hydrovaky. Vrchní a spodní část pak z polyethylenu (HDPE), což je termoplast, který znáte například z víček PET lahví.

Díky této konstrukci se po naplnění tváří Hydrapak jako běžná láhev, jejíž tělo je však „měkké" a v případě potřeby se dá složit do spodní a horní části.

K dispozici jsme měli dvě provedení - 750 ml a 1 l. Základní konstrukce je stejná. Rozdíl je především v šířce hrdla, kdy větší láhev má hrdlo široké, menší pak o poznání užší. Další rozdíl je v poutku. Menší je s nylonovým poutkem, větší má pak plastové ucho. Obě láhve byly v kouřovém provedení, dělají se však i v jiných barevných kombinacích.

Velké očekávání je u hmotnosti prázdného Hydrapaku. Výrobce udává až o 50 % menší hmotnost než u běžné pevné láhve. Konkrétně to je 88 g u větší, a 68 g u menší. Úspora 50 % tedy u hlavní konkurence, litrovky Nalgene vážící 176 g, platí. Otázkou však je, jestli ten rozdíl 88 g vyváží některá omezení, které Hydrapak má... celou recenzi si přečtete na webu SOLDATO.

Celou recenzi si přečtete na webu SOLDATO

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

RECENZE: Balistická vesta Warrior Raptor

Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti ...

RECENZE: Čelovka Petzl Tactikka +RGB

V každém odvětví se dají nalézt ikonické produkty. Jsou oblíbené, prověřené a s různými menšími ...

RECENZE: Boty Lowa Innox

Pomalu se zdá, že velkým těžkým bagančatům, tedy vojenským botám jak je pamatujeme, odzvonilo. Mezi ...

RECENZE: Batoh Eberlestock X4 Hispeed

Máte rádi klasickou komínovou konstrukci, ale štve vás, že se v ní musíte tak přehrabávat? Říkáte ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • mart
  07:11 07.09.2016

  kubo4747:
  Zdravím a díky za koment. Hydrovak je asi lepší možnost, ale jak na co. Rozhodně je to pohotovější a lepší mít na sobě, tedy při sobě. Pokud se ale bavíme o nošení zásoby vody v batohu, tam už trochu ztrácí. Tudíž jako zásobárna vody je¨lepší nějaká láhev.

 • kubo4747
  12:58 06.09.2016

  Tak, tých pár gramov si zrejme nikto ani len nevšimne, ale výhoda je, že je to praktické, dá sa to zložiť, čo je celkom fajn a nie len pre armádu. Ale aj tak, hydrovak je zrejme najlepšia možnosť, majú aj väčšiu kapacitu a rýchlo sa napijete. Síce ťaháte väčšiu váhu, ale je stále rozložená na chrbte.