RECENZE: Skládací láhve Hydrapak

-
6. 9. 2016
-
2 komentářů
-
SOLDATO team
Nějakou vodu jsme u sebe museli mít vždy. Začalo to československými hliníkovými čutorami s korkovým špuntem. Potom přišla velká móda amerických plastových čutor a najednou nic jiného neexistovalo. Po krátkém období, kdy se voda nosila v petkách v batohu a na zádech měl každý „kamlbek“ přišla velká móda Nalgene lahví. Jenže pokrok nezastavíš, a tak se stále zkouší něco nového. Co to je teď?
Protože se voják bez vody neobejde, stále se hledají nové a nové možnosti jak vodu přenášet. Voda v batohu je vždy zátěž. Jeden litr je jedno kilo a každé kilo se pronese. Navíc voda zabere i hodně místa, což je na dlouhých patrolách značně nepraktické. A v neposlední řadě přichází otázka kam s prázdným obalem.
Voják se pak dívá i na takové detaily jako je odolnost nádoby (už jste zažili tu situaci, kdy vám v batohu prasklo něco s vodou?) a snadnost manipulace s ní (rychle se napít a pokračovat v úkolu).
Důležitým prvkem je i suchá hmotnost dané nádoby, kterou po vypití vody prostě nemůžete zahodit, ale dál si ji nesete s sebou v batohu.
V našich recenzích už poměrně známý Marines shop nám k testu nabídl nedávnou novinku, která už na první pohled vypadá opravdu zajímavě.
Jedná se vlastně o obyčejnou láhev na vodu. Jenže jde složit. Tato možnost je lákavá a člověk si říká, proč s tím už někdo nepřišel dříve? Přesto se někde vzadu v hlavě usídlil červík pochybností o reálném využití této zajímavosti s názvem Hydrapak.
Co to sakra je? Hydrapak...
Skládací láhev Hydrapak je klon mezi hydrovakem a klasickou lahví na vodu. Z každého si bere něco. Tělo láhve je vyrobeno z 0,4 mm silného TPU (thermoplastic polyurethane), tedy ze stejného materiálu, ze kterého jsou vyrobeny hydrovaky. Vrchní a spodní část pak z polyethylenu (HDPE), což je termoplast, který znáte například z víček PET lahví.
Díky této konstrukci se po naplnění tváří Hydrapak jako běžná láhev, jejíž tělo je však „měkké" a v případě potřeby se dá složit do spodní a horní části.
K dispozici jsme měli dvě provedení - 750 ml a 1 l. Základní konstrukce je stejná. Rozdíl je především v šířce hrdla, kdy větší láhev má hrdlo široké, menší pak o poznání užší. Další rozdíl je v poutku. Menší je s nylonovým poutkem, větší má pak plastové ucho. Obě láhve byly v kouřovém provedení, dělají se však i v jiných barevných kombinacích.
Velké očekávání je u hmotnosti prázdného Hydrapaku. Výrobce udává až o 50 % menší hmotnost než u běžné pevné láhve. Konkrétně to je 88 g u větší, a 68 g u menší. Úspora 50 % tedy u hlavní konkurence, litrovky Nalgene vážící 176 g, platí. Otázkou však je, jestli ten rozdíl 88 g vyváží některá omezení, které Hydrapak má... celou recenzi si přečtete na webu SOLDATO.
Celou recenzi si přečtete na webu SOLDATO
Související články
RECENZE: Balistická vesta Warrior Raptor
Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti ...
-
12.02.2016
-
4 komentářů
-
SOLDATO Team
RECENZE: Čelovka Petzl Tactikka +RGB
V každém odvětví se dají nalézt ikonické produkty. Jsou oblíbené, prověřené a s různými menšími ...
-
09.06.2016
-
0 komentářů
-
SOLDATO Team
RECENZE: Boty Lowa Innox
Pomalu se zdá, že velkým těžkým bagančatům, tedy vojenským botám jak je pamatujeme, odzvonilo. Mezi ...
-
04.07.2016
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
RECENZE: Batoh Eberlestock X4 Hispeed
Máte rádi klasickou komínovou konstrukci, ale štve vás, že se v ní musíte tak přehrabávat? Říkáte ...
-
03.08.2016
-
0 komentářů
-
SOLDATO Team
Komentáře
kubo4747: Zdravím a díky za koment. Hydrovak je asi lepší možnost, ale jak na co. Rozhodně je to pohotovější a lepší mít na sobě, tedy při sobě. Pokud se ale bavíme o nošení ...Zobrazit celý příspěvek
kubo4747:
Zdravím a díky za koment. Hydrovak je asi lepší možnost, ale jak na co. Rozhodně je to pohotovější a lepší mít na sobě, tedy při sobě. Pokud se ale bavíme o nošení zásoby vody v batohu, tam už trochu ztrácí. Tudíž jako zásobárna vody je¨lepší nějaká láhev.Skrýt celý příspěvekTak, tých pár gramov si zrejme nikto ani len nevšimne, ale výhoda je, že je to praktické, dá sa to zložiť, čo je celkom fajn a nie len pre armádu. Ale aj tak, hydrovak je zrejme ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, tých pár gramov si zrejme nikto ani len nevšimne, ale výhoda je, že je to praktické, dá sa to zložiť, čo je celkom fajn a nie len pre armádu. Ale aj tak, hydrovak je zrejme najlepšia možnosť, majú aj väčšiu kapacitu a rýchlo sa napijete. Síce ťaháte väčšiu váhu, ale je stále rozložená na chrbte.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...