RECENZE: Skládací láhve Hydrapak

Hydrapak 1 l a 750 ml / SOLDATO Team

Nějakou vodu jsme u sebe museli mít vždy. Začalo to československými hliníkovými čutorami s korkovým špuntem. Potom přišla velká móda amerických plastových čutor a najednou nic jiného neexistovalo. Po krátkém období, kdy se voda nosila v petkách v batohu a na zádech měl každý „kamlbek“ přišla velká móda Nalgene lahví. Jenže pokrok nezastavíš, a tak se stále zkouší něco nového. Co to je teď? 

Protože se voják bez vody neobejde, stále se hledají nové a nové možnosti jak vodu přenášet. Voda v batohu je vždy zátěž. Jeden litr je jedno kilo a každé kilo se pronese. Navíc voda zabere i hodně místa, což je na dlouhých patrolách značně nepraktické. A v neposlední řadě přichází otázka kam s prázdným obalem. 

Voják se pak dívá i na takové detaily jako je odolnost nádoby (už jste zažili tu situaci, kdy vám v batohu prasklo něco s vodou?) a snadnost manipulace s ní (rychle se napít a pokračovat v úkolu).

Důležitým prvkem je i suchá hmotnost dané nádoby, kterou po vypití vody prostě nemůžete zahodit, ale dál si ji nesete s sebou v batohu.

V našich recenzích už poměrně známý Marines shop nám k testu nabídl nedávnou novinku, která už na první pohled vypadá opravdu zajímavě.

Jedná se vlastně o obyčejnou láhev na vodu. Jenže jde složit. Tato možnost je lákavá a člověk si říká, proč s tím už někdo nepřišel dříve? Přesto se někde vzadu v hlavě usídlil červík pochybností o reálném využití této zajímavosti s názvem Hydrapak. 


Co to sakra je? Hydrapak...

Skládací láhev Hydrapak je klon mezi hydrovakem a klasickou lahví na vodu. Z každého si bere něco. Tělo láhve je vyrobeno z 0,4 mm silného TPU (thermoplastic polyurethane), tedy ze stejného materiálu, ze kterého jsou vyrobeny hydrovaky. Vrchní a spodní část pak z polyethylenu (HDPE), což je termoplast, který znáte například z víček PET lahví.

Díky této konstrukci se po naplnění tváří Hydrapak jako běžná láhev, jejíž tělo je však „měkké" a v případě potřeby se dá složit do spodní a horní části.

K dispozici jsme měli dvě provedení - 750 ml a 1 l. Základní konstrukce je stejná. Rozdíl je především v šířce hrdla, kdy větší láhev má hrdlo široké, menší pak o poznání užší. Další rozdíl je v poutku. Menší je s nylonovým poutkem, větší má pak plastové ucho. Obě láhve byly v kouřovém provedení, dělají se však i v jiných barevných kombinacích.

Velké očekávání je u hmotnosti prázdného Hydrapaku. Výrobce udává až o 50 % menší hmotnost než u běžné pevné láhve. Konkrétně to je 88 g u větší, a 68 g u menší. Úspora 50 % tedy u hlavní konkurence, litrovky Nalgene vážící 176 g, platí. Otázkou však je, jestli ten rozdíl 88 g vyváží některá omezení, které Hydrapak má... celou recenzi si přečtete na webu SOLDATO.

Celou recenzi si přečtete na webu SOLDATO

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Balistická vesta Warrior Raptor

Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti ...

RECENZE: Čelovka Petzl Tactikka +RGB

V každém odvětví se dají nalézt ikonické produkty. Jsou oblíbené, prověřené a s různými menšími ...

RECENZE: Boty Lowa Innox

Pomalu se zdá, že velkým těžkým bagančatům, tedy vojenským botám jak je pamatujeme, odzvonilo. Mezi ...

RECENZE: Batoh Eberlestock X4 Hispeed

Máte rádi klasickou komínovou konstrukci, ale štve vás, že se v ní musíte tak přehrabávat? Říkáte ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • mart
  07:11 07.09.2016

  kubo4747: Zdravím a díky za koment. Hydrovak je asi lepší možnost, ale jak na co. Rozhodně je to pohotovější a lepší mít na sobě, tedy při sobě. Pokud se ale bavíme o nošení ...Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747:
  Zdravím a díky za koment. Hydrovak je asi lepší možnost, ale jak na co. Rozhodně je to pohotovější a lepší mít na sobě, tedy při sobě. Pokud se ale bavíme o nošení zásoby vody v batohu, tam už trochu ztrácí. Tudíž jako zásobárna vody je¨lepší nějaká láhev.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  12:58 06.09.2016

  Tak, tých pár gramov si zrejme nikto ani len nevšimne, ale výhoda je, že je to praktické, dá sa to zložiť, čo je celkom fajn a nie len pre armádu. Ale aj tak, hydrovak je zrejme ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak, tých pár gramov si zrejme nikto ani len nevšimne, ale výhoda je, že je to praktické, dá sa to zložiť, čo je celkom fajn a nie len pre armádu. Ale aj tak, hydrovak je zrejme najlepšia možnosť, majú aj väčšiu kapacitu a rýchlo sa napijete. Síce ťaháte väčšiu váhu, ale je stále rozložená na chrbte.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...