RECENZE: Svítilna Fenix HL50

Fenix HL50
Fenix HL50. / SOLDATO Team   

Znáte to. Něco se pokazí a všude je zrovna tma jak v pytli. Potřebujete to spravit, využít obě ruce a přitom si posvítit. Vytáhnete si tedy svoji svítilnu, všemožně se ji snažíte opřít o cokoliv v dosahu, strkáte si ji do úst nebo otravujete kolegu. Sami cítíte, že to není úplně to správné řešení. Určitě existuje možnost, jak to vyřešit elegantněji.

Čelovka

To elegantní řešení se jmenuje čelová svítilna. Nebo prostě čelovka. Výhody čelovek oproti klasickým svítilnám jsou vcelku jasné. Čelovku si připevníte popruhem kolem hlavy a tím si uvolníte ruce k jakékoliv následné činnosti. Také ji využijete v situacích, kdy je nošení baterky na obtíž – noční běhání je typickým příkladem.

Další velkou výhodou čelovek je jejich velikost, hmotnost a skladnost. Samozřejmě existují i větší (většinou jeskyňářské) čelovky, které mají zdroj energie oddělený od zdroje světla. Tyto jsou pochopitelně už trochu větší a o jejich skladnosti či pohodlí při nošení se dá s úspěchem pochybovat. My se však budeme zajímat o malé čelovky, kdy je baterie ve stejném těle jako dioda.

S velikostí souvisí výkon, což je poměrně známá věc. Takže jedna z hlavních nevýhod čelovek je právě jejich svítivost. I když v poslední době se s příchodem nové generace LED diod toto negativum v porovnání s klasickými svítilnami trochu stírá. Pravdou ale zůstává, že čelovky nikdy nebudou mít takový světelný výkon jako velké svítilny. To ale snad ani nikdo neočekává. Od čelovek prostě vyžadujeme trochu něco jiného.

Ariga & Fenix

Společnost ARIGA, která je výhradním dovozcem svítilen Fenix do České republiky a také provozovatelem e-shopu Kronium.cz, uvedla v nedávné době na trh novinky právě tohoto výrobce. Fenix má již celou řadu snad všech myslitelných svítilen.

Od monster s výkonem 3500 lm po mini svítilny s hmotností 12,5 g. Přesto stále vyvíjí nové typy a zavádí nejnovější technologie. SOLDATO team mezi novinkami zaujala čelovka Fenix HL50 a e-shop Kronium nám ji poskytl k testování.

Nutno podotknout, že na tuto čelovku již byla napsána spousta recenzí (a nebudeme zastírat, že v drtivé většině recenzí kladných). My se však zcela v souladu s naší filozofií podíváme na tuto čelovku jinýma očima. Očima vojáka. Jak jsme totiž již několikrát zjistili, tak civilní a vojenský pohled je dosti rozdílný a názory na funkčnost vybavení diametrálně odlišné... Celou recenzi si přečtete na Recenze Armádních novin.

Celou recenzi si přečtete na Recenze Armádních novin

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Sorudo EDC kit

Je večer a vracím se parkem domů. Najednou uvidím před sebou postavu, mladého muže, který leží ...

RECENZE: Svítilna Fenix PD35

Pokud si balíte vybavení do bojové operace, zvažujete vždy několik faktorů. První otázka by měla ...

RECENZE: Vodní filtr Sawyer Mini Filter

„Co nemám, nepotřebuji..." Heslo, kterým se řídí mnoho vojáků při balení svého vybavení. Je toho ...

RECENZE: Boty LOWA Zephyr GTX

Za léta strávená v lesích a horách, při patrolách v nehostinném prostředí či městské zástavbě jsem ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!