Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů

-
6. 1. 2021
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Řecko a Izrael podepsali dohodu o vojenské spolupráci za 1,7 miliardy dolarů (36 miliard Kč; 1,38 miliardy euro). V rámci dohody Izrael Řecku dodá deset cvičně-bojových proudových letadel M-346 a postaví špičkové letecké výcvikové centrum s nejmodernějšími simulačními systémy. Investice umožní přípravu řeckých pilotů víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II a Rafale.
Athény pokračují v masivních investicích do posílení vojenských schopností řeckých ozbrojených sil. V letošním roce řecký vojenský rozpočet dosáhne 6,6 miliardy dolarů (140 miliard Kč; 5,5 miliardy euro), což je o 57 % více než v roce 2019.
Co se týče ekonomické situace a dopadu pandemie Covid-19, řecký státní deficit v roce 2020 dosáhne 14,3 miliardy dolarů (308 miliard Kč; 11,8 miliardy euro) a v letošním roce 8 miliard dolarů (175 miliard Kč; 6,7 miliardy euro). Státní dluh Řecka nyní dosahuje cca 210 % HDP.
V každém případě Řecko, zejména kvůli ochraně své územní celistvosti (zejména na tisíci ostrovech v Egejském moři), výsostných vod a výlučně ekonomických zón, masivně investuje do svých vojenských schopností. Po nákupu francouzských stíhaček Rafale, amerických F-35A Lightning II (zatím není podepsána smlouva), nákupu starších bojových vozidel pěchoty Bradley, modernizaci fregat MEKO 200HN, ponorek Type 214 a očekávaném nákupu amerických fregat MMSC (Multi-Mission Surface Combatant), Athény za pomocí Izraele zásadně zmodernizují školící a výcvikové schopnosti řeckého letectva.
Řecký T-2; větší foto / Hellenic Air Force
V rámci miliardové dohody řecké letectvo získá deset cvičně-bojových letadel M-346 Lavi od izraelského letectva. Izraelský Elbit Systems, s ohledem na zkušenosti s provozem těchto letounů v izraelském letectvu, zajistí provoz a údržbu řeckých M-346. Není ale jasné, zda Řecko izraelské M-346 koupí nebo půjde o letouny vlastněné a provozované Elbit Systems. V řeckém letectvu M-346 nahradí obstarožní výcvikové stroje T-2 Buckeye.
Dále smlouva zahrnuje modernizaci 45 řeckých turbovrtulových cvičných letounů T-6 Texan II, dodávky simulátorů nebo zajištění výcvikové a logistické podpory. Podle izraelských médií je smlouva uzavřena na 20 let. Samotné výcvikové centrum má být vybudované po vzoru izraelských leteckých škol.
M-346 a T-6 Texan II obdrží avioniku od izraelské Elbit Systems. Izraelský palubní výcvikový systém EVA (Embedded Virtual Avionics) umožní provozovat leteckou konstruktivní, virtuální a živou simulaci CVL (Constructive, virtual and live simulation). EVA umí přímo za letu simulovat protivníky (ve vzduchu, na moří, na zemi), jejich senzory, zbraně, takticko-technické možnosti a zobrazovat je na displejích v kabinách T-6 a M-346. Současně EVA dovolí na T-6 / M-346 simulovat pokročilé radary a optoelektroniku (např. z F-35A), systémy elektronického boje, ale i pokročilé zbraně vzduch-vzduch a vzduch-země. V podstatě tedy T-6 a M-346 budou fungovat jako reálné letuschopné virtuální simulátory.
Letecký výcvik nové generace od Elbit Systems
Jde o nejnovější trend v leteckém výcviku, kdy za přijatelné peníze lze na turbovrtulovém nebo proudovém výcvikovém letounu simulovat ty nejpokročilejší senzory, zbraňové systémy i všechny myslitelné hrozby. V současné době ve Spojených státech vznikají dokonce letecké brýle s rozšířenou realitou ATARS (Airborne Tactical Augmented Reality System), které umí zasazovat počítačem generované letouny do reálného prostředí.
Piloti řeckého letectva tedy začnou svou kariéru na T-6, poté přejdou na M-346 a pak zamíří k letounům Rafale nebo F-35A. Současně si na letounech T-6 / M-346 otestují všechny moderní systémy, senzory, zbraně a schopnosti F-35A a Rafale.
Připomeňme, že řecké letectvo získá 18 francouzských stíhaček Rafale a 18 až 24 amerických F-35A Lightning II.
Italská Leonardo nabízí také bojovou verzi M-346FA
Řecko si v rámci dohody rovněž od izraelské společnosti IAI (Israel Aerospace Industries) pronajme tři drony Heron v námořní verzi.
„Tato dohoda odráží vynikající a rozvíjející se vztahy, které máme s Řeckem,” řekl izraelský ministr obrany Benny Gantz. „Jedná se o dlouhodobé partnerství, které poslouží zájmům Izraele i Řecka, vytvoří stovky pracovních míst v obou zemích a podpoří stabilitu ve Středomoří.” Gantz dále „poděkoval svému příteli“, řeckému ministrovi obrany, Nikolaosu Panagiotopoulosovi, a vyjádřil přesvědčení o dalším posílení řecko-izraelských vojenských vztahů.
Je zajímavé, že Elbit Systems v řecké soutěži porazila kanadskou společnost CAE (Canadian Aviation Electronics), která rovněž nabízela výcvikové centrum s M-346, včetně použití simulačních technologií pro CVL.
Výcvik typu CVL od kanadské společnosti CAE
Spolupráce mezi Řeckem a Izraelem v oblasti leteckého výcviku probíhá již delší dobu. Izraelské letectvo se například cvičí proti řeckým S-300, které byly původně nakoupeny pro obranu Kypru. Nyní řecké S-300 slouží k výcviku leteckého potlačení nepřátelské protivzdušné obrany SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses).
Izrael je další zemí Středozemí, s níž Řecko navazuje těsnější vojenské vazby s cílem čelit narůstající turecké geopolitické asertivitě. Předmětem řecko-tureckého sváru jsou zejména významná ložiska zemního plynu objevená ve východním Středomoří za poslední desítky let.
Klíčovým spojencem Řecka je také Francie a Spojené arabské emiráty. Během loňských prázdnin zase řecké F-16 po boku Super Hornetů z USS Dwight D. Eisenhower společně prováděly letecké cvičení jihovýchodně od Kréty. V polovině minulého roku Řecko dále podepsalo s Egyptem dohodu o výlučných ekonomických zónách, v reakci na obdobnou turecko-lybijskou dohodu.
Zdroj: Defense News, The Drive
Související články
Roll-out prvního izraelského letadla M-346 Master
Na továrním letišti firmy Alenia Aermacchi v Itálii proběhl před pýr dny slavnostní roll-out prvního ...
-
23.03.2014
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master
Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...
-
07.03.2018
-
82 komentářů
-
Jan Grohmann
Řecko zdarma získá 350 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley
Americká armáda zdarma poskytne řecké armádě 350 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Navíc ...
-
11.06.2020
-
84 komentářů
-
Jan Grohmann
Řecko zbrojí proti Turecku: Za 18 stíhaček Rafale utratí 2,8 miliardy dolarů
V nejbližší době Řecko a Francie podepíšou dohodu o prodeji 18 nových a používaných víceúčelových ...
-
23.12.2020
-
113 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Zajímavé, že se Izrael zbavuje 1/3 pořizovaných M346.
Zajímavé, že se Izrael zbavuje 1/3 pořizovaných M346.
Doufám, že si dělají místo v hangárech pro L 39 NG.
M 346 má dost vysoké provozní náklady, i když je to podzvuk.
Ale jinak je to oboustraně výhodný obchod, získat letadla pro ...
Zobrazit celý příspěvekDoufám, že si dělají místo v hangárech pro L 39 NG.
M 346 má dost vysoké provozní náklady, i když je to podzvuk.
Ale jinak je to oboustraně výhodný obchod, získat letadla pro výcvik ze země, která provozuje F 16 a F 35 bude zárukou toho, že ví co dělají.
Skrýt celý příspěvekNo to je otázka: získali letadla, kterých se země, co provozuje F-35, zbavuje....
Takže hodně závisí na důvodu, proč už je Izrael nechce.
A myšlenka s L-39 je sice krásná, ale ...
Zobrazit celý příspěvekNo to je otázka: získali letadla, kterých se země, co provozuje F-35, zbavuje....
Takže hodně závisí na důvodu, proč už je Izrael nechce.
A myšlenka s L-39 je sice krásná, ale pohádka.....
Skrýt celý příspěvekIzrael plánuje F-16 do budoucna vyřadit.
Izrael plánuje F-16 do budoucna vyřadit.
Fakt? :D A já myslel že si je plánujou provozovat nekonečno let XD
Fakt? :D A já myslel že si je plánujou provozovat nekonečno let XD
V Izraeli chápu, že obrana niečo stojí. Hlavne keď je možnosť, aby ten konflikt za nich vyriešil niekto iný. V tomto prípade je to Grécko
V Izraeli chápu, že obrana niečo stojí. Hlavne keď je možnosť, aby ten konflikt za nich vyriešil niekto iný. V tomto prípade je to Grécko
1. Izrael bude mať z obchodu v prvom rade zisk!
2.Izrael nie je z tých čo potrebuje aby konflikt za nich riešil niekto iný. V 76 nabehli do Entebbe a vyslobodili svojich. V 1981 ...
Zobrazit celý příspěvek1. Izrael bude mať z obchodu v prvom rade zisk!
2.Izrael nie je z tých čo potrebuje aby konflikt za nich riešil niekto iný. V 76 nabehli do Entebbe a vyslobodili svojich. V 1981 zbombardovali Saddámovi nedokončenú jadrovú elektráreň........Atd
Skrýt celý příspěvekIzrael potřebuje spojence. A Turecko je pro oba státy společný nepřítel.
Izrael potřebuje spojence. A Turecko je pro oba státy společný nepřítel.
Také si to myslím. Izrael posiluje Řecko jako další protiváhu proti Turecku a islámu obecně.
Také si to myslím. Izrael posiluje Řecko jako další protiváhu proti Turecku a islámu obecně.
Izrael vyzbrojil Azerbajdžan, Tureckého spojenca najmodernejšími bojovými dronmi,a kupuje od nich ropu a plyn. A zase sme pri obchode.
Izrael vyzbrojil Azerbajdžan, Tureckého spojenca najmodernejšími bojovými dronmi,a kupuje od nich ropu a plyn. A zase sme pri obchode.
Presne tak. Treba si uvedomiť, že Grécko je snáď jediný reálny partner Izraela v oblasti. Navyše maju spoločného silného nepriateľa. Nevidím dôvod to nevyužiť hlavne keď si ...
Zobrazit celý příspěvekPresne tak. Treba si uvedomiť, že Grécko je snáď jediný reálny partner Izraela v oblasti. Navyše maju spoločného silného nepriateľa. Nevidím dôvod to nevyužiť hlavne keď si uvedomíme, že nejde o hypotetickú ale reálnu hrozbu
Skrýt celý příspěvek