Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů

Řecko-izraelská vojenská spolupráce za 1,7 miliardy dolarů
M-346 Lavi izraelského letectva / Oyoyoy, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Řecko a Izrael podepsali dohodu o vojenské spolupráci za 1,7 miliardy dolarů (36 miliard Kč; 1,38 miliardy euro). V rámci dohody Izrael Řecku dodá deset cvičně-bojových proudových letadel M-346 a postaví špičkové letecké výcvikové centrum s nejmodernějšími simulačními systémy. Investice umožní přípravu řeckých pilotů víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II a Rafale.

Athény pokračují v masivních investicích do posílení vojenských schopností řeckých ozbrojených sil. V letošním roce řecký vojenský rozpočet dosáhne 6,6 miliardy dolarů (140 miliard Kč; 5,5 miliardy euro), což je o 57 % více než v roce 2019. 

Co se týče ekonomické situace a dopadu pandemie Covid-19, řecký státní deficit v roce 2020 dosáhne 14,3 miliardy dolarů (308 miliard Kč; 11,8 miliardy euro) a v letošním roce 8 miliard dolarů (175 miliard Kč; 6,7 miliardy euro). Státní dluh Řecka nyní dosahuje cca 210 % HDP.

V každém případě Řecko, zejména kvůli ochraně své územní celistvosti (zejména na tisíci ostrovech v Egejském moři), výsostných vod a výlučně ekonomických zón, masivně investuje do svých vojenských schopností. Po nákupu francouzských stíhaček Rafale, amerických F-35A Lightning II (zatím není podepsána smlouva), nákupu starších bojových vozidel pěchoty Bradley, modernizaci fregat MEKO 200HN, ponorek Type 214 a očekávaném nákupu amerických fregat MMSC (Multi-Mission Surface Combatant), Athény za pomocí Izraele zásadně zmodernizují školící a výcvikové schopnosti řeckého letectva.    


Řecký T-2; větší foto / Hellenic Air Force

V rámci miliardové dohody řecké letectvo získá deset cvičně-bojových letadel M-346 Lavi od izraelského letectva. Izraelský Elbit Systems, s ohledem na zkušenosti s provozem těchto letounů v izraelském letectvu, zajistí provoz a údržbu řeckých M-346. Není ale jasné, zda Řecko izraelské M-346 koupí nebo půjde o letouny vlastněné a provozované Elbit Systems. V řeckém letectvu M-346 nahradí obstarožní výcvikové stroje T-2 Buckeye.

Dále smlouva zahrnuje modernizaci 45 řeckých turbovrtulových cvičných letounů T-6 Texan II, dodávky simulátorů nebo zajištění výcvikové a logistické podpory. Podle izraelských médií je smlouva uzavřena na 20 let. Samotné výcvikové centrum má být vybudované po vzoru izraelských leteckých škol.

M-346 a T-6 Texan II obdrží avioniku od izraelské Elbit Systems. Izraelský palubní výcvikový systém EVA (Embedded Virtual Avionics) umožní provozovat leteckou konstruktivní, virtuální a živou simulaci CVL (Constructive, virtual and live simulation). EVA umí přímo za letu simulovat protivníky (ve vzduchu, na moří, na zemi), jejich senzory, zbraně, takticko-technické možnosti a zobrazovat je na displejích v kabinách T-6 a M-346. Současně EVA dovolí na T-6 / M-346 simulovat pokročilé radary a optoelektroniku (např. z F-35A), systémy elektronického boje, ale i pokročilé zbraně vzduch-vzduch a vzduch-země. V podstatě tedy T-6 a M-346 budou fungovat jako reálné letuschopné virtuální simulátory.


Letecký výcvik nové generace od Elbit Systems

Jde o nejnovější trend v leteckém výcviku, kdy za přijatelné peníze lze na turbovrtulovém nebo proudovém výcvikovém letounu simulovat ty nejpokročilejší senzory, zbraňové systémy i všechny myslitelné hrozby. V současné době ve Spojených státech vznikají dokonce letecké brýle s rozšířenou realitou ATARS (Airborne Tactical Augmented Reality System), které umí zasazovat počítačem generované letouny do reálného prostředí.

Piloti řeckého letectva tedy začnou svou kariéru na T-6, poté přejdou na M-346 a pak zamíří k letounům Rafale nebo F-35A. Současně si na letounech T-6 / M-346 otestují všechny moderní systémy, senzory, zbraně a schopnosti F-35A a Rafale.

Připomeňme, že řecké letectvo získá 18 francouzských stíhaček Rafale a 18 až 24 amerických F-35A Lightning II.


Italská Leonardo nabízí také bojovou verzi M-346FA

Řecko si v rámci dohody rovněž od izraelské společnosti IAI (Israel Aerospace Industries) pronajme tři drony Heron v námořní verzi.

„Tato dohoda odráží vynikající a rozvíjející se vztahy, které máme s Řeckem,” řekl izraelský ministr obrany Benny Gantz. „Jedná se o dlouhodobé partnerství, které poslouží zájmům Izraele i Řecka, vytvoří stovky pracovních míst v obou zemích a podpoří stabilitu ve Středomoří.” Gantz dále „poděkoval svému příteli“, řeckému ministrovi obrany, Nikolaosu Panagiotopoulosovi, a vyjádřil přesvědčení o dalším posílení řecko-izraelských vojenských vztahů.

Je zajímavé, že Elbit Systems v řecké soutěži porazila kanadskou společnost CAE (Canadian Aviation Electronics), která rovněž nabízela výcvikové centrum s M-346, včetně použití simulačních technologií pro CVL.


Výcvik typu CVL od kanadské společnosti CAE

Spolupráce mezi Řeckem a Izraelem v oblasti leteckého výcviku probíhá již delší dobu. Izraelské letectvo se například cvičí proti řeckým S-300, které byly původně nakoupeny pro obranu Kypru. Nyní řecké S-300 slouží k výcviku leteckého potlačení nepřátelské protivzdušné obrany SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses).

Izrael je další zemí Středozemí, s níž Řecko navazuje těsnější vojenské vazby s cílem čelit narůstající turecké geopolitické asertivitě. Předmětem řecko-tureckého sváru jsou zejména významná ložiska zemního plynu objevená ve východním Středomoří za poslední desítky let.

Klíčovým spojencem Řecka je také Francie a Spojené arabské emiráty. Během loňských prázdnin zase řecké F-16 po boku Super Hornetů z USS Dwight D. Eisenhower společně prováděly letecké cvičení jihovýchodně od Kréty. V polovině minulého roku Řecko dále podepsalo s Egyptem dohodu o výlučných ekonomických zónách, v reakci na obdobnou turecko-lybijskou dohodu.

Zdroj: Defense News, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Roll-out prvního izraelského letadla M-346 Master

Na továrním letišti firmy Alenia Aermacchi v Itálii proběhl před pýr dny slavnostní roll-out prvního ...

Polsko kupuje další cvičně-bojové letouny M-346 Master

Polské ministerstvo obrany plánuje do konce března podepsat s italskou firmou Leonardo smlouvu o ...

Řecko zdarma získá 350 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley

Americká armáda zdarma poskytne řecké armádě 350 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Navíc ...

Řecko zbrojí proti Turecku: Za 18 stíhaček Rafale utratí 2,8 miliardy dolarů

V nejbližší době Řecko a Francie podepíšou dohodu o prodeji 18 nových a používaných víceúčelových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • skelet
  17:09 06.01.2021

  Zajímavé, že se Izrael zbavuje 1/3 pořizovaných M346.

  Zajímavé, že se Izrael zbavuje 1/3 pořizovaných M346.

  • flanker.jirka
   19:22 06.01.2021

   Doufám, že si dělají místo v hangárech pro L 39 NG. M 346 má dost vysoké provozní náklady, i když je to podzvuk. Ale jinak je to oboustraně výhodný obchod, získat letadla pro ...Zobrazit celý příspěvek

   Doufám, že si dělají místo v hangárech pro L 39 NG.
   M 346 má dost vysoké provozní náklady, i když je to podzvuk.

   Ale jinak je to oboustraně výhodný obchod, získat letadla pro výcvik ze země, která provozuje F 16 a F 35 bude zárukou toho, že ví co dělají.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    19:48 06.01.2021

    v kategorii L-39NG používají T-6.
    (ne, L-39NG není v kategorii M346)

    v kategorii L-39NG používají T-6.
    (ne, L-39NG není v kategorii M346)

   • logik
    12:35 07.01.2021

    No to je otázka: získali letadla, kterých se země, co provozuje F-35, zbavuje.... Takže hodně závisí na důvodu, proč už je Izrael nechce. A myšlenka s L-39 je sice krásná, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    No to je otázka: získali letadla, kterých se země, co provozuje F-35, zbavuje....
    Takže hodně závisí na důvodu, proč už je Izrael nechce.

    A myšlenka s L-39 je sice krásná, ale pohádka.....Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    13:27 09.01.2021

    Izrael plánuje F-16 do budoucna vyřadit.

    Izrael plánuje F-16 do budoucna vyřadit.

    • Laci
     16:56 10.01.2021

     Fakt? :D A já myslel že si je plánujou provozovat nekonečno let XD

     Fakt? :D A já myslel že si je plánujou provozovat nekonečno let XD

     • CerVus
      21:25 10.01.2021

      Jako že co nejdříve. Už loni se je neúspěšně snažili střelit Řecku.

      Jako že co nejdříve. Už loni se je neúspěšně snažili střelit Řecku.

 • Miroslav
  16:57 06.01.2021

  V Izraeli chápu, že obrana niečo stojí. Hlavne keď je možnosť, aby ten konflikt za nich vyriešil niekto iný. V tomto prípade je to Grécko

  V Izraeli chápu, že obrana niečo stojí. Hlavne keď je možnosť, aby ten konflikt za nich vyriešil niekto iný. V tomto prípade je to Grécko

  • Garry
   18:09 06.01.2021

   1. Izrael bude mať z obchodu v prvom rade zisk! 2.Izrael nie je z tých čo potrebuje aby konflikt za nich riešil niekto iný. V 76 nabehli do Entebbe a vyslobodili svojich. V 1981 ...Zobrazit celý příspěvek

   1. Izrael bude mať z obchodu v prvom rade zisk!
   2.Izrael nie je z tých čo potrebuje aby konflikt za nich riešil niekto iný. V 76 nabehli do Entebbe a vyslobodili svojich. V 1981 zbombardovali Saddámovi nedokončenú jadrovú elektráreň........AtdSkrýt celý příspěvek

   • skelet
    19:48 06.01.2021

    Izrael potřebuje spojence. A Turecko je pro oba státy společný nepřítel.

    Izrael potřebuje spojence. A Turecko je pro oba státy společný nepřítel.

    • Lukash
     19:56 06.01.2021

     Nielen Izrael, aj grecko potrebuju spojencov v regione.

     Nielen Izrael, aj grecko potrebuju spojencov v regione.

    • liberal shark
     20:04 06.01.2021

     Také si to myslím. Izrael posiluje Řecko jako další protiváhu proti Turecku a islámu obecně.

     Také si to myslím. Izrael posiluje Řecko jako další protiváhu proti Turecku a islámu obecně.

     • Garry
      22:48 06.01.2021

      Izrael vyzbrojil Azerbajdžan, Tureckého spojenca najmodernejšími bojovými dronmi,a kupuje od nich ropu a plyn. A zase sme pri obchode.

      Izrael vyzbrojil Azerbajdžan, Tureckého spojenca najmodernejšími bojovými dronmi,a kupuje od nich ropu a plyn. A zase sme pri obchode.

    • Miroslav
     20:16 06.01.2021

     Presne tak. Treba si uvedomiť, že Grécko je snáď jediný reálny partner Izraela v oblasti. Navyše maju spoločného silného nepriateľa. Nevidím dôvod to nevyužiť hlavne keď si ...Zobrazit celý příspěvek

     Presne tak. Treba si uvedomiť, že Grécko je snáď jediný reálny partner Izraela v oblasti. Navyše maju spoločného silného nepriateľa. Nevidím dôvod to nevyužiť hlavne keď si uvedomíme, že nejde o hypotetickú ale reálnu hrozbuSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...