Red Flag 2019: První test na velkou leteckou válku

Red Flag 2019: První test na velkou leteckou válku
Formace čtyř F-35A Lightning II z 388. a 419. stíhací letky nad utažskou leteckou střelnicí. / USAF (Zvětšit)

Mezi 26. lednem a 15. únorem proběhlo první ze tří velkých letošních leteckých cvičení Red Flag. Prvního cvičení se účastnily především americké letouny páté generace F-22A Raptor a F-35 Lightning II, plus letouny nejbližších amerických spojenců z Velké Británie a Austrálie.

Red Flag

Cvičení Red Flag probíhá na letecké základně Nellis (Nellis Air Force Base) v Nevadě. Každoroční Red Flag je hlavní cvičení amerického letectva pro nácvik boje vzduch-vzduch. Cvičení se účastní jak letouny amerických ozbrojených složek, tak spojeneckých zemí. Red Flag vzniklo v roce 1975 po neblahých zkušenostech z Vietnamu, kde se ukázalo, že bojoví piloti potřebovali deset bojových misí, aby získali dostatečné bojové zkušenosti (a nestali se snadnou kořistí nepřítele).

Letectvo na Red Flag ale v posledních letech procvičuje všech svých pět hlavních úkolů:

 • vybojování vzdušné nadvlády;
 • provádění úderů na pozemní cíle;
 • letecký průzkum, sledování a zpravodajství;
 • poskytování velení a řízení;
 • záchrana a evakuace personálu.

Všechny tyto činnosti jsou vedeny proti jednotkám agresorů (Aggressor Squadron), kteří napodobují schopnosti a taktiky potenciálních nepřátel. V jednotkách agresorů se nacházejí ti nejzkušenější vojáci / piloti a nejlepší experti na nepřátelské zbraně, schopnosti a taktiky. Jednotky agresorů se označují jako „Red Forces“, spojenecké letouny jako „Blue Forces“.

Letos proběhnou tři cvičení Red Flag. První Red Flag 19-1 skončil v únoru, druhé Red Flag 19-2 se uskutečnilo 8. až 22. března a poslední třetí Red Flag 19-3 je plánováno na přelom července a srpna. Na cvičení Red Flag 19-2 zavítaly další partnerské země USA, a to z Kolumbie, Belgie, Norska, Nizozemska, Saudské Arábie, Singapuru nebo Spojených arabských emirátů. Cvičení Red Flag 19-2 se účastnilo 80 letounů, včetně norských F-35A, singapurských F-15SG a saúdských F-15SA.


Agresorské F-16 z 64. letky agresorů (64th Aggressor Squadron); větší foto / USAF


Agresorské F-16 na cvičení Red Flag 19-1

Red Flag 19-1

Nás ale zajímá první cvičení Red Flag 19-1, kdy americké letectvo a námořnictvo nasadilo své nejmodernější letouny páté generace proti nejsložitějším hrozbám. Na Red Flag 19-1 zavítalo 95 letadel, 36 vojenských jednotek a 2900 členů vojenského personálu. Celkově proběhlo 26 výcvikových misí.

Austrálie na cvičení Red Flag 19-1 poslala šest letounů F/A-18A Hornet, jeden letoun včasné výstrahy a řízení E-7A Wedgetail a jeden letoun pro elektronický boj AP-3C Orion. Velká Británie na cvičení vyslala víceúčelové letouny Eurofighter, letoun pro průzkum a sledování bojiště Sentinel R1, průzkumný RC-135 Rivet Joint a letoun včasné výstrahy a řízení Sentry AEW 1.

Cvičení probíhalo ve dne i v noci a pokrývalo nejrůznější realistické scénáře, včetně masivního nasazení prostředků elektronického a kybernetického boje simulovaného nepřítele. Na piloty a letouny Blue Forces bylo údajně vrženo vše, co rozvědka zjistila o čínských a ruských zbraňových, elektronických a kybernetických systémech.


Cvičení Red Flag 19-1 se účastnila cela plejáda letounů, včetně L-159 „Honey“ české výroby od společnosti Draken International.

Boj proti PVO na Red Flag 19-1

Poslední mise Red Flag 19-1 byla nejnáročnější a web Breaking Defense ji popisu takto:

Po nočním tankování ve vzduchu nad jižní Nevadou americké (F-22 a F-35) a koaliční letouny pronikly do nepřátelského vzdušného prostoru s cílem napadnout prostředky protivzdušné obrany (PVO) nepřítele. Piloti Blue Forces brzy dostali do kokpitů varovné signály, kvůli aktivaci radiolokátorů simulovaných prostředků PVO S-300 a S-400.

Simulovaný nepřítel nasadil také prostředky elektronického boje a rušil komunikaci formace Blue Froces s letounem E-8 Joint STARS, který je určen pro dálkový průzkum bojiště, řízení boje a pro velení a kontrolu. Satelitní spojení mezi formaci letounů a zadními místy velení byla navíc narušena kyberútoky.

Nepřítel na letouny Blue Forces navíc odpálil střely země-vzduch a prostředky elektronického průzkumu varovaly piloty, že formace byla ozářena radiolokátory letounů, které podle charakteristiky signálu odpovídaly Su-30.

Samozřejmě nelze očekávat, že letectvo prozradí jak (a jak úspěšně) se formace vypořádala s hrozbou. Musíme se spokojit s konstatováním,  že piloti „nezačali panikařit“ v tváři tvář koordinované činnosti nepřítele, letouny F-22 a F-35 se „díky své rychlosti a stealth rychle vypořádaly s nejpalčivějšími hrozbami“ a, že F-35 využila své „bezprecedentní senzory k získání, utřídění a poskytnutí společného obrazu hrozeb dalším letounům.“

Následně letouny čtvrté generace F-15, F-16, F-18 a Eurofighter využily informace o cílech od F-35 k odhozu / odpálení střel a pum s dlouhým dosahem (mimo přímou viditelnost) na pozice PVO nepřítele.  


Letadla účastnící se Red Flag 19-1, od F/A-18, přes F-35 po F-22

Těžko na cvičišti...

„V posledním týdnu cvičení Red Flag pošleme proti Blue Force opravdu všechno, co máme a napodobíme nejtvrdšího možného protivníka, protože to je to, čemu budou čelit ve vrcholném boji proti rovnocennému protivníkovi,“ komentoval poslední dny cvičení plukovník Travolis Jaws Simmons, velitel 59. taktické skupiny (57th Adversary Tactics Group), zastřešující jednotky letek agresorů operující ze základny Nellis. „V těchto posledních misích jim více zatopíme, protože chceme, aby piloti a operátoři Blue Force odešli z Red Flag s vědomím, že od nás dostali ten nejtvrdší úder, a získali sebedůvěru pro boj, jesliže a až nastane čas. To je náš ideální cíl.“

Red Flag je pro mnoho nových amerických a zahraničních pilotů zřejmě jediné místo, kde se mohou střetnout (mimo reálné nasazení) s tak pokročilou a komplexní simulací nepřítele, včetně možnosti spolupracovat s velkým počtem letadel a s nejlepšími piloty na světě.

Ale také pro piloty, kteří získali bojové zkušenosti v Iráku, Afghánistánu nebo Sýrii je Red Flag jedinečná příležitost, kde si mohou vyzkoušet boj proti letounům (Aggressor Squadrons) napodobující nejmodernější taktiku a schopnosti nepřítele, ale také vyzkoušet si spolupráci úderných letadel (F-16, F-35) a letadel pro vybojování vzdušné nadvlády (F-15, F-22) nebo plánovat složité trasy útoků na těžce chráněné pozemní cíle.

„Poprvé za dlouhou dobu Národní obranná strategie [National Defense Strategy] upřednostnila nejvíce vrcholové hrozby, což říká velitelům letek amerického letectva, kteří se roky soustředili na přípravu pro jejich další nasazení proti terorismu, že se musí nyní trochu vybalancovat a zaměřit se na vrcholový boj proti našim nejtvrdším možným protivníkům. To je boj, na který jsme byli vždy pyšní během Red Flag,“ uvedl brigádní generál Robert Novotny, velitel 57. leteckého křídla (57th Wing) ze základny Nellis.

„Mnoho našich letců má zkušenosti s nasazením v místech, jako je Afghánistán, Irák a Sýrie, což jim umožnilo seznámit se s používáním svých zbraňových systémů proti skutečnému nepříteli, ale tyto operace byly prováděny ve velmi tolerantním prostředí s nespornou vzdušnou převahou a svobodou pohybu ve všech směrech,“ řekl Novotny.

Breaking Defense dodává, že se piloti během Red Flag 19-1 museli vyrovnat také s problematickou identifikací přítel-nepřítel (Identify Friend nebo Foe) a s nejednoznačnými pravidly použití síly (Rules of Engagement) v prostředí „zástupné války“. Jde o problémy, s kterými se američtí piloti setkávají například v Sýrií, kde působí syrské, íránské, turecké, izraelské a ruské síly, ale i spojenecké a protivládní polovojenské jednotky a jiní nestátní aktéři.

„Kromě těch ‚pravidel angažovanosti‘ jsou Blue Forces v Red Flag napadány ve vzduchu, jejich operační a logistické základny jsou pod raketovými údery nepřítele, a jsou zasaženy kyberútoky na jejich velitelská, řídící a vesmírná aktiva s cílem narušit satelitní komunikaci a GPS,“ uvedl Novotny.


Red Flag 19-1 z pohledu Královského letectva Velké Británie

Boj proti PVO

Vraťme se k poslední misi, kterou jsme popsali na začátku. Podle Breaking News cílem cvičení Red Flag 19-1, a zejména poslední mise, při které byl veden boj proti nepřátelské PVO, bylo pochopit, jak letouny páté generace mohou své stealth, rychlost a špičkové senzory využít ve prospěch celé formace letadel, tedy i ve prospěch letadel čtvrté generace. 

„F-22 a F-35 dokázala využít své stealth a rychlost, aby se přiblížila k hrozbám a utlumila je, získala spoustu informací o bojovém prostoru a následně využila datové spojení F-35, zejména pro předání tohoto obrazu [bojového prostoru] zbytku útočné formace, aby letadla čtvrté generace F-15 a F-16 mohla napadnout tyto hrozby svými střelami a bombami,“ vysvětloval úkoly letadel páté generace podplukovník Yosef Morris, velitel 4. stíhací letky (4th Fighter Squadron) letounů F-35.

Jak se dařilo F-35 v boji není zřejmé. Minulý ročník Red Flag údajně F-35 dosáhla pozitivního skóre sestřelů 20:1, avšak nejsou vůbec známy scénáře a podmínky, při kterých tyto sestřely nastaly. Dave Goldfein, šéf náčelníků štábu amerického letectva, pouze ke cvičení uvedl, že F-35 „překračuje naše očekávání, pokud jde o schopnost přežít ale i stíhat cíle.“ Podle Goldfeina se navíc na F-35 nedá dívat jako na soliterskou stealth stíhačku, ale jako na „zadáka“, který pracuje ve prospěch všech.

Schopnosti F-35, které jsou samozřejmě utajovány, popsal plukovník Joshua Wood, velitel 388. operační skupiny (388th Operations Group): „Můj vedený pilot byl úplně nový pilot F-35 se sedmi nebo osmi lety mimo výcvik. Zapnul [nový pilot] rádio a řekl pilotovi s náletem 3000 hodin ve velmi schopném letadle čtvrté generace:‚Brácho, musíš se otočit. Jdeš na smrt. Přímo před tebou je hrozba.‘“ Tento mladý pilot v F-35 údajně dokázal hrozbu zneškodnit a během následující hodiny si připsal další tři sestřely.

„F-22 a F-35 nám na Red Flag komplikovala naši práci, protože kvůli jejich rychlosti, stealth a schopnosti senzorové fúze ztěžují práci našim agresorům, aby je opravdu vyzvali a tlačili na ně,“ uvedl brigádní generál Novotny. „Jsem pilot F-15 s více než 3000 hodin ve vzduchu, takže jsem si docela jistý, co se týče mých schopností, ale určitě bych nechtěl jít do války proti vrcholové hrozbě bez letadel páté generace vedle sebe.“

Na závěr dodejme, že mezitím došlo už ke dvěma nehodám letadel F-35. V záři minulého roku americká námořní pěchota přišla o F-35B Lightning II a před několika dny se zřítila japonská F-35A Lightning II. Japonský pilot ani letoun se zatím nenašel.

Zdroj: AirForcesTimes, Breaking News, ACC, Nellis

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

F-35A Lightning II a F-22A Raptor společně

Americké letectvo (U.S. Air Force) započalo se společným výcvikem pilotů svých nejmodernějších ...

Letecké cvičení Red Flag 15-1 ve Spojených státech

Před dvěma dny (26. ledna) začalo ve Spojených státech jedno z každoročních cvičení Red Flag. ...

Cvičení Red Flag: Stíhačka F-35 ničí soupeře poměrem 15:1

Na probíhajícím leteckém cvičení Red Flag 17-1 na základně Nellis Air Force Base prokázala stíhačka ...

Stíhačky F-15X pro americké letectvo neohrozí nákup F-35A Lightning II

Generál David Goldfein, náčelník generálního štábu amerického letectva (USAF), potvrdil zájem ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  23:08 12.04.2019

  F 35 už úřaduje i jinde, v tomto případě je šance výcviku proti řeckým S 300 a systémům Tor nebo Tunguska.
  https://theaviationist.com/201...

 • Shania
  18:44 12.04.2019
  Oblíbený příspěvek

  GiviCZ: Vietnam...
  1) vetsina americkych pilotu (mimo par veteranu) co zazilo predchozi konflikty nemeli o BFM ani paru a v te dobe se cvicilo na nuklearni konflikt a niceni bombarderu, tedy rychle a vysoko...
  To stejné SSSR, tem jen probuzeni trvalo trochu dele...

  2) naprosta vetsina sestrelu byla proti prekvapenym strojum nesoucich bomby...

  3) nejspsi nemas nejmensi predstavu jak moc tezke je udrzet situacni povedomi a poskytovat kryti desitkam spojeneckych letadel... tedy hlavne nesestrelit a nebo se nesrazit s vlastnimi stroji...

  Pro par migu schopne se vplizit do formaci strojů, co o tom nemaji ani paru to byl naprostý ráj... protože sance, ze zautoci na vlastni byla skoro nula...

  4) A pak počet sorties... a to jen USAF
  U.S. Air Force flew 5.25 million sorties over South Vietnam, North Vietnam, northern and southern Laos, and Cambodia, losing 2,251 aircraft: 1,737 to hostile action, and 514 in accidents. 2,197 of the losses were fixed-wing, and the remainder rotary-wing. The USAF sustained approximately 0.4 losses per 1,000 sorties during the conflict, which compared favorably with a 2.0 rate in Korea and a 9.7 figure during World War II.

  Proti tomu tech cca 120 ztrat je upný nic...

 • danny
  12:34 12.04.2019

  Škoda, že se o průběhu a výsledcích cvičení moc podrobností nedozvíme. Určitě by to bylo zajímavé čtení. Třeba za pár let...

 • damik
  10:11 12.04.2019

  givicz: jj284b já tam vidím, že Frantík s rafale dokázal několikrát dostat do zaměřovače F22 ... stačilo jenom zmáčknou čudlík a F 22 je dole.... pro pilota F 22 muselo být zajímavé sledovat na přístrojích, že je zaměřen a že mu hrozí sestřel, ikdyž se snaží manévrovat..

  hele inteligente; uz ti doslo ze poslednich 20 let se rakety strili 360 stupnu; tys nejak zamrzl u filmu TopGun s Tomasem Krizem (Tom Cruise) :) :) :)

  • logik
   11:59 12.04.2019

   Zaprve, zadruhé nevíme, jací tam byli piloti, jaké bylo počáteční nastavení souboje, jaké byli RoE atd....

   To, že v dogfightu dobrý pilot v 4.5g může překonat 5g éro nikdo nezpochybňuje. Rozdíl mezi 4.G(+) a 5.G není ve schopnosti dogfightu, ale především v tom, s jakou pravděpodobností se umím dogfightu vyhnout (zpravidla tak, že sundám protivníka daleko dříve).

   • damik
    13:55 12.04.2019

    Take US airforce takticka doktrina a trening povazuje dogfight za taktickou chybu; podobne jako treba utok na bodaky:

    https://www.businessinsider.co...

    Furthermore, Berke, who has several thousand flying hours in four different airplanes, both fourth and fifth generation, stressed that pilots train to negate or avoid conflicts within visual range — and he said no plane did that better than the F-35.

    Even in the F-22 Raptor, the world's most lethal combat plane in within-visual-range conflicts and beyond, Berke said he'd avoid a close-up fight.

    "Just because I knew I could outmaneuver an enemy, my objective wouldn't be to get in a turning fight and kill him," Berke said.

  • Shania
   18:03 12.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Pilot rafale vyuzil situace, kdy mu pri souboji 1vs1 nic nehrozilo a chtel dostat F-22 za kazdou cenu. Pilot F-22 si neuvědomil v jakém režimu protivník je, pak by mu jen stačilo přejít z horizontálního boje do vertikálního, kam by ho rafale s nízkou rychlostí nemohla následovat.

   V realnem boji bz stroj co je letí tak pomalu, navíc tak dlouho je praktický bezbranný...

   Pro GiviCZ, byl to souboj na kanony, rakety není třeba takto zaměřovat. Ani jeden z strojů nemá HMDS, ale i tak jsou schopní střílet min v rozsahu 90stupnu...

   Tady je videt rozsah AIM9X blk I
   https://bit.ly/2KzvKfV...

   Tady je AIM9Xblk 2 ...
   http://www.donhollway.com/foxt...

   Pokud by Rafale zkusila neco podobneho na F-35, tak je neustale v ohrozeni nejen od AIM-9X a AIM-120, ale všichni stroje v oblasti ji maji take na musce...

   Fakt je, ze pokud dnes dojde k souboji na blízko a jedna strana nema naproste překvapeni, sance ze se navzajem sestreli je velmi vysoka.

   • Shania
    18:26 12.04.2019

    GiviCZ: pokud veris, ze ruske stroje se dokazi v pohode dostat blizko US stealth strojů. Tedy vyradit ARH rakety.
    Jak pak tedy ruská PVO bude schopna sestřelit jakékoliv letadlo protivníka?
    Jak pak dokaží ruské dalekonosne střely neco zasahnout?

    Ano, ARH můžou být velmi zranitelné, obzvlášť proti kooperativnímu rušení a vlečným návnadám (hadej ci stroje to maji...).

    To co jim umožní fungovat i v tomto prostředí:
    1) moment prekvapení a minimalizovani času cíle na obranu
    2) schopnost podporovat raketu až do zásahu a eliminovat klamné cíle, rušení...

    V budoucnu to pak dopni seekery schopne pracovat v nekolika spektrech a velký nastup CEC.

    A tomu vsemu predchazi informacni prevaha, která umožnuje reagovat a manevrovat do spravne pozice driv jak nepritel.

    Mimo to, to že je někdo schopný porazit AAM, což možné je... ale to taky vyžaduje manevrovat, tedy být v defenzive a tím pádem mít i problém dostat protivníka blízko, když nebude chtít...

   • flanker.jirka
    15:20 13.04.2019

    @Shania
    dobré obrázky k AIM 9, na kolik je pak omezené použití, bez HMDS, protože obrázek sice vypovídá o horizontální rovině, ale v případě umístnění střel v pumovnicích stealth letadel se výhled hlavic musí spoléhat pak na LOAL pouze pomocí radarů

 • UnionPacific
  19:00 11.04.2019

  Dobrý deň.
  Ďalší oslavný článok na F35,ok,chcem sa spýtat len jednu otázku. Keby Rusky Fazotron dospel k rovnakým parametrom ako AN / APG-81 ,nakoľko by to zvýšilo pravdepodobnosť prežitia Su57 v boji s F35 ? Presnejšie ,ktoré vlastnosti ,okrem stealth ,je u Su57 treba vylepšiť,aby si vôbec škrtol na modernom bojisku ?

  • Slavoslav
   20:10 11.04.2019

   AI zodpovedna za fuziu, vyhodnocovanie a servirovanie dat pilotovi

  • Jirosi
   21:00 11.04.2019

   Koupit si k němu "letectvo"... F-35 je kolečko systému.

   Jenže lidem co pracují doma z logaritmickým pravítkem, těžko vysvětlovat.

  • Robo
   21:15 11.04.2019
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Co udělat by si Su57 škrtl na moderním bojišti ?
   No není toho mnoho . Nejdříve ho musí osadit nejmodernější avionikou . To obnáší pouze vybudovat v Rusku materiálně technickou základnu jako mají vyspělé země a mezi které Rusko ani zdaleka nepatří . To obnáší zastavit emigraci nejlepších lidí z každého oboru .

   https://archiv.ihned.cz/c1-654...

   https://www.idnes.cz/zpravy/za...

   Poté počkat až vychovají generaci nebo dvě která to vybuduje .

   Dále musí dotáhnout STEALTH vlastnosti stroje a ne jen na půl . To obnáší pouze vybudovat v Rusku materiálně technickou základnu jako mají vyspělé země....................................

   Dále musí vyrobit stovky těchto strojů aby získali provozní zkušenosti a vybudovat sít základen a nalétat desetitisíce hodin . To obnáší pouze vybudovat v Rusku materiálně technickou základnu jako mají vyspělé země............................................................................

   Takže se nebojte , za padesát let až vyspělý svět bude létat na strojích 6.generace a Rusko nepovede mafiánský oligarcha , ale někdo komu půjde opravdu o Rusko , tak věřím že Rusko tento stroj dokončí , aby si škrtl na dnešním moderním bojišti .

  • givicz
   21:34 11.04.2019

   UnionPacific zde je velmi technický článek, který napsal Sergey Levitsky doktor technických věd, profesor, akademik letectví.. srovnává MiG-35 / Su-35 / F-35. včetně numerické analýzy, pravděpodobnosti úspěchu v dogfighting s a bez použití moderních IR raket ( článek je možno hodit do překladače)

   http://www.aviapanorama.ru/201...

   Jinak toto je zajímavé takto vypadá F 22 na termální kameře (od 0:30 s záznamu.. :))
   https://www.youtube.com/watch?...

   Tohle je také zajímavé.. :)
   Turecko už dostává ruské antirakety S-400 a vzkazuje Američanům, že si stíhačky koupí jinde
   https://www.novinky.cz/zahrani...

   • Riiiederner
    21:44 11.04.2019
    Oblíbený příspěvek

    Škoda pro rusko že první/druhá světová už skončila tam by s výbornými výsledky v dogfightu určitě uspěly.

    • givicz
     23:25 11.04.2019
     • (10)

     Riiiederner na odpověď použiji citaci z jedné nejmenované diskuse (omluva za strojový překlad)

     Během letecké války ve Vietnamu byl rozdíl mezi americkým letectvem a VPAF opravdu významný. F-4 Phantom II, F-105, F-8 Crusader byly nadzvukové, vybavené moderními radary a raketami vzduch-vzduch. Američtí piloti byli v té době považováni za nejlepší na světě kvůli jejich tréninku. Tváří v tvář USAF mohl VPAF sotva nasadit hrstku Mig-17, která nebyla nadzvuková, vybavena náchylným radarem a k dispozici žádné rakety. Dalším velkým problémem pro VPAF - a zdaleka nejmenším - byl malý počet pilotů na začátku konfliktu v roce 1965. V této době nikdo nemohl dát šanci VPAF. Když RollingThunder začal na začátku jara 1965, plánovači Pentagonu s jejich hollywoodskými simulacemi očekávali, že North Vietnam bude na kolenou za pár týdnů. Ho Chi Minh bude prosit o mír.
     Znáte další. USA ztratily nejméně 4.000 letadel, Mig-17 sestřelil nejméně 70 amerických letadel včetně nejmodernějších F-105, F-4 Phantom II a F-8 Crusader. Nakonec USA ustoupily z Vietnamu.

     Řekni mi o rozdílu mezi SU-35 a F-22 bez obvyklých mýtů západních médií? Stealth technologie nefunguje proti moderní armádě a zemi-jako Rusko, Čína, BVR ještě méně, jen manévrovatelnost a souboj.

     • Scotty
      09:04 12.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      Děláte si z nás srandu? Severní Vietnam provozoval kromě Mig-17 také Mig-19 a Mig-21.
      Ovšem drtivá většina amerických ztrát připadá na protiletecké dělostřelectvo a protiletecké rakety.
      Co se týče vzájemných sestřelů toto uvádí Wikipedia:
      During the Vietnam War, NVAF used the MiG-17F, PF (J-5); MiG-19 (J-6), MiG-21F-13, PF, PFM and MF fighters. They claimed to have shot down 266 US aircraft, and US claimed to have shot down or destroyed 204 MiG aircraft and at least six An-2s, of which 196 were confirmed with multiple witnesses/physical evidence (100 MiG-17s, 10 MiG-19s and 86 MiG-21s). However, VPAF admits only 154 MiGs were lost through all causes, including 131 in air combat (63 MiG-17s, 8 MiG-19s and 60 MiG-21s). Using those figures, total kill ratio would be 1:1.3 to 1:2. With the number of losses to MiGs confirmed by US (121 aircraft shot down and 7 damaged), the kill ratio turns 1.6:1 against the MiGs, or 1.1:1 even accepting the VPAF's figure of only 131 in air combat. However, this ratio does not include the number of ARVN aircraft shot down by the VPAF (one source claims that the VPAF shot down 72 ARVN aircraft.)

     • Riiiederner
      10:44 12.04.2019

      Stealth nefunguje ? Neni to jen výmluva proč je na su57 omezené ? Souboje v dogfightu se ve vietnamu ano souhlasím i vedly často kuli nespolehlivosti naváděných střel to je ale minulost spousta sestřelú už id té doby proběhla daleko za hranicí viditelnosti usa ve vietnamu ztratily hodně kuli pvo a vietnam nemněl jen 17 co tu lžete.

     • givicz
      11:03 12.04.2019

      Tak autor této citace chtěl říci jak si to krásně v Pentagonu malovali jak jsou technologicky na výši jak tam ty rákosníky za pár týdnů smáznou... na začátku konfliktu určitě rákosníci neměli Mig 21 a další sofistikovanější vybavení ... samozřejmě jim toho hodně sundala PVO... nicméně tato historická zkušenost ukazuje, že jedna věc je si něco malovat a druhá věc je skutečnost...

     • logik
      12:59 12.04.2019

      "Stealth technologie nefunguje proti moderní armádě "
      A japato?

      "BVR ještě méně"
      A na to jsi přišel jak? Chceš tvrdit, že Amraam odpálená z třiceti kilometrů není (přinejmenším s nějakou nemalou pravděpodobností) smrtelná? Na základě čeho?

      "jen manévrovatelnost a souboj."
      Tušíš vůbec to, že dnes existují WVR rakety odpalovatelné v 360°, takže klasický dogfight je už prostě mimo?
      Nebo tvrdíš, že selžou všechny rakety a letadla si to rozdají na férovku kanónama????

     • givicz
      13:45 12.04.2019

      logik víš v čem je problém ... ty vycházíš z toho, že rusové musí být co se týče radiotechnického boje horší ... já si to nemyslím tak například:

      SU 35 S Irbis-E dokáže současně sledovat 30 cílů a na 8 střílet u tohoto staršího
      SU 57 N036 by měl umět současně sledovat 60 cílů a střílet 16... můžou to být ale i lepší parametry

      https://rhk111smilitaryandarms...

     • logik
      15:26 12.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      "logik víš v čem je problém ... ty vycházíš z toho, že rusové musí být co se týče radiotechnického boje horší ... "
      ???? A jak jsi na to přišel, že z toho vycházím????
      Znovu - na základě čeho tvrdíš, že raketa vypálená z dálky řádově desítek kilometrů nebude pro Ruská letadla hrozbou?

      Vzhledem k tomu, že pro spojenecká letadla BVR rakety hrozbou jsou (viz např. redflagy), tak ve skutečnosti děláš to, co vyčítáš mě. Ty bez jakéhokoli důkazu tvrdíš, že ruské schopnosti REB jsou podstatně silnější, než jakéhokoli jiného státu, takže mu umožňují zneškodnit BVR rakety.

      "SU 35 S Irbis-E dokáže současně sledovat 30 cílů a na 8 střílet u tohoto staršího SU 57 N036 by měl umět současně sledovat 60 cílů a střílet 16... můžou to být ale i lepší parametry"
      A? Co to dokazuje? Počet cílů je dnes už poměrně nezajímavá veličina. Nicméně pokud si chceš poměřovat pindíky, tak nejnižší uveřejněné specifikace APG-81 uvádějí postřelování 19 cílů najednou.

      "já si to nemyslím"
      Zapomínáš, že efektivita REB je nepřímo úměrná RCS cíle. Čím má cíl větší RCS, tím silnější signál potřebuješ na podvrhnutí či zakrytí jeho odrazu. Takže i kdyby nakrásně měl Su-57 stejně výkonnej radar, jako F-35 (což dle údajů nemá, ale to je jedno), tak stejně bude mít ve vzájemném REB horší výsledky.

      Ale jak píšu nahoře, to je úplně jedno - TY TVRDÍŠ, ŽE BVR RAKETY NEJSOU PRO RUSKÁ LETADLA HROZBOU TAK SE NEVYKRUCUJ A SVÉ TVRZENÍ DOLOŽ.

     • omacka
      23:42 12.04.2019

      logik: "SU 35 S Irbis-E dokáže současně sledovat 30 cílů a na 8 střílet u tohoto staršího SU 57 N036 by měl umět současně sledovat 60 cílů a střílet 16... můžou to být ale i lepší parametry"
      A? Co to dokazuje? Počet cílů je dnes už poměrně nezajímavá veličina. Nicméně pokud si chceš poměřovat pindíky, tak nejnižší uveřejněné specifikace APG-81 uvádějí postřelování 19 cílů najednou.

      Nemá se tu cenu dohadovat, protože většina zdejších diskutujících nemá vůbec žádnou páru o čem vůbec mluví, a ještě to má tak chabě podložené, že to je až komické.. ale snad jen jednu věcnou připomínku.

      "tak nejnižší uveřejněné specifikace APG-81 uvádějí postřelování 19 cílů najednou. "

      Zase zavádějící informace, těch 19 cílů najednou se netýká současně postřelovaných cílů, ale ta informace vychází z tohoto oficiálního videa https://youtu.be/CRkpFsXz9yk... , kde APG-81 ukazuje schopnost detekovat 19 cílů za 2.4 sekundy a 23 cílů za 9 sekund. APG-81 je schopný současně sledovat 30 vzdušných cílů a na 8 navádět PLŘS v režimu datalinku. Počet současně sledovaných cílů je nezajímavá veličina? Zajímavá teorie v době, kdy hlavní přednost F-35 nad protivníkem má být jeho celková informační nadřazenost na bojišti. ;)

     • omacka
      23:46 12.04.2019

      Ještě bych pro úplnost uvedl zdroj, z kterého tvá mylná informace o 19 současně postřelovaných cílech nejspíše pochází.

      "Besides, can track 23 targets in 9 seconds while engaging 19 of them in 2.4 seconds."
      http://www.deagel.com/Sensor-S...

     • omacka
      23:56 12.04.2019

      Například dvojice stíhačů F-35 propojená datalinkem pracující v režimu "miniAWACS" může současně svými radary sledovat až 60 vzdušných cílů (provádět i jejich klasifikaci). Propojená dvojice Su-57 může současně svými radary sledovat až 120 vzdušných cílů (provádět i jejich klasifikaci), já v tom vidím teda dost velkou taktickou výhodu, když je dvojice letounů odříznutá od informací o cílech například z AWACSu nebo PVO komplexů a musí působit zcela samostatně na okolí.

     • omacka
      00:11 13.04.2019

      Ještě bych to trochu rozvedl, protože stíhači jak známo působí minimálně ve dvojici, když vezmeme roj, než se rozdělí na dvojice, co je propojený datalinky v režimu miniAWACs s pracujícími radary a porovnáte možností roje F-35 a Su-57, tak se dostaneme na až 120 současně sledovaných a klasifikovaných vzdušných cílů u F-35. U roje Su-57 jste už až na 240 současně sledovaných cílech všemi čtyřmi radary, to už je kapacita velkých AWACSů (A-50U až 300 současně sledovaných a klasifikovaných vzdušných cílů). Tímto lze vytvářet nad bojištěm zajímavé plně automatizované decentralizované miniAWACS systémy v základní formaci vojenských letounů roj - dvojice a vůbec nemusí jít o "záložní" řešení.

     • logik
      10:20 13.04.2019

      omacka:
      "Počet současně sledovaných cílů je nezajímavá veličina? Zajímavá teorie v době,.... "
      Ale správná. Reálně totiž jak západní radary, tak ruské, zvládají sledovat i postřelovat natolik dostatečný větší počet cílů, než (přinejmenším do zavedení rojů dronů) reálně na bojišti potkají a budou potřebovat postřelovat. Pro bojovou hodnotu stroje je to tedy nezajímavý parametr. Jsou to čísla vysoce převyšující kapacitu pilota (a pokud je na to více pilotů, tak si radary rozdělí segmenty a zas jsme tamtéž).

      Takové množství cílů nezvládne ani dispečer v ŘLP, který nemá nic jiného na práci a ještě má situaci daleko předvídatelnější a pomalejší.

      "kde APG-81 ukazuje schopnost detekovat 19 cílů za 2.4 sekundy a 23 cílů za 9 sekund"
      Video ukazuje schopnost detekovat 19 cílů v režimu full-target track, tedy v režimu, kdy má radar veškeré informace potřebné k navádění střelby. Jediné omezení, které by tedy mohl radar pro vedení střelby mít je omezený počet výstupních kanálů pro navádění raket. Což vzhledem k schopnosti nového datalinku F-35určitě není důvod, aby byl problém.

      Nicméně souhlasím s tím, že údaj 19 určitě není správný, proto jsem psal "nejmenší udávaný".

      "APG-81 je schopný současně sledovat 30 vzdušných cílů a na 8 navádět PLŘS v režimu datalinku. "
      Vzhledem k tomu, že schopnosti APG-81 jsou clasified, tak by mě zajímalo, odkud tuto informaci máš a proč věříš, že jsou správné?

      A jak vůbec víš, že porovnáváš jabka s jabkama, vzhledem k tomu, že nevíme, jaké jsou přesně podmínky: např. co všechno radar zvládne vedle toho, že vede palbu (jestli ještě zvládne vedle toho scanovat nebo ne, vést REB atd....), co to přesně znamená detekce (jaká pravděpodobnost). S těma číslama jde kouzlit tak, že bez větší znalosti jsou neporovnávatelná.

      Poměřovat vyřčená (a přinejmenším u Amerických radarů tajná, ale buď si jistej, že správná nebudou ani u Ruských) čísla bez větší znalosti co vlastně vyjadřujou fakt není nic jiného, než poměřování pindíků - obzvlášť (viz první odstavec) když jde vlastně o (viz první odstavec) nezajímavá čísla.

     • Qakin
      14:34 14.04.2019

      4.000 ztracených letadel na Vietnamem? Jste si jistý? Nebo jste si malimko zapřeháněl?;-)

   • givicz
    21:57 11.04.2019
    • (11)

    Ještě doplním toto video ukazuje jak F 22 prohrává s Rafale ( upozorňuji, že SU 57 má 3D vectorování.. :) )
    https://www.youtube.com/watch?...

   • Jirosi
    22:35 11.04.2019
    • (1)
    Oblíbený příspěvek

    Budou i videa pěstních soubojů vojáků?

    Boj muže, proti muži se taky přece trénuje....

    • givicz
     23:39 11.04.2019

     Jirosi a že ho tam ten Frantík pěkně vymanévroval a několikrát pěkně zamknul... :)

     • jj284b
      06:35 12.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      no neviem ci pozerame na rovnake video, ale ja na nom vidim ze francuz je permanentne v stall, nema rychlost a je prakticky sitting duck pre wingmana.

     • givicz
      08:07 12.04.2019

      jj284b já tam vidím, že Frantík s rafale dokázal několikrát dostat do zaměřovače F22 ... stačilo jenom zmáčknou čudlík a F 22 je dole.... pro pilota F 22 muselo být zajímavé sledovat na přístrojích, že je zaměřen a že mu hrozí sestřel, ikdyž se snaží manévrovat..

     • Scotty
      08:37 12.04.2019

      Opravdu zamknutej byl sotva 5 sekund. Potom zahnul ostře doprava a bylo po zaměření.

     • givicz
      09:32 12.04.2019

      Scotty ... po tvém příspěvku si říkám kolik je takový Scotty teoreticky jako pilot schopen odpálit po zaměření letadla za 5 sekund nejnovějších ruských raket vystřel a zapomeň, které po odpálení se sami dokáží navádět na zaměřený cíl, kdy již není třeba pilotovy sledovat cíl a může se zaměřit na další bojové úkoly.. :)

     • GlobeElement
      10:39 12.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      Inu, žádné letadlo není nesestřelitelné a žádný pilot občas neudělá chybu.

      Na druhou stranu tohle bylo cvičení se zahrnutím různých scénářů a nevíme, co simulovali - možná úmyslně navedli F-22 do nevýhodné pozice a trénovali, jak z ní ven. Ve skutečnosti by se F-22 tak blízko z nepříteli vůbec neměl dostat. Vidí jej na 3x větší vzdálenost, než Rafale detekuje F-22.

      A za třetí - podle samotných Francouzů během tohoto cvičení Rafale žádný souboj nevyhrál.

      http://www.f-16.net/forum/view...

      Jinak, během různých cvičení je již nejméně 2x podařilo F-22 "sestřelit". Čeká někdo, že F-22 bude nezranitelný?

     • givicz
      11:30 12.04.2019

      GlobeElement no to je právě ono nikdo přesně jak simulovali nejnovější radarové a senzorové vybavení Ruských letadel, jak simulovali nejmodernější Ruské prostředky radiotechnického boje, jak simulovali nejmodernější radarové vybavení Ruska, jak simulovali nejmodernější prostředky PVO... atp.

      Finální senzorové vybavení SU57
      https://i.servimg.com/u/f10/19...
      https://i.servimg.com/u/f10/19...

     • logik
      12:54 12.04.2019

      givitz:
      Je hezký, jak jsi schizofrenní - u čistě (rádoby)teoretickýho článku Ti takovýdle výtky nevadí a považuješ ho za důkaz nadřazenosti Ruskejch letadel.

      U praktických redflagů, které mají potenciál se k realitě přiblížit daleko více, to je ale velkej problém, žejo.....

     • Scotty
      13:56 12.04.2019

      givicz
      Pokud jste nám chtěl videem ukázat jak rychle se pilot F-22 dokáže dostat z pro něj krajně nevýhodné situace potom je záznam opravdu přínosný.
      Každopádně pokud se dostane letoun páté generace do blízkého manévrového souboje ztratí své největší výhody rozšířené situační povědomí a obtížnou zjistitelnost. V takovém souboji potom může být sestřelen jako každé jiné letadlo.
      Pilot Rafalu zjevně v tak krátké době zaměření nestihl provést vůbec nic.

    • logik
     10:55 13.04.2019

     Jojo, speciálně v Rusku:

     https://wave.rozhlas.cz/na-sib...

   • logik
    23:24 11.04.2019
    • (3)
    Oblíbený příspěvek

    Velmi technický článek.... s takovejma nesmyslama, jako že F-35 musí během mise používat radar (jako by ji nemoh krmit někdo jinej datalinkem, např. AWACS), nebo s odhadem RCS F-35 na 0.5m^2, aby moh tvrdit, že absence stealth u Su-57 nevadí.....

    Následuje pak velmi "matematický" rozbor schopností dogfightu, kterej má jen jeden problém - je to celej jeden velkej nesmysl.

    Popsat něco jako dogfight, kde hraje hromada proměnných - od zkušenosti pilotů, kvality REB, pozice letadel při vstupu do souboje atd. atd... jedním scénářem postaveným na míru Su-57, tak aby mohl dříve vystřelit a hraní si na vysokou matematiku, to opravdu může imponovat jen lidem žeroucím ruskou propagandu...

    • givicz
     06:39 12.04.2019

     logik děláš jakoby ruská letadla neuměla komunikovat mezi sebou, nebo s pozemní PVO.. když čtu článek o porovnání MiG-35 / Su-35 / F-35 s názvem cituji " 35 boj o nebe " tak zřejmě to ruské značení letadel nebude náhoda ... akademik letectví Sergey Levitsky porovnává JEDNOMOTOROVOU neobratnou kachnu s velice obratnými stroji generace 4++ které mají DVA motory... rusové dali název T 50 zřejmě takto F22+F35=57 proto název Suchoj SU 57... :) :) :)

     Když pominu velice odborné porovnávání manévrovacích charakteristik F-35A, Su-35 a MiG-35 za stejných podmínek, jaké jsou typické pro letecký boj jako je :

     aerodynamická kvalita (K);
     jednorázový výtahový koeficient (С а rasp. );
     zatížení křídla (p = G / S);
     poměr tahu k hmotnosti (μ = P / G);
     maximální provozní normální přetížení (n Y e max )

     Tak mě v článku zaujalo... F35 nese pouze ve vnitřních prostorech dvě rakety střední třídy AIM-120 a dvě rakety krátkého dosahu AIM- 9 přitom Ruské stíhačky jsou schopny vzít na palubu až dvanáct raket ... Metody boje, které zajistily úspěch americké koalice v Iráku nebo Libyi, nebudou fungovat v zemi, která má moderní stíhací letoun a centralizovaný vrstvený systém protivzdušné obrany s pevným radarovým polem...

     • logik
      12:13 12.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      Já píšu něco o tom, co neumějí Ruská letadla? Já prostě kritizuju ten článek, protože ten článek je totální diletantismus, jen se tvářící jako něco odborného.

      " F35 nese pouze ve vnitřních prostorech dvě rakety střední třídy AIM-120 přitom Ruské stíhačky jsou schopny vzít na palubu až dvanáct raket...."

      Děkuji za citaci - to je přesně to, o čem mluvím.
      Zaprve - F-35 unese INTERNĚ 4 amraamy. A brzo to bude 6. Zadruhé, Ruské stíhačky unesou interně pouze 4 midrange AtA rakety. S externí výzbrojí jim jednak podstatně klesají letové výkony (což do simulace ovšem zahrnuto nebylo), jednak dále podstatně narůstá RCS, jednak externí výzbroj může nést i F-35: porovnávají se zde tedy hrušky s jabkama.

      "Když pominu velice odborné "
      Právě, že to není odborné, z odborného hlediska je to blábol, který se snaží vyjádřit pár čísly něco, co prostě pár čísly vyjádřitelné není, navíc se základními chybami v argumentaci (tvrdí, že Su-57 zdetekuje F-35 na dlouhou vzdálenost, pominu-li, že to není pravda, tak vývody článku - že to F-35 zamezí na Su-57 zaútočit BVR a tedy bude muset podstoupit soubor WVR je nesmysl).

      "porovnávání manévrovacích charakteristik F-35A, Su-35 a MiG-35 za stejných podmínek"
      Viz výše - ani náhodou za stejných podmínek.

      "jaké jsou typické pro letecký boj"
      Typické jsou souboje na vzdálenost 2km, kdy ještě letadla na sebe nemíří nosem a nemohou hned střílet????? Když pominu to, že oni mohou díky HUD střílet i když na sebe nemíří nosem????
      Celej ten scénář je jeden velkej nesmysl. Nesmyslně postavenej, nesmyslně vyhodnocovanej - a ještě přiohnutej tak, aby vyhovolal Su-57.

      " jako je :aerodynamická kvalita...."
      čísla jsou napůl vycucaná z prstu (např. aerodynamická kvalita, co to je????), navíc se z těchto čísel ani náhodou nedá určit letová obálka strojů, o což se článek defakto pokouší, takže ano, diletantismus jen tvářící se jako odborný článek.

     • jj284b
      12:24 12.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      no minimalne wing loading je ti u F35 totalne nanic... kedze je to lifting body design,co znamena ze trup sam o sebe generuje vztlak.. takze zatazenie kridla je absolutne nepodstatne... a btw, rovnaky design mala uz F15, a ma ho aj F22.. takze papierovy bojovnici si musia vymysliet inu velicinu na porovnavanie neporovnatelneho...

   • jj284b
    06:38 12.04.2019

    pozrel som to tak zbezne, a dostal ma uz prvy odsek - vraj AN/APG-81 ma dosah 170km... lol dedo nech to vynasobi 2x a k pocet sledovanych cielov nech si vynasobi minimalne 5x a mozno bude zhruba na pribliznych hodnotach.. no ja chapem ze Rusom neostava nic ine len vychvalovat tie svoje "dvojplosniky" a klepat sa po pleciach ake su super..

    • givicz
     07:58 12.04.2019

     jj284b nevím jaký jsi použil překladač ale mě to přeložil takto:

     Základem informačního systému letadla je multifunkční integrovaný radiofrekvenční systém založený na palubním radaru s aktivní fázovou anténní soustavou (AFAR) AN / APG-81, který je schopen provádět:

     práce v režimech detekce a sledování vzdušných a pozemních cílů;
     umístění pozemních radarů v pasivním režimu;
     přenos korekčních signálů do rakety AIM-120 AMRAAM vzduch-vzduch během letu k cíli;
     detekce pozemních pohyblivých objektů;
     snímání obrazu ultravysokého rozlišení, které umožňuje vydávání povelů pro určení cíle řízené TSA typu vzduch-povrch;
     provádění funkcí výměny dat s jinými letadly.

     Rozsah detekce a sledování vzdušných cílů radarové stanice je MINIMALNĚ 170 km, zároveň je schopen sledovat až 20 vzdušných cílů. Stanice může současně pracovat v různých režimech.

     • logik
      12:17 12.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      A co by sis myslel o článku srovnávajícím houfnice, který by se tvářil jako odbroný, a bylo by v něm napsáno, že dostřel houfnice Dana je minimálně 10km?

      Bral bys takový článek vážně?

     • jj284b
      12:28 12.04.2019

      zaujimalo by ma ako dosiel k tomu cislu ze max 20 cielov sucasne... hlavne ked u F22 sa bezne udava 100+ a radar v F35 je modernejsi ako ten u F22 s ovela pokrocilejsim softwarom a s nepomerne vyssim CPU vykonom co hraje obrovsku rolu pri spracovani informacii o cieli...

      kazdopadne, chcel by som vediet co by dedo hovoril o Cinskych strojoch, kedze Cinania sa o Su-35, jeho radare a elektronike nevyjadrovali prave v superlativoch ( vraj dosahuje len 80% schopnosti ich vlastnych strojov)

   • alexa123
    06:59 12.04.2019
    Oblíbený příspěvek

    Jinak toto je zajímavé takto vypadá F 22 na termální kameře (od 0:30 s záznamu.. :))

    Určite nebudeš mať problém poslať link na to, ako vyzerá Su-57 na rovnakej termálnej kamere na rovnakom leteckom dni. Čakám na tvoj link a asi nebudem sám.
    Každopádne tvoj príspevok je absolútne demagogický pretože ak si kúpim termo kameru z čínského E-shopu za cca 100€, tak s ňou určite urobím rovnaké zábery super, super, super stealth lietadla kategórie F-22 lietajúceho na leteckom dni, ktoré mi lieta 1000m nad hlavou. Inakšie to ani nemohlo byť. Alebo si myslíš že áno?

    • givicz
     08:03 12.04.2019

     alexa123 a o to přesně jde... :) jestli čínská kamera z e-shopu za 100 euro vidí F-22 na 1000 m takto jak asi musí být vidět F-22 na špičkových vojenský optoelektronických přístrojích ?????

     • GlobeElement
      08:21 12.04.2019

      Prosím o informaci, co na čínské infrakameře na 1000m vidět není.

     • alexa123
      08:35 12.04.2019

      Pošli tento svoj názor všetkým výrobcom lietadiel 5.generácie bez rozdielu či sú to Amíci, Rusi, Číňania a hlavne tým, ktorí iba začínajú vyvíjať lietadlá 5. generácie - Turci a pod. Keď si prečítajú tvoj názor, ostanú v ťažkom šoku že na to ich geniálne mozgy s červenými diplomami doteraz neprišli. Možno ti aj pošlú ďakovný list, že si im ušetril ťažké miliardy za vývoj neperspektívnych lietadiel, ktoré sú vlastne zbytočné, pretože ich detekuje každý záklaďak s Činskou termo kamerou nie za 100€, ale za 1000€. A Turci ti možno dokonca zaplatia aj dovolenku v Turecku v 5 hviezdičkovom hoteli.

     • givicz
      10:20 12.04.2019

      alexa123 nebo Rusové vědí i bez mě jakou cestou se vydat na čem mají pracovat.. :)

      Jak v budoucnu sestřelit F-22 či F-35? Rusko možná našlo cestu
      https://www.securitymagazin.cz...

      Již jsme informovali o tom, že Rusko pracuje v současné době na radiofotonickém radaru. Společnost RTI spouští v Rusku první technologickou linku pro výrobu polovodičového laseru VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser), aby pomocí něho následně vznikl radiofotonický radar, který v sobě kombinuje optické a mikrovlnné prvky.

     • GlobeElement
      10:58 12.04.2019

      Jo, jasně, něco podobného používají Klingoni a docela se jim to osvědčilo.

    • jj284b
     12:31 12.04.2019

     riesit termalny obraz stroja predvadzajuceho akrobaticke kusky a lietajuceho na forsazi a robit z toho nejake zavery je dost smiesne... F22 rovnako ako F35 maju system nasavania chladneho vzduchu a ochladzovania vytokovych plynov motorov.. takze ich IR stopa bude v bojovom nasadeni uplne niekde inde, ako ked lietaju niekde na leteckom dni a predvadzaju estremne manevre pre publikum....

   • balm
    11:27 12.04.2019

    Lze plně souhlasit, že schopnosti vést boj na blízkou vzdálenost (dogfight) jsou stále důležité, stejně jako schopnosti "soubojových střel" a hlavňové zbraně, včetně munice. Ale celá analýza trpí zásadním nedostatkem, protože k onomu scénáři potřebujete F-22 vs F-22 Raptor se střelami Python-5 (nejmodernější a nejvýkonnější sobojové střely 5. generace) Potom budou všechny kritické hlasy o zastaralosti dogfightu. Dojde-li na scénář F-22/F-35 vs Su-35/Su-57 ... potom bude Su-35/Su-57 vymazáno z oblohy na velkou vzdálenost. Nepomůže mu ani přízemní let nad rozpálenou pouští, protože elektrooptické systémy si ho najdou z velké výšky. Když dokáže sundat nad rozpálenou pouští malý dron (z výšky 6000m) střelou Python 5 s vysokým rozlišením, schopnou snést až 100G, potom nemá šanci uniknout. O zbytek se postarají střely jako Derby, nebo Meteor.

    P.S.: Proti Python 5 jsou fléry k ničemu, protože už dávno nevidí letoun jako "kostičku", ale díky rozlišení 480x320px vidí obraz letounu (kombinace optické, uv a ir naveděcí hlavice). Tak či onak, v Rusku není jediná střela 5. generace.

   • Olivav
    11:36 12.04.2019

    givicz,

    Mám otázku, jestli jsi četl ten ruský článek pozorně. Já sice vynechal vše, ale přečetl jsem si závěr. Nemá tolik času to číst.

    POZOR nebude se ti to líbit. Ten Specialista na vojenské letectvo pan akademik sice neveří ve schopnosti F35, ale proti F22 je i současné SU-57 nedostatečný stroj. Jasně říká, že až bude mít SU-57 nové motory a vešekerou avioniku - radar apod. to co mají na papíře i v reálu, tak se mu může postavit. Momentálně tahá za kratší konec!!! Smůla i pan akademik přiznal, že USAF má lepší letadlo z 90. let než mají molodci nyní a když se podíváš na počty F-22, tak můžou za oceánem v klidu spát, protože jich mají více než RF chce postavit těch SU-57 i po modernizaci na papírové předpoklady.

    Sorry, ale přiznali, že na USA nemají!!!

    • givicz
     12:17 12.04.2019

     Olivav neboj přečetl jsem si ho celkem pozorně... na závěr píše, že na kachny F35 navzdory všem svým pozoruhodným vlastnostem, nepředstavují pro naše stíhací letadlo významnou hrozbu. Je čas zabývat se mnohem vážnějším soupeřem - F-22. A tady bez Su-57 s plnou sadou moderní avioniky, nových zbraní a motory 5. generace nemohou!

     Já ten závěr chápu tak, že se Ruské letectvo bez Su 57 s plnou sadou moderní avioniky, nových zbraní a motory 5 generace neobejde (proti F 22)

     • Olivav
      12:28 12.04.2019

      No a pak je potřeba se podívat na to kolik F-22 má USA a kolik SU-57 plánují v RF. Mě osobně to pro RF nepříjde jako hezká bilance.

     • givicz
      12:40 12.04.2019

      Olivav ale ty F 22 mají zaprve jenom USA ostatní státy budou mít jenom F 35 .... co se týče počtu Su 57 tak do roku 2020 má mít Rusko dva sériové kusy a za dalších 5 let dalších 13 ... uznávám, že je to málo

     • Jirosi
      14:29 12.04.2019

      Givicz:"za dalších 5 let dalších 13 ... uznávám, že je to málo"

      A za dalších 5. USA F-22 vyřadí a nahradí nástupcem..

  • darkstyle
   14:14 12.04.2019

   Toho by bolo na velmi dlho..

   Skusim..
   Das, kniznice, ai, zosietovanost radarov, rakety, prilba, pocet stihaciek..

 • flanker.jirka
  18:37 11.04.2019
  Oblíbený příspěvek

  Super scénáře cvičení, realnejsi by to bylo už jen s použitím zbraní. Na videu je vidět i F 16 agresorů s extra ECM pod. Škoda, že se asi bližší informace nedozvíme.
  Za porovnání stojí i to, že rozpočet agresorů je větší než celý rozpočet pro AČR.

 • strikehawk
  14:48 11.04.2019
  • (21)

  To je zase snůška keců jak jsou F-35 úžasný...ještě tady chybí náš expert Shania aby nám upřesnil kde udělal F-35 nějakou úžasnou otočku na hranici pádu a všem vytřel zrak....

  Ale hlavně že Pentagon kupuje F-15X

  • GlobeElement
   15:00 11.04.2019
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   Dělají chybu. Mnohem kratší otočky dělá Fokker Dr.I, měli by místo F-35 koupit ten.

  • Lukash
   15:03 11.04.2019
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   Asi si stále nepochopil princip nasadenia F35. Z toho totiž vyplíva aj potreba nákupu F15X a jej nasadenie. Odhliadnuc od toho že rusko vlastne ani nič lepšie ako F15X doteraz nemá a nedokáže bojovo nasadiť. Ale ok ži si dalej svoj mokrý sen o su57 :D

  • logik
   15:23 11.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Ano, Pentagon kupuje F-15X. 16 za rok. Zatímco F-35 kupuje řádově po osmdesáti ročně....

   Tzn. ano, levný long-range bombtruck vyjde pro určité mise levněji, než F-35. Ale vzhledem k poměru kupovaných těch misí zas tak moc nebude...

  • dusan
   16:11 11.04.2019
   • (0)
   Oblíbený příspěvek

   Ak má zákazníkov z celého sveta, ktorí sú ochotní platiť za stovky strojov miliardy dolárov tak to nie sú "kecy" ... ale realita ... skrátka F-35 je úspešný stroj a že si to nemyslí nejaký "expert" je nepodstatné ....

  • madrabbit
   18:39 11.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Jak je v článku, jestli F-35 dokáže předat cíle F-15, tak v kooperaci nevidím problém.

  • Riiiederner
   18:56 11.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   On je totiž rozdíl mezi použitím/soubojem letadel v první světové a nasazením dnes.

 • palo satko
  12:54 11.04.2019
  • (18)

  Po afere Watergate som veril, že v USA sa nič neutaji a ich ustava a demokraticke zvyky dokažu vždy zverejnit pravdu. Invazia do Afganistanu, ale hlavne utok na Irak mi dokazali, ako hlboko som sa mylil. Proste cely americky vladny a vojensky system dokaže fungovat na nepravdivych informaciach, ktore si sam vytvori a ktorym sam veri. Takže "ozajstnost" účinkov tak drahej leteckej techniky je neznama a naozaj môže byt všelijaka.

  • liberal shark
   13:22 11.04.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Celé Rusko funguje už 100 let na mylné představě, že ho zlý Západ chce obsadit :-).

   • palo satko
    15:47 11.04.2019
    • (16)

    Chybal si v škole, ked sa preberala prva svetova, intervencia, Druha svetova?

    • Jirosi
     16:06 11.04.2019
     • (1)
     Oblíbený příspěvek

     palo satko: Jo, ty myslíš Němce.. a říkáš západ. A ti ostatní státy západu co s těmi Němci bojovali. To se taky nepočítá, že...

    • Jan Padesátýpátý
     16:13 11.04.2019
     • (2)
     Oblíbený příspěvek

     2. světová: hned na začátku sověti napadnou polsko, finsko, anektují pobaltí, besarábii
     1. světová - sověti se pokusili dobýt polsko (bitva u varšavy, pilsudski)

     • palo satko
      17:33 11.04.2019
      • (12)

      Naozaj existuje niečo take ako kalendar. Musiš sa pozriet kedy kto koho napadol a kedy naozaj začala svetova vojna. 17.9.1939 nie je začiatok Druhej svetovej, to len novopečeni bluznivci taraju. Polsko, Nemecko a Sovietsky zväz naozaj nepredstavovali svet. Svetova vojna vznikla, ked sa k Britanii a Francii pridali ich zamorske kolonie a spojenci. Potom to bol naozaj cely svet.

     • Arccos
      18:00 11.04.2019
      • (1)
      Oblíbený příspěvek

      Pozor, druhá světová nezačala 1.9. 1939. Začala, až se to hodí palo satkovu výkladu historie. :)

     • Slavoslav
      18:54 11.04.2019

      fiha palko, hotovy polyhistor z teba. Takze nie len motorar, metrolog, ale dokonca i historik :)

     • Jirosi
      21:09 11.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      palo satko: Pokud chceš jít do výkladu kdy začala WW2...

      7.7. 1937 napadla Japonská armáda Čínu...
      1.9. 1939 se na druhé straně světa pustilo Něměcko do Polska
      17.9.1939 napadl Polsko tehdejší SSSR

     • flanker.jirka
      23:24 11.04.2019

      @jan padesátýpátý
      a nevypadla v té vaši konstrukci maličkost v podobě Německa? :-D :-D :-D
      Pokud chcete míchat lokálni konflikty, tak k finské válce připočtěte i německou účast na španělské válce, podpoře itálie
      trocha chronologie, snad na nic nezapomenu
      7. 3. 1936 remilitarizace porýní, porušení smluv, náckům to prošlo
      1934 smlouva o neútočení mezi polskem a německem (v roce 1932 bylo totéž se SSSR)
      podzim 1938, spojenci nás darovali hitlerovi (od října 1938 teroristické útoky maďarských fašistů na podkarpatské rusi)
      jaro 1939 okupace čech a moravy, kolaborace slovenska s němci, maďarské napadení zbytku podkarpatské rusi patřící pod čsr
      nyní se dostaneme do srpna 1939 paktu Molotov Ribenntrop
      1.9.1939 napadění Polska Německem (západní spojenci polska se zmohli sotva na vyhlášení války, ale nepodnikli jediný krok proti hitlerovi-jak podobné neschopnosti EU)
      17. 9. 1939 napadení zbytku Polska SSSR
      podzim 1939 německo vyzývá k obsazení Norska - potenciální otevření severní cesty na východ
      nyní, zima 1939 napadení finska SSSR - zimní a pokračovací válka v karelii
      10. 5. 1940 napadení Lucemburska, Belgie, Holandska - až nyní se francouzi a britové hnuli z místa!
      5. 6. 1940 napadeni Francie Německem a Itálií
      14.6. 1940 obsazení Paříže
      16. 6. 1940 předání nót pobaltským státům s obvinění o porušení vzájemné pomoci a následná anexe.
      léto 1940 obsazení Severní Bukoviny a Besarábie SSSR na úkor Rumunska

      ... jako, Stalin a Hitler byli oba stejní parchanti, ale napsat tu, že rusové a sověti spískali dvě světové války, tak to je hodně přes čáru, jen se podívejte jak to vše šlo popořadě a kdy došlo k anexi států na pobřeží pobaltí, rusáci nebyli zase takoví tupci jako vy, byli si vědomi, že když padl západ, tak podle všeho co měl hilter v plánu se slovany a východem, tak budou na řadě a nemít pod kontrolou pobřeží byl strategický problém.
      Absolutně tu přehlížíte agresora v podobě německa a itálie, máte štěstí, že vám neprší do krku.

     • Jan Padesátýpátý
      01:38 12.04.2019
      Oblíbený příspěvek

      @flanker.jirka:
      vypadlo mi spoustu věcí. Jenomže já nepsal historii 2. světové války. Dokládal jsem, že SSSR v ní byl počátečním agresorem.
      Reagoval jsem na pala satka, který naznačoval, že Západ neustále plánuje jak obsadit Rusko, a dokládal to historií světových válek.

      Byl to SSSR, který byl prvotním agresorem ve 2. sv., pak SSSR spadl do kaše, kterou sám připravil, a pak jej Západ z té kaše vytáhl.
      naznačovat v té souvislosti, že Západ chtěl obsadit Rusko, to je hodně dobrá demagogie.

      napsal jsi:
      "napsat tu, že rusové a sověti spískali dvě světové války, tak to je hodně přes čáru ...rusáci nebyli zase takoví tupci jako vy, byli si vědomi, že KDYŽ PADL ZÁPAD, ... tak budou na řadě a nemít pod kontrolou pobřeží byl strategický problém."

      Nenapsal jsem, že sověti spískali 2. světovou válku, ale napíšu to teď:
      1) ZÁPAD NEPADL před uzavřením paktu Molotov-Ribentrop, jak naznačuješ , ale V DŮSLEDKU TOHO PAKTU.
      2) A v době kdy se SSSR projevil jako agresor a napadl Polsko, tak byl Západ ještě zcela v pořádku.

      Takže, děláš Stalinovi advokáta, ale děláš to špatně.

     • palo satko
      13:48 12.04.2019

      Jan Padesátýpátý
      28.7.1014 vypovedalo Rak-Uho vojnu Srbsku.
      1.8. Nemecko vyhlasilo vojnu Rusku
      Rusko agresor?
      1.9.1939 Nemecko napadlo Polsko
      3.9. 1939 Spojené kráľovstvo a spolu s ním, India, Austrália a Nový Zéland 3.9.1939 Francúzsko vyhlasilo vojnu Nemecku
      10.9.1939 Kanada vyhlasila vojnu Nemecku
      17.9.1939 Sovietsky zväz nikomu žiadnu vojnu nevyhlasil. Nemal komu. Polska vlada neexistovala. Že je to fakt doklada to, že Francia a ani Spojene kralovstvo Sovietom vojnu nevyhlasili, čím exilovych Poliakov nahnevali.

     • Jan Padesátýpátý
      14:26 12.04.2019

      @palo satko

      "17.9.1939 Sovietsky zväz nikomu žiadnu vojnu nevyhlasil."

      to je celkem jedno jestli zaútočil bez vyhlášení války nebo ne
      Vůči SSSR se nikdo agresivně nechoval, zatímco SSSR obsadil část Polska, Finska, Besarábii a Pobaltí. Tomu se říká agresor.

     • logik
      15:29 12.04.2019

      U první světové mi tvrzení o agresi Ruska také připadá hodně diskutabilní.
      U druhé je to ale neoddiskutovatelné.

     • Jan Padesátýpátý
      16:09 12.04.2019

      logik:

      mluvil jsem o sovětech, ne o rusku
      ale nejsem si jistý, jestli se válka s polskem vůbec počítá do 1. světové

     • logik
      16:15 12.04.2019

      Pokud myslíš komunistické Rusko, tedy stát vzniklý rozpadem Ruského impéria, tak to pak souhlasím, to byl agresor jak víno. Ten anektoval několik dalších "pohrobků" bývalého carství.

    • liberal shark
     16:35 11.04.2019
     • (4)
     Oblíbený příspěvek

     V prvni i druhe svetove bylo Rusko agresorem. V obcanske valce zradcem Dohody.

     • flanker.jirka
      23:31 11.04.2019

      tak že ostatní státy dohody byly v první sv. také agresory? ...ofenzivu začali na základě dohod s tehdejšími spojenci, ne protože by se doma nudili a nevěděli co dříve dělat.
      Přehlížíte situaci na východní frontě, na západní frontě pomáhala státům dohody i kanada, usa, austrálie, zaostalé rusko táhlo východ samo, na to něměli ani vojensky ani ekonomicky, nakonec je to stálo politické zřízení

   • flanker.jirka
    22:39 11.04.2019

    @liberal shark
    od Vás bych takovouto zjednodušenou a přízemní demagogii nečekal, můžete nám agresi v první světové válce objasnit? Nebyli to náhodou prušáci, kteří se připravovali na tuto válku? https://cs.wikipedia.org/wiki/...
    btw, nakonec šlo o válku příbuzných prohnilých feudálních rodů mezi sebou, která do svých sporů zatáhla zbytek světa
    A víte o tom, jak málo chybělo k tomu, aby i na ČSR se tehdy nahlíželo jako na spouštěč bojů a války s třetí říší? ...stačilo, kdybychom se v 38. začali bránit

    • liberal shark
     09:54 14.04.2019

     Měl jsem tím na mysli skutečnost, že Ruské impérium jako první vyhlásilo všeobecnou mobilizaci čímž změnilo dosavadní charakter války z omezené trestné výpravy R-U proti Srbům na válku celoevropskou. Tím způsobilo ohrožení Německa, které ji vyhlásilo také. Pak už jen zafungoval systém vzájemných dohod. Rusko zaútočilo na Východní Prusko a v srpnu 1914 dostalo na zadel u Tannenbergu. Nebýt ruské reakce, mohla celé krize po Sarajevském atentátu skončit jen jako další z mnoha balkánských válek.

  • madrabbit
   14:43 11.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Střet s realitou? To jsi fakt čekal, že USA bude zveřenovat všechno? Který stát to prosím Tě dělá :-D A pravda - z jakého pohledu pravda? Každý stát má svoji pravdu - viz teď aféra okolo banderovců.

   • palo satko
    15:58 11.04.2019
    • (10)

    Ja nechcem aby zverejnovali všetko. Ja chcem aby neklamali. O tom som pisal. Proste to ako F-35 bolestivo prišla, vlastne ešte stale len prichadza na tento svet, mi nejde dohromady so superlatívami v članku.

    • Jirosi
     16:08 11.04.2019
     Oblíbený příspěvek

     Je škoda, že ty všechny "bolesti" co u toho příchodu na svět má byli zveřejněny kým???
     No, jasně USA..

  • RiMr71
   14:52 11.04.2019
   • (3)
   Oblíbený příspěvek

   ...ještě zapomněls jak si sami zhodili dvojčta a Usáma že žije... a Elvis vlastně taky... nebo je Usáma vlastně Elvis? Včil nevím...

   • palo satko
    16:03 11.04.2019
    • (12)

    Ale dost dlho, až do roku 2017, trvalo Američanom až zverejnili že aj vladni Saudi mali svoj podiel. No a Usama? Ten o tom nemal ani tušaka. Zaradoval sa, ale takych boli miliony medzi moslimami.

  • Scotty
   17:47 11.04.2019

   Ačkoli údajné důkazy proti Saddámovi byli nepravdivé a jak správně říkáš systém jim uvěřil. Tak slouží Američanům ke cti že si po dobytí Iráku ty důkazy jednoduše nevyrobili.
   Nevím ale proč sem taháš Afghánistán tam jsou důvody pro svržení Tálibánu naprosto jasné.

   • palo satko
    18:11 12.04.2019

    Naprosto jasne bolo čo? Cvičili tam pilotov? Nie ti sa cvičili sami USA v leteckych školach. Platili tych pilotov? Neplatili. Peniaze mali od bohatych Saudov? Zorganizovali 911 Talibanci? Nezorganizovali. Čim sa Taliban previnil? Že nevydal Usamu? Múže pravoverny muslimvydat nevinneho hosta nepriatelovi? Nemôže. Taliban jasne žiadal USA aby dodali dôkazy, že Usami zorganizoval 911. Take dôkazy neexistovali a neexistuju. Preto Usamu zabili, spopolnili a vysypali do mora. Ved ho mohli verejne sudit. Usama bol nepohodlny zločinec.
    Taliban s ktorym dnes Američania rokuju, je nejaky iny, dobry, demokraticky a slniečkarsky Taliban? Alebo je to len ten isty Taliban ako v roku 2001, ale USA konečne pochypili, že su v afganskych sračkach?

    • logik
     19:36 12.04.2019

     "Platili tych pilotov? Neplatili."
     Platili - poskytovali teroristům dlouhodobé zázemí. Nebo chceš říct, že Rusko nechalo projít lživou rezoluci OSN, z tohoto Afgánistán vinící?

     • palo satko
      22:18 12.04.2019

      To ze USA budu valcit v Afganistane malo Rusom vadit? Rus je asi posledny clovek na svete, ktory by branil Americanovi sa znemoznit.

 • Míša
  12:28 11.04.2019
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  F-35 si asi pohraje se vším stávajícím, zkrátka rusku nezbyde víc, než držkovat a vyhrožovat. Kdyby si více věřili(kreml) v PVO obecně, tak by stále nevyhrožovali jadernou triádou.

  Muhutný sebevědomý pes jen drží figuru a malý štěk musí cenit zuby a řvát. Z východu je strach citelně znát. A my "chytří" evropané si vzteklého ratlíka ještě držíme u našeho krku.

 • astor
  11:29 11.04.2019
  • (26)

  Tak že, až se nad Prahou objeví bombardovací svazy spojeného letectva Ruska a Číny a budou se chystat odhodit svůj smrtonosný náklad na naše supermarkety na předměstích nebo se budou svými bombami snažit srovnat se zemí dejvickou ulici "Na valech" a přilehlé okolí, tak náhle se jako mávnutím proutku objeví tito američtí hrdinové a svými supermoderními stroji agresora smetou z oblohy..? A nebo, dle článku, necvičí obranu, ale útok na rovnocenného partnera..? To už je pomalu načase, protivník těchto superhrdinů zatím vždy kulhal na jednu nohu a často bojoval s pátou kolonou v zádech.

  • Lukash
   11:40 11.04.2019
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Už sa konečne zmier s tým že rusko a čína nikdy opakujem nikdy nebudú spojenci. Čína je konkurent ruska vo všetkých smeroch, využuje ho vo svoj prospech tam kde treba a tym to skončí. Potom si pomaly vezme to čo jej historicky patrí a rusi sa budu len hlupo pozerať, tak ako sa pozeraju už teraz na drancovanie svojich lesov na sibiri čínanmi. A to čína nemusela použit silu, uplne jej stačí pár ruských skorumpovaných hlupakov ktorí jej to umožnia.

  • Jan Padesátýpátý
   11:42 11.04.2019
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   :) Ukrajincům určitě taky před 10ti lety připadalo nebezpečí z Ruska nereálné
   a v roce 1930 připadalo nebezpečí války nereálné i celé Evropě

  • madrabbit
   14:45 11.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   Ono se tak nějak cvičí na všechny alternativy. A pro udržení návyků se simuluje střet se stejně silným protivníkem. Své systémy znají, tak cvičí proti těm, se kterými se mohou utkat a to je dnes Rusko a Čína. To není o agresivném chování nebo touze válčit. Každý stát by měl mít scénáře pro konflitky se sousedy nebo potenciálními oponenty. Rusko i Ćína cvičí podobně.

   • Clanek
    14:54 11.04.2019
    • (1)
    Oblíbený příspěvek

    Nema cenu reagovat, pro nektere proste Rusko vzdycky bude cvicit pouze obranu, treba mirumilovnym prunikem na pobalti a vytvorenim miroveho koridoru na Kaliningrad.
    A ve stejnych ocich NATO vzdy bude agresorem, treba kdyz bude agresivne napadat tento mirumilovny rusky prunik a bude branit silou a dokonce i agresivnimi utoky vytvoreni toho miroveho koridoru.

    PS: PVO je obranna zbran, F-35 je jasne utocna zbran namirena, jak jinak, proti Rusku.

  • RiMr71
   14:51 11.04.2019
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   ...kdyby prachy co cpou do trollů jako ty investovali do Raptorných nebo do Armat , udělali by líp. Jsou to vyhozené peníze...

   • Scotty
    17:52 11.04.2019
    Oblíbený příspěvek

    Neblázni. Chceš aby astor přišel o práci?

 • GlobeElement
  11:28 11.04.2019
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  Příště s nimi budou létat drony.
  Doba sólových soubojů je pryč, dnes se utkávají systémy, za pár let to budou řídit počítače.

  • Poly
   12:33 11.04.2019
   Oblíbený příspěvek

   V případě 6. generace letounů se s umělou inteligencí ve smyslu plné autonomie zatím, pokud se nepletu, nepočítá. Spíš odzvonilo dogfightu. Sice to některé trolly nepřesvědčí o tom, že F-35 není šunt, protože je málo obratný a kdejaký šrot ji vymanévruje a pak sundá kanónem, ale to na tom nic nemění.

   • Slavoslav
    12:49 11.04.2019
    Oblíbený příspěvek

    meh, rusi sa chceli tocit aj v 41-om ked este dogfighty boli v mode a uz vtedy obratnosti zvonila hrana

   • GlobeElement
    13:09 11.04.2019

    Kdysi jsem četl jednu sci-fi povídku. Její zápletka spočívala v tom, že proti sobě stály dvě vesmírné floty a manévrovaly, aby se dostaly do postavení, které povede k vítězství. Bylo to řízeno čistě počítačem, na každý tah soupeře reagovala ta opačná flota protitahem. Nikdo nevystřelil, dokud nebude vítězství podle výpočtů jisté nebo alespoň vysoce pravděpodobné. Vtip byl v tom, že jedna z těch flot dopředu věděla, že po X tazích se dostane do nevýhody a prohraje, protože na začátku měla špatné rozestavení. Počítač to vypočetl. Soupeř to samozřejmě věděl taky a tak se pomalu, tah po tahu, blížili k okamžiku, kdy se soupeř dostane do vítězné formace a zaútočí.

    Vypadá to, že k takové budoucnosti fakt směřujeme.

    • madrabbit
     14:47 11.04.2019

     Vliv lidského faktoru (hazardérství, ...), který AI IMHO nepochopí nikdy.

     • GlobeElement
      15:04 11.04.2019

      Pochopit nemusí (my to konec konců taky nechápeme), ale dá se naprogramovat.

     • Jirosi
      15:42 11.04.2019

      madrabit: AI, je jedno co člověk dělá. Pochopí a zopakuje cokoliv...

   • madrabbit
    14:46 11.04.2019

    Dogfight má odzvoněno, kde já to už slyšel. Nic proti F-35, F-22 a dalším, ale rezignovat na dogfight znamená ho v příštím konfliktu znovu objevovat.

    • GlobeElement
     15:06 11.04.2019

     Akorát že bude jiný.
     Za WWI se střílelo na 100m, dneska by to bylo kolik? 1000?

  • danny
   10:12 12.04.2019

   GE: mám kamaráda, a ten občas říká, že když mu bylo dvacet, všude se psalo, jak do deseti let bude lidstvo vyrábět elektřinu jadernou fůzí. Dnes je mu sedmdesát a pořád se říká, že jaderná fůze bude tak do deseti let.
   O tom, jak už už to budou všechno řídit počítače se taky povídá od padesátých let, akorát se mění terminologie - teď zrovna nejvíc frčí AI a deep machine learning. Tak jsem zvědav, jaká cool terminologie pofrčí za těch pár let.

   • GlobeElement
    10:55 12.04.2019

    danny, na rozdíl od jaderné fúze, což vyžaduje zatím nevyvinuté technologie, autonomní letadla a auta již existují. Výpočetní technika udělala neskutečný skok vpřed. Když jsem promoval, byl vrcholem výpočetní techniky počítač, který vypadal jako lednice s mrazákem, točily se tam diskety o průměru 5,25 palců, které neměly ani 1 MB kapacitu. Stavební výpočty (nebo grafické) trvaly celé hodiny. Počítačová hra měla pouhých několik desítek kB.
    Později přišly diskety 3,5 palce, měly kapacitu 1,44 MB - to dneska není ani jedna fotka.
    Dnešní tv ovladače mají větší výkon, než počítač, který dovedl Apolo na Měsíc. Kdejaký mobil za 2000 Kč má vyšší výkon, než tehdejší superpočítače, na které si firmy musely vzít úvěr.
    Takže autonomní letadla a auta, počítačem řízené bojové systémy, to je naprosto reálné a pravděpodobně to již i existuje, i když možná ne v ostré verzi. Elektronika je dostatečně výkonná a levná, aby se to dalo postavit a použít.

    • Jan Padesátýpátý
     14:12 12.04.2019

     to je otázka, na co je křemík dostatečně výkonný
     a problémem je i to, že výpočetní výkon přestal růst

 • Pauli
  10:59 11.04.2019

  Už trénují na Turky jo? :D

  • Lukash
   11:04 11.04.2019

   Erdogan skončí aj sám, už dostal na frak v najvacsích mestách, ale iste bude okolo seba kopať...

   • Jan Padesátýpátý
    11:51 11.04.2019
    • (3)
    Oblíbený příspěvek

    Takovému Putinovi by se takové problémy ve volbách nikdy stát nemohly :)

    Tady je vidět, že Turecko bylo desítky let standardní demokratickou zemí, a i pro Erdogana je obtížné nastolit autoritářský režim. Ta demokracie je tam tak zažraná, že Erdogan se sice snaží demokracii ohýbat, ale zamáznout ji nedokáže.
    Osobně mě to překvapuje, čekal jsem, že Erdogan zavede totalitní režim bez problémů

    • liberal shark
     13:20 11.04.2019

     Erdogan i Putin dojedou na to samé - na ekonomiku a sociální otázky.

     • otecko
      15:26 11.04.2019
     • liberal shark
      17:01 11.04.2019

      To otecko: Na Brusel a socialismus :-(.

     • Jirosi
      21:12 11.04.2019

      Otecko: Kapitalismus je tu asi 400. let a celou dobu se objevují informace o jeho konci do "pár" let. No, zatím skončily jen ty ostatní systémy.

    • danny
     10:05 12.04.2019

     Jan Padesátýpátý: bohužel, i přes impozantní počet lajků musím říct, že píšete kraviny. Ne. Turecko nikdy nebylo standardní demokratickou zemí, kterou najednou po letech začal Erdogan šoupat k autoritářství. Ani desítky, ani jednotky let. Je to stejný nesmysl, jako léta tradovaná pověra o turecké armádě jako záruce sekulárního státu.

     • Superme
      14:03 12.04.2019

      Co na Turecku nebylo demokratické? Kromě silného vlivu armády, která vždy měla, a dodnes má, mnohem větší vliv na stát než je v demokratických zemích běžné?

     • Jan Padesátýpátý
      14:09 12.04.2019

      Erdogan je u moci už nějaký ten pátek, a do jeho vlády spadají i čistky po pokusu o puč.
      Přesto Erdogan nemá obsazené ani ty volební komise, které rozhodují o tom, jestli se volby budou přepočítávat nebo opakovat. To nemluvím o tom, že pořádný diktátor by si výsledky voleb stanovil předem ve své kanceláři.

      Jak to vysvětlíte?