Rekvalifikace veteránů: Cesta jak využít potenciál bývalých vojáků

Rekvalifikace veteránů
Foto:

Už jsme si v ČR pomalu zvykli, že se stále častěji hovoří o problému uplatnění bývalých vojáků a novodobých válečných veteránů, ale reálná pomoc nebo řešení stále nepřichází. Pár projektů sice již existuje, ale zdá se, že výsledky mají nevalné, jelikož pokryjí jen zlomek těch, kdo pomoc opravdu potřebují. Konečně nás ale jeden nový projekt zaujal.

Výchozí situace: Jednou voják, vždycky voják

Vojenská profese je natolik specifická, že po deseti, patnácti letech služby je prakticky vyloučeno, aby se voják navrátil k oboru, který kdysi vystudoval. Dávno se totiž přeučil na odbornost povětšinou zavedenou jen v armádě. Dokonce i u dovedností, které zdánlivě mají ekvivalent v civilu, jde zpravidla jen o zdání, které klame.

Co s automechanikem, který se sice před dvaceti lety vyučil ve Škodovce na vozech Favorit, ale pak se hrabal jen v motorech BVP? Bude ho snad chtít nějaká autoopravna znovu zaučovat a ještě se slušným platem? Ne.  O dělostřelci nebo kulometčíkovi ani nemluvě.

Často se argumentuje tím, že bývalí vojáci mají pro zaměstnavatele jiné přednosti. Jsou fyzicky zdatní, psychicky odolní, dochvilní, zvyklí plnit rozkazy a průběžně se vzdělávat, mají dobrý morální kredit. Ruku na srdce – podle postoje zaměstnavatelů to zas tak silná pozitiva nejsou, to může platit dejme tomu v USA a Velké Británii, kde služba vlasti opravdu něco znamená. U nás si však leckterý profesionální voják a v armádě uznávaný specialista připadá po odchodu do „civilu“ jako v pohádce Tři veteráni.

Ať to ale nevypadá, že problém uplatnění veteránů je jen s tuzemským trhem práce. Samozřejmě že bývalí vojáci a obzvláště veteráni jsou trochu vybíraví. Toho, že umí eliminovat nepřítele, si dokážou „považovat“ možná tak bezpečnostní agentury a opravdu není výjimkou, že ostřílený voják dostane seriózní nabídku - pracovat v černé kombinéze u pokladen Tesco za 60 korun na hodinu. A to je opravdu poněkud drsný vstup na trh práce v soukromém sektoru.

Rekvalifikace veteránů Foto: "Close protection" není v ČR zrovna žádanou profesí... / Safe Security

Je logické, že mnoho veteránů by se rádo věnovalo i v civilu tomu, co umí nejlépe. Ovšem pro vojáky zajímavé „force protection“ (poskytování ozbrojené ochrany obecně) nebo „close protection“ (osobní ochrana)  není v naší vlasti zrovna moc poptávaná služba, pokud tím ovšem nemyslíme například hlídání zboží ve zdejších obchodních centrech. A už vůbec ne za plat, který odpovídá ani ne třetině toho, nakolik si jich cenila armáda, když opravdu mohli dělat to, co umí nejlépe.

Ze všech stran zní: Rekvalifikujte se, ale…

Dosavadní projekty rekvalifikace, které jsou vojákům nabízeny, působí spíše humorně. Vojáci sice mohou ještě před ukončením služby absolvovat přímo armádní kurzy, ale na svářeče, elektrikáře, na podnikatele (co si pod tím představit?) či na něco podobného. Podobné je to na úřadech práce, kde se vám na dotaz: „A najdete mi uplatnění?“ vysmějí do očí.

Dále jsou zde všelijaké organizace, komerční i „neziskové“, které čerpají finance na pomoc veteránům z různých grantů. Všechny slibují individuální přístup, což se omezuje na poradenství, kterého se člověku bezplatně dostane v jakékoli pracovní agentuře. A také nesmí chybět aktivizace, motivace a bůhví jaké služby.

Až jako x-tý krok se v projektech dočítáme o zprostředkování rekvalifikačních kurzů. Jedna čestná výjimka nabízí, že zkusí najít pracovní místo a půl roku monitorovat, zda se na něm vojenský vysloužilec udrží. Příslib konkrétních počtů končících úspěchem raději chybí – asi proto, že pak vychází taková přeměna jediného vojáka na možná zaměstnavatelného „kohokoli“ na stovky tisíc.

Rekvalifikace veteránů Foto: ... v cizině je však po "close protection" a "force protection" slušná poptávka / Safe Security

Odejít do ciziny? Nejde to bez licence

A tak se dostáváme k tomu, čeho se možná stovky českých veteránů snaží docílit, ale nevědí jak. Totiž odjet za prací do ciziny. A sice za takovou, kde uplatní své dovednosti, dočkají se společenského uznání a samozřejmě odpovídajícího platu. A je úplně jedno, zda jako ostraha mezinárodního hotelu v Kábulu nebo banky v Londýně, ať uvedeme dva extrémy.

Problém je v tom, že vyspělý svět, kam se v tomto ohledu ČR rozhodně neřadí, má zcela jiné standardy na profesionály, kteří mají střežit cokoli a proti komukoli. U nás můžete před obchoďák postavit i bezdomovce po krátkém zácviku (také to podle toho vypadá). Na západ od nás musí být dotyčný vybaven stovkami hodin kurzů, psychotesty a podobně.

Jenže tyto licence, respektive kurzy, které jim předcházejí, stojí desítky až stovky tisíc korun. A když už by na ně někdo měl finance, musí se za nimi vypravit do zahraničí, což znamená další náklady.

 

Vznikla česká pobočka SSL a narovnává podmínky

Pro ty, kdo se o oblast risk managementu zajímají, není Safe Security (SSL) LLC jméno neznámé. Oproti jiným na jeho úrovni (např. Black Water) tuto skupinu neprovázejí žádné skandály. Ostatně lze si o ní vše nastudovat na www.geo-ssl.com a www.safesecurityssl.com. Mnohem důležitější je, že britské kvalifikační kurzy nabízí českým veteránům i zdarma.

Jak je to možné? Inu její zástupce George Firth, bývalý to příslušník 22.SAS, se nestačil divit, když byl osloven českými spolubojovníky, aby prostudoval tuzemské možnosti na pomoc veteránům: „U nás je to jiné už z principu. Britská armáda má vyčleněno na každého odcházejícího vojáka tisíce liber a není přípustné, aby ta investice přišla vniveč. A už vůbec bych nehovořil o tom, jak se liší pohled na veterány v Česku a v mé vlasti.“

Rekvalifikace veteránůFoto: Rekvalifikační kurz První pomoci / Safe Security

A hned pokračuje: „Z Evropské unie byly vyčleněny prostředky Ministerstvu Obrany přes Ministerstvo práce a sociálních věcí na rekvalifikační kurzy pro veterány. Při jednání s náčelníkem Generálního štábu AČR jsem jej informoval, že GEO-SSL je schopno veteránům v této oblasti pomoci a nabídnout jim kurzy, které odpovídají jejich schopnostem a zároveň pomohou plně a účelně dotace EU využít. Naše rekvalifikační kurzy se staly součástí projektu MO a nabízíme do konce letošního roku výcvik pro 266 veteránů.“

Česká pobočka (mutaci webu s veškerými důležitými informacemi najdete zde) tak nabízí bezplatně dva kurzy akreditované jak mezinárodně (BTEC Level 2 Security Guarding), tak i v ČR (První pomoc). Školení zabere týden intenzivní výuky v učebně (70 hodin) a další týden samostudia, vše zakončeno zkouškou a vydáním certifikátů. Pro zájemce je dále možné složit mezinárodní zkoušku v angličtině, a tím získat mezinárodní certifikát opravňující k automatickému získání SIA licence.

Další možností, která asi hodně veteránů bude zajímat, je již spoluhrazený kurz „BTEC Level 3 Close protection“. Získaný certifikát je nezbytným předpokladem pro práci v rizikových zahraničních oblastech, ale i jinde ve světě. Tento kurz je díky dotacím i dobré vůli SSL podstatně zlevněn na 1300 dolarů (asi 25000 korun). Tento intenzivní, 15 denní kurz, proškolí účastníka ve všech oblastech poskytování osobní ochrany (bodyguardingu). Úspěšní absolventi získají mezinárodní certifikát Edexcel a mají automaticky nárok na získání britské SIA licence.

Pro příklad uvádíme některá témata probíraná v kurzu:

  • Role a úkoly velitele a členů týmu zajišťujícího osobní ochranu

  • Výběr trasy a její plánování

  • Interpersonální dovednosti

  • Osobní ochrana při použití vozidel

  • Komunikační dovednosti a dovednosti v oblasti conflict management (předcházení a řešení konfliktů)

  • Základy sledování a ochrany proti sledování

  • Operační plánování

  • Vztahy & komunikace s klienty

  • Mezinárodní právo & legislativa

  • Posouzení hrozeb & rizik

  • Mimořádné události & rozhodování

A poslední na řadu přichází pracovní uplatnění: „My jsme nevznikli jen jako vzdělávací centrum, naše společnost prosperuje i z toho, kolik lidí vyšle k plnění úkolů do Afghánistánu, Iráku a v několika afrických státech. I když v těchto oblastech nelze předem stoprocentně práci garantovat, pro příští rok by se měla naskytnout pracovní příležitost pro až čtyři tisíce lidí v rámci 90-ti denních rotací. Vsadil jsem na Českou republiku, je zde spousta schopných lidí,“ uzavírá George Firth.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Veteránský příspěvek pro veterány - poprvé v ČR

Nadační fond REGI Base I. připravil ambiciózní projekt, Investiční životní pojištění REGI LIFE, ...

Význam armád národních států ve 21. století – Část 1. Historický vývoj

Účast na mezinárodních cvičeních, nasazení v zahraničních misích, pomoc při povodních, toto jsou ...

Jiří Regi Schams opět na nohou

Regi se v uplynulých dnech vypravil do Anglie, aby v pobočce firmy Ekso Bionics vyzkoušel speciální ...

Ministerstvo obrany chce podpořit military turistiku!

Ministerstvo obrany zpřístupnilo zbrusu nový web věnovaný vojenským pamětihodnostem. Jeho jádrem je ...

Význam armád národních států ve 21. století – Část 2. Pozice a úkoly armády v státě

První díl našeho seriálu skončil konstatováním, že armáda – ať již vnímaná jako ozbrojené síly nebo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Paskovam
    18:00 11.07.2013

    Na facebooku MO (www.facebook.com/groups/minist... je k tomuto tématu diskuse a dnes se do skupiny přidal a reagoval zástupce GEO SSL, dovolím si to zde nasdílet a ...Zobrazit celý příspěvek

    Na facebooku MO (www.facebook.com/groups/minist... je k tomuto tématu diskuse a dnes se do skupiny přidal a reagoval zástupce GEO SSL, dovolím si to zde nasdílet a případné zájemce i pozvat do FB skupiny...

    Tomas Pitter
    Pár poznámek jménem GEO-SSL, v reakci na zmiňovaných 6M, žádné fondy nám přiděleny nebyly, vše záleží na zájmu vás veteránů a až v případě vaší účasti na kurzech je nám vše následně jednotlivě proplaceno. Navíc z každého takového kurzu dotovaného z grantu odvádíme dobrovolně část peněz do fondu nadace Regi Base. Tyto CP kurzy nabízíme i v nedotované verzi za cca 50 tisíc a je o ně zájem mezi veřejností v ČR i v zahraničí. V rámci tohoto projektu si samozřejmě mohou veteráni vybrat i z jiných kvalifikací a poskytovatelů kurzů, pokud chtějí. Ještě k oprávnění poskytovat kurz BTEC Level 3 in Close Protection, jsme skutečně akreditované centrum vzdělávání Edexcel a úspěšní studenti jsou certifikováni u nás a ne přes nějaké další prostředníky z Anglie. Kdokoli se chce u nás zastavit pro víc informací, rádi doložíme zahraniční projekty SSL, předáme reference apod. abychom rozptýlili Vaše případné obavy.Skrýt celý příspěvek

  • brouk
    17:44 11.07.2013

    No nevim jak by to mělo vypadat dotované korzy nejen pro veterány. Nevim jestli to někdo nepochopil, ale je to dotovaný protože je to z projektu zaměstnanosti a ulatnění válečných ...Zobrazit celý příspěvek

    No nevim jak by to mělo vypadat dotované korzy nejen pro veterány. Nevim jestli to někdo nepochopil, ale je to dotovaný protože je to z projektu zaměstnanosti a ulatnění válečných veteránů.Skrýt celý příspěvek

  • Voodoo
    10:00 11.07.2013

    Nejsem. Jenom se o problematiku soukromých bezpečnostních společností docela zajímám. A bohužel v tomhle případě mám určité pochyby. Rozhodně si přeju, abych se mýlil, protože jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejsem. Jenom se o problematiku soukromých bezpečnostních společností docela zajímám. A bohužel v tomhle případě mám určité pochyby. Rozhodně si přeju, abych se mýlil, protože jak už jsem jednou psal a jak píšeš i ty sám. Uplatnění pro veterány je u nás opravdu tragické.

    Jeden z mých kamarádů, shodou okolností taky bývalý chrudimák, do toho taky nejspíš půjde, takže sem hodně zvědavý, jak to dopadne. Každopádně sorry za mé nevěřící kidy, ale prostě zkušenosti mě naučili být spíš skeptický a zdaleka nevěřit všemu.

    Ještě k těm americkým společnostem. V drtivé většině člověk musí být buď američan nebo mít za sebou alespoň službu v amerických ozbrojených složkách, aby od nich získal nějakou práci. Sice si také na práci najímají i neameričany bez military nebo law enforcement backgroundu ve státech, ale to se jedná o domorodce v místě kontraktu.

    To, že se ve státech dá udělat SIA licence dává smysl, protože na americkém trhu působí i britské firmy, které zaměstnávají američany. Například britská firma Aegis získala v minulosti od vlády spojených států obrovský kontrakt v Iráků, k nevoli všech amerických firem, které se tohoto tendru účastnili.Skrýt celý příspěvek

  • Blacksmith
    22:48 10.07.2013

    Hele Voodoo, nejseš ty nějaká konkurenční organizace, že na tom nenecháš nit suchou? Když jsem já před 4 lety odcházel z armády nabídli mi 4 různý rekvalifikace, jedna horší než ...Zobrazit celý příspěvek

    Hele Voodoo, nejseš ty nějaká konkurenční organizace, že na tom nenecháš nit suchou? Když jsem já před 4 lety odcházel z armády nabídli mi 4 různý rekvalifikace, jedna horší než druhá, takže jsem se na ně vybodnul. Naproti tomu dva mí kámoši si zaplatili v Anglii CP kurz se SIA licencema za 100 tis. a už 5 let se tím úspěšně živí venku.
    Já říkám Halelůjah že konečně přišel někdo nabídnout rekvalifikace, který využijou něco z toho, co člověk už umí. Chrudimáka na prodavače prostě nepředěláš.
    Máš pravdu, že amíkům může bejt SIA u zadku, ale když bude mít jejich firma na stole 10 CVček od borců někde z hotentotova a jeden z nich bude mít CP kurz a licenci tak hádej koho si asi vyberou? Navíc jsem koukal, že SIA CP kurzy se nabízejí i v USA, takže úplně zbytečné asi nebudou.
    Ale hlavně, sami veteráni (a nechápu proč jen váleční a ne všichni vysloužilci!!!) si můžou vybrat sami co chtejí... a my nejsme tupý zvířata...když mám do něčeho vrazit vlastních 25 tisíc tak si rozmyslím jestli se to vyplatí
    (Píšu sem proto, že už pár dní zvažuju, že si tuhle rekvalifikaci nechám zadotovat, když mne to vyjde na čtvrtinu normální ceny, ...jen tak pro případ, že by se mi v budoucnu mohla průkazka, i to co se tam za těch 14 dnů dozvím, hodit. Na "smeťák" už bych se nerad vracel, ale kdo ví, kdy dneska člověk skončí na chodníku....a naštvaly mě ty nevěřícný kidy) NAZDARSkrýt celý příspěvek

  • Voodoo
    21:36 09.07.2013

    Omlouvám se za spamování, ale úplně poslední postřeh. Pletu se nebo je na všech fotkách z Iráků muž v bílé safari vestě poručík in memoriam Milan "Bosna" Štěrba? To už je trochu ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se za spamování, ale úplně poslední postřeh. Pletu se nebo je na všech fotkách z Iráků muž v bílé safari vestě poručík in memoriam Milan "Bosna" Štěrba? To už je trochu silná káva...!Skrýt celý příspěvek

  • Voodoo
    21:24 09.07.2013

    A ještě si neodpustím jednu poznámku. Některé informace v článku jsou poněkud zavádějící. Především co se týče nějaké nutnosti pro budoucí kontraktory se dá mluvit víceméně pouze o ...Zobrazit celý příspěvek

    A ještě si neodpustím jednu poznámku. Některé informace v článku jsou poněkud zavádějící. Především co se týče nějaké nutnosti pro budoucí kontraktory se dá mluvit víceméně pouze o SIA licenci a to 100% jenom v případě společností, které působí nebo mají sídlo na uzemí Velké Británie.

    Je pravda, že působení kontraktorů je doposud právně i kvalifikačně prakticky neošetřeno a tak některé společnosti přijali SIA licenci jako nějaký ukazatel kvality. Naopak ale pro spoustu jiných společností, zejména pro ty americké, nemá absolutně žádný význam.

    Co se týče českého prostředí, tak zde během posledních let vzniklo kvantum společností, které nabízejí zaručené cesty, které z vás udělají kontraktory. Nicméně žádná česká společnost doposud neobdržela dlouhodobý kontrakt v některé z krizových destinacích. Velice pěknou studii na toto téma najdete zde:

    http://www.cepsr.com/clanek.ph... Skrýt celý příspěvek

  • Voodoo
    20:40 09.07.2013

    A propo fotky. Ty podle mě stoprocentně patří SOGu. Což není dvakrát košér, i přesto že společnost SOG-Defence s nimi údajně spolupracuje. Jako firma vysílající lidi k plnění úkolů ...Zobrazit celý příspěvek

    A propo fotky. Ty podle mě stoprocentně patří SOGu. Což není dvakrát košér, i přesto že společnost SOG-Defence s nimi údajně spolupracuje. Jako firma vysílající lidi k plnění úkolů do Afghánistánu, Iráku a několika afrických států by měla mít dostatek vlastních materiálů k prezentaci.Skrýt celý příspěvek

  • Voodoo
    20:34 09.07.2013

    Na tuto společnost a její projekt rekvalifikace veteránů jsem narazil před několika týdny. Úplně na mě nepůsobí dvakrát důvěryhodně. Je podivné, že podle jejich vlastní prezentace ...Zobrazit celý příspěvek

    Na tuto společnost a její projekt rekvalifikace veteránů jsem narazil před několika týdny. Úplně na mě nepůsobí dvakrát důvěryhodně. Je podivné, že podle jejich vlastní prezentace se má jednat o pobočku již zaběhnuté společnosti. Nicméně v zahraničí o ní nikdo neslyšel a dohledat o ní nějaká reference je téměř nemožné. Už jenom kvůli naším bývalým vojákům, kteří nějaký takový program rozhodně potřebují, doufám, že se nejedná zase o nějaký tunel.

    Vsuvka k videu postovaným Matrem. Kluci z antikonfliktního týmu PČR si zaslouží velký respekt. Málokdo si dokáže uvědomit, jak je tahle práce neskutečně psychicky i fyzicky náročná. Husarský kousek se jim povedl při tomto zákroku, kdy v cca 10 lidech zadrželi 50 hooligans:

    https://www.youtube.com/watch?...

    Je ale pravda, že v Budějovicích jim chyběli alespoň ty pásky přes ruce a to ošetření hlavy dvakrát profesionálně nevypadalo.Skrýt celý příspěvek

  • matr
    19:12 09.07.2013

    Cesta jak využít potenciál bývalých vojáků.
    Ža by takto?
    https://www.youtube.com/watch?...

    Cesta jak využít potenciál bývalých vojáků.
    Ža by takto?
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Stranger
    14:04 09.07.2013

    Proboha, proč je ten článek tak ÚNAVNĚ a zbytečně roztahaný, plný keců pisatele, které jsou kolikrát mimo mísu článku, jak nějaký blog nebo Blesk - Málem jsem se odstřelil. Aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

    Proboha, proč je ten článek tak ÚNAVNĚ a zbytečně roztahaný, plný keců pisatele, které jsou kolikrát mimo mísu článku, jak nějaký blog nebo Blesk - Málem jsem se odstřelil. Aspoň díky za fakta v posledních odstavcích, které byly už OK.Skrýt celý příspěvek

  • Pandur.cz
    13:23 09.07.2013

    Hoši z fotek mají české vojenské boty, tak tomu tak asi bude.

    Hoši z fotek mají české vojenské boty, tak tomu tak asi bude.

  • Ultramarinus
    10:55 09.07.2013

    Jakykoliv rozumny pokrok v dane problematice je prinosem.

    Jakykoliv rozumny pokrok v dane problematice je prinosem.

  • Gibbs
    09:38 09.07.2013

    Zdá se mi to nebo tam prdli místo fotek kontraktorů fotky SOGu ?

    Zdá se mi to nebo tam prdli místo fotek kontraktorů fotky SOGu ?

Načítám diskuzi...