Remington Defense PSR: Nová odstřelovačka pro americké speciální jednotky

Remington Defense PSR
Foto: Remington Defense PSR / Remington Defense

Program PSR (Precision Sniper Rifle) několik let hledal nejvhodnější odstřelovací pušku pro americké speciální jednotky. V současné době je však již o vítězí rozhodnuto. Vítězem se stala společnost Remington Defense s odstřelovací puškou Remington Defense PSR (Precision Sniper Rifle).

V roce 2009 spustilo americké velitelství speciálních operací (US SOCOM) program PSR (Precison Sniper Rifle). Cílem programu PSR je výměna všech odstřelovacích pušek M24, M40 a Mk 13 u amerických speciálních jednotek za jedinou modulární zbraň s opakovacím mechanismem.

Program PSR, jehož cenový strop byl původně nastaven na 252 milionů dolarů, si nenechal ujít žádný přední světový výrobce odstřelovacích pušek. Programu se zúčastnili výrobci a zbraně:  Accuracy International AX 338, ArmaLite  AR-30, Barrett MRAD, Blaser Tactical 2, FN Herstal Balista PSR, PGM 338, Sako TRG M10 a Remington Defense MSR.

Remington Defense PSR

Foto: Remington Defense PSR. VĚTŠÍ OBRÁZEK. / Remington Defense

Soutěž nakonec vyhrála firma Remington se zbraní MRS (Modular Sniper Rifle), v současné době známou jako Remington Defense PSR (Precision Sniper Rifle). Remington, známy také jako výrobce karabiny Remington ACR, dodá americkým speciálním jednotkám za 79,7 miliónů dolarů 5150 odstřelovacích pušek a 4 696 800 nábojů.

Remington Defense je dceřinou společnosti holdingu Freedom Group Inc. (FGI), jenž v sobě sdružuje několik předních amerických výrobců palných zbraní, střeliva a příslušenství ke zbraním. Další společnosti FGI dodají pro program PSR například munici (BB, Barnes Bullets) nebo úsťové brzdy a tlumiče (AAC, Advanced Armament Corporation).

Remington Defense PSR Foto: Remington Defense PSR. VĚTŠÍ OBRÁZEK. / Remington Defense

Remington Defense PSR je opakovací odstřelovací puškou s volně plovoucí hlavní. Zbraň je kompatibilní s náboji .338 Lapua Magnum, .338 Norma Magnum, .300 Winchester Magnum a 7.62×51 mm NATO.

Zbraň má k dispozicí čtveřici hlavní v různých délkách - 20" (508 mm), 22" (559 mm), 24" (610 mm) and 27" (686 mm). Hlaveň lze vyměnit bez použití speciálního nářadí během minuty. Přesnost zbraně splňuje podmínky programu PSR – 1 MOA na 1500 metrů. Hodnota 1 MOA na 1500 metrů znamená, že všechny zásahy na tuto vzdálenost se musí vejít do kruhu o průměru 436 mm.

Video: Remington Defense PSR. /  YouTube

Příjemnou zprávou pro americké vojáky je, že Remington Defense PSR má puškovou rukojeť převzatou z karabin a pušek M4/M16. Předpažbí odstřelovací pušky je bohatě osazeno montážními lištami – konkrétně jsou lišty umístěny na 3, 6, 9, 10:30 a 12 hodině.

Bohatě nastavitelná je i sklopná a délkově nastavitelná pažba. V případě potřeby lze vyměnit patku a výškově si nastavit lícnici. Ve spodní části je umístěná malá montážní kolejnice, např. pro připevnění výškové podpory pažby.

Nabitá (5 nábojů) puška Remington Defense PSR s 22“ hlavní má hmotnost 5,9 kilogramů. Ve stejné konfiguraci, avšak s dvojnožkou, optikou a tlumičem od firmy AAC má hmotnost 7,7 kg.

Fotogalerie

Puška Puška Puška

Nahlásit chybu v článku


Související články

Soutěž odstřelovačů RIDE OF THE KINGS 2013 končí

Od neděle 24. března do čtvrtka 28. března 2013 se uskutečnila meziresortní soutěž služebně ...

Chytré telefony odhalí odstřelovače

Ať už jste členem vojenské jednotky, policejního zásahového družstva, nebo skupiny kontraktorů, při ...

TrackingPoint – odstřelovač v každém z nás

Na konci minulého roku jsme si na stránkách Armádních novin představili zaměřovací technologii ...

Laserová detekce odhalí dalekohledy a odstřelovače

Raketové a minometné útoky na spojenecké základny jsou běžným koloritem současného Afghánistánu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • CisticVictor
    13:52 06.11.2013

    Odstřelovačka?!?!?!? Co jste měl z če

    Odstřelovačka?!?!?!? Co jste měl z če

Načítám diskuzi...