REPORTÁŽ: Bahna 2013

Bahna 2013
Foto: 

Armáda České republiky slaví 20 let své existence. V duchu oslav se nesl i letošní „Den pozemního vojska – Bahna 2013“, který navštívilo desetitisíce návštěvníků. Letošní, již 24. ročník se však konal s dvouměsíčním zpožděním. Důvodem bylo zapojení příslušníků AČR během odstraňování následků povodní v červnu a červenci.

Úvodního slova se ujal ministr obrany Vlastimil Picek, následován náčelníkem GŠ AČR generálporučíkem Petrem Pavlem, předsedou Československé obce legionářské plk. v záloze MUDr. Pavlem Budinským a členem správní rady Nadace Pozemního vojska AČR mjr. v záloze Františkem Kochem. Zmínění představitelé návštěvníky na akci přivítali a vyjádřili své poděkování za jejich účast, bez nichž by dle slov F. Kocha nemělo smysl podobné akce pořádat.

 

Bahna 2013

Foto: JAS-39 Gripen, L-159 Alca a CASA C-295M / Jakub Horníček

 

Po úvodních slovech nad hlavami účastníků proletělo to nejcennější železo, které armáda má: stíhačky JAS-39 Gripen, bitevníky L-159 Alca, dopravní letoun CASA C-295M a dále letka vrtulníků, skládající se z bojové helikoptéry Mi-24/35, transportního vrtulníku Mi-17/171Š a víceúčelového W3A Sokol. Zlatým hřebem začátku akce byl seskok specialistů záchranné a výsadkové služby a salva ze 152mm samohybných kanónových houfnic DANA.Bahna 2013

Foto: Tank T-72 M4CZ / Jakub Horníček 

 

Následovalo defilé historické i současné techniky, návštěvníci měli možnost během hodiny a půl shlédnout více než 200 kusů vojenských prostředků, které byly součástí letošních Bahen. Armáda České republiky prezentovala jízdní vlastnosti své techniky, kterou v současné době používá.

 

Z pásových prostředků to byly tank T-72 M4CZ, BVP-2, BVP Ulan. Z kolové techniky pak obrněný transportér Pandur II 8x8 CZ v ženijní úpravě, vozidla LR 130 Kajman a LOV 50 IVECO, dále nákladní vůz Tatra 810.

 

Bahna 2013

Foto: Odminovací komplet BOŽENA 5 při práci. / Jakub HorníčekHistorické ukázky, na které se bylo možné podívat byly celkem tři, tematicky velice odlišné. První ukázka nás zavedla do roku 1938, na hranice bývalého Československa, kde se během rutinní kontroly na hranicích strhla přestřelka mezi příslušníky četnictva, československé armády a kolaborantskými jednotkami Freikorps. Společně s druhou historickou ukázkou jsme se přesunuli do města Kyjev na Ukrajině, kde návštěvníci mohli vidět postupné rozprášení jednotek německé armády spojeneckými vojáky.

 

Třetí ukázka se odehrála ve stylu bojového poplachu ČSLA, ve které měli návštěvníci možnost vidět, jak tehdejší vláda kladla velký důraz na propagandu, že „Imperialisté číhají na hranicích“ a že bylo nutné přesně na minuty provádět dané úkoly a demonstrovat tak vojenskou připravenost pro případ útoku.Bahna 2013

Foto:  Útok jednotek Freikorps v rámci ukázky Mobilizace 1938 /  Jakub Horníček

 

Bahna 2013

Foto: Němečtí vojáci během Kyjevské historické ukázky / Jakub HorníčekNejočekávanější dynamickou ukázkou byla bezesporu ta, kterou si připravila AČR, která letos nesla název „Zaujetí blokovacího postavení mechanizovanou rotou, zastavení a zničení nepřítele“. Diváci viděli nasazení 102. Průzkumného praporu z Prostějova se svým bezpilotním prostředkem (UAV) RQ-11 Raven, který nejprve prozkoumal činnost v týlu nepřítele.

 

Bahna 2013 Foto:  Vojáci zaujímají obranné postavení /  Jakub Horníček

 

Čeští vojáci zjistili, že nepřítel se snaží proniknout do hloubky jejich jejich sestavy a disponuje třemi bojovými vozidly pěchoty BVP-2, několika tanky T-72 a blíže nespecifikovaným počtem vojáků. Vojáci AČR ke své činnosti využili obrněné transportéry Pandur, lehká obrněná vozidla Iveco, vozidla Land Rover Defender 130 Kajman, dále prostředky letectva - transportní vrtulníky Mi-17/171Š, bitevní vrtulníky Mi-24/35.

 

Bahna 2013 Foto:  Výsadek vojáků z transportního vrtulníku Mi-17/171Š /  Jakub Horníček

 

Palebnou podporu vojákům poskytovaly 152 mm samohybné kanónové houfnice DANA z jinecké 13. Dělostřelecké brigády. Intezivní příprava vojenských profesionálů – příslušníků 4. Brigádního úkolového uskupení měla za následek naprosto precizní postup při eliminaci nepřítele a jeho prostředků. Nechybělo zadržení zajatců dle platných konvencí ani odklízení poškozené techniky po boji.

 

Bahna 2013 Foto:  152 mm samohybné kanónové houfnice DANA podporující postup vojáků /  Jakub Horníček

 

Bahna 2013

Foto:  Vojáci AČR zajišťují vzdávající se nepřátele. /  Jakub Horníček

 

Závěrem můžeme říci, že akce Bahna 2013 se velice povedla – počasí přálo a odpovídala tomu i účast diváků, která letos byla kolem 70ti tisíc.Bahna 2013

Foto: Dostalo se i na nejmenší.  Pořadatel rozdává dětem patrony od munice. / Jakub Horníček

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko staví novou těžkou mezikontinentální raketu

Přezdívkou „Ďábel“ (SS-18 Satan) je v kódu NATO označovaná těžká ruská mezikontinentální raketa ...

Vývoj brazilského letounu KC-390 úspěšně pokračuje

Vývoj brazilského dopravního letounu KC-390 vstupuje do další fáze. Brazilské armádní ...

Reportáž ze svátku letectví v Ostravě - Dny NATO 2012

Když v roce 2001 akce Dny NATO začínala v centru Ostravy, navštívilo ji tehdy jen pár tisíc ...

REPORTÁŽ: Cihelna 2013

Příznivci vojenské historie měli o minulém víkendu možnost zúčastnit se každoroční akce Cihelna, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • BoudiSVK
  10:08 02.09.2013

  Preklep : bitevníky JAS-39 Gripen, stíhačky L-159 Alca

  Preklep : bitevníky JAS-39 Gripen, stíhačky L-159 Alca

 • Kedr
  09:09 02.09.2013

  Koukám, že Bahna je mnohem větší a obsáhlejší než Cihelna. :)

  Koukám, že Bahna je mnohem větší a obsáhlejší než Cihelna. :)

Načítám diskuzi...