REPORTÁŽ: Bahna 2014

Bahna 2014
Foto: Bahna 2014 / Autor

7.června se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy konal již jubilejní 25. ročník Dne pozemního vojska Bahna. Desetitisíce návštěvníků čekala špičková ukázka novodobé techniky AČR, ale i skvělá práce amatérů a nadšenců z Klubů vojenské historie a Muzea na demarkační linii. Letošní „bahna“ však přinesly také řadu otazníků.

 

Bahna ve stínu „protiteroristické novely“

Téměř 250 kusů novodobé vojenské techniky v čele s Pandury, vozidly Iveco, Land Rovery Kajman a mnoha dalšími, včetně ukázky zbraní v přilehlých stanech (Glock 17, CZ805 BREN, RPG, atd.), přilákalo desetitisíce diváků.

 

Zahájení bylo velkolepé. V čele letecké formace, která pomyslně Bahna zahájila, byl transportní letoun C-295 CASA, v doprovodu podzvukového bitevníku L-159 ALCA a stíhacího letounu JAS-39 Gripen. Úvodního slova se ujal velitel pozemních sil Ján Gurník, následován ministrem obrany Martinem Stropnickým, předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ředitelem Muzea na demarkační linii panem Františkem Kochem.

 

U pana Kocha bych rád zůstal a reportáž z Bahen tentokrát pojal trochu jinak, než bylo obvyklé při našich předešlých reportážích. Muzeum na demarkační linii je tradičním partnerem Dne pozemního vojska, stejně jako přidružené Kluby vojenské historie (KVH).

 

Bahna 2014 Foto: České letectvo se předvedlo v plné parádě. / Autor

 

Ty provozují nadšenci z řad současných i bývalých vojáků, amatérů a milovníků historie. Díky nim se mohou návštěvníci těšit na ukázky historické techniky (na letošních Bahnech bylo k vidění přes sto kusů) a rekonstrukce historických bitev. Otázkou zůstává, jak dlouho.

 

Diváky na letošních Bahnech zaujala špičkově zpracovaná historická ukázka "Dukelský průsmyk 1944", ke které samozřejmě patří řada dobové vojenské techniky. Ta je ovšem ohrožená letošní novelou zákona o nakládání s bezpečnostním materiálem, někdy nadneseně vykládána jako "protiteroristická novela".

 

Ta ukládá muzeím a majitelům historické vojenské techniky zabezpečit stroje proti ,,zneužití", či techniku zaregistrovat jako bezpečnostní materiál. V praxi to znamená, že kupříkladu transportér GMC 383 z druhé světové války může být i přes své stáří 70 let bezpečnostní hrozbou. Dle autorů novely musí být zabezpečen (znehodnocen), kupříkladu vymontováním startéru a jeho odevzdáním na policii.

 

Bahna 2014 Foto: Ohrožení národní bezpečnosti? / Autor

 

Druhou možností je registrace, samozřejmostí pak ovšem jsou náležitá povolení a ostraha techniky (bezpečnostní agentura, instalace kamerových systémů...?). Toto doslovně láme vaz členům KVH. Bohužel, pan ministr Stropnický stihl odpovědět pouze na otázky České televize a dalších velkých médií, na naší otázku týkající se historické techniky nebyl čas.

 

Letošní Bahna

Vraťme se k Bahnům. Letošní jubilejní 25. ročník se novým návštěvníkům mohl zdát jako velice vydařený, ovšem pravidelní návštěvníci zaznamenávají pokles. Ani ne tak v počtu návštěvníků (i když nám přišlo, že jich bylo méně než v loňském roce), ale spíš v celkovém pojetí.

 

Letos došlo k zajímavější verzi předvedení, resp. předvedení kombinované ukázky AČR, kdy byl pomyslný útok veden proti divákům a ne opačně, jak tomu bylo v předešlých ročnících. Obranná linie se tedy nacházela před diváky, kteří mohli sledovat postup jednotek a jejich následné ovládnutí bojiště a dobytí území.

 

Bahna 2014 Foto: Dynamická ukázka Armády ČR. / Autor

 

Historické 70. výročí vylodění v Normandii pak připomínala ukázka výsadku 17 výsadkářů. Bohužel, i tak nám přišel celkově program jako trochu "slabší", či lépe řečeno bez výraznějšího posunu vpřed. S ohledem na potíže s historickou technikou se lehce obáváme příštích ročníků.

 

Budoucnost Brd a peníze

Budoucnosti Dne pozemního vojska neprospívá ani vyjádření ministra obrany Martina Stropnického. Podle ministra se snad zrušení újezdu Brdy podaří. Zrušení vojenského újezdu podle něj vypadá opravdu nadějně.

 

O budoucnosti Bahen ale nepochyboval. "Proč by nemohla být Bahna? V tom nevidím vůbec žádný protimluv," reagoval Stropnický na dotaz, zda by se zánikem vojenského újezdu nezanikla i tato tradiční akce.

 

Bahna 2014 Foto: Útok pěchoty. / Autor

 

"Já jsem si ty Brdy ještě několikrát od té doby projel, na zapřenou, trochu soukromě. To je tak krásný velký kus přírody, že mně přijde úplně nesmyslné, aby to byl dál vojenský újezd, když armáda opakovaně říká, že ho nepotřebuje, že ho nevyužije," dodal Stropnický.

 

O využívání prostor, ale hlavně o financování armády polemizoval i náčelník GŠ Petr Pavel, když reagoval na slova premiéra Sobotky o zastavení snižování rozpočtu armády. V příštím roce má armáda slíbených 44 miliard korun. „To odpovídá plánovaným potřebám ministerstva obrany," podotkl Sobotka.

 

Bahna 2014 Foto: Českého "Hinda" uvidíme za pár let pouze v muzeích. / Autor

 

Náčelník Pavel nicméně před politiky podotkl, že ani tato částka nestačí. „Na udržení základních schopností a povinností by bylo třeba alespoň padesát miliard korun ročně. Je to mírné nominální navýšení, na druhou stranu není to částka, která by umožnila rozvoj armády," připomněl Pavel.

 

Velký dík patří všem zúčastněným (vojáci AČR, KVH...), špičkově provedeným ukázkám, ukázněným divákům, menší pak drobným chybám v pořadatelské službě, umožňující zdržení programu puštěním dětí lačných po nábojnicích do prostoru dynamických ukázek (a instalovaných rozbušek). Doufejme, že příští ročníky budou mít důstojné zázemí, stejnou partu nadšenců a možnost předvedení současné, i historické techniky.

 

Fotogalerie

Bahna 2014

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Bahna 2013

Armáda České republiky slaví 20 let své existence. V duchu oslav se nesl i letošní „Den pozemního ...

REPORTÁŽ: Dny NATO 2013

V těchto dnech probíhá největší přehlídka vojenské techniky v České republice – Dny NATO 2013. ...

REPORTÁŽ: Cvičení Saber Junction II v Hohenfelsu

Ve Společném mezinárodním výcvikovém centru Ozbrojených sil USA v  německém Hohenfelsu proběhlo ...

REPORTÁŽ: Základní výcvik u 43. výsadkového praporu

43. výsadkový prapor v Chrudimi (43. vpr) je jediným výsadkovým praporem v Armádě České republiky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...