REPORTÁŽ: Cihelna 2013

Foto: Tank T-72 likviduje překážku v cestě / Jakub Horníček
Foto: Tank T-72 likviduje překážku v cestě / Jakub Horníček

Příznivci vojenské historie měli o minulém víkendu možnost zúčastnit se každoroční akce Cihelna, která se již tradičně po 20. konala v Králické pevnostní oblasti v Orlických horách. Hlavní téma letošního ročníku bylo připomenutí Ostravské operace z roku 1945.

Pro návštěvníky byl již od pátku připraven bohatý kulturní program. V dopoledních hodinách se po místních komunikacích proháněla historická vozidla v rámci spanilé jízdy, odpoledne pak diváci měli šanci vidět generální nácvik ukázek, případně navštívit jeden z dobových vojenských táborů v prostorách konání akce. Večer byl završen koncertem Petry Janů na Velkém náměstí v Králíkách.

Na Cihelnu 2013 se přijelo podívat několik tisíc diváků

Foto: Na Cihelnu 2013 se přijelo podívat několik tisíc diváků / Jakub Horníček

Sobotní ráno odstartoval koncert Posádkové hudby Olomouc a samotná akce odstartovala výstřelem z houfnice ShKH vz. 77 Dana. Návštěvníci akce si poté vyslechli českou státní hymnu, po které následoval průlet letky stíhaček JAS-39 Gripen a seskok skupiny výsadkářů. Diváci následně zhlédli dynamickou ukázku obrany vojenské kolony Armádou ČR.

Cihelna 2013

Foto Mi-24 prolétá nad prostorem akce / Jakub Horníček

 

Jako další na scéně se objevil bojový vrtulník Mi-24 s ukázkou svých letových dovedností.Svými dovednostmi se také pochlubila vojenská policie, která zde prezentovala své psovody. Poprvé v ČR armáda ukázala divákům slanění psovoda i se svým psem z vrtulníku.

 Cihelna 2013

Foto: Příslušník vojenské policie se slaňuje se svým psem z vrtulníku W-3A Sokol / Jakub HorníčekPo prezentaci AČR přišla na řadu hlavní téma celé akce – Ostravská operace. Postupující čeští vojáci spolu s Rudoarmějci zahnali německé vojáky až k jejich postavení poblíž malého statku, kde se odehrál tvrdý boj o každý centimetr půdy.

Cihelna 2013

Foto: Němečtí vojáci na ústupu / Jakub HorníčekHlavní ukázka byla rozdělena do dvou dějství, přičemž první skončilo pro obě strany nerozhodně. O tom, jak dopadne druhá část ukázky, měli možnost rozhodnout sami diváci. Mohli si vybrat mezi vítězstvím Rudé armády, nebo případně výhru vojáků Německa, kteří by sice ubránili svoji pozici u statku, ale nakonec museli stejně kapitulovat.

 

Cihelna 2013

Foto:Vojáci Rudé armády postupují směrem k německému postavení / Jakub HorníčekV mezidobí hlavní ukázky dále pro diváky připravila program Celní správa PČR a Vězeňská služba. Dalšími, kdo divákům defiloval, byla obrněná vozidla ze sbírky Vojenského muzea – bylo možné zhlédnout jízdní vlastnosti tanků a další vozidel.

Po celý víkend měli návštěvníci možnost prohlédnout si vojenská muzea ze širokého okolí, která pro tuto akci speciálně upravila otevírací dobu a připravila program. Kromě nevšedního zážitku byl zájemcům k dispozici prodej literatury s vojenskou a pevnostní tématikou, dále pak prodej pohledů, hraček, předmětů pro sběratele a deaktivovaných zbraní a jejich replik.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Reportáž ze svátku letectví v Ostravě - Dny NATO 2012

Když v roce 2001 akce Dny NATO začínala v centru Ostravy, navštívilo ji tehdy jen pár tisíc ...

Modernizované bojové vozidlo pěchoty BVP-M2 SKCZ

Armáda České a Slovenské republiky stojí před nelehkým úkolem. Obě armády se musí rozhodnout, zda ...

Veteránský příspěvek pro veterány - poprvé v ČR

Nadační fond REGI Base I. připravil ambiciózní projekt, Investiční životní pojištění REGI LIFE, ...

S českými mentory jsou naše kroky sebejisté a nikdy nešlápneme vedle

Tímto mottem zahájil kapitán Ahmad S. ze štábu 3. kandaku Afghánské národní armády (ANA) své ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • erp.l
  09:05 25.08.2013

  Na fotce se ze Sokola neslaňuje příslušník vojenské policie ale příslušník z Centra vojenské kynologie v Chotyni. Známějšího pod dřívějším označením Výcvikové zařízení psovodů a ...Zobrazit celý příspěvek

  Na fotce se ze Sokola neslaňuje příslušník vojenské policie ale příslušník z Centra vojenské kynologie v Chotyni. Známějšího pod dřívějším označením Výcvikové zařízení psovodů a psů AČR Grabštejn.Skrýt celý příspěvek

 • JiriTintera
  10:43 21.08.2013

  Vážení, o pár kilometrů dál ve Vojenském muzeu Lichkov byl Kulometný den a premiéra repliky rumunského tančíku R-1 (AH-IVR). Bližší info. na ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážení,
  o pár kilometrů dál ve Vojenském muzeu Lichkov byl Kulometný den a premiéra repliky rumunského tančíku R-1 (AH-IVR).

  Bližší info. na http://forum.valka.cz/viewtopi... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...