REPORTÁŽ: Mezinárodní cvičení DETOUR 2014

AMZ Żubr SOLA
Polský radar krátkého dosahu SOLA je umístěn na terením vozidel AMZ Żubr SOLA. / Jakub Horníček

DETOUR 2014 je mezinárodní cvičení odborníků na radiolokaci z Česka, Polska, Německa, Norska a Itálie, pod záštitou Severoatlantické aliance. Skupiny expertů, kteří jsou členem výzkumného panelu NATO SET-195, jsou rozmístěny v oblasti tří východočeských letišť - Hradci, Jaroměři a Chotči. Testují zde možnosti kombinace radarových systémů pro účely protivzdušné obrany.

DETOUR 2014

Vědci zde celý týden prováděli měření přesnosti sledování leteckých cílů pomocí nové, progresivní technologie pasivní radiolokace PCL (Passive Coherent Location). Kromě pasivních radiolokačních systémů z několika zemí byl na cvičení k vidění i primární radar krátkého dosahu SOLA polské firmy Polski Holding Obronny (dříve BUMAR).

Pro potřeby radiolokace byla pronajata celá škála letecké techniky, včetně vojenské od Armády ČR. K vidění byl přelet Gripenů, L-159 ALCA, ale i sportovních letounů Cessna. Všechny letouny létaly po předem určené trajektorii.

Cílem cvičení DETOUR 2014 je vyzkoušet spolupráci pasivních systémů a primárních radiolokátorů. Českou republiku zastupuje firma ERA se svým pojízdným technologickým demonstrátorem "Silent Guard" (Tichý strážce).

Foto: Tichý strážce / Jakub Horníček

Tichý strážce / Jakub Horníček

NATO podporuje vývoj pasivních radiolokátorů, protože pro své zahraniční mírové mise potřebuje systémy, které jsou protivníkem nezjistitelné. Běžné radary vysílající elektromagnetický signál protivník dokáže snadno odhalit. Radary jsou přitom jedním z prvních cílů útoků protivníka. Naopak pasivní radiolokátory "vidí", aniž by byly viděny.  

Dnes se používají různé druhy radarů, určených pro plnění rozličných úkolů. Optimální je však mít jeden systém „all-in-one“, který kombinuje veškeré výhody a vyhoví všem operačním a taktickým požadavkům ozbrojených sil. K jeho vytvoření má přispět výzkum v programu NATO zvaném Nasaditelný multi-pásmový pasivní a aktivní radar DMPAR (Deployable Multi-band Passive and Active Radar).

Nový radar DMPAR využije veškeré výsledky výzkumu v oblasti radiolokace, dostupné v následujících 15 až 20 letech. Cvičení DETOUR 2014 slouží k ověření výsledků výzkumů, které byly v této oblasti prozatím dosaženy.

 ERA Tichý strážce

Místo operátora systému Tichý strážce. / Jakub Horníček

Tichý strážce

Pardubická ERA představila na cvičení DETOUR 2014 první verzi svého pasivního radiolokátoru Tichý Strážce využívající technologie PCL, který dokáže sledovat letouny i ve stavu "rádiového ticha". Ke sledování letadel potřebuje tento systém pouze vysílání v éteru (běžné rádio, TV, mobilní sítě) a mobilní anténu se speciálním softwarem.

Jde doslova o technologii budoucnosti, protože ve srovnání se současnými pasivními radiolokátory je Tichý strážce schopen sledovat i letadla, která nevyzařují žádné elektromagnetické pulsy, včetně tzv. "neviditelných" letadel. Plánuje se jeho využití při vojenských misích, k ostraze hranic a při ochraně strategických objektů, či obyvatelstva před teroristickými hrozbami.

Systém PCL, který ERA vyvíjí, je pro protivníka neviditelný, protože nepotřebuje ve srovnání s klasickým radarem pracovat s odrazem vlastního vysílaného signálu, ale může pouze "parazitovat" na rozhlasovém, či digitálním televizním vysílání v okolí, která mu vlny pro odraz nevědomky poskytují. PCL systém vyvinutý v ERA používá všesměrovou anténní řadu a jako ,,ozařovače" například komerční rádiové vysílače na frekvenci FM v pásmu 87,5 až 108 MHz.

Experti pracují i na variantě, kdy je veřejné rozhlasové a televizní vyslání vypnuto. „Pro případ, že by bylo veřejné vysílání vypnuto, pracujeme také na alternativě, kdy systém doplní vlastní, vhodně rozmístěné vysílače. Jsem přesvědčen, že tato technologie v kombinaci s našimi dalšími systémy na bázi multilaterace představuje budoucnost pro sledování vzdušného prostoru,“ řekl při uvedení Tichého strážce generální ředitel ERA Viktor Sotona.

Tichý strážce je schopen vidět i letadla ve velmi nízkých letových hladinách, a mohl by se tak stát vítaným doplňkem klasických primárních radarů i při řízení civilního letového provozu, případně je úplně nahradit za zlomek nákladů na jejich pořízení a provozování. O systém Tichý Strážce již projevila zájem také Armáda České republiky.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Systém ERA na letišti v Newcastlu, klasický radar se může vypnout

Pardubická firma ERA získala poprvé certifikát od Úřadu civilního letectví Spojeného království, že ...

ERA podepsala smlouvu s NATO na dodávku dvou vojenských systémů VERA-NG

Dnes 12. května byla v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu slavnostně podepsána smlouva mezi ...

Nová generace radarů: Konec stealth letounů?

Nové ruské a čínské nízkofrekvenční radary mohou snadněji zaměřit americká neviditelná letadla jako ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!