REPORTÁŽ: Rozpadá se západní civilizace?
- 26. 6. 2017
- 90 komentářů
- Jan Grohmann
Armádní noviny se ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně zúčastnily konference s názvem Společenská smlouva. Konferenci uspořádala ve spolupráci Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Univerzita Karlova v Praze a think-tank Komplexní společnosti. Smyslem konference bylo podchytit a popsat probíhající zásadní proměnu západní společnosti.
“Jeden ze Sedmi zákonů vývoje civilizací jednoznačně ukazuje, že k hluboké krizi společnosti vždy zásadně přispěl rozpad společenské smlouvy, vzájemné sounáležitosti elit a většinové populace a rozchod jejich cílů,” stojí na pozvánce na konferenci Společenská smlouva.
Autorem výroku je Miroslav Bárta, přední český egyptolog, archeolog, zakladatel think-tanku Komplexní společnost a autor řady knih zaobírající se kolapsy, vzestupy a pády civilizací.
Podle Bárty, i dalších členů konference, se právě nepsaná společenská smlouva mezi většinovou společností a státem rozpadá. Proč právě nyní?
Společenská smlouva je filozofický pojem a označuje dohodou mezi všemi členy dané společnosti, kteří se ve prospěch vlády vzdávají části svobod - vláda jim za to zajišťuje ochranu jejich práv a jistot, především v oblasti bezpečnosti a následně i v dalších oblastech.
Pokud se většinové společností daří dobře, a jsou uspokojovány její potřeby především v oblasti životní úrovně a bezpečnosti, tak společnost nemá důvod tlačit na změnu vlády nebo dokonce na změnu společenského uspořádaní.
Společenská smlouva je sice z principu nedobrovolnou „smlouva mezi nerovnými subjekty” (elity vs. většinová společnost), ale protože je nezbytná pro fungování organizované společnosti, musí v nějaké formě existovat.
Krize přichází v době, kdy se nahromadí problémy většinové společnosti, které elity nedokáží řešit. Velmi často jsou hlavní příčinou klimatické změny, nadměrné zvýšení mandatorních nákladů (zákonem stanovené výdaje - důchody, nemocenské dávky, apod.), snížení efektivity státní administrativy, nadměrný růst byrokracie, migrační tlak, narušení mechanismu sdílení zdrojů (voda, suroviny, peníze, atd.) a jejich přerozdělování a ekonomická krize.
Získává-li většinová společnost západní Evropy pocit, že elity jsou odtrženy od reality běžného života, ztrácí elity legitimitu. V historii právě takový stav mnohdy vedl k rozpadu společenské smlouvy - hroutí se staré uspořádaní společnosti (rozpad) a vzniká nové (regenerace).
Klasickým rozpadem společenské smlouvy byl konec komunismu v ČR v roce 1989, Arabské jaro nebo Velká francouzská revoluce (1788 - 1789). Klíčové je, že ve všech případech docházelo ke změnám skokově, nikoliv pozvolna.
Problémy se hromadily roky nebo desítky let, ke změně pak stačil malý “spouštěč”, který uvolnil stavidla nahromaděných problémů a frustrace společnosti. Např. v případě rozpadu komunismu v ČSSR to byl zásah policie proti studenům na Národní třídě, v případě Arabského jara sebeupálení tuniského pouličního prodavače Muhammada Buazízího.
Martin Kovář o Společenské smlouvě. Další videa z konference.
Současné klima v západním světě (ale i jinde) ukazuje, že společnost začíná společenskou smlouvu považovat za narušenou a pouze čeká na onen “spouštěč”, který odstartuje rozsáhlé a skokové změny v západní společnosti.
Podle Martina Kováře, českého historika, ukázkovým příkladem indicií narušení společenské smlouvy byly parlamentní volby ve Francii. I když je země ve výjimečném stavu, k volbám přišlo jen 40 % lidí, tj. nejmíň lidi za 60 let - tedy dokonce ani při vyhlášeném výjimečném stavu osud země nezajímá většinu Francouzů.
Příkladem je i vzestup politiků a stran vymezující se proti zavedeným elitám - příkladem je vítězství Trumpa, volební úspěch Le Penové ve Francii nebo Geerta Wilderse v Nizozemsku.
Rostoucí nedůvěru společnosti k elitám způsobuje samozřejmě i migrační krize. Populaci nikdo nevysvětluje (alespoň ne srozumitelným způsobem) jaké jsou její příčiny a jaká jsou řešení. Výsledkem je narůstající oprávněný pocit ohrožení pociťovaný evropskou společností.
Miroslav Bárta
Slavný německý sociolog Max Weber definoval stát jako „komunitu, která má (s úspěchem) na určitém území monopol na legitimní použití fyzické síly.“ Jiný sociolog, Anthony Giddens k tomu dodává, že slovo legitimní znamená, že osoby podléhající autoritě vlády jsou s tímto stavem srozuměny (a tedy platí společenská smlouva).
Státy vznikly z popudu lidí chránit se před válkou a násilím - na oplátku lid obětoval část svých svobod ve prospěch vyššího celku (státu), který lidi na svém území chrání a pouze on a jenom on (tedy stát) může na území použít fyzickou sílu (armáda, policie).
Pokud však vláda neumí, nebo nezvládá vysvětlovat a především efektivně reagovat na případné hrozby podrývá základy společenské smlouvy. V našem případě se přitom nejedná pouze o vládu daného státu, ale také o vedení Evropské unie, která sice vynucuje dodržování společenské smlouvy po obyvatelích evropských států, ale zároveň podrývá (z pohledu většinové společnosti) základní smysl existence státu - tedy poskytování bezpečí vlastním obyvatelům.
“Toto jsou hlavní důvody, proč je třeba se nad současnou společností a trendy v jejím vývoji třeba zamýšlet a uvažovat o možných důsledcích aktuálního jednání, rozchodu elit s většinovou populací a mnoha dalšími faktory. Prosperita každé komunity či civilizace totiž vždy stála, stojí a bude stát na myšlence, na vnitřním obsahu. Bez něj následuje bez výjimky vykořenění a pád,” uzavírá Miroslav Bárta.
Související články
NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0
V ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) vyšel článek Povolání - Patriot od ...
- 30.03.2017
- 251 komentářů
- Jan Grohmann
Nebezpečný bratr: Současná krize v bělorusko-ruských vztazích
Bělorusko je v západních médiích často charakterizováno jako „poslední diktatura Evropy" a jako ...
- 11.04.2017
- 19 komentářů
- Alexander Starun
KOMENTÁŘ: Neexistující korejská krize
V posledních dvou týdnech se v médiích objevovaly zprávy vzbuzující pocit, že válka na Korejském ...
- 20.04.2017
- 32 komentářů
- Michael Myklín
Katarská krize a dvojkolejnost americké zahraniční politiky
Krize v Perském zálivu uzavírá svůj druhý týden. Katar se nachází pod blokádou svých sousedů Saúdské ...
- 19.06.2017
- 2 komentářů
- Klára Šubíková
problém demokracie je v tom ze každý se ji snazi ohýbat dokud není po jeho..kazd erozhodnuti se zpochybnuje, dava k soudu..pak se vse zpomaluje a systém se stává ...Zobrazit celý příspěvek
problém demokracie je v tom ze každý se ji snazi ohýbat dokud není po jeho..kazd erozhodnuti se zpochybnuje, dava k soudu..pak se vse zpomaluje a systém se stává nefunkcni..prikladem je stavba dalnice..jen povoleni muze trvat x let...to same zbrnojni zakazky..nez se něco koupi tak je to pomalu uz stara věc..na to dojedeme...osvicena diktatura se jeví schopneji..
myslim ze většina uprchlíku už ani nemá zádne vyznaná..hlavne z afriky..to jsou lidi co nic neumi nic nevi..jaky má prinos milion rolniku nebo pastevcu a zen bez vzdelani potenciál byt uzitecní pro evropu?
co se týce vyznavacu islamu..nechapu ze na té víře tak lpí..utíkají z nefunkčních zemi kde se zije podle islamu....do křesťanských zemí kde je jim lépe..takze asi zrejme je na islamu něco nefunkčního...a chtej ho zavadet tady..to chteji aby se měli zase spatne?Skrýt celý příspěvekBlake: tento týden jsme viděli tradiční ruské lži, tentokrát v podání Putina, skoro v přímém přenosu. Díky TV Prima za komediální vložku
Blake: tento týden jsme viděli tradiční ruské lži, tentokrát v podání Putina, skoro v přímém přenosu. Díky TV Prima za komediální vložku
magister, ale prave naopak, z toho mnozstva, ktore sa sem dostalo sa drviva vacsina zaradila/zaradi do spolocnoati. Medializuju sa ale iba extremne pripady neprisposobivych kusov, ...Zobrazit celý příspěvek
magister, ale prave naopak, z toho mnozstva, ktore sa sem dostalo sa drviva vacsina zaradila/zaradi do spolocnoati. Medializuju sa ale iba extremne pripady neprisposobivych kusov, ktorych sa zda byt vela, ale z toho mnozstva su to mensiny.
ale samozrejme suhlasim, ze v prvom rade sa musia oni prisposobit nasim zakonom. Nasej kulture, to je uz druha vec. Tam casto ludia volaju po zakazoch a roznych neaplikovatelnych nezmysloch a neuvedomuju si, ze kultura sa nanutit neda. Kulturu prevezmu casom - tak ako to v zapadnych krajinach, kde mali casu az az, zvladli, len znova vo vacsine, o ktorej sa nehovori, lebo nerobi problemy. Z toho uz nie su fantasticke titulky o apokalypse civilizacie.
Migranti prinesu mierne (naozaj mierne, kriminalita v europe nie je tak velmi nizka, aby nou velmi pohlo par milionov ludi) zvysenie kriminality, ano, to je bohuzial pravda. Nic to nemeni na tom, ze by to malo byt nizsie na zozname priorit ked riesime medzistatne vztahy v europe, nez kvoli politikarceniu je.Skrýt celý příspěvekBlake: V první řadě se musí oni naučit žít s námi, což jak se stále více ukazuje, neumí ani v západní Evropě, kde na tu "integraci" měli vcelku času až až.
Blake: V první řadě se musí oni naučit žít s námi, což jak se stále více ukazuje, neumí ani v západní Evropě, kde na tu "integraci" měli vcelku času až až.
Migranti... už tu máme poměrně cigány (takhle se doopravdy jmenují) a zatím se ještě stále do naší společnosti úplně nezačlenili. Co se krize ve společnosti týče, tak je to v ...Zobrazit celý příspěvek
Migranti... už tu máme poměrně cigány (takhle se doopravdy jmenují) a zatím se ještě stále do naší společnosti úplně nezačlenili.
Co se krize ve společnosti týče, tak je to v podstatě cyklické. V rusku svrhli cara a nastoupili komunisti, v německu byla krize tak to svedli na židy a zvolili si Hitlera, v USA taky chtěli změnu a zvolili si Trumpa.
Demokracie je jedna z cest a i když má výhody má i různá úskalí. Nechci tím říct, že by byl lepší návrat ke komunismu, ale přeci jen myšlenka která byla na začátku měla něco do sebe... Daleko zaímavější těď ale budou volby u nás (navíc momentální politická situace dle mého názoru spíše odrazuje voliče), takže se máme na co těšit.Skrýt celý příspěvekpks_, demonstrovat proti vysledku demokratickych volieb je nieco zle? Ja v tom vidim len ukazku slobody v danej demokracii. Predsa demonstracia je prostriedok na tvorenie natlaku ...Zobrazit celý příspěvek
pks_, demonstrovat proti vysledku demokratickych volieb je nieco zle? Ja v tom vidim len ukazku slobody v danej demokracii. Predsa demonstracia je prostriedok na tvorenie natlaku na vladnucu skupinu verejnostou - ak je spolocnost tak rozdelena, ze je ochotna natlak vyvijat od zaciatku, je dobre, ze sa o tom od zaciatku aj vie. Ako dopadne Macron este uvidime, moze sa z neho este pokojne vyklut zjednotitel Europy.
Mna skor udivuje to nekonecne mavanie migrantami niektorych ludi, ako najvacsou a jedinou hrozbou europskej spolocnosti. Ano, integracia tychto ludi zhltne nemale zdroje - budu sa s nami musiet naucit zit a ti primitivnejsi medzi nami sa budu musiet naucit zit s nimi a to potrva. Ale nie je to jadro toho, co rozdeluje europske staty. To je niekde omnoho hlbsie.Skrýt celý příspěvekEvropa je na tom špatně. Němci se, místo toho aby si řešili své problémy, soustředí na lákání imigrantů a nás, kteří na ně pracujeme, nenávidí za to, že se taky nechceme nechat ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa je na tom špatně. Němci se, místo toho aby si řešili své problémy, soustředí na lákání imigrantů a nás, kteří na ně pracujeme, nenávidí za to, že se taky nechceme nechat nahradit invazními druhy.
Dneska jsem vděčný za silnou polskou armádu, protože němečtí zelení nás východoevropany už zase nepovažují za lidi a rádi o tom píšou na facebooku.
"Elity" demokracii úspěšně zmanipulovaly tak, že je úplně jedno koho volíme. Schválně, kolik voličů asi chtělo mít v Sobotkovi vítače? A že by se on stal vítačem z dobroty a soucitu k migrantům je zjevný nesmysl. Někdo to po něm chtěl, nějaká "elita" a jestli se té elity nezbavíme, zbaví se ona nás.Skrýt celý příspěvekVe Francii usekli hlavy staré pravice i levice a vsadili na hlavu novou. Vystřízlivění přijde velmi brzy. Možná Macron ještě na chvíli odloží svůj pád, když všechny problémy svede ...Zobrazit celý příspěvek
Ve Francii usekli hlavy staré pravice i levice a vsadili na hlavu novou. Vystřízlivění přijde velmi brzy. Možná Macron ještě na chvíli odloží svůj pád, když všechny problémy svede na Maďarsko, Polsko, ČR a Slovensko - v konečném důsledku nás ale vyžene z EU.
Demokracie také může skončit - v Egyptě si po arabském jaru zvolili Muslimské bratrstvo a potom je vystřídala armáda. Pokud demokratické síly nebudou schopny nabídnout funkční řešení kumulujících se problémů, budou nahrazeny nedemokratickými silami (a další volby už nebudou). Nejspíše se samy "demokratické elity" změní v tyrany, tím, že seberou volební právo "lůzám". Již dnes se běžně demonstruje a protestuje proti výsledku demokratických voleb.Skrýt celý příspěvek"... konec komunismu v ČR v roce 1989, Arabské jaro nebo Velká francouzská revoluce ... " pánom expertom uniklo, že vo všetkých spomenutých prípadoch prípadoch ide o autoritatívne ...Zobrazit celý příspěvek
"... konec komunismu v ČR v roce 1989, Arabské jaro nebo Velká francouzská revoluce ... " pánom expertom uniklo, že vo všetkých spomenutých prípadoch prípadoch ide o autoritatívne režimy fixované na osoby a politické inštitúcie, ktorých zmena v dôsledku kumulácie napätia vedie nevyhnutne k zániku celého systému.
Pre demokraciu je naproti tomu "usekávanie hláv" základným princípom fungovania.
Neviem z akého paralelného vesmíru páni experti padli, ale Národný front vo voľbách skončil až za Melanchtonom a ani v prezidentských sa LePenová nedostala ďalej ako svojho času jej tatko. V konečnom dôsledku bola useknutá jedna hlava a iná namiesto nej dorástla, presne ako má štandardná demokracia fungovať a prežívať krízové obdobia.
.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...