REPORTÁŽ: Základní výcvik u 43. výsadkového praporu

43. Výsadkový prapor v Chrudimi
Foto: Vojáci 43. vpr během základního výcviku. / Autor

43. výsadkový prapor v Chrudimi (43. vpr) je jediným výsadkovým praporem v Armádě České republiky. Výsadkáři si zájemce o službu v praporu nejen pečlivě vybírají, ale především cvičí. Redakce Armádních novin měla šanci jeden den nahlédnout do výcviku nových členů chrudimského výsadkového praporu.



43. Výsadkový prapor v Chrudimi

Výsadkáři v Chrudimi jsou elitní bojovou jednotkou Armády ČR. Posláním 43. vpr je zejména ničení a narušování činnosti důležitých prvků sestavy protivníka. Mezi hlavní úkoly patří také vedení průzkumu ve prospěch pozemních jednotek nebo taktický vzdušný výsadek.

Výsadkový prapor z Chrudimi lze zasadit v krátkém čase kdekoliv na území České republiky. Prapor může vést bojovou činnost taktického významu. Je schopen zasazení samostatně i v součinnosti s ostatními útvary Armády ČR. Výcvik se v něm organizuje důsledně podle standardů NATO.

Chrudimský prapor je jedním z nejčastěji nasazovaných jednotek Armády ČR v zahraničí. Jako první čeští vojáci „chrudimáci" vyrazil do afrického Mali. Samozřejmostí je pro příslušníky 43. vpr několikanásobné nasazení v Afghánistánu, Iráku nebo Kosovu.

43. Výsadkový prapor v Chrudimi Foto: Voják 43. vpr v Mali. / 43. vpr

Elitní jednotka samozřejmě klade na uchazeče o službu u 43. vpr vysoké nároky na fyzickou a psychickou kondici. Od roku 2000 je prapor profesionální, ale do nedávné doby neměl možnost ovlivňovat výběr nových výsadkářů.

„Často se ukázalo, že někteří na službu u výsadkového praporu nemají nebo si představovali něco jiného. Na výsadkáře se prostě kladou jiné nároky," vysvětluje náš průvodce nadrotmistr Martin Šromovský.

Chrudimský prapor se proto před třemi lety zasadil o znovuzřízení vstupních testů pro zájemce o službu u 43. vpr. Výsadkový prapor v Chrudimi je tak jednou z mála jednotek Armády ČR, která disponuje vlastním výběrovým řízením.

43. Výsadkový prapor v Chrudimi Foto: Noví členové výsadkového praporu v Chrudimi během doplňujícího intenzivního výcviku (DIV). / Autor

Doplňující intenzivní výcvik

Nově příchozí do 43. vpr jsou na jiné odborné i fyzické úrovni. Je samozřejmě rozdíl, když někdo přijde od logistiků nebo od dělostřelců.

Poslední tři roky proto u 43. vpr funguje Doplňující intenzivní výcvik (DIV). Během šestitýdenního "stmelovacího" výcviku se nově příchozí seznámí s úkoly a problematikou výsadkových jednotek.

První dva týdny vojáci cvičí v Chrudimi. Zde se vojáci učí základní dovednosti, jako je správné držení zbraně, přebíjení, střelba atd. „Tyto dovednosti procvičujeme proto, abychom si byli jisti, že všichni noví výsadkáři, i nově zařazení na výsadkové roty, mají stejné znalosti a dovednosti bez ohledu na jejich předchozí zařazení," vysvětluje nadrotmistr Šromovský.

43. Výsadkový prapor v Chrudimi Foto: Nácvik přesunu ve dvojicích. / Autor

První dva týdny jsou také zaměřeny na fyzickou kondici a taktiku. „Pilují se taktické věci, jako jsou přískoky, formace, reakce na protivníka a další základy," říká nadrotmistr Šromovský.

Další čtyři týdny se odehrávají ve vojenském výcvikovém prostoru, kde se vojáci posouvají dále ve svých dovednostech. Vojáci se dozvědí, jak reagovat na slabého/silného protivníka, učí se patrolování, přepady, nastražení léček, pozorování apod.

43. Výsadkový prapor v Chrudimi Foto: Instruktoři hrají při DIV klíčovou roli. / Autor

Vrcholem cvičení je poslední týdenní komplexní cvičení. Instruktoři připraví námět cvičení, vojáci dostanou bojový rozkaz a musí splnit cíl cvičení.

Šestitýdenní DIV je však teprve začátek náročného výcvikového cyklu u 43. vpr. Po návratu k jednotce vojáci pokračují dalšími výcvikovými bloky v pilování svých dovedností.

Aby se stali nováčci plnohodnotnými členy 43. vpr, čeká je ještě měsíce a roky práce. „Dlouhodobě se nám potvrzuje, že člověk potřebuje aspoň dva roky, aby se stal plnohodnotným výsadkářem. Byť někdo to zvládne rychleji, někomu to trvá naopak déle." vysvětluje nadrotmistr Šromovský.

 

43. Výsadkový prapor v Chrudimi

Foto: Výcvik CQB během DIV. Instruktor ukazuje správný postup při pohybu v budově. / Autor

Close Quarters Battle

Redakce Armádních novin měla možnost navštívit během jednoho dne výcvik nových příslušníků chrudimského praporu ve Velitelství výcviku – Vojenské akademie Výškov. Právě ve vyškovské posádce se soustředí výcvikové kapacity Armády ČR.

Ve Vyškově mají místo i nejlepší čeští vojenští instruktoři pro Boj na krátkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle) nebo také někdy CQC (Close Quarters Combat). Vyškovští instruktoři navíc jako jediní mohou oficiálně certifikovat vojáky v dovednosti CQB.

Chrudimský prapor proto vyškovské výcvikové kapacity s oblibou využívá. Spolupráci s vyškovskými instruktory si u 43. vpr navíc velmi pochvalují. „Máme opravdu dobré zkušenosti s místními instruktory, domluva s nimi je vždy naprosto perfektní," říká nadrotmistr Šromovský.

43. Výsadkový prapor v Chrudimi Foto: Nácvik vstupu do budovy. / Autor

Jednodenní seznamovací výcvik CQB se odehrává v nedalekém výcvikovém prostoru Jeseník. Na místě jsou k dispozici jak rozlehlá prostranství, tak i budovy s členitým vnitřním prostorem. Lze tak nacvičovat základní drily CQB, jako je pohyb a postavení v otevřeného prostranství, vniknutí do budovy i pohyb v budově.

My jsme si naplánovali návštěvu přesně v den uvedení do problematiky CQB. Podle nadrotmistra Šromovského leží dovednosti CQB nejvýše mezi vojenským uměním. „Je to opravdu zřejmě nejobtížnější segment taktiky pěchoty," objasňuje náročnost techniky CQB nadrotmistr Šromovský.

Jeden den věnovaný CQB má skutečně uvést nové vojáky do problematiky, v žádném případě z nich neudělá odborníky na boj na krátkou vzdálenost. Ostatně to poznáváme na vlastní oči.

43. Výsadkový prapor v Chrudimi Foto: Pohyb uvnitř budovy má jasná pravidla. / Autor

Na každý špatně provedený sklon zbraně, vzájemné postavení vojáků, opomenuté zákoutí místnosti, postoj ale i nepřiměřenou rychlost provedení (většinou příliš rychle) upozorňují vojáky zkušení instruktoři. V opravdové akci protivník neodpouští jediné pochybení.

„Pánové, jste všichni mrtví," zazní po jednom z řady vniknutí do budovy. Vojáci až po chvíli uvidí instruktora, který vyšplhal nad vstupní dveře do místnosti. Při vstupu do místnosti nesmíte vynechat jediné místo. Ostatně tento frustrující komentář vojáci během výcviku uslyší ještě několikrát.

Umění taktiky CQB není nic jednoduchého. Jednotlivé zásady jsou sice jednoduché, ale je jich řada a musí být provedeny v přesném pořadí a správnou rychlostí. V ostré akci nesmí nad úkony voják přemýšlet, ale dělat je automaticky.

43. Výsadkový prapor v Chrudimi Foto: Instruktoři vojáky pečlivě sledují a upozorňují je na nedostatky. / Autor

Důležité je také schopnost se zorientovat a rozhodnout se pro správný postup. Velikost místnosti (malá, dlouhá, atd.), postel, skříň, stůl, jeden/dva výstupy do a z místnosti. Vše ovlivňuje postavení vojáků, průběh vniknutí i posloupnost jednotlivých úkonů.

Ač někdy mohou být některé připomínky instruktorů malicherné, taktika CQB se pilovala roky a stala bez nadsázky mnoho krve vojáků. Precizní provedení celého vniknutí do budovy šetří setiny a desetiny sekundy, během kterých se rozhoduje, zda vystřelíte první vy, nebo protivník.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výběrové řízení k 43. výsadkovému praporu

Všude ve světě je nepsaným pravidlem, že k armádním jednotkám, které jsou určitým způsobem ...

Česká armáda modernizuje stíhačky JAS-39 Gripen

Vláda České republiky schválila v polovině března prodloužení pronájmu švédských stíhaček JAS-39 ...

Cvičení speciálních sil Emerald Warrior 2014

Již několik let se pravidelně koná v USA pod vedením velení speciálních sil USSOCOM (United States ...

Cvičení průzkumných skupin

V termínu 19. do 23. května 2014 se uskutečnil pod řízením zpravodajských skupin 71. a 72. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • KOLT
    15:31 06.06.2014

    Děkuji za odpověď. K těm fotkám – v tomto článku slouží spíš k dokreslení děje, ale ve spoustě článků o technice by docela dobře mohly sloužit i ke studiu :-) Ale vaše stránky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Děkuji za odpověď.

    K těm fotkám – v tomto článku slouží spíš k dokreslení děje, ale ve spoustě článků o technice by docela dobře mohly sloužit i ke studiu :-) Ale vaše stránky, vaše rozhodnutí, to respektuji.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    14:40 06.06.2014

    Ano, někteří vojáci měli šachtu se STANAG zásobníky. Porovnávali jsem klasický i CZ zásobník a je to opravdu podstatný rozdíl (velikostně). Jiný je i kompenzátor zdvihu, napínací ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, někteří vojáci měli šachtu se STANAG zásobníky. Porovnávali jsem klasický i CZ zásobník a je to opravdu podstatný rozdíl (velikostně). Jiný je i kompenzátor zdvihu, napínací páka závěru ala vz. 58 a jinak řešený přepínač palby. Další hlavní rozdíl je pojístka zásobníku umístěná na straně v dosahu ukazováčku.

    Ono, obecně, fotky v článku slouží především k dokreslení/vykreslení děje, než k nějakému studování.

    Ale udělali jsme i porovnávací fotky nových a starších brenům, tak sledujte FB, během víkendu tam nějaké dáme v dostatečném rozlišení.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    18:54 05.06.2014

    Vidím dobře, že některé zobrazené CZ-805 již mají šachtu pro STANAGové zásobníky? Nebo je to jen klam z těch prťavých fotek. Pro redakci: nšbylo by možné udělat zobrazené fotky ...Zobrazit celý příspěvek

    Vidím dobře, že některé zobrazené CZ-805 již mají šachtu pro STANAGové zásobníky? Nebo je to jen klam z těch prťavých fotek.

    Pro redakci: nšbylo by možné udělat zobrazené fotky zvětšovací pro klepnutí na ně? Chápu, že někdy prostě není dostatečně velká zdrojová fotka, takže to nemá smysl, ale většinou by to za to stálo.Skrýt celý příspěvek

  • Wopat
    17:42 04.06.2014

    "Vyškovští instruktoři navíc jako jediní mohou oficiálně certifikovat vojáky v dovednosti CQB."

    To si děláte srandu? :D To už se ve Vyškově rozdává "řidičák" i na tohle?!

    "Vyškovští instruktoři navíc jako jediní mohou oficiálně certifikovat vojáky v dovednosti CQB."

    To si děláte srandu? :D To už se ve Vyškově rozdává "řidičák" i na tohle?!

  • Jecchus
    14:59 04.06.2014

    Teda, už jsem párkrát v restauraci byl, ale abych se vstupem dělal takové "cavyky" jako pánové na 7. fotce, to teda nikdy... :D :D :D

    Teda, už jsem párkrát v restauraci byl, ale abych se vstupem dělal takové "cavyky" jako pánové na 7. fotce, to teda nikdy... :D :D :D

Načítám diskuzi...