Reportáž ze svátku letectví v Ostravě - Dny NATO 2012

B-52 Ostrava
Foto: B-52H Stratofortress - důvod proč dorazit na Dny NATO / Autor

Když v roce 2001 akce Dny NATO začínala v centru Ostravy, navštívilo ji tehdy jen pár tisíc zvědavých návštěvníků. Ti mohli shlédnout pouze vojáky a techniku ze dvou účastnických států – České republiky a Polska. Za více než 10 let se však ze Dnů NATO stala monstrózní akce s návštěvností přes 200 000 lidí za účastí vojenské techniky z 19 států světa.

Klidná dopravní zácpa

Typickým rysem každých Dnů NATO je dopravní zácpa. Avšak ke cti pořadatelů musíme uznat, že každý rok je organizace o chloupek lepší. Letos pořadatele i návštěvníky zachránil nový silniční obchvat obce Studénka. I přes tvorbu mnohakilometrové kolony postupovala auta v před plynule a spořádaně.

Přesto ti kteří přijeli později, měli bohužel smůlu, neboť centrální parkoviště bylo již v dopoledních hodinách beznadějně plné. Někteří nešťastníci tak museli nechat auto až ve vzdálenosti 5 kilometrů od letiště.

Dny NATO zácpa Foto: Na focení kolony aut bylo dost času / Autor

 

B-52H Stratofortress !

Nejprve začneme hlavní atrakcí, pro kterou stojí za to dorazit na Dny NATO, a tím je strategický bombardér B-52H Stratofortress. Letos přijely do Ostravy hned dva stroje. Jeden byl k dispozici divákům na letištní ploše, druhý byl pak určen k leteckým ukázkám.

Právě letecká ukázka bombardéru B-52H Stratofortress patřila ke zlatým hřebům sobotního dne. Vidět 200 tun těžký stroj s rozpětím 56 metrů „řezat“ otáčky několik stovek metrů nad letištní plochou, na to jen člověk tak rychle nezapomene.

B-52 Ostrava Foto: B-52H Stratofortress - důvod proč dorazit na Dny NATO / Autor

Navíc američtí piloti si dali záležet, aby jejich vystoupení bylo atraktivní. Hned dvakrát šla „bé-padesátdvojka“ na přistáni, a hned dvakrát piloti svůj stroj opět zvedli, aby mohli nad hlavami diváků udělat několik dalších impozantních průletů.

Letadla na výbornou

Výstavní skříní každých Dnů NATO je jednoznačně letecká část. A je zcela jedno, zda se jedná o ukázku vysoké pilotáže nebo o statické ukázky letadel. Při příchodu k areálu jsme tak v řadě za sebou mohli obdivovat litevské a rumunské dopravní letouny  C-27J Spartan, B-52H Stratofortress nebo americký C-130 Hercules.

Dny NATO Foto: Litevský a rumunský C-27J Spartan, americký bombardér B-52H Stratofortress  a v zákrytu C-130 Hercules / Autor

K pravé straně výstavní plochy pak směřovaly stopy leteckých nadšenců. Kromě obvyklých hostů, jako jsou legendární letadla včasné výstrahy AWACS, jsme již podruhé mohli vidět letoun S100D Argus, jenž je de facto jakousi švédskou obdobu letounů AWACAS.

S100D Argus Foto: Švédský letoun včasné výstrahy S100D Argus / Autor

 

Zcela na konci areálu, na letecké statice 9, ležela nejzajímavější část pozemních leteckých ukázek. Na této ploše jsme mohli shlédnout nejmodernější stíhačky hned z několika zemí světa. Jednoznačně dominovaly čtyři stroje F-16 z Nizozemska a Norska. Zaujal nás především norský stroj F-16 AM, který přiletěl i s podvěsným zaměřovacím kontejnerem Sniper XR.

Dny NATO Foto: Maďarský JAS-39 Gripen a čtveřice strojů F-16 / Autor

Samozřejmě nemohly chybět evropské letouny Eurofighter a Gripen. Své Gripeny představila Česká republika a Maďarsko. Armáda České republiky přivezla kromě „tygřího“ JAS-39 Gripen samozřejmě i bitevní L-159 ALCA.

Naopak zklamalo nás, že na statice chyběla dvojice francouzských letounů Mirage 2000N, což je verze určena pro provedení taktického jaderného útoku.

Cesta na druhý konec areálu

Přirozenou cestou pro každého návštěvníka, jenž navštívil leteckou část, je vydat se na druhou stranu areálu, k prostoru vyhrazenému pro pozemní techniku. Bohužel cestou se již naplno projevil největší neduh celé akce, čímž je obrovské množství návštěvníků, pro které plocha letiště není dimenzována.

Dny NATO davy Foto: Vlevo řada stánků s občerstvením, vpravo prostor pro dynamické ukázky / Autor

Masy lidí, samozřejmě s naším přispěním, zcela zabraňovaly jakémukoliv výhledu na plochu, kde se odehrávaly dynamické ukázky. Zachytit atmosféru dynamických ukázek, ba dokonce pořídit nějakou fotodokumentaci bylo tak pro většinu návštěvníků nemožné.

Pro řadu lidí tak byla větším lákadlem kilometr dlouhá řada stánků s občerstvením. Troufáme si odhadnout, že právě u stánků s občerstvením strávila většina návštěvníků nejdelší dobu.

Pozemní technika

V areálu vyhrazeném pozemní technice dominovala jednoznačně Armáda České republiky. Mohli jsme si prohlédnout to nejlepší, co má naše armáda k dispozici. Zřejmě nejvíc nás zaujalo lehké obrněné vozidlo Iveco LMV STAR/V, jenž slouží k rušení rádiem odpalovaných nástražných výbušných systémům IED. K vozidlu STAR/V se v budoucnu určitě vrátíme samostatným článkem.

Iveco LMV STAR/V Foto: Iveco LMV STAR/V / Autor

Za pozornost stálo i dokonalé zamaskování Tatry T-810 jenž slouží k převážení družstva a techniky s protiletadlovým komplexem krátkého dosahu RBS-70. Použitá maskovací síť dokonale rozbíjela charakteristický tvar automobilu a kryla všechny lesklé části – včetně světlometů.

Bohužel zbytek vystavené techniky, výstroje nebo výzbroje bylo obtížné si prohlédnout.  Zde se opět projevil problém s malým prostorem a velkým počtem návštěvníků. Malí bojovníci byli lezením na nejrůznější vojenskou techniku jistě nadšeni, avšak fandové vojenské techniky mohli na bližší fotografovaní a zkoumaní strojů zapomenout.

T-72M4 Foto: Někde tímto směrem tušíme tank T-72M4 / Autor

Příští rok na shledanou?

Jednoznačným kladem a magnetem Dnů NATO byla letecká ukázka bombardéru B-52H Stratofortress. Důvod proč ostravskou akci stojí navštívit. Divácky atraktivní byly jistě i letecké ukázky, jako simulace tankování ze vzduchu mezi JAS-39 Gripen Vzdušných sil AČR a francouzským tankerem C-135FR.

turecký F-16 Foto: Turecký F-16 v letové ukázce / Autor

S povděkem jsme shlédli i ukázku vysoké pilotáže italského Eurofighteru, tureckého F-16 nebo dvojici francouzských „jaderných“ letounů Mirage 2000N. Bohužel, pokud se přestal člověk dívat nahoru a snažil se najít něco zajímavého na zemi, měl díky obrovskému počtu návštěvníků smůlu.

Během nadcházejícího týdne vám přineseme článek s originální video pohlednicí ze Dnů NATO a dále si přiblížíme některé zajímavé exponáty, které se na Dnech NATO objevily. 

Fotogalerie

B-25 Mitchell Dny NATO Dny NATO
Dny NATO Dny NATO Dny NATO
Dny NATO Dny NATO Dny NATO
Dny NATO Dny NATO Dny NATO
Dny NATO Dny NATO Dny NATO
Dny NATO Dny NATO Dny NATO
Dny NATO Dny NATO Dny NATO
Dny NATO Dny NATO Dny NATO

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká armáda staví národní C-IED polygon v Bechyni

Jak jsme se již na stránkách Armádních novin opakovali nesčetněkrát, improvizované nástražné ...

Mezinárodní výstava obranného průmyslu MSPO – část. 1

Ve středu Armádní noviny podnikly cestu na mezinárodní výstavu obranného průmyslu MSPO do města ...

VIDEO: Mezinárodní výstava obranného průmyslu MSPO – část. 2

Ve druhé části článku o polské vojenské výstavě MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) si ...

Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN

S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Pjotr
  07:51 24.09.2012

  dnes už na tyhle akce nejezdím, právě kvůli deseti až statisícům diváků, ale pamatuju si dřív na letecký dny v Hradci, kde všechny tyhle letadla byly samozřejmostí a ještě k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  dnes už na tyhle akce nejezdím, právě kvůli deseti až statisícům diváků, ale pamatuju si dřív na letecký dny v Hradci, kde všechny tyhle letadla byly samozřejmostí a ještě k tomu byly hromady migů a sůček, přijde mi stejně jako u Bahen, že to pomalu upadá i přes to, že chodí víc a víc návštěvníkůSkrýt celý příspěvek

 • operator Spectre
  20:15 23.09.2012

  v nedeli zpoplatnili prenosne zachody a pak bylo nasrano i u toho simulatoru typhoonu cechymen ochranka to tam uklizele hee .

  Jinak moc hezky kazdym rokem lepsi a lepsi.

  v nedeli zpoplatnili prenosne zachody a pak bylo nasrano i u toho simulatoru typhoonu cechymen ochranka to tam uklizele hee .

  Jinak moc hezky kazdym rokem lepsi a lepsi.

 • Jakub
  15:48 23.09.2012

  Prodrat se davy a davy lidí, aby člověk na zemi něco viděl byl opravdu chvílemi velký problém. Ale i přesto se to letos zase povedlo (až na to počasí v Sobotu, kdy docela foukalo) ...Zobrazit celý příspěvek

  Prodrat se davy a davy lidí, aby člověk na zemi něco viděl byl opravdu chvílemi velký problém. Ale i přesto se to letos zase povedlo (až na to počasí v Sobotu, kdy docela foukalo) a rok od roku je toho víc k vidění. Každopádně příští rok se chystám počtvrté, protože Dny NATO jsou skvělá akce :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...