RETIA dodala české armádě další radar ReVISOR

Radar ReVISOR. / RETIA 

Přední český výrobce radarových a elektronických systémů RETIA patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP dodala v předchozích dnech Armádě České republiky další radar typu ReVISOR. Rozšířily se tak schopnosti AČR při obraně pozemních cílů a jednotek proti prostředkům vzdušného napadení.

V posledních březnových dnech si zástupci Armády České republiky v pardubické společnosti RETIA převzali další kus radaru ReVISOR. Po nezbytných zkouškách při přejímce nový radar doplnil vybavení strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. Radarové systémy ReVISOR u strakonické jednotky slouží především jako podpora protiletadlových raketových systémů RBS-70.

RETIA dodá armádě v letošním roce ještě jeden kus. „Armáda České republiky je pro nás dlouhodobě velmi důležitý partner a je pro nás dobrou referencí, že systémy ReVISOR českým vojákům slouží podle jejich představ. Věříme, že AČR máme co nabídnout i do budoucna,“ uvedl generální ředitel společnosti RETIA Petr Novák.

První ReVISOR společnost RETIA, která jej kompletně vyvinula a vyrábí, dodala české armádě v dubnu 2014. Začlenění do výzbroje předcházelo náročné několikaměsíční testování. ReVISOR představuje základní prostředek radarového průzkumu vzdušného prostoru a je určen pro systémy protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very Short Range Air Defence) nebo krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence).

ReVISOR je schopen detekovat a identifikovat vzdušné cíle i předávat o nich informace v reálném čase nadřazeným velitelským stanovištím či přímo bateriím protiletadlových raketových prostředků díky schopnosti autonomního nasazení s tzv. C2 modulem. V české armádě se využívá především v sestavě s protiletadlovými raketovými systémy RBS-70, jež jsou určeny k ochraně bojových jednotek či důležitých bodových cílů. ReVISOR je plně interoperabilní systém a byl připojen i k prostředkům velení a řízení ozbrojených sil NATO v rámci mezinárodních cvičení.

ReVISOR společně s komplety RBS-70 dokáží velmi účinně působit proti bitevním vrtulníkům, bitevním letadlům nebo široké škále dronů.

ReVISOR se vyznačuje velmi kompaktními rozměry při přepravě i v rozvinuté konfiguraci.  AČR jej využívá jako tažený prvek, instalovaný na malém jednonápravovém přívěsu. Radar může být dle konkrétních požadavků uživatelů instalovaný na lehký nákladní automobil či střechu vozidla typu PANDUR nebo TITUS. Radarová hlava je umístěna na stožáru, který je schopen anténu vysunout až do výšky 6,5 m. Dosah radaru pro detekci konvenčních letounů a vrtulníků je až 25 km, v případě malých bezpilotních prostředků pak jde o vzdálenost až 19 km.

 Radar ReVISOR. / RETIA 

V oblasti radarové techniky pro českou armádu navíc RETIA nyní společně s izraelskou společností ELTA připravuje výrobu nových radarů kategorie MADR. V minulosti své kvality osvědčila například i při modernizaci armádních protiletadlových systémů 2K12 KUB nebo při vývoji, výrobě a implementaci systému velení a řízení palby RACCOS rovněž pro českou armádu.

RETIA dodává své systémy i zemím NATO, nejnověji se podílela na budování unikátního systému Alliance Ground Surveillance (AGS), prioritního programu Severoatlantické aliance, jenž slouží k monitorování pozemní situace v určené oblasti a lokalizaci cílů na zemi i moři. RETIA v rámci tohoto projektu dodala speciální mobilní pracoviště operátorů bezpilotních prostředků.

O společnosti RETIA
RETIA a.s. byla založena koncem roku 1993 týmem inženýrů, spolupracovníků z bývalé pardubické Tesly, v roce 2016 se stala součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP. Je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodává Armádě ČR i armádám spojeneckých států NATO, přímo Severoatlantické alianci a dalším vojenským i civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa. Více než dvě třetiny tržeb realizuje RETIA a.s. exportem.

O společnosti CZECHOSLOVAK GROUP
CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti obranné i civilní průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej vojenských a speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů, munice, strojírenských produktů pro automobilový, železniční a letecký průmysl či brzdových systémů pro kolejová vozidla, stejně jako silniční dopravní a logistické služby. Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá. Podniky holdingu CZECHOSLOVAK GROUP v roce 2015 zaměstnávaly téměř 4000 osob a vygenerovaly tržby v hodnotě 12 mld. Kč.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR

Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého ...

Radar ReVISOR u 25.protiletadlového raketového pluku

Pluk protiletadlové obrany ve Strakonicích převzal do svého užívání radar ReVISOR pro protivzdušnou ...

Strakoničtí převzali druhé radiolokační čidlo ReVISOR

Ve čtvrtek 20. listopadu byl příslušníkům 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích ...

Zaměřovací kontejnery pro L-159 ALCA a JAS-39 Gripen

Ministerstvo obrany České republiky objednalo 200 laserem naváděných pum GBU-12/16 Paveway II pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Rase
    15:50 05.04.2017

    mudry.udrzbar: Jasně že existuje. Z těch nejnovějších je MANTIS nebo odvozené systémy. Jsou to pořád švýcaři z Oerlikonu, ale teď jsou součástí Rheinmetallu. Zatím jsou jen ...Zobrazit celý příspěvek

    mudry.udrzbar:
    Jasně že existuje. Z těch nejnovějších je MANTIS nebo odvozené systémy. Jsou to pořád švýcaři z Oerlikonu, ale teď jsou součástí Rheinmetallu. Zatím jsou jen součástí systému Syshield (tedy radar + dvě věže), ale minimálně jako koncept jsem viděl i upravenou věž s integrovaným radarem, vhodný pro vozidla.
    Pro Turky udělali kupříkladu tuhle věž:

    https://defence.pk/pdf/proxy.p... Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    15:33 05.04.2017

    logik: tohle je podle mě něco jiného - dobré na obranu statického objektu. Když si představím dobu uvedení do palebné pozice, nemluvě o průchodnosti terénem. Výkony pozemních ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: tohle je podle mě něco jiného - dobré na obranu statického objektu. Když si představím dobu uvedení do palebné pozice, nemluvě o průchodnosti terénem. Výkony pozemních Vulcanu jsou oproti východním zbraním dosti chabé - kritizovaného už od dob M 163. Výtečné pro obranu základny v Afganistánu, při symetrickém konfliktu těžko k upotřebení.

    Marksman nebo Gepard - to už jsou mrtvé projekty...

    Opravdu těžké hledat ekvivalenty.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    15:11 05.04.2017

    udrzbar: Další ...Zobrazit celý příspěvek

    udrzbar: Další např.
    http://www.armyrecognition.com...

    Máš pravdu v tom, že Rusko mělo těchto systémú zpravidla více, protože počítalo s tím, že bude tahat v letectvu za kratší konec provazu. Až současná situace s dronama a levnejma raketama mění pravidla hry.Skrýt celý příspěvek

  • Tovarik
    14:58 05.04.2017

    royal: Napadlo mě, že ten dodaný radar, když je Písek od Strakonic vzdušnou čarou necelých 20km. Ale je to jen taková úvaha. Nemám tušení, jak to ve skutečnosti funguje.

    royal: Napadlo mě, že ten dodaný radar, když je Písek od Strakonic vzdušnou čarou necelých 20km. Ale je to jen taková úvaha. Nemám tušení, jak to ve skutečnosti funguje.

  • PavolR
    14:40 05.04.2017

    mudry.udrzbar: nemecký Flakpanzer Gepard (zavedený vo viacerých armádach); britský Marksman (modifikovaný na podvozok Leopard 2); poľská PZA Loara (prototypy v poľskej armáde); ...Zobrazit celý příspěvek

    mudry.udrzbar:
    nemecký Flakpanzer Gepard (zavedený vo viacerých armádach); britský Marksman (modifikovaný na podvozok Leopard 2); poľská PZA Loara (prototypy v poľskej armáde); švédsky Luftvärnskanonvagn 9040; ...Skrýt celý příspěvek

  • royal
    14:27 05.04.2017

    tovarik: co testuji??

    tovarik: co testuji??

  • Tovarik
    14:04 05.04.2017

    Možná ho už testují. Teď kolem Písku kroužila Alca.

    Možná ho už testují. Teď kolem Písku kroužila Alca.

  • mudry.udrzbar
    13:50 05.04.2017

    Na drony je jednoznacne najucinnejsie nieco s radarom a kanonom tj. Shilka. Tu ČSLA nikdy nezaviedla a aj keby, tak by bola davno vyradena. Zo sucasnych ma napada iba Pantsir. ...Zobrazit celý příspěvek

    Na drony je jednoznacne najucinnejsie nieco s radarom a kanonom tj. Shilka. Tu ČSLA nikdy nezaviedla a aj keby, tak by bola davno vyradena. Zo sucasnych ma napada iba Pantsir. Existuje vobec nejaky zapadny ekvivalent? Lebo v sucasnej dobe, ked su drony prakticky najviac sa rozvijajucim zbranovym system, by sa nieco take urcite hodilo.Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    11:54 05.04.2017

    S-2M jsou dávno po životnosti a střílet s nimi na reálné cíle na střelnicích v ČR by už byl vyloženě hazard (to, že se s nimi vůbec střílelo mělo jeden prozaický důvod - byl to ...Zobrazit celý příspěvek

    S-2M jsou dávno po životnosti a střílet s nimi na reálné cíle na střelnicích v ČR by už byl vyloženě hazard (to, že se s nimi vůbec střílelo mělo jeden prozaický důvod - byl to nejlevnější a přitom legislativně možný způsob jejich likvidace). Navíc - na drony by byla S-2M neúčinná i kdyby byla nová (má tepelně samonaváděcí hlavici, která ke své funkci potřebuje určitý tepelný kontrast cíle a pozadí a také určitou minimální plochu této tepelné "anomálie". Tentýž problém však budou mít i ostatní tepelně samonaváděcí rakety. Určitou výhodu by mohla mít raketa 9-M37M (z S-10), která může fungovat i na tzv. "fotokontrastním kanálu" (ale zase tu bude problém velikosti cíle). V AČR zavedená RBS-70 má starší rakety Mk1, které na drony z důvodu specifické konstrukce svého přibližovacího zapalovače fungovat nebudou, tento problém je už vyřešen u rakety Mk2, kde je možné funkci zapalovače přepnout do režimu "malý cíl".
    Prvotním problémem při ničení dronů (obecně malorozměrných vzdušných cílů) však je jejich zjištění, lokalizace a předání jejich polohy palebnému prvku k ničení, následně pak zamíření palebného prvku na takový cíl a pak konečně to zničení. Tento proces je prováděn celým komplexním PL systémem (ať už umístěným na jednom vozidle, nebo distribuovaným).
    Ono to, že si někdo napíše, že jeho prostředek je schopný detekovat drony, ještě neznamená, že je schopen je detekovat a lokalizovat na vzdálenost dostatečnou k tomu, aby bylo možné provést ty další úkony, na jejichž konci je zničený dron (lépe UAV). K tomu by bylo dobré, aby byla uvedena uvedena efektivní odrazná plocha cíle a k tomu vzdálenost, na kterou je takový cíl schopný detekovat, případně ještě přesnost určení polohy cíle.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    09:38 05.04.2017

    Stanik Ano, oficiálně je AČR vyřadila, jenže jich měla plné sklady, takže se dál používali k výcviku, ještě v roce 2012 Army report potvrzoval, že jsou stále ve výzbroji. Jestli ...Zobrazit celý příspěvek

    Stanik
    Ano, oficiálně je AČR vyřadila, jenže jich měla plné sklady, takže se dál používali k výcviku, ještě v roce 2012 Army report potvrzoval, že jsou stále ve výzbroji. Jestli to platí ještě v roce 2017, to nevím.
    Používali se hlavně k výcviku ostrého odpalu, obsluhy se zvykly jaké to je odpálit raketu aniž by se používaly drahé RBS 70.Skrýt celý příspěvek

  • Funin
    09:06 05.04.2017

    Neví někdo jak je to s počtem těch radarů? Kolik jich AČR má a kolik jich případně ještě plánuje koupit?

    Neví někdo jak je to s počtem těch radarů? Kolik jich AČR má a kolik jich případně ještě plánuje koupit?

  • fenri
    08:13 05.04.2017

    Royal. Myslím, že na Titus by šel osadit Revisor i dohromady s RBS (2x3RBS by bylo pěkné). Takový mini Pancir chudého muže. Jinak nevím, proč se má vyvíjet radar, když se může ...Zobrazit celý příspěvek

    Royal. Myslím, že na Titus by šel osadit Revisor i dohromady s RBS (2x3RBS by bylo pěkné). Takový mini Pancir chudého muže.

    Jinak nevím, proč se má vyvíjet radar, když se může koupit již zavedený v NATO kompatibilní radar :-)) (pro jistotu: to je vtip a narážka na moudra co zazněla ve vedlejším vláknu)Skrýt celý příspěvek

  • marfolodej
    07:09 05.04.2017

    to Rase: ta trojodpalka na RBS-70NG vypadá dobře, posadit to i s radarem na tatry 4x4 a paráda. K tomu koupit Spider na tatra 6x6 a PVO kjása. Nevím, zda má smysl kupovat pro naši ...Zobrazit celý příspěvek

    to Rase: ta trojodpalka na RBS-70NG vypadá dobře, posadit to i s radarem na tatry 4x4 a paráda. K tomu koupit Spider na tatra 6x6 a PVO kjása. Nevím, zda má smysl kupovat pro naši menší zem PVO dlouhého dosahu, ale jako odstrašení by jedna baterie bodla. Třeba jedna baterka modernizovaných S-200 Vega, jasný žádný zázrak, ale stačí, aby to sundalo AWACS, tanker, transport...
    Jinak parametry radarru ReVisor nejsou špatný, je od čeho se odpíchnout a jede se ve výzkumu a vývoji dál.Skrýt celý příspěvek

  • stanik84
    23:00 04.04.2017

    Nesher : min. od roku 2005 se S-2 nepoužívá. Alespon ne u 25. plrb nebo jak se to ted jmenuje. Pldvk se rušily někdy 2004/2005.

    Nesher : min. od roku 2005 se S-2 nepoužívá. Alespon ne u 25. plrb nebo jak se to ted jmenuje. Pldvk se rušily někdy 2004/2005.

  • stanik84
    22:58 04.04.2017

    juhelak: nic levnějšího není. Střely S-2 se vyřadily bez náhrady a proti dronum by byly stejně k ničemu. Nejlepší byla stejně Osa-AKM, ale ta se vyřadila ve 2007. Jedine, co ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak: nic levnějšího není. Střely S-2 se vyřadily bez náhrady a proti dronum by byly stejně k ničemu.

    Nejlepší byla stejně Osa-AKM, ale ta se vyřadila ve 2007.

    Jedine, co je teď ve výzbroji, tak je S-10, SA-6 (KUB) a RBS. Líbilo by se mi něco, jako je Pantsir S1. Kombinace raket a kanónu. Na ty drony je to asi nejlevnější varianta. Třeba CSG společně třeba s Polákama něco vymyslí.

    KUBy byly dělané k podpoře tankových divizí a žádný zvlášť vysoký dosah neměli. Ale zase je to poplatné době výroby. Dnes je zase vše jinak. K podpoře postupujících mech. vojsk byly určeny S-10.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    22:47 04.04.2017

    To bylo pro Juhelaka, holt automatické opravy, pardon.

    To bylo pro Juhelaka, holt automatické opravy, pardon.

  • Nesher
    22:44 04.04.2017

    Jahelka Myslím, že mají ještě pár starých Střela 2, otázka je zda se tím dá sundat dron s elektrickým pohonem, přeci jen je ta hlavice konstruovaná na zaměřování cílů s podstatně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jahelka
    Myslím, že mají ještě pár starých Střela 2, otázka je zda se tím dá sundat dron s elektrickým pohonem, přeci jen je ta hlavice konstruovaná na zaměřování cílů s podstatně vyšším vyzařováním tepla.Skrýt celý příspěvek

  • Márten
    22:32 04.04.2017

    Charlie:

    Díky za info.

    Charlie:

    Díky za info.

  • Charlie
    22:00 04.04.2017

    Márten: ono u těhle zařízení se musí periodicky dělat různý přezkoušení, diagnostiky a kalibrace - kupříkladu jednou za čas vezmete odpalovací modul a připojíte ho na diagnostickou ...Zobrazit celý příspěvek

    Márten: ono u těhle zařízení se musí periodicky dělat různý přezkoušení, diagnostiky a kalibrace - kupříkladu jednou za čas vezmete odpalovací modul a připojíte ho na diagnostickou jednotku, která ho celej projede a nakalibruje, případně vypíše závady - minutovej čas takový věcičky a technika je drahej. Stejně tak střely se většinou čas od času projížděly nějakých checkem, aby se odhalily případný závady už ve skladu...

    Hodit to v bedně někam do kouta a nechat to ležet je většinou nejlepší recept na nemilý překvapení v případě potřeby.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2