RETIA dodala české armádě další radar ReVISOR

-
4. 4. 2017
-
28 komentářů
-
Tisková zpráva
Přední český výrobce radarových a elektronických systémů RETIA patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP dodala v předchozích dnech Armádě České republiky další radar typu ReVISOR. Rozšířily se tak schopnosti AČR při obraně pozemních cílů a jednotek proti prostředkům vzdušného napadení.
V posledních březnových dnech si zástupci Armády České republiky v pardubické společnosti RETIA převzali další kus radaru ReVISOR. Po nezbytných zkouškách při přejímce nový radar doplnil vybavení strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. Radarové systémy ReVISOR u strakonické jednotky slouží především jako podpora protiletadlových raketových systémů RBS-70.
RETIA dodá armádě v letošním roce ještě jeden kus. „Armáda České republiky je pro nás dlouhodobě velmi důležitý partner a je pro nás dobrou referencí, že systémy ReVISOR českým vojákům slouží podle jejich představ. Věříme, že AČR máme co nabídnout i do budoucna,“ uvedl generální ředitel společnosti RETIA Petr Novák.
První ReVISOR společnost RETIA, která jej kompletně vyvinula a vyrábí, dodala české armádě v dubnu 2014. Začlenění do výzbroje předcházelo náročné několikaměsíční testování. ReVISOR představuje základní prostředek radarového průzkumu vzdušného prostoru a je určen pro systémy protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very Short Range Air Defence) nebo krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence).
ReVISOR je schopen detekovat a identifikovat vzdušné cíle i předávat o nich informace v reálném čase nadřazeným velitelským stanovištím či přímo bateriím protiletadlových raketových prostředků díky schopnosti autonomního nasazení s tzv. C2 modulem. V české armádě se využívá především v sestavě s protiletadlovými raketovými systémy RBS-70, jež jsou určeny k ochraně bojových jednotek či důležitých bodových cílů. ReVISOR je plně interoperabilní systém a byl připojen i k prostředkům velení a řízení ozbrojených sil NATO v rámci mezinárodních cvičení.
ReVISOR společně s komplety RBS-70 dokáží velmi účinně působit proti bitevním vrtulníkům, bitevním letadlům nebo široké škále dronů.
ReVISOR se vyznačuje velmi kompaktními rozměry při přepravě i v rozvinuté konfiguraci. AČR jej využívá jako tažený prvek, instalovaný na malém jednonápravovém přívěsu. Radar může být dle konkrétních požadavků uživatelů instalovaný na lehký nákladní automobil či střechu vozidla typu PANDUR nebo TITUS. Radarová hlava je umístěna na stožáru, který je schopen anténu vysunout až do výšky 6,5 m. Dosah radaru pro detekci konvenčních letounů a vrtulníků je až 25 km, v případě malých bezpilotních prostředků pak jde o vzdálenost až 19 km.
Radar ReVISOR. / RETIA
V oblasti radarové techniky pro českou armádu navíc RETIA nyní společně s izraelskou společností ELTA připravuje výrobu nových radarů kategorie MADR. V minulosti své kvality osvědčila například i při modernizaci armádních protiletadlových systémů 2K12 KUB nebo při vývoji, výrobě a implementaci systému velení a řízení palby RACCOS rovněž pro českou armádu.
RETIA dodává své systémy i zemím NATO, nejnověji se podílela na budování unikátního systému Alliance Ground Surveillance (AGS), prioritního programu Severoatlantické aliance, jenž slouží k monitorování pozemní situace v určené oblasti a lokalizaci cílů na zemi i moři. RETIA v rámci tohoto projektu dodala speciální mobilní pracoviště operátorů bezpilotních prostředků.
O společnosti RETIA
RETIA a.s. byla založena koncem roku 1993 týmem inženýrů, spolupracovníků z bývalé pardubické Tesly, v roce 2016 se stala součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP. Je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodává Armádě ČR i armádám spojeneckých států NATO, přímo Severoatlantické alianci a dalším vojenským i civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa. Více než dvě třetiny tržeb realizuje RETIA a.s. exportem.
O společnosti CZECHOSLOVAK GROUP
CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti obranné i civilní průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej vojenských a speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů, munice, strojírenských produktů pro automobilový, železniční a letecký průmysl či brzdových systémů pro kolejová vozidla, stejně jako silniční dopravní a logistické služby. Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá. Podniky holdingu CZECHOSLOVAK GROUP v roce 2015 zaměstnávaly téměř 4000 osob a vygenerovaly tržby v hodnotě 12 mld. Kč.
Redakčně upraveno
Související články
ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR
Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého ...
-
05.02.2014
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Radar ReVISOR u 25.protiletadlového raketového pluku
Pluk protiletadlové obrany ve Strakonicích převzal do svého užívání radar ReVISOR pro protivzdušnou ...
-
25.04.2014
-
3 komentářů
-
Redakce AN
Strakoničtí převzali druhé radiolokační čidlo ReVISOR
Ve čtvrtek 20. listopadu byl příslušníkům 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích ...
-
25.11.2014
-
0 komentářů
-
25. plrp
Zaměřovací kontejnery pro L-159 ALCA a JAS-39 Gripen
Ministerstvo obrany České republiky objednalo 200 laserem naváděných pum GBU-12/16 Paveway II pro ...
-
19.02.2015
-
50 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Nějak nechápu ty náklady na servis.
Střely jsou skladovány v odpalovacích kontejnerech.
To jako ta trojnožka s IČ kamerou a laserem není schopná fungovat bez drahého servisu?Nějak nechápu ty náklady na servis.
Střely jsou skladovány v odpalovacích kontejnerech.
To jako ta trojnožka s IČ kamerou a laserem není schopná fungovat bez drahého servisu?juhelak: http://www.bvv.cz/public/galle... Ty na vozidla se patrně nenakupují do zásoby, dělají se přímo ...Zobrazit celý příspěvek
juhelak:
http://www.bvv.cz/public/galle...
Ty na vozidla se patrně nenakupují do zásoby, dělají se přímo na daný typ vozidla a časem se stejně otrhají. Krom NBC obleků vyrábí i maskovací převleky
http://www.bois-filtry.cz/mask... Skrýt celý příspěvekRase jo tech sítí si také všímám a musim říct ze se opravdu povedly..nikde sem necetl kolik jich AČR nakoupila, ale příjdou mí jako špička v kategorii. Jedinné kde sem je ještě ...Zobrazit celý příspěvek
Rase jo tech sítí si také všímám a musim říct ze se opravdu povedly..nikde sem necetl kolik jich AČR nakoupila, ale příjdou mí jako špička v kategorii. Jedinné kde sem je ještě neviděl je bud na tancích a nebo přímo najaké osobní na vojácích,.
Jinak dosah okolo 26 km a 4-6 kusů..s tím že by pro ochranu vojáků museli být hodně blízko za linií..ještě blíže než dělostřelectvo..tam bych si představoval že jich klidně může být i okolo 5 na jednu brigádu plus nějaké skladovky v záloze..nic by se nestalo kdyby se na nich naučili pracovat i záložáci. Optimální na naší armádu by bylo kolem 10 + 2-4 záloha. Btw na zničení dronů pořád máme jen rbs a nic levnějšího?Skrýt celý příspěvekHonzaH Díky. Royal RBS 70NG neměly nahrazovat starší verzi téhož systému, ale staré ruské S10, prodej je skutečně pozastaven, oficiálně kvůli vysokým nákladům na servis, které ...Zobrazit celý příspěvek
HonzaH
Díky.
Royal
RBS 70NG neměly nahrazovat starší verzi téhož systému, ale staré ruské S10, prodej je skutečně pozastaven, oficiálně kvůli vysokým nákladům na servis, které si účtuje český zástupce výrobce Omnipol, ale neoficiálně je to i kvůli nespokojenosti státu s nevyvážeností v obchodu se Švédskem. MO oslovilo i další výrobce z USA, Francie, Německa a dokonce i Polska. Zda je to myšleno vážně či se jedná jen o způsob jak zatlačit na Švédy ví asi jen pár lidí na MO.Skrýt celý příspěvekJako zajímavost, tu multispektrální maskovací síť vyrábí společnost B.O.I.S. – FILTRY, spol. s r. o. z Blanska, nedaleko Brna. Výzkum probíhal, dle zadání AČR, ve Vojenském ...Zobrazit celý příspěvek
Jako zajímavost, tu multispektrální maskovací síť vyrábí společnost B.O.I.S. – FILTRY, spol. s r. o. z Blanska, nedaleko Brna. Výzkum probíhal, dle zadání AČR, ve Vojenském technickém ústavu ochrany v Brně (VTÚO), dnes Vojenský výzkumný ústav (VVÚ Brno). Vedení projektu měl na starost Ing. Eugen Olgyai a Ing. Jiří Plachý,CSc. Výrobní zkoušky pak probíhal v pobočce VTÚO, ve státním podniku VOP-26 Šternberk.
(dneska už je vidět prakticky na každé nové technice pro AČR)Skrýt celý příspěvekMyslím že objednala 4. A ty už byly dodány. Takže nyní asi další objednávka. Nevíte jak to vypadá s koupí RBS-70NG? Vím že to kupovali, ale prý to pozastavili kvůli tomu že ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím že objednala 4. A ty už byly dodány. Takže nyní asi další objednávka.
Nevíte jak to vypadá s koupí RBS-70NG?
Vím že to kupovali, ale prý to pozastavili kvůli tomu že Švédové od Čechů nic nekupujou...
Češi chtěli ty RBS-70NG jako náhradu za RBS-70 + nakoupit "trojité" RBS-70NG jako náhradu za Ruské systémy PVO na podvozku BVP. Že by to instalovali na nové Titusy.. Tak mě tak napad´a jestli by to jezdilo:
2 Titusy z toho jeden s radarem a druhej s RBS-70NGSkrýt celý příspěvekNesher: AČR už má radary 4, teď jsou objednány další dva. Ale protože jsem si tím nebyl jistý, tak jsem zagooglil a tady je odkaz, který to ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher: AČR už má radary 4, teď jsou objednány další dva. Ale protože jsem si tím nebyl jistý, tak jsem zagooglil a tady je odkaz, který to potvrzuje:
http://forum.valka.cz/topic/vi... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...