RETIA dokončila dodávky pro high-tech projekt NATO

Na dnech NATO byl kontejner RETIA pro AGS vystaven na prototypovém podvozku Tatra. Programu AGS se ale TATRA TRUCKS neúčastní. / RETIA

Pardubická společnost RETIA, výrobce radarů a speciální elektroniky, předala v úterý 13. 12. Severoatlantické alianci poslední speciální mobilní pracoviště pro operátory sledovacího a přehledového systému Alliance Ground Surveillance (AGS).

RETIA pro NATO

RETIA tím úspěšně dokončila náročnou zakázku pro NATO a dokázala, že patří k předním výrobcům speciálních elektronických systémů a zařízení a že plní přísné bezpečnostní požadavky NATO na ochranu informací a špičkového technologického know-how.

Společnost RETIA se v letošním roce stala součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), který je nyní jejím stoprocentním vlastníkem.

Pod křídly holdingu i nadále pokračuje výroba a vývoj špičkových elektronických systémů, radarů, detekčních, záznamových i identifikačních zařízení pro zákazníky po celém světě. Důkazem je i úspěšné završení produkce speciálních mobilních pracovišť pro projekt AGS Severoatlantické aliance.

Na systému AGS spolupracují specializované společnosti obranného průmyslu ze 14 států NATO, hodnota zakázky pro společnost RETIA činila 10 milionů eur. Poslední kontejnerové pracoviště pro operátory systému AGS Severoatlantické alianci RETIA předala 13. prosince tohoto roku. Na produkci speciálních mobilních pracovišť se podílela i společnost KARBOX, která je rovněž součástí holdingu CSG.

Náměstek pro řízení Sekce průmyslové spolupráce a řízení organizací Ministerstva obrany ČR Tomáš Kuchta k úspěšnému ukončení projektu AGS uvedl: „Zapojení českého obranného průmyslu do projektu AGS je důkazem jeho vysoké technologické úrovně a také vysoké úrovně jeho důvěryhodnosti i standardu ochrany informací u tak strategického know-how, jakým je unikátní alianční průzkumný systém.“

Dále dodal: „Jako největší přínos projektu pro český obranný průmysl je možné jednoznačně uvést zkušenost s projektovým řízením mezinárodního projektu NATO, alianční přístup k zajišťování životního cyklu a způsob nastavení smluvního vztahu mezi subjektem českého obranného průmyslu a NATO. Získané zkušenosti bude možné aplikovat v dalších národních i mezinárodních projektech nejen v rámci NATO, ale třeba i v rámci států V4.“

Generální ředitel RETIA a.s. Petr Novák uvedl: „Splnění požadavků NATO nejen ve vývojové a výrobní oblasti, ale i po stránce ochrany informací bylo velmi náročné a posunulo nás o obrovský kus dopředu. Díky tomu se můžeme pustit do dalších, obdobně náročných mezinárodních vyzbrojovacích projektů.“

Základním senzorem celého AGS se stane osm bezpilotních průzkumných dronů RQ-4 Global Hawk Block 40.

Alliance Ground Surveillance

AGS má být hlavním pilířem ochrany vojáků Aliance na bojišti. Prostřednictvím sítě pozemních senzorů a špičkových bezpilotních letounů bude systém AGS schopen odhalit a stopovat statické i pohybující se objekty na zemi (vozidla i jednotlivé osoby).

Systém AGS se skládá ze tří hlavních částí. První tvoří bezpilotní stroje RQ-4 Global Hawk a jejich řídící systémy. Druhou pozemní část tvoří systémy zajišťující přenos dat mezi AGS a vyššími stupni velení a zapojující AGS do společného velitelského a řdícího systému (C2ISR) - tady spadají i mobilní pracoviště RETIA. Třetím segmentem AGS je logistická podpora.

„AGS je průzkumný systém, který bude hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti a umožní Alianci vést nepřetržitý a efektivní průzkum a identifikaci pozemních stacionárních a pohyblivých cílů v zájmovém prostoru. Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem," říká Petr Tichý z české společnosti RETIA. 

Pro vytvoření AGS se NATO rozhodlo po zkušenostech z bombardováni Libye v roce 2011, kdy se ukázalo, že si evropští členové NATO nedokáží bez asistence průzkumných a sledovacích prostředků USA udržovat povědomí o dění na bojišti.

AGS tedy poskytne radarové a satelitní snímky pozorovaných oblastí včetně předávání důležitých informací velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém AGS tak bude vojáky nejen chránit, ale i zvyšovat jejich bojeschopnost a efektivnost. Projekt řadí Aliance mezi naprosté priority.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká strategie kybernetické bezpečnosti 2015-2020

Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2015-2020 je jedním z velmi ...

Češi dodají do Indonésie Pandury a Tatry

Významným úspěchem skončila účast holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) na sedmém ročníku mezinárodního ...

Polsko-český projekt končí? Poláci chtějí vlastní BVP Borsuk

Polské ministerstvo obrany podle informací Defence24 uvolnilo další finance na vývoj domácího ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Vrata
    13:28 15.12.2016

    Rase: CANTAS jako bombardovaci?? Vzdyt to ma nosnost 10kg a dolet 100km.

    Rase: CANTAS jako bombardovaci?? Vzdyt to ma nosnost 10kg a dolet 100km.

  • crusader
    11:08 15.12.2016

    Ale KOLTe nebuďte na toho prezidenta tak zlý. On by mu někdo musel říct, že naše armáda drony vlastní. A kdo by to měl být, když o nich neví ani ministr obrany (a kdo ví jestli ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale KOLTe nebuďte na toho prezidenta tak zlý. On by mu někdo musel říct, že naše armáda drony vlastní.
    A kdo by to měl být, když o nich neví ani ministr obrany (a kdo ví jestli generalita). Vždycky se to označovalo jako bezpilotní průzkumný prostředek a teď najednou dron. Copak herec a zelený mozky ve velení jsou schopný pochopit, že se jedná o jedno a to samý?Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:52 15.12.2016

    Luky, narážel jsem na příspěvek se Zemanem. Nikdo soudný snad nezpochybňuje rostoucí úlohu dronů v armádě. Jenže náš prezident to podává tak trochu dementním způsobem – především ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky, narážel jsem na příspěvek se Zemanem. Nikdo soudný snad nezpochybňuje rostoucí úlohu dronů v armádě. Jenže náš prezident to podává tak trochu dementním způsobem – především jako bychom je vůbec neměli (souhlasím, máme jich málo, ale máme a intenzivně používáme). A o bitevních dronech se v tuhle chvíli moc nemá smysl bavit, protože nic typu Reaper nám nikdo neprodá, navíc bychom to bez pomoci těch zlých ošklivých USA ani nedokázali efektivně provozovat. Jo, a vím, že Zeman o nich onehdá prohlásil "do budoucna", ale jindy se tvářil, jako kdybychom byli sto let za opicemi, že je ještě nemáme.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    09:58 15.12.2016

    Tohle je z webu Armády: Průzkumný systém RMS (Reconnaissance Management System) je založen na optoelektronických senzorech, kde získané snímky jsou průběžně ukládány oproti ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle je z webu Armády:
    Průzkumný systém RMS (Reconnaissance Management System) je založen na optoelektronických senzorech, kde získané snímky jsou průběžně ukládány oproti předešlým kamerám na digitální paměťové médium. Součástí průzkumného kontejneru je plně číslicový obrazový procesor, zařízení pro přenos průzkumných dat a zařízení pro zobrazení situace v téměř reálném čase v pilotní kabině. Celý průzkumný systém byl navržen tak, aby mohl být používán v jednomístném letounu, tzn. s minimálními nároky na manuální obsluhu pilotem. Například na středový trupový závěsník lze zavěsit průzkumný kontejner VICON 70, který je osazen infračerveným řádkovým snímačem VIGIL, který je určen k vedení optoelektronického průzkumu ve dne i v noci za letu v malé až střední výšce při rychlosti letu až Mach 2.

    Máme to?Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    09:25 15.12.2016

    Rota bezpilotních průzkumných prostředků (rbpzp) - je prioritně předurčena k plnění úkolů optoelektronického vzdušného průzkumu ve prospěch vytvářených ÚU AČR. - je schopna ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Rota bezpilotních průzkumných prostředků (rbpzp)

    - je prioritně předurčena k plnění úkolů optoelektronického vzdušného průzkumu ve prospěch vytvářených ÚU AČR.
    - je schopna ze své sestavy vyčlenit:
    1 skupinu k plnění úkolů optoelektronického vzdušného průzkumu taktickým bezpilotním prostředkem „Scan Eagle“ ve dne a v noci do vzdálenosti 100 km od pozemní řídící stanice a působit jedním kompletem bpzp až 24 hodin,
    4 družstva k plnění úkolů optoelektronického vzdušného průzkumu taktickým bezpilotním prostředkem kategorie mini „RQ-11B Raven“ ve dne a v noci do vzdálenosti 10 km od pozemní řídící stanice.

    ...to má hrozně lokální záběrSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    09:21 15.12.2016

    Rase: Já bych ozbrojeným dronům teď dával minimální prioritu. Spíš jsem myslel na průzkum a hlídkování. Dříve jsme měli průzkumné kontejnery k MiGům-21R, možná šlo něco navěsit i ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Já bych ozbrojeným dronům teď dával minimální prioritu. Spíš jsem myslel na průzkum a hlídkování. Dříve jsme měli průzkumné kontejnery k MiGům-21R, možná šlo něco navěsit i na 23BN nebo Su22, to nevím. Pak tu byla i ta AWACS Mi-8.

    JAS má průzkum v názvu, ale nevím o tom, že bychom pro ně něco měli. O ALCE se píše, že je taky pro průzkum, ale opět nevím o žádném specializovaném vybavení.
    Přitom letectvo je na tyhle věci ideální. Ale i kdyby jsme pro ně něco našli, mají omezenou výdrž a ve srovnání se specializovaným dronem drahou letovou hodinu, nehledě na ohrožení drahého pilota (pokud by šlo o průzkum v horké oblasti) .

    KOLT¨: Nechápu.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:28 14.12.2016

    luky, vytrhávat věci z kontextu a obhajovat s nimi neobhajitelné... už jste jak ta "novinářská žumpa" ;-)

    luky, vytrhávat věci z kontextu a obhajovat s nimi neobhajitelné... už jste jak ta "novinářská žumpa" ;-)

  • KOLT
    21:17 14.12.2016

    pro beebee: Ale vždyť on to *je* PR článek, respektive reklama :-) Je publikován v sekci "Tiskové zprávy".

    pro beebee: Ale vždyť on to *je* PR článek, respektive reklama :-) Je publikován v sekci "Tiskové zprávy".

  • bebee
    19:38 14.12.2016

    Pěkný PR článek. Zajímalo by mě, kde byl napsán. Jak píše Jirka, je to osazení kontejneru HW. Opravdu velká přidáná hodnota. Navíc bych se zeptal, zda je RETIA jediným autorem ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkný PR článek. Zajímalo by mě, kde byl napsán. Jak píše Jirka, je to osazení kontejneru HW. Opravdu velká přidáná hodnota. Navíc bych se zeptal, zda je RETIA jediným autorem kontejneru a vybavení. Viz zde http://www.retia.cz/cs/pardubi...

    Poprosil bych redakci, aby revidovali nečí PR článek než ho publikují.

    Co se týká VERA-NG a ERA. Bohužel informace o tom kam a kolik systémů jde nelze publikovat už z principu věci. Ale jsou indikace, které mohou napovědět. Mimochodem veřte, že je stále čím dál tím více žádoucím a celosvětově uplatňovaným systémem.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    15:32 14.12.2016

    Na co se tu chválit za to, že někdo umí osadit kontejner nábytkem a počítači? V ČR máme firmy, které umí celé průzkumné systémy sami vyrobit, například ERA se systémy VERA NG. ...Zobrazit celý příspěvek

    Na co se tu chválit za to, že někdo umí osadit kontejner nábytkem a počítači?
    V ČR máme firmy, které umí celé průzkumné systémy sami vyrobit, například ERA se systémy VERA NG.

    Když už budeme mít informační převahu, tak vzhledem k tomu co se používá na východě Ukrajiny budeme potřebovat kvalitní prostředky proti dronům a nejen propojení dronů vlastních.
    http://www.securitymagazin.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:02 14.12.2016

    Luky: Umím si dost dobře představit, že pro rutinní bombardovací akce, nálety, jako Sýrie, Lybie, atd. by byl dron jako je CANTAS asi více než dostačující. Ideálně s automatickým ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    Umím si dost dobře představit, že pro rutinní bombardovací akce, nálety, jako Sýrie, Lybie, atd. by byl dron jako je CANTAS asi více než dostačující. Ideálně s automatickým startem a přistáním, případně i autopilotem pro přiblížení k cíli, přeci jen piloti většinu času stejně jen tak tupě letí, než se vůbec k cíli přiblíží (maximálně pár dotankování za letu). Jako stíhač, nebo pro air-policing, je už potřeba pilotovaný stroj, ale spoustu akcí by v pohodě zvládly drony s proudovým pohonem, které by si převzal operátor až nedaleko od cíle. Tohle je očividně směr, kterým se vývoj ubírá. Za pár hodin by tak operátor zvládl zaútočit s několika drony (jen pro samotný útok), oproti jednomu úderu s pilotovaným strojem, což se může hodit. Pro konvenční bojiště, jako je třeba Ukrajina, by asi stačily vrtulové drony, nebo turbovrtulové.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:58 14.12.2016

    Rase: Já si to myslím taky a roli těžké techniky chápu. Mimochodem např. otázku zastupitelnosti tanku podpůrným vozidlem na bázi nového BVP jsme tu řešili do aleluja. A při zmínce ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Já si to myslím taky a roli těžké techniky chápu. Mimochodem např. otázku zastupitelnosti tanku podpůrným vozidlem na bázi nového BVP jsme tu řešili do aleluja. A při zmínce o dronech jsem myslel na CANTAS.

    Spíš jsem poukazoval na to, že všechno nemusí být tak směšný, jak se někomu na první pohled zdá. Vlastní drony vyššího řádu než je Sojka jdou využít i při hybridních hrozbách a různých krizích, které nás pravděpodobně čekají. Tanky spíš jen v konvenční válce.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:01 14.12.2016

    Luky: Smysl tanku je úplě odlišný od dronu. Dron ti nedokáže udržet obsazené pozice, podporovat pěchotu atd. Oproti BVP je taky lépe pancéřovaný a nese ultimátní výzbroj. Vzhledem ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    Smysl tanku je úplě odlišný od dronu. Dron ti nedokáže udržet obsazené pozice, podporovat pěchotu atd. Oproti BVP je taky lépe pancéřovaný a nese ultimátní výzbroj. Vzhledem k tomu, že nás nic nenutí provádět škrty v armádě, tak nevidím důvod, proč bysme neměli mít jak pár tanků, tak i drony. Osobně doufám že CSG dokáže nějak dotáhnout koncept dronů CANTAS. Nějaké drony by se daly zatím koupit v EU nebo od Izraelců.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    12:00 14.12.2016

    A máme ty drony v hangárech? A máme k nim řídící stanoviště? A MÁME K NIM SPOJOVACÍ SATELITY? Dnes mají Predátory třeba Britové nebo Italové, ale při řízení musí používat ...Zobrazit celý příspěvek

    A máme ty drony v hangárech? A máme k nim řídící stanoviště? A MÁME K NIM SPOJOVACÍ SATELITY?

    Dnes mají Predátory třeba Britové nebo Italové, ale při řízení musí používat americké spojovací sítě. Samostatně působící (autonomní) drony nemá ve výzbroji nikdo kromě Američanů + Izraelců a ještě pár let tenhle stav potrvá.

    Nemyslím si. že AČR nutně potřebuje milion různých dronů. Přece jen kooperujeme ve vojenské alianci, tj. specializujeme se na určité oblasti, jiné alianční armády zase tlačí na vývoj a výrobu dronů. Vlastně je celá problematika dost podobná sporu o potravinovou (ne)soběstačnost ČR.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    10:57 14.12.2016

    To byla trochu sranda....já proti tankům ani jízdě nejsem...nadruhou stranu je otázka, zda by např. roj dronů s podobnou technologií a našimi vlastními operátory skvěle nedoplnil ...Zobrazit celý příspěvek

    To byla trochu sranda....já proti tankům ani jízdě nejsem...nadruhou stranu je otázka, zda by např. roj dronů s podobnou technologií a našimi vlastními operátory skvěle nedoplnil schopnosti tuzemského letectva a při dostatečném počtu BVP u pozemních vojsk nemělo takové řešení vyšší bojovou hodnotu, než tankový prapor (mluvím o případu, že by se muselo volit buď a nebo).Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    10:56 14.12.2016

    HonzaH byl rychlejší.

    HonzaH byl rychlejší.

  • stirling
    10:55 14.12.2016

    Grull: co si pamatuju tak několik ver prodali někam do asie+ tenhle ...Zobrazit celý příspěvek

    Grull: co si pamatuju tak několik ver prodali někam do asie+ tenhle článek:
    http://www.armadninoviny.cz/er...
    Ale moc to nesleduji, tak nevím jak si stojí obecně, ale určitě to stále vyrábějí.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    10:51 14.12.2016

    Grull: Ale ano, nejnovějším následníkem Tamary je Vera NG. A taky je to vcelku úspěšný projekt. ...Zobrazit celý příspěvek

    Grull: Ale ano, nejnovějším následníkem Tamary je Vera NG. A taky je to vcelku úspěšný projekt.

    http://www.armadninoviny.cz/er... Skrýt celý příspěvek

  • Grull
    10:42 14.12.2016

    Stirling - Každá debata se tu zvrhne ve flame, jen co dorazí naši znalci ze školy. :-P Jen takový dotaz, ten systém je fajn, ale předpokládám, že je to určené hlavně při boji s ...Zobrazit celý příspěvek

    Stirling - Každá debata se tu zvrhne ve flame, jen co dorazí naši znalci ze školy. :-P

    Jen takový dotaz, ten systém je fajn, ale předpokládám, že je to určené hlavně při boji s technicky zaostalejším protivníkem.
    Je dobrá, že vyrábíme něco, co se Alianci hodí. Hmm... Co ty pasivní radary (Tamara a spol..) ty už neděláme?Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    10:36 14.12.2016

    Stirling: Přesně.

    Stirling: Přesně.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2