RETIA zveřejnila předběžné hospodářské výsledky

ReVISOR
Radar ReVISOR zavedený v Armádě České republiky. / RETIA a.s.

Vedoucí česká společnost v oblasti vojenské elektroniky a záznamových systémů, pardubická RETIA, zveřejnila předběžné hospodářské výsledky za období od dubna 2014 do března 2015. Čistý zisk dosáhl 36 milionů, což je o cca 10 milionů více než v období předchozím. Provozní zisk (EBITDA) se pohyboval ve výši 48 milionů korun. Tržby za vlastní zboží a služby činí 466 milionů, tedy o téměř 180 milionů více než za minulé období.

  • Provozní zisk (EBITDA) dosáhl 48 milionů korun

  • Tržby za vlastní zboží a služby dosáhly výše 466 milionů

„Hospodářské výsledky za období 2014/2015 potvrdily naši pozici dlouhodobě rostoucí a ziskové společnosti, jejíž tržby jsou více než ze dvou třetin tvořeny v zahraničí,“ říká generální ředitel společnosti Petr Novák. „Aktuálně RETIA rozvíjí a investuje do schopnosti výroby pokročilých systémů 3D radiolokace,“ dodává.

Portfolio produktů, které RETIA vyrábí, je velmi široké. Armádě České republiky RETIA dodává radary pro systémy protivzdušné obrany ReVISOR, které zajišťují základní průzkum vzdušného prostoru bojiště, kde s potřebnou přesností detekují a sledují vzdušné cíle. Dalším klíčovým produktem je přenosné zařízení určené k detekci a lokalizaci osob za pevnými překážkami ReTWis.

Oblast jeho využití je široká, od vyhledávání zraněných osob při přírodních katastrofách či během požárů až po rychlé kontroly vozidel na hranicích, kdy pomáhá omezovat nelegální migraci uprchlíků. Pro státní instituce i soukromé firmy je určen komplexní systém pro záznam hovorů, quality management a hlasové analýzy ReDat.

Spolu s německým partnerem se RETIA podílí na jednom z největších projektů Severoatlantické aliance, pro kterou vyvíjí a dodá část systému AGS (Alliance Ground Survillanc) sloužícího pro sledování pozemních cílů a ochranu vojáků. Tento systém by měl být nasazen pro všechny druhy operací po roce 2016, kdy dosáhne plných operačních schopností.

AGS má být hlavním pilířem ochrany vojáků aliance na bojišti. Prostřednictvím sítě pozemních senzorů a špičkových bezpilotních letounů bude systém AGS schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty.
Poskytne radarové a satelitní snímky pozorovaných oblastí včetně předávání důležitých informací velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém AGS tak bude vojáky nejen chránit, ale i zvyšovat jejich bojeschopnost a efektivnost.
Státy NATO sdružené v programu AGS pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny, mobilní pozemní pozorovací stanice a také budují operační středisko. Projekt řadí Aliance mezi naprosté priority. RETIA

V listopadu loňského roku RETIA podepsala dohodu o partnerství při výrobě a provozování radarů protivzdušné obrany s celosvětově významným izraelským výrobcem radarových technologií ELTA Systems Ltd. Podle dohody budou RETIA a ELTA spolupracovat při výrobě a provozování radaru protivzdušné obrany ELTA AD-STAR ELM-2288, který hodlají nabídnout Armádě ČR a případně dalším evropským zákazníkům.

Součástí spolupráce mezi oběma společnostmi je i přenos výroby a originálního know-how do České republiky. To by pro český obranný průmysl znamenalo velký přínos a další zvýšení schopností v oblasti vývoje a výroby radarových technologií. Strategické partnerství připomněla i návštěva velvyslance státu Izrael v ČR Garyho Korena v RETII v únoru tohoto roku.

Společnost RETIA v současné době zaměstnává 207 osob, z nichž 59 % má vysokoškolské vzdělání a 2 % jsou držiteli titulu PhD. Průměrný věk zaměstnanců je 41 let.

Tabulka: Předběžné hospodářské výsledky společnosti RETIA, a.s. za období 4/2014 – 3/2015 a hospodářské výsledky za období 4/2013 – 3/2014:

 

4/2014 – 3/2015

4/2013 – 3/2014

Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb

466 mil. Kč

283,29 mil. Kč

Provozní výsledek hospodaření (EBITDA)

48 mil. Kč

33,88 mil. Kč

Zisk po zdanění

36 mil. Kč

26,334 mil. Kč 

O společnosti RETIA, a.s.

RETIA je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, elektroniku raketových prostředků, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodala a dodává AČR, NATO, dalším armádám NATO a dalším vojenským i civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa.

Společnost byla založena jako s.r.o. koncem roku 1993 a od té doby prakticky nepřetržitě roste, a to nejen svojí velikostí, ale zejména objemem a významem zakázek. V roce 1996 se firma transformovala na akciovou společnost, v průběhu času zakoupila, zrenovovala a dostavěla vývojový a výrobní areál o rozloze 10 000 m2 v blízkosti pardubického nádraží, kde dnes sídlí. Zároveň provedla řadu technických a organizačních změn tak, aby byla schopna realizovat složité a komplexní zakázky a dodávky.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

ERA podepsala smlouvu s NATO na dodávku dvou vojenských systémů VERA-NG

Dnes 12. května byla v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu slavnostně podepsána smlouva mezi ...

Českému výrobci radarů RETIA a.s. se daří

Pardubická společnost RETIA působící v oblasti radarů, vojenské elektroniky a záznamových systémů ...

ERA na letišti Fujairah v Arabských emirátech

Letištní systém ERA, který sleduje provoz na letišti ve městě Fujairah v Emirátech, je první systém ...

RETIA a ELTA společně výrobí radar protivzdušné obrany

Dnes, v úterý 25. listopadu 2014, byla za přítomnosti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky podepsána ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...