ReTWis 5 – nejnovější verze radaru detekující osoby za pevnými překážkami
- 18. 4. 2018
- 0 komentářů
- Redakce AN
Pardubický podnik RETIA je předním českým výrobcem radarové techniky a speciální elektroniky, který ve svém oboru patří na špici technologického vývoje, a snaží se o to i v mezinárodním měřítku. Mezi jeho nejnovější a velmi zajímavé produkty patří i malý přenosný radar ReTWis 5.
RETIA první podobu malého přenosného radaru ReTWis (RETIA Through-Wall Imaging System), kterým je možné sledovat aktivity osob za pevnými překážkami, představila již v roce 2008. Ovšem nezůstalo jen u ní, konstruktéři koncept dále vyvíjeli a dnes je k dispozici verze ReTWis 5.
Radar dokáže detekovat živé bytosti za zdí, a to jak v pohybu, tak také v klidu. Radar ReTWis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii. UWB technologie je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje (neruší) ostatní rádiové systémy. Další výhodou je snadný průnik signálu zdmi nebo jinou nekovovou překážkou.
Vizuální výstupy objektů skrytých za zdí jsou zobrazovány na základě zpracování impulzů od nich odražených. Signálové zpracování radaru ReTWis 5 je optimalizováno k detekci malých změn vyvolaných lidským nebo zvířecím pohybem, umožňuje tak lokalizovat například člověka i jen na základě pouhého dýchání.
ReTWis má mnohostranné využití a může se uplatnit u bezpečnostních a ozbrojených složek. Policistům nebo vojákům například může poskytnout situační přehled o počtu a rozmístění osob v místnosti či budově před zásahem, což jim dává taktickou převahu a zároveň snižuje riziko vlastních ztrát i negativních důsledků pro civilisty. ReTWis 5 lze použít i pro dlouhodobé skryté sledování určitých prostor, což je umocněno možností dálkového přenosu signálu a dat na zobrazovací jednotky.
Signál z radaru je prakticky nezjistitelný díky technologii SCFW (Step Frequency Continuous Wave). Radar je také ideálním pomocníkem kupříkladu pro kontrolu přítomnosti skrytých osob v kamionech, při jeho použití totiž není nutné návěsy kamionů fyzicky otvírat. Díky schopnosti Stand-off je možné pomocí radaru ReTWis 5 vytvářet i improvizovaná průjezdní kontrolní stanoviště.
Vizuální výstup z radaru ReTWis 5 lze volit ve 2D nebo 3D zobrazení, přičemž jeho dosah činí až 40 m a lze jej umístit až 20 m od překážky, za níž se nacházejí hledané osoby. Radar je vysoce mobilním zařízením, při váze 3,25 kg je snadno přenosný a rychle použitelný. Vedle ruční manipulace konstrukce radaru umožnuje i instalaci na teleskopickou tyč, trojnožku nebo na speciální průzkumné dálkově ovládané roboty.
Konstrukce radaru je odolná proti vodě i prachu a splňuje normy IP 67. Výstup z radaru lze dálkově přenášet na různá zobrazovací a datová zařízení, není tedy problémem připojit počítač, notebook, chytrý telefon či tablet, a to pomocí LAN nebo Wi-Fi připojení. Softwarové i hardwarové vybavení umožňuje pořízení až dvou hodin záznamu, přičemž se získanými záznamy lze dále pracovat, například přenášet do externích zařízení k přehrání či dalšímu zpracování.
ReTWis / RETIA
Radar je připraven k použití už 20 s po spuštění, přičemž díky svým výkonným bateriím může pracovat nepřetržitě 5 hodin. Jako součást příslušenství je k dispozici i externí nabíječka. ReTWis je odolný i proti vzájemnému rušení, proto lze použít několik radarů zároveň v rámci jedné akce ke sledování stejného prostoru.
Vlastnosti i schopnosti radar ReTWis 5 řadí na špičku ve své oblasti, což je dáno vysokou úrovní vývojových a výrobních kapacit pardubické firmy RETIA. Svou pozici i schopnosti si RETIA buduje dlouhodobě, vždyť letos slaví významné jubileum 25 let od vzniku společnosti. V roce 1993 jí založili inženýři a spolupracovníci z bývalé pardubické Tesly.
Během své existence se RETIA zaměřuje na vývoj, výrobu a modernizace radarů, protiletadlových raketových systémů, na elektronické systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodává Armádě ČR i armádám spojeneckých států NATO, přímo Severoatlantické alianci a dalším vojenským i civilním zákazníkům v ČR a ve více jak 40 zemích světa.
V minulém roce například RETIA dokončila dlouhodobou zakázku radarových senzorů ReVISOR pro AČR nebo také završila dodávky pro unikátní systém Alliance Ground Surveillance (AGS) Severoatlantické aliance, jenž slouží k monitorování pozemní situace v určené oblasti a lokalizaci cílů na zemi i moři.
RETIA také spolupracuje s izraelskou firmou ELTA na současném projektu radarů kategorie MADR pro českou armádu. V minulosti RETIA pro českou armádu modernizovala například protiletadlové raketové systémy 2K12 KUB nebo vyvinula, vyrobila a zajistila implementaci systému velení a řízení palby RACCOS.
Zdroj: RETIA
Související články
Radary Armády ČR a protivzdušná obrana NATO
V souvislosti s nákupem nových 3D radarů pro Armádu ČR nebude od věci si připomenout strukturu a ...
- 14.03.2016
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
RETIA dodala české armádě další radar ReVISOR
Přední český výrobce radarových a elektronických systémů RETIA patřící do holdingu CZECHOSLOVAK ...
- 04.04.2017
- 28 komentářů
- Tisková zpráva
RETIA dodala Armádě ČR již šestý radar ReVISOR
Ve čtvrtek 29. června byl završen další z úspěšných projektů pardubické společnosti RETIA, předního ...
- 04.07.2017
- 21 komentářů
- Tisková zpráva
Izraelské radary hlídají vzdušné prostory států NATO
Před pár týdny izraelský výrobce radarů a speciální elektroniky ELTA předal italskému letectvu druhý ...
- 12.02.2018
- 80 komentářů
- Redakce AN
Načítám diskuzi...