ReTWIs 5 – unikátní český radar, který vidí skrz zeď

ReTWis 5; větší foto / RETIA

Pardubická RETIA je česká firma založená v roce 1993 takřka „na zelené louce“. Dnes patří mezi přední výrobce radarové techniky a speciální elektroniky a své zákazníky našla ve více než 40 zemích světa. Jedním z jejích nejzajímavějších výrobků je malý přenosný radar ReTWis 5, který dokáže detekovat živé osoby za zdmi i dalšími překážkami.

První generace malého přenosného radaru ReTWis (RETIA Through-Wall Imaging System) byla představena v roce 2008. Vývojáři z RETIE na konceptu dále pracovali a dnes je k dispozici verze ReTWis 5. Tento radar dokáže detekovat a sledovat živé osoby i zvířata, která se nacházejí za zdí nebo za jinou nekovovou překážkou. Oproti svým předchůdcům je menší, lehčí a s dosahem prodlouženým na 40 metrů.

Radaru stačí i nepatrné impulsy

Radar ReTWis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii, která je specifická vysokou rozlišovací schopností. Její výhodou je, že snadno pronikne i silnými nekovovými překážkami, jako jsou třeba zdi. Díky ní je ReTWis 5 schopen i za pevnými překážkami detekovat velmi malé změny vyvolané lidským nebo zvířecím pohybem, a tak je možné lokalizovat člověka na základě pouhého dýchání.

Radar tyto velmi nepatrné impulsy dokáže zpracovat a transformovat do formy vizuálního výstupu na zobrazovací jednotce. Unikátní technologie umožňuje dosah až 40 metrů a radar lze umístit až 20 metrů od překážky, za níž se ukrývají osoby.

ReTWis 5 má velmi kompaktní rozměry a jeho velkou výhodou je ve srovnání s konkurenčními produkty jeho nízká hmotnost 3,25 kg, díky čemuž je snadno přenosný. Tyto vlastnosti ocení zejména operátor, když drží radar přímo v rukou. Pro dlouhodobé sledování zájmového prostoru lze ReTWis 5 instalovat na trojnožku. Za pouhých 20 sekund po zapnutí je připraven k použití, výkonné baterie mají kapacitu až 5 hodin provozu.

Radar je odolný proti rušení, proto je možné použít zároveň několik radarů ke sledování stejného prostoru z různých směrů. Konstrukčně je navíc odolný proti vodě i prachu. Výstupy z radaru lze zvolit ve 2D či 3D zobrazení, přičemž se dají přenášet na různá zařízení, jako jsou počítač, notebook, chytrý telefon či tablet pomocí LAN či Wi-Fi připojení. Výstupní data pak operátoři mohou dále zpracovávat a vyhodnocovat.


ReTWis 5; větší foto / RETIA

Pomocník u bezpečnostních složek

ReTWis 5 se standardně používá přiložením na zeď či stěnu objektu, ale k dispozici má i tzv. stand-off funkci, může tak být nasazen i z větší vzdálenosti od sledovaného objektu. To ocení při práci například cizinecká policie, která může tímto způsobem bezpečně odhalovat ilegální migranty v kamionech, aniž by bylo nutné otevírat návěsy a vstupovat do nich. Kromě toho má radar široké využití u speciálních policejních a vojenských jednotek, které díky němu získávají přehled o zájmovém prostoru v místě realizace akce. Podrobné zmapování situace pomáhá zpřesnit plánovací proces a výrazně snižuje riziko zranění či ztráty na životech, a to jak u samotných zásahových jednotek, tak i u osob, proti kterým je zásah veden, případně jejich rukojmích.

Špička ve svém oboru

Přenosný radar ReTWis 5 se díky svým vlastnostem i schopnostem řadí na špičku ve své oblasti. V zahraničí jej používají speciální vojenské a policejní jednotky Samozřejmostí je, že RETIA poskytla ReTWis k využití i různým složkám a institucím v České republice. RETIA radary ReTWis nejen vyvíjí a vyrábí, uživatelům poskytuje i důležitou podporu a servisní služby. Specialisté RETIE například školí operátory a učí je, jak s radarem správně pracovat, jak zacházet se získanými informacemi a výstupy a jak je vyhodnocovat.

Podle generálního ředitele společnosti RETIA Romana Bohuňka dnes zákazníci očekávají špičkové výkonnostní parametry, miniaturizaci, snadnou manipulaci i propojitelnost s komunikačními a dalšími zařízeními – a přesně tohle pátá generace radaru ReTWis splňuje. RETIA je jednou z mála firem, která tento druh radaru vyvíjí a vyrábí, a své zákazníky získává především aktivním obchodním přístupem, mnoho potenciálních zákazníků totiž ani netuší, že takovéto technologické systémy existují a jsou k dispozici.


ReTWis 5; větší foto / RETIA

RETIA – 25 let zkušeností

Pardubická RETIA si svou pozici předního českého výrobce radarů buduje už dlouhodobě, letos slaví významné jubileum 25 let od svého vzniku. V roce 1993 ji založili inženýři a spolupracovníci z bývalé pardubické Tesly. Dnes disponuje vlastním moderním vývojovým a výrobním areálem s technickým vybavením jak pro vývoj, tak i pro výrobu a testování. Zaměřuje se na vývoj, výrobu a modernizace radarů, protiletadlových raketových systémů, na elektronické systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Své produkty dodává Armádě ČR i dalším vojenským i civilním zákazníkům ve více než 40 zemích světa.

V minulém roce RETIA dokončila dlouhodobou zakázku radarových senzorů ReVISOR pro AČR nebo završila dodávky pro unikátní systém Alliance Ground Surveillance (AGS) Severoatlantické aliance, který slouží k monitorování pozemní situace v určené oblasti a lokalizaci cílů na zemi i moři. Mezi nejvýznamnější současné zakázky patří spolupráce s izraelskou špičkovou firmou ELTA na projektu víceúčelových radarů MADR pro českou armádu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RETIA dodala české armádě další radar ReVISOR

Přední český výrobce radarových a elektronických systémů RETIA patřící do holdingu CZECHOSLOVAK ...

RETIA dodala Armádě ČR již šestý radar ReVISOR

Ve čtvrtek 29. června byl završen další z úspěšných projektů pardubické společnosti RETIA, předního ...

ReTWis 5 – nejnovější verze radaru detekující osoby za pevnými překážkami

Pardubický podnik RETIA je předním českým výrobcem radarové techniky a speciální elektroniky, který ...

Rozhovor s novým generálním ředitelem pardubické společnosti RETIA Romanem Bohuňkem

Od července 2018 zastává pozici generálního ředitele pardubické společnosti RETIA Roman Bohuněk, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • redollssale
  14:49 01.04.2019

  Tento radar vypadá velmi sofistikovaně a může monitorovat a rušit signálové frekvence v různých oblastech z různých úhlů, aby se zabránilo rušení.
  https://www.bondolls.com...

  Tento radar vypadá velmi sofistikovaně a může monitorovat a rušit signálové frekvence v různých oblastech z různých úhlů, aby se zabránilo rušení.
  https://www.bondolls.com...

 • suandoll
  13:47 26.12.2018

  Radar je odolný proti rušení, proto je možné použít zároveň několik radarů ke sledování stejného prostoru z různých směrů. Konstrukčně je navíc odolný proti vodě i prachu. Výstupy ...Zobrazit celý příspěvek

  Radar je odolný proti rušení, proto je možné použít zároveň několik radarů ke sledování stejného prostoru z různých směrů. Konstrukčně je navíc odolný proti vodě i prachu. Výstupy z radaru lze zvolit ve 2D či 3D zobrazení,

  https://www.wfdoll.com/poupee-... Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:35 28.11.2018

  cernakus: obecně řečeno, armatura elektromag. záření neodstíní, resp. záleží na vlnové délce, aby vlna okem armatury prošla. A hliníková fólie ze stavebních izolací, ta intenzitu ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: obecně řečeno, armatura elektromag. záření neodstíní, resp. záleží na vlnové délce, aby vlna okem armatury prošla. A hliníková fólie ze stavebních izolací, ta intenzitu elektromagnetického pole sníží, ale spíš méně a rozhodně nikoliv na nulu, to ostatně žádná Faradayova klec. Lepší účinek by měla železná skříň bez otvorů, tedy skříň z feromagnetického materiálu, takové místnosti ale obvykle nejsou.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:18 28.11.2018

  cernakus: okamžitě mě napadlo to samé, ale pak mi došlo, že to asi nějak být vyřešeno musí. Bo by to jinak nebylo použitelné pro odhalování osob pašovaných v kamionech. Za prve, ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: okamžitě mě napadlo to samé, ale pak mi došlo, že to asi nějak být vyřešeno musí. Bo by to jinak nebylo použitelné pro odhalování osob pašovaných v kamionech. Za prve, kovová konstrukce a pak u skříňových zateplených nástaveb máš vždy použitou kovovou folii. Ale jak to může fungovat, fakt netuším.Skrýt celý příspěvek

 • jancz
  10:15 28.11.2018

  f***ing wallhacking cheaters :D

  f***ing wallhacking cheaters :D

 • cernakus
  17:45 27.11.2018

  Hezký, že je to český. Zajímalo by mně, jak se to popere se uzemněnou železobetonovou armaturou přítomnou prakticky v libovolném betonovém objektu v ČR a pak s hliníkovými ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezký, že je to český.

  Zajímalo by mně, jak se to popere se uzemněnou železobetonovou armaturou přítomnou prakticky v libovolném betonovém objektu v ČR a pak s hliníkovými foliemi. Ale počítám, že špatně, takže to bude tak nějak tajné :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...