Revize japonské ústavy a konec japonského pacifismu?

Dvojice japonských stíhaček F-15J/DJ; větší foto / Public Domain

Letošní květen se v Japonsku nese ve znamení 70. výročí přijetí první poválečné ústavy, jejíž Článek 9. klade velký důraz na zřeknutí se použití vojenské síly a strategických útočných zbraní. Toto výročí si také japonský premiér Šinzó Abe vybral k otevření diskuze o změně ústavy, která by Japonsku umožnila uplatnit aktivnější přístup v prosazování své bezpečnostní politiky.

Absolutní pacifismus

Šinzó Abe oznámil své plány k revizi ústavy, čehož chce dosáhnout do roku 2020. Tato avizovaná změna má dle jeho slov přinést „znovuzrození Japonska“, které „pevným krokem vykročí vpřed“. Abe naznačil, že změny se budou týkat především Japonských sebeobranných sil (JSDF) jejichž existence je některými dokonce považována za protiústavní.

První dva odstavce Článku 9 japonské ústavy, která byla vytvořena americkými okupačními silami po druhé světové válce, jsou v tomto bodě totiž velmi specifické:
+ Japonský národ se v upřímné touze po světovém míru založeném na řádu a spravedlnosti navždy vzdává svého suverénního práva vést válku a odmítá hrozbu či použití síly jakožto prostředek pro řešení mezinárodních sporů.
+ Pro naplnění cíle předcházejícího odstavce nebudou udržovány žádné pozemní, námořní, letecké síly, ani jiný válečný potenciál. Státu nebudou přiznána práva vyplývající z válečného stavu.

Postupný odklon od absolutního pacifismu je patrný od konce studené války. Japonské minolovky se například podílely na čištění Perského zálivu v roce 1991. JSDF se také zapojovaly do humanitárních a mírových operací OSN, například v Kambodži nebo Rwandě.

Celkem 600 příslušníků JSDF bylo dokonce díky speciálnímu zákonu vysláno do Iráku k nebojové podpoře aliančních jednotek. Tento zákon přijatý v roce 2003 však přestal platit o čtyři roky později.

Neúnavný Šinzó Abe

Není to poprvé, co Šinzó Abe usiluje o revizi Článku 9.  V roce 2015 se mu několika zákony podařilo prosadit nový výklad Článku 9, díky které byly bez jakéhokoli zásahu do samotné ústavy přeformulovány některé do té doby platné zásady pacifismu.

Díky těmto změnám může Japonsko nově využít práva na kolektivní sebeobranu a JSDF mohou být použity nejen k obraně Japonska (jak tomu bylo doposud), ale také jeho spojenců, a to i v případě, že Japonsko není pod útokem. Byl také obnoven zákon, který umožnil vyslat příslušníky SJDF do Iráku, což v budoucnu značně usnadní vysílání japonských jednotek do zahraničních misí.

Japonští vojáci v akci

První operací svého druhu byla například nedávná eskorta zásobovací lodi amerického námořnictva, které se ujalo největší plavidlo japonského námořnictva, vrtulníkový torpédoborec JS Izumo .

Šinzó Abe v případě revize ústavy chytře zvolil salámovou taktiku. Máloco je v Japonsku tak citlivým tématem jako Článek 9 a japonská společnost je v tuto chvíli velmi rozdělena. Zatímco 49 % obyvatel věří, že revize je nutná, 47 % je proti. Dalším Abeho krokem tedy pravděpodobně bude pouze malá změna v podobě jediné věty, která jednou a provždy legitimizuje JSDF.

Jakákoli změna ústavy však vyžaduje celonárodní referendum, které lze spustit jen s 2/3 většinou v obou komorách parlamentu a všeobecné volby mohou příští rok Abeho ambice ukončit.

Sotva bezbranné Japonsko

Přes pacifistickou formulaci ústavy jsou japonské ozbrojené síly se svými téměř 250 tisíci příslušníky považovány za jedny z nejvyspělejších na světě. V roce 2016 země na obranu vydala 41 miliard dolarů, což je pouze 1 % HDP - jedná se o osmé největší vojenské světové výdaje.

Při zvýšení výdajů na 2 % HDP, jako v případě zemí NATO, se Japonsko rázem posune na třetí pozici za USA a Čínu.

Kromě čtyř vrtulníkových „letadlových lodí“ japonské námořnictvo disponuje 42 klasickými torpédoborci a 19 diesel-elektrickými ponorkami. Zejména útočné ponorky třídy Sórju jsou považovány za extrémně tiché a patří mezi špičku mezi podvodními plavidly.

Japonské letectvo také vyvíjí vlastní letoun 5. generace Mitsubishi F-3 . Do jeho dokončení bude japonský vzdušný prostor bránit 42 F-35A Lightning II, které si Tokio objednalo od Spojených států.

Názor Armádních novin:
V souvislosti s revizí ústavy se často mluví o japonském militarismu. Vzhledem k extrémnímu japonskému pacifismu, který je zakotven v ústavě, jde však v porovnání se stavem v ostatních státech spíše o normalizaci role ozbrojených sil v Japonsku.
I když je jedním z hlavních argumentů pro změnu ústavy a nákupy a vývoj nejmodernějších zbraňových systémů hrozba severokorejských balistických střel, Japonsko jako svého hlavního protivníka vidí především Čínu, se kterou vede dlouholetý spor o souostroví Senkaku. U něho se nachází nejen oblasti bohaté na ryby, ale především nemalé podvodní naleziště ropy a zemního plynu. Ty jsou pro Japonsko, které samo nedisponuje téměř žádnými přírodními zdroji, velmi atraktivní motivací.
Šinzo Abe do budoucna zřejmě počítá s případným omezených konfliktem Spojených států s Čínou, ve kterém Japonsko podpoří USA. K tomu bude země potřebovat nejen vyspělé ozbrojené síly, ale také adekvátní legislativní oporu k jejich nasazení do ofenzivních operací.

Zdroj: Janes 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Japonská stíhačka X-2: Klíčem je supermanévrovost

Japonské ministerstvo obrany před několika dny veřejně odhalilo technologický demonstrátor budoucí ...

Japonská stíhačka X-2 poprvé ve vzduchu

V pátek se poprvé do vzduchu dostal technologický demonstrátor budoucí japonské stealth stíhačky ...

Nový japonský obrněný transportér pro ostrovní války

Japonský průmysl v rámci programu Wheeled Armoured Vehicle (Improved) pracuje na novém kolovém ...

Kaga: Vrtulníková loď pro japonské námořnictvo

Japonské námořnictvo získalo výraznou posilu v podobě vrtulníkového torpédoborce JS Kaga (DDH-184) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Shania
    12:39 15.05.2017

    Tonotime: 1) VB a FR zvládli výrobu svých nepřátel zcela sami, vůbec komu velkého bratra nepotřebovali. Stav poloviny světa je čistě zásluha vměšování evropských velmocí a ...Zobrazit celý příspěvek

    Tonotime: 1) VB a FR zvládli výrobu svých nepřátel zcela sami, vůbec komu velkého bratra nepotřebovali.

    Stav poloviny světa je čistě zásluha vměšování evropských velmocí a zejména pak jejich poválečná aktivita.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    11:41 15.05.2017

    skelet
    A to byl jeden z impulsů k založení VS.

    skelet
    A to byl jeden z impulsů k založení VS.

  • Luky
    11:33 15.05.2017

    ...tak ono se velmi rychle stalo demilitarizované Německo páteřní armádou proti SSSR už ve 30tých letech, když USA skoupily německý dluh od Britů a Francouzů a v reichu masivně ...Zobrazit celý příspěvek

    ...tak ono se velmi rychle stalo demilitarizované Německo páteřní armádou proti SSSR už ve 30tých letech, když USA skoupily německý dluh od Britů a Francouzů a v reichu masivně investovaly (tzv. německý ekonomický zázrak)Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    11:15 15.05.2017

    Tonotime: dovoluji si upozornit, že západní Německo bylo demilitarizováno v roce 1955 a záhy se stalo páteřní armádou NATO.

    Tonotime: dovoluji si upozornit, že západní Německo bylo demilitarizováno v roce 1955 a záhy se stalo páteřní armádou NATO.

  • Tonotime
    08:50 15.05.2017

    Neskutočný vzostup na hlavu porazených a zdevastovaných štátov ako Nemecka a Japonska po druhej svetovej !!! Nikoho nezarazilo ako sa rýchlo sa rýchlo sa predrali zdevastovaní a ...Zobrazit celý příspěvek

    Neskutočný vzostup na hlavu porazených a zdevastovaných štátov ako Nemecka a Japonska po druhej svetovej !!!
    Nikoho nezarazilo ako sa rýchlo sa rýchlo sa predrali zdevastovaní a pod reparáciami Japonsko a Nemecko po druhej svetovej medzi elitné ekonomické veľmoci a v oblasti armád do prvej elitnej desiatky vojenských veľmoci?

    1. Nemecko a Japonsko ťažili že nemuseli šialene zbrojiť. Ako napríklad porovnateľní Briti a Francúzi. Nemuseli nákladne vyvíjať jadrové zbrane a nosiče. Nútená demilitarizácia, a nanútená ústava im zakazovala podieľať sa na zbytočných inváziach. Napríklad vo Vietname, v Iraku, v Afghánistane. Ochranu im zabezpečovali vlastne USA, či NATO a podobne.
    Neurobili si kvôli inváziam smrteľných nepriateľov, ako napríklad Briti Francúzi, ktorí sa často nejakými spôsobmi museli podieľať aj na inváziach vedených veľkým bratom USA.
    2. Ja osobne zaraďujem Nemecké a Japonské tajné služby k najlepším na svete.
    Takmer sa o ich tajných nepočujeme, čo je vysoká známka kvality.
    Na linku v ktorom silno podceňujú tajné služby Japonska je zmienka:
    http://zpravy.idnes.cz/japonsk...

    Odborníci ale upozorňují, že je současná japonská špionáž v zahraničí založená právě na byznysmenech a studentech za hranicemi, kteří jsou placeni z tajných fondů.

    Za najväčší úspech Nemeckej BND sa považuje, že vedeli najmenej dva týždne dopredu o invázii ZSSR a Varšavskej zmluvy do ČSSR v roku 1968 !!!
    Samozrejme o invázii do ČSSR vedeli aj v USA. Americký prezident mal na stole sníky zo satelitoch, ako sa k naším hraniciam grupujú vojska Varšavskej zmluvy. BND to vedela cez elektroniku a podobne. Prečo teda nevarovali niekoho kompetentnejšieho počas Pražskej Jari? Jeden z lepších českých tajných vyjadril tento názor...
    V USA to brali približne takto. Ak my máme Vietnam, tak nech Rusi makú ČSSR.
    Po invázii do ČSSR v roku 68 mala BND pod kontrolou takmer všetkých našich utečencov a komunistov.
    Z porazeného a zdevastovaného Nemecka sa stal líder EU a sekundujú mu ako tak už len Francúzi. Okrem vyššie uvedeného treba vziať aj v úvahu, že aj v komunistickom regióne východní Nemeckí tajní Stasi patrili k elitným tajným službám.
    Vedeli dobre o pomeroch Východného bloku, o Ruskej KGB , komunistov, ŠTBákov, skorumpovaných a podobne.
    Oproti Britským a Francúzkych tajným mali Nemeckí tajní nesmiernu výhodu. Po páde komunizmu, RVHP sa lepšie orientovali vo Východnom bloku a mohli si vyberať oveľa účinnejšie ekonomické hrozienka.
    To bola aj jedná z príčin Brexitu. Britské elity dospeli k názoru, že nemôžu riadne ťahať rovnocenné súboje ekonomickí s Nemeckom v EU. Prečo by sa ešte mali podieľať na ekonomickom raste Nemecka?
    Nemeckí a Japonskí tajní sa nemuseli až tak trápiť vojenskou špionážou, lebo im ústava bránila nasadenia vojska v zahraničí.
    Je zaražajúce, že vlastne Japonsko, Nemecko ako aj Čína zaznamenali neskutočný ekonomický vzostup práve ekonomickou špionážou, kradnutím technológii a podobne. Ich tajný sa sústreďovali viacej k národnym záujmov a ekonomickým záujmom. Teraz si už môžu dovoliť dobre zainvestovať aj do svojích armád, ako aj do tajných služieb na svetovú špionáž.

    Teraz Nemecko a Japonsko už ako ekonomické a vojenské veľmoci si môžu pomaly meniť ústavu.
    Určite majú postavený priemysel aj výskum, že ak sa rozhodnú mať jadrové zbrane, nastačíme to ani zaregistrovať. Nosiče majú už vyvinuté ako napríklad Japonsko cez vynikajúcu kozmickú agentúru JAXA.Skrýt celý příspěvek

  • Ellesmerys
    18:17 14.05.2017

    Pro lidi, co vidí ústavní pacifismus vnucený ze strany USA: Chápejte to trochu v atmosféře tehdejší doby. Na místě Američanů ve 45 by to udělal každej. Mělo to svůj smysl, dnes už ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro lidi, co vidí ústavní pacifismus vnucený ze strany USA: Chápejte to trochu v atmosféře tehdejší doby. Na místě Američanů ve 45 by to udělal každej. Mělo to svůj smysl, dnes už nemá. Nepotrestaný prasárny se tím tak jako tak nevyřeší.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    19:40 12.05.2017

    Zhruba od devadesátých let armádní důstojníci zdůvodňují navýšení rozpočtu celkem logickou připomínkou.Co se stane v případě,že USA nebudou schopni dostát svým závazkům?

    Zhruba od devadesátých let armádní důstojníci zdůvodňují navýšení rozpočtu celkem logickou připomínkou.Co se stane v případě,že USA nebudou schopni dostát svým závazkům?

  • Beld
    19:11 12.05.2017

    Na rozdil od nemcu , kteri byli systematicky od ww2 pacifisticky a skoro bych rekl nasilne demilitarizovani , prevychovani a "zhumanizovani" az do opacneho extremu . Jsou na tom ...Zobrazit celý příspěvek

    Na rozdil od nemcu , kteri byli systematicky od ww2 pacifisticky a skoro bych rekl nasilne demilitarizovani , prevychovani a "zhumanizovani" az do opacneho extremu . Jsou na tom japonci relativne dobre . Je to narod "tisice let" nacionalisticky , to jim nevzali a jejich prilnuti k US potazmo zapadnimu svetu , ktere nastalo po porazce v ww2 je nesporne . Cim vice se do toho obujou tim lepe , cina protipol v oblasti potrebuje a JK bude taky rada . Na druhou stranu , salamova metoda je v tomto pripade lepsi , alespon se nepujde do dalsiho extremu .Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    21:26 11.05.2017

    ona ta pacifistická smlouva má za následek i zákaz exportu zbraní, což se nelíbí tamním výrobcům a ani vládě, která je na financování vývoje sama. A zrušení zákazu exportu se zase ...Zobrazit celý příspěvek

    ona ta pacifistická smlouva má za následek i zákaz exportu zbraní, což se nelíbí tamním výrobcům a ani vládě, která je na financování vývoje sama. A zrušení zákazu exportu se zase nelíbí exportérům zbraní z okolních států (hlavně USA).
    Jinak bude zajímavé jestli klapnou britské-japonské námluvy stran bojového letounu 6.generace.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    20:53 11.05.2017

    Japonsko je v podstatě protektorát USA.Ty se ve smlouvě zavázaly bránit území Japonska,to nemá v oblasti žádného spojence. Čína současný stav respektuje,ale na navýšení rozpočtu na ...Zobrazit celý příspěvek

    Japonsko je v podstatě protektorát USA.Ty se ve smlouvě zavázaly bránit území Japonska,to nemá v oblasti žádného spojence. Čína současný stav respektuje,ale na navýšení rozpočtu na zbrojení by zřejmě reagovala stejně jako Jižní Korea podrážděně.
    Korejci nemají s Japonci,kteří dávali vždy najevo svoji kulturní nadřazenost dobré zkušenosti.Je tedy v zájmu USA zachovat co nejdéle současný stav.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    17:45 11.05.2017

    Clanek: dobře napsáno.

    Clanek: dobře napsáno.

  • pks_
    17:27 11.05.2017

    Kdyby to bylo na mě, tak žádné změny v japonské ústavě neprojdou. To, co napáchali za 2. světové i před ní (např. Nankingský masakr - zůstal nepotrestán) by mělo stačit na několik ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby to bylo na mě, tak žádné změny v japonské ústavě neprojdou.
    To, co napáchali za 2. světové i před ní (např. Nankingský masakr - zůstal nepotrestán) by mělo stačit na několik set let.
    Válka kvůli spojencům v dnešní situaci, kdy "Rusové" "zaručeně" háčkují každé volby - to budou válčit pořád.

    Jestli si "zlegalizují" aktuální ozbrojené síly, tak vzhledem k tomu, jak "ctili ústavu" doposud, tak už se nebudou cítit omezeni vůbec.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    12:42 11.05.2017

    Myslim, ze japonska ustava svuj ukol splnila. Pomohla preklenou v podstate nejmene 2 generace lidi, zmenit trosku mysleni z cisarskeho a mocenskeho japonska ze zacatku minuleho ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslim, ze japonska ustava svuj ukol splnila. Pomohla preklenou v podstate nejmene 2 generace lidi, zmenit trosku mysleni z cisarskeho a mocenskeho japonska ze zacatku minuleho stoleti a to je dobre. A ted ji s klidem na dusi zmenit znovu a dostat do bezne, pro demokraticky stat velikosti japonska vhodne roviny. USA se uz Japonska bat nemusi, naopak japonsko se k USA kvuli silnejici Cine jen vic a vic upne a silne Japonsko by jako protipol dobre poslouzilo i dalsim statum v oblasti.Skrýt celý příspěvek

  • Magister_Peditum
    11:50 11.05.2017

    vlasto: To asi ano, ale na druhou stranu to nějakou změnu chtělo, protože Japonci si od konce 19. století v jihovýchodní Asii opravdu dělali, co chtěli.

    vlasto: To asi ano, ale na druhou stranu to nějakou změnu chtělo, protože Japonci si od konce 19. století v jihovýchodní Asii opravdu dělali, co chtěli.

  • vlasto
    10:31 11.05.2017

    Účelovosť v ústave, ktorá má byť principiálnym dokumentom, sa nevypláca. Američania boli trochu trúfalí, keď si predsavzali zobrať nejakému ľudskému spoločenstvu (štátu Japonsko) ...Zobrazit celý příspěvek

    Účelovosť v ústave, ktorá má byť principiálnym dokumentom, sa nevypláca. Američania boli trochu trúfalí, keď si predsavzali zobrať nejakému ľudskému spoločenstvu (štátu Japonsko) možnosť vedenia vojny. A to na vždy..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...