Revoluce v OSINT a IMINT – vojenské přesuny již nelze utajit

Revoluce v OSINT a IMINT – vojenské přesuny již nelze utajit
Ruské jednotky nedaleko rusko-ukrajinské hranice / Maxar (Zvětšit)

V posledních osmi letech došlo ve světě OSINT, tedy informací shromážděných z veřejně přístupných zdrojů, a analýze snímků IMINT k revoluci. Kvalita dat, které jsou nyní dostupné jednotlivým občanům, se blíží těm, která byla kdysi vyhrazena pouze zpravodajským službám velmocí. Tuto změnu dokumentuje srovnání otevřených materiálů z doby ruské agrese proti Ukrajině v roce 2014 se současnou rusko-ukrajinskou válkou.

Před osmi lety se k médiím dostávaly jen vybrané satelitní snímky, jež sice pocházely ze soukromého sektoru, ale byly výlučně zveřejňovány státními orgány nebo mezinárodními organizacemi. Ani množství fotografií z mobilních telefonů, kterými ruští vojáci mimo jiné prozrazovali svou polohu při obsazení Krymu, zdaleka nedosahovalo dnešní úrovně. A nakonec amatérská OSINT (Open Source Intelligence) komunita ještě nebyla tak rozvinutá a její dnešní roli zastávali novináři, kteří zpravodajské informace získávali od svých kontaktů v tajných službách.

Dnes na druhé straně existuje hned několik soukromých firem, jejichž satelitní snímky veřejnosti přinášejí detailní pohled na rozmístění statisíců ruských vojáků v blízkosti ukrajinských hranic a na ukrajinském území. I využití chytrých telefonů se značně rozšířilo. Zatímco v roce 2014 takové zařízení vlastnilo 1,5 miliardy lidí, dnes se jich využívá 6,6 miliardy. To dělá z 84 % světové populace potenciální zdroj zpravodajských informací. Čtyři miliardy uživatelů sociálních sítí k tomu mohou fotografie, komentáře a videa okamžitě šířit. V neposlední řadě se vyvíjí i samotná OSINT komunita, která sdílí techniky a zdroje, přičemž některé organizace vznikly právě v reakci na ruské akce v roce 2014. Tito lidé dokázali vypracovat hodnocení sil Moskvy, které obstojí ve srovnání s hodnocením vycházejícím z utajovaných zpravodajských informací.

Christian Haimet, analytik ze zpravodajské společnosti Janes, se domnívá, že za revolucí v OSINT schopnostech stojí úspěchy jednotlivců, jež přilákaly investice. „Bellingcat, který začínal se třemi analytiky, prokázal použití chemických zbraní syrskou vládou proti opozici a proti civilistům,“ řekl v nedávném rozhovoru. Podle něj Bellingcat navíc o dva roky rychleji než nizozemští vyšetřovatelé určil, kdo byl v roce 2014 zodpovědný za útok na let MH17 malajsijských aerolinek. „Myslím si, že to masivně posílilo důvěryhodnost OSINT jako nástroje... A domnívám se, že to vedlo k masivním investicím. Takže nástroje možná zůstávají podobné, ale investice se změnily.“

Záběry ruského dělostřelectva z komerčního satelitu WorldView-2

Sílu OSINT prokazují i vojenští analytici Stijn Mitzer a Joost Oliemans. Na svém blogu Oryx počítají ruské a ukrajinské ztráty bojové techniky v probíhajícím konfliktu výhradně na základě obrazových informací. Jejich vize spočívá v provádění nezávislého a objektivního výzkumu a zaměření se na detaily. Oba analytici se zříkají emotivně zabarvených informací, jež se sice mohou zalíbit širšímu publiku, ale neodpovídají skutečnosti.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jak strategicky (ne)komunikovat? Aneb Česká republika a strategická komunikace

Tématu strategické komunikace se zejména v posledních letech dostává stále větší pozornosti, a to ...

Strategická komunikace v Polsku

Koncept strategické komunikace nemá v Polsku na politické úrovni ani dlouhodobou strategii ani ...

SIGINT – hledání neviditelného

Pozorování bojiště v moderní válce závisí na stále sofistikovanějších senzorech a algoritmech. ...

Systém elektronického boje pro vrtulníky Venom a Viper

Armáda ČR již příští rok získá první víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom a bojové AH-1Z Viper. Oba ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.