Revoluce v OSINT a IMINT – vojenské přesuny již nelze utajit

Revoluce v OSINT a IMINT – vojenské přesuny již nelze utajit
Ruské jednotky nedaleko rusko-ukrajinské hranice / Maxar (Zvětšit)

V posledních osmi letech došlo ve světě OSINT, tedy informací shromážděných z veřejně přístupných zdrojů, a analýze snímků IMINT k revoluci. Kvalita dat, které jsou nyní dostupné jednotlivým občanům, se blíží těm, která byla kdysi vyhrazena pouze zpravodajským službám velmocí. Tuto změnu dokumentuje srovnání otevřených materiálů z doby ruské agrese proti Ukrajině v roce 2014 se současnou rusko-ukrajinskou válkou.

Před osmi lety se k médiím dostávaly jen vybrané satelitní snímky, jež sice pocházely ze soukromého sektoru, ale byly výlučně zveřejňovány státními orgány nebo mezinárodními organizacemi. Ani množství fotografií z mobilních telefonů, kterými ruští vojáci mimo jiné prozrazovali svou polohu při obsazení Krymu, zdaleka nedosahovalo dnešní úrovně. A nakonec amatérská OSINT (Open Source Intelligence) komunita ještě nebyla tak rozvinutá a její dnešní roli zastávali novináři, kteří zpravodajské informace získávali od svých kontaktů v tajných službách.

Dnes na druhé straně existuje hned několik soukromých firem, jejichž satelitní snímky veřejnosti přinášejí detailní pohled na rozmístění statisíců ruských vojáků v blízkosti ukrajinských hranic a na ukrajinském území. I využití chytrých telefonů se značně rozšířilo. Zatímco v roce 2014 takové zařízení vlastnilo 1,5 miliardy lidí, dnes se jich využívá 6,6 miliardy. To dělá z 84 % světové populace potenciální zdroj zpravodajských informací. Čtyři miliardy uživatelů sociálních sítí k tomu mohou fotografie, komentáře a videa okamžitě šířit. V neposlední řadě se vyvíjí i samotná OSINT komunita, která sdílí techniky a zdroje, přičemž některé organizace vznikly právě v reakci na ruské akce v roce 2014. Tito lidé dokázali vypracovat hodnocení sil Moskvy, které obstojí ve srovnání s hodnocením vycházejícím z utajovaných zpravodajských informací.

Christian Haimet, analytik ze zpravodajské společnosti Janes, se domnívá, že za revolucí v OSINT schopnostech stojí úspěchy jednotlivců, jež přilákaly investice. „Bellingcat, který začínal se třemi analytiky, prokázal použití chemických zbraní syrskou vládou proti opozici a proti civilistům,“ řekl v nedávném rozhovoru. Podle něj Bellingcat navíc o dva roky rychleji než nizozemští vyšetřovatelé určil, kdo byl v roce 2014 zodpovědný za útok na let MH17 malajsijských aerolinek. „Myslím si, že to masivně posílilo důvěryhodnost OSINT jako nástroje... A domnívám se, že to vedlo k masivním investicím. Takže nástroje možná zůstávají podobné, ale investice se změnily.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jak strategicky (ne)komunikovat? Aneb Česká republika a strategická komunikace

Tématu strategické komunikace se zejména v posledních letech dostává stále větší pozornosti, a to ...

Strategická komunikace v Polsku

Koncept strategické komunikace nemá v Polsku na politické úrovni ani dlouhodobou strategii ani ...

SIGINT – hledání neviditelného

Pozorování bojiště v moderní válce závisí na stále sofistikovanějších senzorech a algoritmech. ...

Systém elektronického boje pro vrtulníky Venom a Viper

Armáda ČR již příští rok získá první víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom a bojové AH-1Z Viper. Oba ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.