Německý Enforcer: Řízené střely pro každého vojáka

Řízená střela kompletu Enforcer je usazená v tubě čtvercového průřezu. / MBDA

Německá odnož firmy MBDA (MBDA Deutschland) vyvíjí velmi malou řízenou střelu Enforcer. Díky malým rozměrům a nízké hmotnosti lze střelou Enforcer vybavit doslova každého vojáka.

Pěchota pro boj s obrněnými nebo odolnými cíli, případně pro boj mimo dostřel útočných pušek, používá nejčastěji pancéřovky nebo protitankové řízené střely ATGM (Anti-Tank Guided Munitions).

Klasikou mezi pancéřovkami je švédský Carl Gustav. Nejnovější verze Carl Gustaf M4 váží pouze 6,7 kg (bez munice) při délce menší než 1000 mm.

Pancéřovka dokáže použít různorodou munici. Například munice HEAT 651 má dolet až 1000 m a probije až 500 mm pancíře.

Veškerá munice pro pěchotní pancéřovky je však neřízená. Reálný účinný dostřel pancéřovek je tak pouze několik stovek metrů.

Na druhé straně stojí těžké protitankové řízené střely ATGM jako americký Javelin, evropský Milan nebo ruský Kornet. Použití ATGM je však kvůli velké hmotnosti, rozměrům i ceně velmi omezené. Například hmotnost kompletu Javelin je 23 kg a jedna řízená střela stojí cca 80 000 dolarů.

Německá firma MBDA Deutschland od roku 2014 pracuje na novém pěchotním raketovém kompletu Enforcer, který kombinuje nízkou hmotnost a nízkou cenu pancéřovek, s přesností a dosahem střel ATGM.

Test střely kompletu Enforcer v roce 2015.

Enforcer vyniká mimořádně malými rozměry a nízkou hmotností. Základem kompletu je obdélníková tuba, která funguje i jako přepravní obal pro malé přesně naváděné střely. Hmotnost tuby a střely je pouze 9 kg. Do hmotnosti je nutné ještě započíst odnímatelný digitální zaměřovač (< 2 kg).

Podle typického scénáře ponese voják dvě tuby Enfoncer (na jedno použití) a jeden odnímatelný zaměřovač – celková hmotnost tedy dosáhne 20 kg.

Podle firemních materiálů střela ráže 86 mm pro komplet Enforcer získá schopnost zamknutí cíle před odpálením LOBL (Lock-On-Before Lunch). Voják tedy ihned po odpalu může opustit svou pozici - střela se na cíl navádí zcela autonomně. Rychlost střely je 200 metrů za sekundu a dolet 2000 m.

Střela má aerodynamické polovýklopné řídící plochy - čtyři ve středu těla a čtyři řídící v zadní části. To je také důvod použití tuby čtvercového průřezu - aerodynamické plochy střely jsou umístěny v rozích tuby.

Před použitím je třeba nasadit zaměřovač. / MBDA

Německa firma nabídne střely s víceúčelovou bojovou hlavicí. V případě použití proti pancéřovým cílům bojová hlavice funguje jako explozí formovaný projektil EFP (Explosively Formed Projectile). Při útoku na nechráněné cíle pak funguje jako klasická tříštivo-trhavá munice. Střela získá i schopnost exploze v přesné vzdálenosti od cíle - ideální k ničení pozic odstřelovačů, kulometných hnízd nebo jiné ukryté živé síle.

Velký důraz je kladen na bezpečnost. Při odpalu dojde nejprve k vymrštění střely (cca do vzdálenosti 10 m) a následně k zážehu vlastního raketového motoru. Enforcer tak lze použít bezpečně například z menších místností nebo v bezprostřední blízkosti osob.

Na rozdíl od jiných střel s optickou naváděcí soustavou, optické čidlo střely Enforcer se vychyluje elektronicky, nikoliv mechanicky. Takové řešení zjednodušuje celý systém a šetří náklady.

Podle současných plánů vývoj kompletu Enforcer skončí v roce 2018. Hned poté mohou první komplety putovat k zákazníkům. Již nyní MBDA Deutschland nabízí Enforcer německé armádě.

Zdroj: MBDA

Nahlásit chybu v článku


Související články

82. výsadková divize vyzkouší v Polsku nová terénní auta

Polské cvičení Swift Response 16 poslouží americké 82. výsadkové divizi k otestování lehkých ...

Laserové zbraně na bitevních vrtulnících AH-64 Apache

V letošním roce americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) ...

Stealth hybridní motorky pro americké speciální jednotky

Americká vojenská agentura DARPA vyvíjí dvě verze terénních motorek pro americké speciální jednotky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  23:01 03.06.2016

  Konečně pořádný nápad na zlevnění moderní technologie - koncept je skvělý = Ne úplně blá raketa, co mine cíl, a ne úplně chytrá, co dokáže dělat piruety.

  Konečně pořádný nápad na zlevnění moderní technologie - koncept je skvělý = Ne úplně blá raketa, co mine cíl, a ne úplně chytrá, co dokáže dělat piruety.

 • KOLT
  13:49 03.06.2016

  ad RPG-75: Po poslední modernizaci musel mít každý bigoš alespoň 3, protože minimálně dvě byly vadné :-(

  ad RPG-75: Po poslední modernizaci musel mít každý bigoš alespoň 3, protože minimálně dvě byly vadné :-(

 • karloscz
  13:43 03.06.2016

  Jestli se nepletu, podobnou filozofii měla už ČSLA s RPG75. To prý měl mít každý bigoš jedno. Až na to navádění, že:-D

  Jestli se nepletu, podobnou filozofii měla už ČSLA s RPG75. To prý měl mít každý bigoš jedno. Až na to navádění, že:-D

 • Adesítka
  21:20 02.06.2016

  "Lock-On-Before Lunch" - zamkni a poběž na oběd

  "Lock-On-Before Lunch" - zamkni a poběž na oběd

 • Bystroushaak
  21:20 02.06.2016

  Krása. Z toho úplně dýchá 21 století.

  Krása. Z toho úplně dýchá 21 století.

 • KOLT
  17:59 02.06.2016

  Jen drobný detail – CG není pancéřovka, spíše tarasnice; prostě bezzákluzová zbraň, nikoliv raketová.

  Jen drobný detail – CG není pancéřovka, spíše tarasnice; prostě bezzákluzová zbraň, nikoliv raketová.

 • smithyc
  17:31 02.06.2016

  ...třeba MEMS zrcadla, co je pravda v principu mechanika...nebo gelová optika s el. měnitelnou geometrií...fázované světlo je zatím jenom pevné co vím. Napadá mne vláknová optika, ...Zobrazit celý příspěvek

  ...třeba MEMS zrcadla, co je pravda v principu mechanika...nebo gelová optika s el. měnitelnou geometrií...fázované světlo je zatím jenom pevné co vím. Napadá mne vláknová optika, katadioptr nebo fish-eye na plochý čip a pohyb jenom ve virtuálu, fůze signálu z více kamer, něco jako DAS na F-35...to poslední vyjde nejlevněji, no moving parts...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:39 02.06.2016

  ...jak se čidlo vychyluje "elektronicky a ne mechanicky"? Není myšleno spíš třeba magneticky? Ale jestli se něco vychyluje, tak nějakáta mechanika tam zase bude... Není to spíš ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jak se čidlo vychyluje "elektronicky a ne mechanicky"?
  Není myšleno spíš třeba magneticky? Ale jestli se něco vychyluje, tak nějakáta mechanika tam zase bude...

  Není to spíš zase nějaká marketinština?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...