Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

Exploze HRDM
Foto: Exploze HDRM / US Navy

Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh reaktivních bojových hlavic, které můžou mít až pětkrát větší ničivou sílu. Klasické bojové hlavice jsou, zjednodušeně řečeno, koncipované jako ocelové pouzdro, které obsahuje vysoce výbušnou látku. Avšak nový přístup v konstrukci bojových hlavic jde jinou cestou. Pomocí speciální konstrukce a nového materiálu High-Density Reactive Material (HDRM) se smrticí dosah a síla exploze dostává na nevídanou úroveň.

Reaktivní materiál HDRM je složený ze směsí kovů a polymerů. Dosahuje pevnosti hliníku, při hustotě oceli. Vysoká hustota materiálu, při „malé“ pevnosti, je klíčem k úspěchu.

Pří explozi výbušniny přejde kinetická energie, díky nižší pevnosti a vysoké hustotě HDRM, mnohem efektivněji do jednotlivých fragmentů materiálu než u klasické oceli. Šrapnely získají při výbuchu několikanásobně větší energii - vzroste jak dosah, tak i smrticí účinek nálože.

Při stejné hmotnosti je bojová hlavice mnohem ničivější. Nebo naopak. K dosažení stejné ničivé síly bude zapotřebí zbraň mnohem menších rozměrů a hmotnosti.

Zásadní roli rovněž hraje odlišná konstrukce a design hlavice. Výbušná směs i plášť rakety tvoří jeden celek (monolit), čímž konstruktéři dosáhli dalšího nárůstu efektivity výbuchu.  Vše jednoduše vede k jedinému cíli. Dramatickému zvýšení dosahu, síly a ničivosti exploze.

Dr. Clifford Bedford z amerického úřadu pro námořní výzkum řekl:

„Nedávné zkoušky a testy opakovaně prokázaly, že nová konstrukce hlavic může být s úspěchem použita ve stávajících raketách.  Materiál je dostatečně odolný, aby vydržel velké zrychlení při odpálení rakety i silám, kterým je vystaven v okamžiku dopadu rakety na cíl.“ 

Vývoj nových bojových hlavic ukazuje, jak „jednoduše“ jde vylepšit ničivou sílu zbraní. Člověku se tak vkrádá otázka, kam až se ničivost zbraní může dostat za 20 nebo 50 let.

Zdroj: BBC News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nová generace samohybné houfnice M109 Paladin

I když je samohybné houfnici M109 Paladin již 50 let, do důchodu se nechystá. Právě naopak! Díky ukončení projektu samohybných houfnic nové generace Crusader a NLOS-C, se Paladinu prorokuje dlouhý život. Jelikož však vývoj armádních technologií pokračuje mílovými kroky, tak i Paladin je průběžně modernizován. Nejnovější verze M109 Paladin Integrated Management (PIM) je v těchto dnech testována americkou odnoží BAE Systems.

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž Nejlepší Armádní Inovace (Army Greatest Inventions) si dává za cíl zlepšit schopnosti, dovednosti, bezpečnost a život příslušníků spojeneckých ozbrojených sil. Bylo zvoleno celkem deset technologií, které v roce 2010 přinesly největší inovace ve vedení bojových operací či v kvalitě života vojáků. Zmiňme například novou pokročilou 5,56mm munici, laserový obranný systém a také vylepšené „robotické" vozidlo RG-31. Pojďme si nyní všechny vítěze představit.

Americký voják po 11. záři 2001

Útok na světové obchodní centrum WTC byl strašlivou události. Neméně kruté bylo (a stále je) i následné válečné tažení v Iráku a Afghánistánu. Díky oběma konfliktům však doslova explodoval vývoj nové výstroje a výzbroje pro americké vojáky. Voják Spojených států v roce 2001 připomínal svým vybavením ještě jakéhosi pohrobka vietnamské války.  O deset let později se však díky své výzbroji a výstroji může směle porovnávat s bojovníky známé ze sci-fi filmu Starship Troopers. Pojďme se tedy podívat, jakou cestu ušel americký voják za první dekádu 21. století.

Nové vybavení pro účinnější a bezpečnější leteckou podporu

Přímá letecká podpora, neboli CAS (Close Air Support) nabývá v posledních letech na významu. Vojákům dává do rukou zdrcující ničivou sílu, kterou můžou zaměřit na libovolné místo na zemi. Doslova tam kde ukáží prstem. Nyní izraelská firma Elbit Systems představila několik produktů poskytující pozemním sílám přesnější a bezpečnější možnosti navedení těžkých zbraní na cíl. Jedná se o ruční „laserovou“ pistoli Rattler, přenosný laserový značkovač Serpent-M a pro ochranu vlastních vojáků, výstražné osobní infračervené majáky.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!