Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

-
10. 9. 2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh reaktivních bojových hlavic, které můžou mít až pětkrát větší ničivou sílu. Klasické bojové hlavice jsou, zjednodušeně řečeno, koncipované jako ocelové pouzdro, které obsahuje vysoce výbušnou látku. Avšak nový přístup v konstrukci bojových hlavic jde jinou cestou. Pomocí speciální konstrukce a nového materiálu High-Density Reactive Material (HDRM) se smrticí dosah a síla exploze dostává na nevídanou úroveň.
Reaktivní materiál HDRM je složený ze směsí kovů a polymerů. Dosahuje pevnosti hliníku, při hustotě oceli. Vysoká hustota materiálu, při „malé“ pevnosti, je klíčem k úspěchu.
Pří explozi výbušniny přejde kinetická energie, díky nižší pevnosti a vysoké hustotě HDRM, mnohem efektivněji do jednotlivých fragmentů materiálu než u klasické oceli. Šrapnely získají při výbuchu několikanásobně větší energii - vzroste jak dosah, tak i smrticí účinek nálože.
Při stejné hmotnosti je bojová hlavice mnohem ničivější. Nebo naopak. K dosažení stejné ničivé síly bude zapotřebí zbraň mnohem menších rozměrů a hmotnosti.
Zásadní roli rovněž hraje odlišná konstrukce a design hlavice. Výbušná směs i plášť rakety tvoří jeden celek (monolit), čímž konstruktéři dosáhli dalšího nárůstu efektivity výbuchu. Vše jednoduše vede k jedinému cíli. Dramatickému zvýšení dosahu, síly a ničivosti exploze.
Dr. Clifford Bedford z amerického úřadu pro námořní výzkum řekl:
„Nedávné zkoušky a testy opakovaně prokázaly, že nová konstrukce hlavic může být s úspěchem použita ve stávajících raketách. Materiál je dostatečně odolný, aby vydržel velké zrychlení při odpálení rakety i silám, kterým je vystaven v okamžiku dopadu rakety na cíl.“
Vývoj nových bojových hlavic ukazuje, jak „jednoduše“ jde vylepšit ničivou sílu zbraní. Člověku se tak vkrádá otázka, kam až se ničivost zbraní může dostat za 20 nebo 50 let.
Zdroj: BBC News
Související články
Nová generace samohybné houfnice M109 Paladin
I když je samohybné houfnici M109 Paladin již 50 let, do důchodu se nechystá. Právě naopak! Díky ...
-
05.09.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010
Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...
-
15.09.2011
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Americký voják po 11. záři 2001
Útok na světové obchodní centrum WTC byl strašlivou události. Neméně kruté bylo (a stále je) i ...
-
20.09.2011
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Nové vybavení pro účinnější a bezpečnější leteckou podporu
Přímá letecká podpora, neboli CAS (Close Air Support) nabývá v posledních letech na významu. Vojákům ...
-
10.10.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann