Revoluční SR-10: Ruská náhrada českých L-39 Albatros?
- 7. 3. 2016
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Soukromá ruská konstrukční kancelář KB SAT (Konstrukční kancelář Moderních leteckých technologií) představila prototyp lehkého cvičného proudového letadla SR-10. Letadlo je zajímavé z několika hledisek - jde o první ruský soukromý stroj vyvinuty bez finanční pomoci státu a letadlo navíc využívá progresivní konstrukci křídla s negativní šípovitostí.
SR-10 jako náhrada L-39
Ruská armáda pro letecký výcvik používá česká lehká proudová letadla L-39 Albatros. Na česká letadla přicházejí ruští piloti po výcviku na vrtulových Jak-152. Naopak po výcviku na L-39 odcházejí na pokročilý výcvik k výkonnějším strojům Jak-130. Právě SR-10 může zastoupit stárnoucí flotilu českých L-39.
Moskevská konstrukční kancelář KB SAT na letounu SR-10 pracuje od roku 2007. Kancelář poprvé maketu SR-10 v živé velikosti představila na moskevské výstavě MAKS 2009. První let SR-10 se uskutečnil v prosinci minulého roku.
Lehký cvičný SR-10 je po všech stránkách unikátní letoun. V historii ruského letectví je to poprvé, kdy vojenský letoun vznikl v režii soukromé společnosti bez přispění peněz vlády v Kremlu.
Samotné letadlo bylo vyrobeno ve městě Machačkala v hlavním města autonomní Dagestánské republiky. Letadlu je proto přezdíváno “Dagestáni”. Právě vedení republiky Dagestán finančně podpořilo, na rozdíl od předních ruských leteckých výrobců, výrobu letuschopných prototypů SR-10.
SR-10 vznikl čistě za použití ruských komponentů. Na domácím poli se chce letadlo utkat s lehkým cvičným letadlem MIG-AT a částečně i s Jak-130. Na světových trzích například s českým L-39NG, britským BAE Systems nebo s čínskými typy.
“Ruské letectvo potřebuje nenáročné, jednoduché a levné proudové cvičné letadlo, které nahradí flotilu L-39, a ruská armáda projevila o projekt SR-10 zájem,” řekl Maxim Mironov, ředitel KB SAT. “Dodávky MiG-AT, jednoduššího a levnějšího letadla v porovnání s Jak-130, selhaly a nyní je zde mezera mezi základním cvičným letadlem Jak-152 a cvičným/útočným letadlem Jak-130.”
SR-10 bude na trzích konkurovat např. českému L-39NG. / KB SAT
Unikátní konstrukce SR-10
SR-10 je jednoduchý, levný a nenáročný dvoumístný podzvukový letoun s maximální vzletovou hmotností 2700 kg. Hlavním úkolem letounu je přeškolení pilotů z vrtulových letadel na proudové typy.
Jedinečným konstrukčním rysem letadla jsou tzv. křídla s negativní šípovitostí (-10°). V minulosti testoval podobná křídla například ruský stroj Su-47 Berkut (90. léta) nebo americký experimentální letoun Grumman X-29 (80. léta).
Křídla s negativní šípovitostí slibují lepší aerodynamické vlastnosti, prodloužený dolet a lepší ovladatelnost, především v podzvukových rychlostech. Letadlo je také více odolné proti pádu do vývrtky. Křídlo vykazuje vyšší vztlakovou sílu a zkracuje vzletové a přistávací vzdálenosti.
Samozřejmě jsou zde i nevýhody, které zabránily většímu rozšíření křídla s negativní šípovitostí. Křídlo vykazuje špatné aeroelastické vlastnosti - působením aerodynamických sil na křídlo při letu dochází k jeho prohýbání (deformaci) a tento jev se neustále stupňuje až do zničení křídla. Řešení nabízí až v poslední době nejmodernější kompozitní materiály.
Použití křídla s negativní šípovitostí u cvičného letadla je extrémně výhodné, neboť letoun “odpouští” pilotu-začátečníkovi prohřešky pilotáže, které v obyčejném letadle mohou přivodit krizové situace.
Jedna z prvních letových zkoušek.
SR-10 překonává L-39 ve vyšší rychlosti, stoupavosti a obratnosti. Kromě toho je po konstrukční stránce jednodušší a v neposlední řadě též znatelně lehčí. Jeho provoz je tedy i levnější, což je u cvičných vojenských letadel extrémně důležité.
“Je to průlomová konstrukce soukromého letadla. Pro vytvoření proudového letadla je nutná vysoká úroveň technologie v každé zemi,” uvedl Viktor Galenko, pilot a šéfredaktor webu Aviator. “SR-10 má velmi nízké operační náklady v porovnání s ostatními stroji. Je velmi jednoduchý pro výrobu. Stroj je velmi dobrý pro výcvik kadetů a pilotů v armádě, protože provoz si vyžádá jen velmi málo prostředků ze zdrojů určených pro bojová letadla.”
V letošním roce vznikne 16 letadel SR-10 a v příštím roce se rozběhne sériová výroba. O letoun projevilo zájem ruské ministerstvo obrany, které slíbilo nakoupit (po skončení testů) v letošním roce 4 letouny pro vojenské zkoušky. Půjde o první případ, kdy ruské ministerstvo obrany nakoupilo letadlo od soukromé firmy.
Pokud půjde vše dobře, ruské ministerstvo obrany začne letadly SR-10 nahrazovat L-39. Podle KB SAT ruské letectvo potřebuje až 100 letadel SR-10 v dalších čtyřech letech. V zahraničí je pak údajně místo pro 200 letadel SR-10.
Zdroj: RBTH
Související články
Srážka L-159 s ptákem: Ukázka nejčastější příčiny nehody
Nejčastější příčinou poškození za letu není nepřátelská střelba, ale ptactvo. Může to přijít ...
- 18.02.2016
- 14 komentářů
- A-Report
Barguzin: Ruský vlak posledního soudu
Rusko pokračuje ve vývoji železničního raketového vlaku Barguzin. Podle plukovníka Vladimíra ...
- 25.02.2016
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Konec “pomluv”: F-35 je ve vzdušných soubojích skvělý
Norský pilot major Morten “Dolby” Hanche vyvrací pochybnosti o schopnostech stíhačky F-35 Lightning ...
- 03.03.2016
- 84 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-160
Rusko prozatím odsunulo vývojové práce nad zcela novým strategickým bombardérem PAK DA. Místo toho ...
- 06.03.2016
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Fenri: Tutor T1 alias Grob G115 je +- stejný jako Zlin Z42. Jestli Jak 130 bude sloužit osamocen v poli bez mezitypu se zatím neví. Zatím tam ten mezityp je, relativně dlouho ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Tutor T1 alias Grob G115 je +- stejný jako Zlin Z42.
Jestli Jak 130 bude sloužit osamocen v poli bez mezitypu se zatím neví. Zatím tam ten mezityp je, relativně dlouho bude. A jestli bude i pak, ví jen velení RuAF, které to vyhodnotí na základě zkušeností s provozem Jak-130. (tak jak všechny ostatní letectva).Skrýt celý příspěvek"Jak-152 bude provozován s (drahými) německými motory" ...a to je japato možné? Jak je to se sankcemi kvůli Krymu? Z jedné strany Němci - rusácu jsou fujfuj zlí, ale motory do ...Zobrazit celý příspěvek
"Jak-152 bude provozován s (drahými) německými motory"
...a to je japato možné? Jak je to se sankcemi kvůli Krymu? Z jedné strany Němci - rusácu jsou fujfuj zlí, ale motory do vojenských ér jim prodáme, vždycky jsme si v těchto věcech rozumněli, co? Vladimire Vladimiroviči? Da Agata, éto tólko jolkipalki - a z druhé strany Rusové - EU je fujfuj, nebereme rajčata ani sýry, ale proudové motorečky bysme si s dovolením, služebníček, děkuji...?
Nebo jak to je?Skrýt celý příspěvekNechce se mi teď dohledávat odkazy, ale před cca dvěma roky jsem četl, že má ruské letectvo velký zájem o laciný, jednoduchý stroj pro elementární proudový výcvik. Nejednalo se jen ...Zobrazit celý příspěvek
Nechce se mi teď dohledávat odkazy, ale před cca dvěma roky jsem četl, že má ruské letectvo velký zájem o laciný, jednoduchý stroj pro elementární proudový výcvik. Nejednalo se jen o náklady na provoz, ale zároveň o relativně shovívavé chování stroje, který odpustí začátečnické chyby, umožní nácvik akrobatických prvků a pokročilé pilotáže. Požadavek vzešel ze zkušenosti s výcvikem na Jaku 130. Že prý ten kvalitativní skok byl příliš velký a mladí piloti měli problém adaptovat se na ovládání pokročilého stroje schopného simulovat chování řady bojových letounů, aniž měli zafixovány základní návyky. Takže SR-10 vnímám jako reakci na přímou poptávku konstruovanou tak, aby se potenciálně mohla uplatnit i v civilním sektoru v zahraničí.Skrýt celý příspěvek
Nechápu proč většina lidí předjímá na základě článku, který se jeví jen jako propagační text výrobce, navíc s faktickými chybami. Jak-152 ještě není zavedený ve službě a od toho se ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu proč většina lidí předjímá na základě článku, který se jeví jen jako propagační text výrobce, navíc s faktickými chybami. Jak-152 ještě není zavedený ve službě a od toho se odvíjí snaha dostat, alespoň částečně, na jeho místo SR-10, protože Jak-152 bude provozován s (drahými) německými motory.
Jen pro připomenutí, několik vysoce postavených představitelů letectva a armády už prohlásilo, že se současnými počty letounů Jak-130 nejsou schopní udržet kvantitu leteckého výcviku a že náhrada L-39 by měla dostat vysokou prioritu.
Jinak je to ale velice zajímavý projekt od "garážové firmy" a potenciální konkurence se, co se týče progresivity a smělosti, může jen červenat (že, Pento?). Paradoxně největší úspěch může mít SR-10 za oceánem u soukromníků, kteří budou brzy hledat náhradu za dosluhující Albatrosy.Skrýt celý příspěvekTak souměřitelné je i rogalo s Galaxy. Princip je stejný. Nicméně letadlo s poloviční hmotností a o třetinu nižší rychlostí není souměřitelné. Resp je souměřitelné jako je Jak-130 ...Zobrazit celý příspěvek
Tak souměřitelné je i rogalo s Galaxy. Princip je stejný.
Nicméně letadlo s poloviční hmotností a o třetinu nižší rychlostí není souměřitelné. Resp je souměřitelné jako je Jak-130 souměřitelný s L-39. Myslím, že problém naopak hledáte vy tam, kde není. L-39 nahrazen Jakem. Z nepochopitelného důvodu tu z toho někdo měl trauma a mě to přijde směšné. To je celé a o ničem víc to nebylo.Skrýt celý příspěvekMáte recht, mají základní přípravku a pak se dělí na stíhače, vrtulníkáře a vícemotorové. Otázka je, zda jsou ty typy souměřitelné s vrtulovýmil letadly pro základní výcvik. Jde o ...Zobrazit celý příspěvek
Máte recht, mají základní přípravku a pak se dělí na stíhače, vrtulníkáře a vícemotorové. Otázka je, zda jsou ty typy souměřitelné s vrtulovýmil letadly pro základní výcvik. Jde o motorové kluzáky (asi jako náš Vivat). Stíhačkáři jdou na Tucano.
"Basic Fast Jet Training (BFJT) involves 120 flight hours at RAF Linton-on-Ouse, North Yorkshire, on Short Tucano T.1s of 72(R) and 207(R) squadrons of 1 Flying Training School (FTS). Successful students pass to 4 FTS at RAF Valley, Anglesey, where they undertake advanced and weapons training on HS Hawk T.1 and T.1A variants with 19(R) and 208(R) squadrons. Those who pass the course are awarded their ‘wings’ (the RAF Flying Badge), and most progress to operational conversion units on front-line types. "
raf.mod.ukSkrýt celý příspěvekDo jisté míry ano (byť fuk to jistě není), ale některé země ho prostě nepoužívají a nepoužívali. A nebo ho mají rovnou jako elementár. CCCP: Jak 52-L39-spárka Rusko: ...Zobrazit celý příspěvek
Do jisté míry ano (byť fuk to jistě není), ale některé země ho prostě nepoužívají a nepoužívali. A nebo ho mají rovnou jako elementár.
CCCP: Jak 52-L39-spárka
Rusko: JAK(1)52-Jak-130-spárka
Kde je krize?
Británie:
tam jdou rovnou na Tucano, z něj na Hawk a pak na bojové. chybí tu základní.
Myslím, že všechny metody jsou rovnocenné a záleží na konkrétních osnovách. Ale vyvozovat z toho, že nějaký stát nemá 4 letadla v hierarchii výcviku, že je na tom bledě je mimo.Skrýt celý příspěvekStirling - nic ve zlém, ale pokud mojí poznámku o faktické blbosti (to není o "nevonění") nějakého příspěvku někdo pořád řeší, tak reaguji. To je snad normální. K tomu co píšete ...Zobrazit celý příspěvek
Stirling - nic ve zlém, ale pokud mojí poznámku o faktické blbosti (to není o "nevonění") nějakého příspěvku někdo pořád řeší, tak reaguji. To je snad normální.
K tomu co píšete - pokud někdo udělá v ČR nějakou papírovku a někdo na to konto začne mektat, že je ČR s výcvikem v řiti a že to celé je maskirovka, která má ukrýt cosi před kýmsi... nebude to trapná blbost? Prostě soukromá firma si vyvinula letadélko. Vyvozovat z toho spiklenecké teorie je mimo...
Co se týče L-39NG a Ruska - já s touto myšlenkou nepřišel, naopak, domnívám se, že Rusko má NG tak trochu u zadku.
Provozní náklady na jeden typ, který odlétá (řekněme) 30% výcviku o něco dráž, než malá jendoúčelovka (L39) mohou být stále nižší, než zvýšení nákladů na zavedení dalšího typu (diagnostické, montážní přípravky, součástková základna, testy, kalibrace...). Prostě to šetření dalším typem by ve finále mohlo být dražší.Skrýt celý příspěvekfenri: nezlob se ale ty jsi asi nemocný, někdo něco plácne o rusku co ti nevoní a pak to tu omíláš v každém postu i když na tebe nikdo nereaguje... nechápu. Pokud někdo v čr udělá ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: nezlob se ale ty jsi asi nemocný, někdo něco plácne o rusku co ti nevoní a pak to tu omíláš v každém postu i když na tebe nikdo nereaguje... nechápu.
Pokud někdo v čr udělá od oka "papíráka" a armáda se o to ještě bude zajímat (nakoupí na testy) tak se vůbec nebudu divit když někdo napíše, že je to zoufalej pokus.
K tématu - L39NG bude mít dveře do ruska zavřené za každých okolností i kdyby nabídl variantu s ruským motorem i nějakou avionikou, prostě rusové jedou jen na svoje věci (které tedy dokážou udělat - letadlo rozhodně ano). Určitě nebudou brát letadlo pro armádu z EU.
Jinak mě až překvapuje jak tu někdo provozní náklady dává skoro na rovnost spotřeby paliva, to je určitě znatelný náklad, ale primárně je to o životnosti jednotlivých součástek, kalibraci, kontrole, testování atd., takže to, že je v rusku levné palivo rozhodně neznamená, že je pro rusko levný provoz letadel.Skrýt celý příspěvekskelet - ale já přeci nepsal, že IAF vystačí s M346. Vystačí s ním v kategorii tryskových letadel. Přecijenom proudové letadlo má dost jiné vlastnosti. To, že může být x mezistupňů ...Zobrazit celý příspěvek
skelet - ale já přeci nepsal, že IAF vystačí s M346. Vystačí s ním v kategorii tryskových letadel. Přecijenom proudové letadlo má dost jiné vlastnosti. To, že může být x mezistupňů vrtulových je samozřejmé. Ale budiž, máte pravdu, že silné turbovrtulové stroje mohou v řadě letectev plnit (a plní) i roli dolního patra tryskových strojů.
Prostě triáda vrtulový elementár (Jak (1)52) / L-39 / spárka byla u ruského letectva nahrazena triádou vrtulový elementár (Jak (1)52) / Jak-130 / spárka s tím, že L-39 byla blíže "nižšímu" levelu", tedy vrtulovému stroji a Jak-130 je blíže bojovému stroji. Tím se sníží doba výcviku na spárce, což možná více než bohatě vykompenzuje jistou předimenzovanost Jak-130 v úvodu výuky na proudovém stroji. Další faktor, který to ovliňuje je nástup simulátorů, které jsou na úplně jiné úrovni, než před (řekněme) 30 lety. Rozporoval jsem Pavkovo fantazírování o krizi výuky a jakési maskirovce před ruskou veřejností (která jistě neřeší nic jiného, než strukturu výuky vojenských pilotů). Situace je v zásadě stejná, jen prostřední stupeň je mocnější. A stejně tak jsem nepochopil Pavkovo rozumování nad tím, že koupě korejského "L39" by byla nesmyslem a náznaky toho, že Rusové na vývoj vlastní L39 nemají. Myslím, že už se debata točí v kruhu.Skrýt celý příspěvekfenri > Porovnavaj podla urcenia. T-6A je urcene pre zakladny pilotny vycvik. L-39 je urcena pre zakladny a rozsireny pilotny vycvik. Na zapade sa pouziva T-6A, PC-7 na ten ...Zobrazit celý příspěvek
fenri > Porovnavaj podla urcenia. T-6A je urcene pre zakladny pilotny vycvik.
L-39 je urcena pre zakladny a rozsireny pilotny vycvik.
Na zapade sa pouziva T-6A, PC-7 na ten isty ucel ako u nas L-39.Skrýt celý příspěvekTato řada turbovrtulových letounů je brána jako konkurence L-39, hádejte čím? Trhem. Viz JPATS, viz. RAF etc. etc etc. Proto není L-39NG brán jako alternativa k M346/Jak-130. ale ...Zobrazit celý příspěvek
Tato řada turbovrtulových letounů je brána jako konkurence L-39, hádejte čím? Trhem. Viz JPATS, viz. RAF etc. etc etc. Proto není L-39NG brán jako alternativa k M346/Jak-130. ale právě jde proti oněm turbovrtulákům, kde nabízí trochu víc (Ale za víc peněz).
Nejkrásněji to je vidět právě na USAF, kde se JPATS zúčastnily turbovrtuláky PC-9 a Tucano, ale i lehké proudové letouny typu M339. Pampa, L-139. Vyhrál ji T-6 Texan (nebo-li PC-9). V současnosti probíhá konkurz T-X, kterého se účastní M346 a T-50. Zkrátka a dobře L-39/T-6 spadá do stejné třídy, ale s jiným přístupem. M346/Jak-130 spadá do vyšší třídy, kde se nabízí víc, ale také to více stojí. Proto většina letectev zavádí ony mezistupně. Je to levnější na provoz.
Tvé srovnání Il-76 s An-124 kulhá na obě nohy. Je to spíše jako A400 s Il-76. An-124 je právě ten Jak.
Ale hlavně jsem reagoval na tvou tezi, že IAF vystačí s M346. Ne, nevystačí a ani to neplánuje. Co bude v RuAF ví jen RuAF. O tom, že by ruské konstrukční kanceláře mohly vyvinout obdobu L-39/PC-9 nepochybujiSkrýt celý příspěvekSkelet: No, nevím kým je T-6A bráno jako konkurence L-39, ale je to letadlo o poloviční hmotnosti než L-39 a s o třetinu nižšími výkony. To by pak Il-76 mohl brán jako konkurence ...Zobrazit celý příspěvek
Skelet: No, nevím kým je T-6A bráno jako konkurence L-39, ale je to letadlo o poloviční hmotnosti než L-39 a s o třetinu nižšími výkony. To by pak Il-76 mohl brán jako konkurence An-124 :-)
Jak-130 je konstruován jako podstatně potentnější náhrada L-39 a zjevně tak funguje v pohodě. Pokud časem Rusové dojdou k názoru, že pro prvních pár letů na silnějším stroji použijí úspornější letadlo, tak si mohou koupit či postavit něco jiného (kapacit na to mají dost) a nebo dojíždět zásoby Albatrosů, ev. je modernizovat. A nebo to řešit jen simulátory. Ale jaksi tu stále nevidím tu maskirovku a krizi. L-39 nahrazen Jak 130. Celé.Skrýt celý příspěvekOnen mezistupeň nemá co vím jen Francie a Itálie, jinak zbývající letectva onen mezistupeň L-39/Tucano/PC-7 mají a dokonce ho tam v průběhu let i zapracovaly.
Onen mezistupeň nemá co vím jen Francie a Itálie, jinak zbývající letectva onen mezistupeň L-39/Tucano/PC-7 mají a dokonce ho tam v průběhu let i zapracovaly.
Rusové sice kritizují,že Jak-130 má vyší provozní náklady než L-39,ale reálně myslím,že si na to zvyknou a nějaký mezityp jako je SR-10 nebude vůbec potřeba.Navíc jak píše Fenri je ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové sice kritizují,že Jak-130 má vyší provozní náklady než L-39,ale reálně myslím,že si na to zvyknou a nějaký mezityp jako je SR-10 nebude vůbec potřeba.Navíc jak píše Fenri je pryč doba,kdy Rusko potřebovalo stovky cvičných Albatrosů.Během pár let doslouží velké množství starých Mig-29,Su-27 a letouny,které je nahradí budou v mnohem menším počtu.
Jinak SR-10 je rozhodně zajímavý stroj,potřeboval by však nějakého silného partnera,něco jako Jak měl v podobě italského Aermacchi.V současné době to letadlo vypadá jako takový neotesaný amaterský prototyp,ale s trochou snahy by z něj mohl vzniknout kvalitní cvičný stroj.Skrýt celý příspěvekFenri můžeš se bavit o čem chceš, ale T-6A je brána jako konkurence L-39NG. Takže u Rusů je skok následující Jak-152 (nebo jiný Jak), L-39C a pak Jak-130. Británie má zase v ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri můžeš se bavit o čem chceš, ale T-6A je brána jako konkurence L-39NG.
Takže u Rusů je skok následující Jak-152 (nebo jiný Jak), L-39C a pak Jak-130.
Británie má zase v mezistupni Tucano atd.
Pokud si myslíš, že tyto letouny si navzájem nekonkurují, tak se mrkni co vše bylo ve výběrovce JPATS.
Takže znovu. Izrael si nevystačí s M346, ale používá mezistupeň jako kdokoliv jiný.Skrýt celý příspěvekVidím to asi takto, vzlétl prototyp, ten se teď zkouší a asi budeme všichni hodně zvědaví na to zda jim křídlo s negativní šípovitostí vydrží dostatečnou zátěž pro provoz nebo zda ...Zobrazit celý příspěvek
Vidím to asi takto, vzlétl prototyp, ten se teď zkouší a asi budeme všichni hodně zvědaví na to zda jim křídlo s negativní šípovitostí vydrží dostatečnou zátěž pro provoz nebo zda jej seriový stroj, pokud nějaký bude, nebude mít nakonec přímé.
Jediný zádrhel ve výcviku bych hledal v tom, že se piloti budou muset školit na více typů strojů, což přinese časové problémy se zvládnutím postupů a získání návyků na letoun. K tomu nutno připočíst větší roztříštěnost logistiky.
Možná by postačilo u základního výcviku omezit SW v Jaku 130 a budou mít klid.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...