Revoluční zaměřovač TrackingPoint i pro útočné pušky

Foto:  TrackingPoint 500 Series AR / TrackingPoint
Foto: TrackingPoint 500 Series AR / TrackingPoint

Pamatujete si na firmu TrackingPoint a její revoluční zaměřovač PGF (Precision-Guided Firearm)? Firma se nikdy netajila záměrem vstoupit na vojenský trh a před několika dny dostala svým slovům. Na výstavě elektroniky CES 2014 v Las Vegas představila útočnou pušku AR-15 osazenou nejnovější verzi zaměřovače TrackingPoint.

Firma TrackingPoint představila na CES 2014 zbraňový systém 500 Series AR – automatickou pušku založenou na platformě AR-15 osazenou nejnovější verz í zaměřovače PGF. Nový zaměřovač má menší hmotnost a je kompaktnější než jeho předchůdci, přitom nabízí stejn ou užitnou hodnotu.

Připomeňme, že PGF využívá zaměřovací technologii Tag Track Xact ( TTX; Umístit, Sledovat, Potvrdit). Střelec pouze umístí záměrný kříž na cíl a označí ho. Balistický počítač následně, podle řady proměnných, vypočítá správnou dráhu střely.

Foto:  TrackingPoint 500 Series AR / TrackingPoint Foto: TrackingPoint 500 Series AR / TrackingPoint

Střelec následně na zaměřovači uvidí místo, kde musí mířit, aby skutečně zasáhl cíl. Stačí tak přesunout kříž na nový záměrný bod a vystřelit.

Pro spravené fungování zaměřovače musí střelec do systému zanést řadu údajů. Balistický počítač je pak s daty ze senzorů vyhodnocuje a propočítává správnou dráhu střely. V úvahu se bere v zdálenost cíle, pokles střely, Magnusův jev, Coriolisova síla, převýšení, sklon, vítr, tlak, teplota, relativní vlhkost, úsťová rychlost, délka hlavně, stoupání hlavně a mnoho dalšího.

Vše řeší počítač a střelec se nemusí těmito proměnnými zatěžovat. Podle vyjádření společnosti TrackingPoint je i začínající střelec schopen zasahovat pomocí AR-15 (neboli armádní M4/M16) cíle velikosti lidské postavy až na vzdálenost 457 metrů (500 yardů). Zaměřovač přitom funguje při jakékoliv pozici střelce nebo zbraně. Lze také zasahovat cíle pohybující se rychlostí 16 km/h.

Video: Vize bitevního pole blízké budoucnosti podle TrackingPoint. / YouTube

"TrackingPoint s radostí rozšířila a přizpůsobila svou TTX technologii pro trh s poloautomatickým i AR. Poprvé mohou AR nadšenci provádět přesné a rychlé zásahy na pohyblivé cíle na vzdálenost pěti fotbalových hřišť,“ říká John Lupher, výkonný ředitel TrackingPoint. „Očekáváme nejen silnou po p távku po našich produktech 500 Series AR, ale rostoucí poptávku po naších technologiích v celém průmyslu.“

500 Series AR konstrukčně vychází z automatických pušek řady AR-15. Hlavní odlišností je originální pažba, kde se ukrývají baterie zaměřovače. Těžiště zbraně je tak posunuté směrem dozadu, což pomáhá kompenzovat větší hmotnost zaměřovače.

V současné době lze 500 Series AR koupit pouze jako komplet, tedy jako zbraň a zaměřovač, za 9900 dolarů (198 000 Kč) . Do budoucna chce TrackingPoint nabízet speciální sadu pro přestavbu jakékoli AR-15 (či armádních modelů).

Zdroj: TrackingPoint

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Již nějaký ten pátek je v Armádě České republiky zavedena útočná puška CZ 805 BREN z produkce České ...

TrackingPoint – nová dimenze přesné střelby

Texaská firma TrackingPoint vyvinula novou technologii přesné střelby na cíl, která udělá i ...

TrackingPoint – odstřelovač v každém z nás

Na konci minulého roku jsme si na stránkách Armádních novin představili zaměřovací technologii ...

Future of War: Vize bitevního pole blízké budoucnosti

Firma TrackingPoint vzbudila před časem rozruch se svým revolučním zaměřovačem Precision Guided ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • hurvo
    06:11 10.01.2014

    Kolko ze to stoji bren?

    Kolko ze to stoji bren?

Načítám diskuzi...