RGW 90-AS - pro ničení živé síly uvnitř budov

RGW 90-AS
Foto: RGW 90-AS / Dynamit Nobel Defence

Nepřítel ukrytý za překážkou představuje velký problém. Je nesnadného ho vyřadit z boje, neboť je před přímou střelbou velmi dobře chráněn. Pokud ho chceme zneškodnit, je potřeba hodně munice a času. Můžeme sice přivolat leteckou podporu, ale opět za cenu velkých nákladů a časové náročnosti. Nemluvě o tom, že sice bezpečně zničíme nepřítele, ale často i široké okolí. Uvedené problémy daly proto vzniknout nové generací zbraní. Jsou jimi granátomety, schopné vyřadit nepřítele schovaného v budově či v jiném úkrytu. Jednou z takových konstrukcí je i německý granátomet RGW 90-AS



RGW 90 (Recoilless Grenade Weapon 90 mm) je německé označení pro původní singapursko-izraelský granátomet MATODOR. RGW 90 používá granáty ráže 90 mm, váží necelých 9 kg (bez náboje) a na délku má přesně 1 metr. Původní verze RGW 90 MATADOR je ve výzbroji od roku 2000.

Oproti základnímu protitankovému provedení je modifikace RGW 90-AS uzpůsobena pro ničení živé síly ukryté v budovách nebo v jiných zpevněných objektech. Jde o naprosto zásadní vlastnost pro úspěšné vedení bojů v městském prostředí či v současném Afghánistánu.

MATADOR Foto: Izraelsko-singapurský MATDOR / Wikipedia



Právě kvůli urgentním potřebám německého Bundeswehru byla zbraň modifikována v rekordním čase 3 měsíců. Časový tlak byl tak veliký, že první ostrá demonstrace zbraně byla pojata zároveň jako výcvik německých jednotek ISAF, které budou v nejbližší době nasazeny v Afghánistánu. Pokud půjde vše podle plánu, zbraň bude dostupná již od dubna letošního roku.



RGW 90-AS se oproti protitankovému provedení odlišuje především speciálně vyvinutou tandemovou municí. Munice má schopnost operovat ve dvou režimech - "myší díra" a výbušný mód.



V režimu "myší díra" při kontaktu s překážkou nejprve exploduje první menší nálož a poté s malým zpožděním druhá větší nálož. Výsledkem je vytvoření "myší díry" v překážce. Ideální pro průnik vojáků do objektu.



Ve výbušném módu je postup podobný, jen k explozi dojde o něco později. Výbuch druhé nálože tak nastane těsně za překážkou, samozřejmě s naprosto fatálními důsledky pro vnitřní osazenstvo.



RGW 90-AS patří do nové kategorie zbraní ničící krytou živou sílu. Obdobnou zbraní je i americký granátomet XM-25, který již postupuje ostré nasazení v Afghánistánu. XM-25 však používá časovou roznětku granátu, takže dokáže vyřadit živou sílu (přesně načasovanou explozí granátu) ukrytou dokonce i v zákopech.

Zdroj: Defence Talk



Nahlásit chybu v článku


Související články

MFCS-D - minomet s extremně krátkým reakčním časem

Americké výzkumné a výrobní středisko Picatinny Arsenal získalo v poslední době slávu a uznání za ...

CompBullet - zázračné střelivo nebo podvod?

Letmý pohled na hlavní obrázek vám mnohé napoví o tématu dnešního článku. Na obrázku vidíme opravdu ...

Útočná puška AŠ-12,7 pro ruské speciální jednotky

Boj ve městě nebo osvobozování rukojmí má svá specifika. Boje jsou vedeny často na bezprostřední ...

Krvavý účet za válku v Iráku - 130 000 mrtvých civilistů

Stažení amerických sil, které proběhlo před pár týdny, nám nabízí neradostný zpětný pohled na celou ...