Rheinmetall na veletrhu Eurosatory 2022 prezentuje nový tank KF51 Panther

Rheinmetall na veletrhu Eurosatory 2022 prezentuje nový tank KF51 Panther
Nový tank KF51 / Rheinmetall (Zvětšit)

Na veletrhu Eurosatory v Paříži byl 13. června ve 14:00 slavnostně představen nový tank KF51, nejnovější přírůstek do rodiny pásových obrněných vozidel od společnosti Rheinmetall, který bude měnit pravidla hry na bojištích budoucnosti. Platforma nastavuje nové standardy ve všech kategoriích – bojové účinnosti, schopnosti přežití, mobility, síťové dostupnosti i průzkumu. Její hlavní výzbroj tvoří 130mm kanón a další efektory, jež jí propůjčují vynikající palebnou sílu.

Veškeré zbraňové systémy vozidla jsou napojené na optiku velitele i střelce, nikoli na počítač systému řízení palby, a to skrze plně digitální architekturu NGVA. To umožňuje funkce „hunter-killer“ i „killer-killer“, a zajišťuje tak okamžitý útok na cíl.

Bojová účinnost: Se svou hlavní výzbrojí, kanónem ráže 130 mm Rheinmetall Future Gun System, disponuje KF51 Panther vynikající palebnou silou proti všem současným i předpokládaným mechanizovaným cílům. Kromě toho jsou k dispozici další varianty výzbroje poskytující koncentrovanou palebnou sílu pro údery na velké vzdálenosti a proti více cílům.

Future Gun System společnosti Rheinmetall (FGS) tvoří 130mm kanón disponující hlavní s hladkým vývrtem a systémem automatického nabíjení. Nabíjecí automat pojme až 20 připravených střel. V porovnání se současnými 120mm systémy dosahuje FGS o více než padesát procent vyšší účinnosti při výrazně větším dosahu. Systém FGS může střílet náboje s kinetickou energií (KE), stejně jako programovatelnou munici se vzduchovým výbojem či odpovídající cvičné náboje.

Hlavní zbraň doplňuje koaxiální kulomet ráže 12,7 mm. Několik možností integrace dálkově řízených zbraňových stanic (RCWS) nabízí flexibilitu pro obranu proti bezpilotním letounům. Model KF51 Panther představený na veletrhu Eurosatory 2022 je vybaven také novým systémem RCWS „Natter" (zmije) společnosti Rheinmetall ve variantě 7,62 mm.


Tank KF51

Stejně tak je možné do věže integrovat odpalovací zařízení pro bezpilotní munici HERO 120 od partnerské společnosti Rheinmetall UVision. To zvyšuje schopnost KF51 zasahovat cíle mimo přímou viditelnost.

Schopnost přežití a ochrana sil: Panther má plně integrovanou, komplexní a hmotnostně optimalizovanou protektivní koncepci, která zahrnuje technologie aktivní, reaktivní i pasivní ochrany. Jejím nejpřesvědčivějším prvkem je bezpochyby aktivní obrana proti kinetickým hrozbám. Ta posiluje úroveň ochrany, aniž by se zvýšila hmotnost systému.

Systém TAPS (Top Attack Protection System) společnosti Rheinmetall brání hrozbám shora, zatímco rychle působící kouřové systémy ROSY dokážou skrýt KF51 před nepřítelem. Jeho digitální architektura NGVA navíc umožňuje integraci dalších senzorů pro detekci odpálení střel. Díky schopnosti detekce před výstřelem dokáže KF51 Panther rozpoznat a neutralizovat hrozby v rané fázi. Tank je navržen pro provoz v hostilním elektromagnetickém prostředí a je plně zabezpečen proti kybernetickým hrozbám.

Ovladatelnost a síťová architektura: Model KF51 Panther se vyznačuje inovativní koncepcí ovládání. Je navržen pro tříčlennou posádku: velitele a střelce ve věži a řidiče v šasi, kde je k dispozici také stanoviště operátora pro specialistu na zbraně a subsystémy nebo pro velitele, jako je velitel roty nebo praporu.

Plně digitální architektura tanku, navržená v souladu se standardy NGVA, umožňuje bezproblémovou integraci senzorů a efektorů jak v rámci platformy, tak do síťového „systému systémů". Ovládání senzorů a zbraní lze okamžitě předávat mezi členy posádky. Každá operátorská stanice může převzít úkoly a role od ostatních, přičemž si zachovává i vlastní plnou funkčnost. Vzhledem k tomu, že věž a zbraně lze ovládat i ze stanic operátorů v podvozku, plánují se v budoucnu i varianty KF51 Panther s bezpilotními věžemi nebo zcela dálkově ovládaná vozidla.

Průzkum a situační povědomí: Díky panoramatickému optickému senzoru SEOSS a hlavnímu bojovému zaměřovači EMES mohou velitel i střelec nezávisle na sobě pozorovat a zasahovat cíle ve dne i v noci, přičemž oba mají k dispozici stabilizovanou denní a infračervenou optiku s integrovaným laserovým dálkoměrem. Kromě toho má posádka prostřednictvím displeje v bojovém prostoru nepřetržitý 360° přehled o okolí vozidla. Integrované bezpilotní průzkumné systémy zvyšují situační přehled posádky v zastavěných oblastech i v bezprostřední blízkosti vozidla. Díky nim může posádka provádět průzkum i pod pancéřovou ochranou a výsledky sdílet s dalšími subjekty v rámci sítě.


KF-51 / Rheinmetall

Mobilita: KF51 Panther vychází z koncepce mobility tanku Leopard 2. S operační hmotností pouhých 59 tun poskytuje mnohem větší mobilitu než současné systémy a má maximální operační dosah přibližně 500 kilometrů. Bez předchozí přípravy se vejde do profilu AMovP-4L, což žádný jiný současný modernizovaný hlavní bojový tank nedokáže. Taktická a strategická mobilita vozidla KF51 jej proto odlišuje od konkurence.

Logistika: Díky inovativnímu přístupu společnosti Rheinmetall k vývoji se mohou uživatelé, specialisté na údržbu, logistici a odborníci na zásobování ze všech současných i budoucích uživatelských zemí aktivně podílet na utváření budoucnosti vozidla. Společnost Rheinmetall má dlouholeté zkušenosti s vytvářením globálních dodavatelských řetězců, aby ve spolupráci s uživatelskými zeměmi zajistila, že velká část výroby bude probíhat na jejich území, a pomohla tak vytvořit a/nebo zachovat suverénní schopnosti a kapacity.

Budoucnost a vývoj: Při vývoji tanku KF51 se společnost Rheinmetall zaměřila nejen na modernizaci stávajících koncepcí hlavních bojových tanků. Začala od nuly a tuto platformu koncipovala zcela nově. Tank KF51 Panther lze snadno modernizovat a vybavit nejnovějšími schopnostmi i funkcemi. Jeho pokročilá, modulární a otevřená architektura systému NGVA umožňuje iterativní vývoj, který lze následně aktualizovat v souladu s inovačními cykly. KF51 je prvním zástupcem nové generace bojových vozidel. Budoucí inovace brzy umožní ekologicky šetrné operace v mírových časech a další optimalizaci, pokud jde o automatizaci i bojovou efektivitu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů ...

Bundeswehr převzal první modernizované tanky Leopard 2 A7V

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) německé armádě předala první modernizované tanky ...

První tanky Leopard 2A4HU v Maďarsku

Maďarská 25. Střelecká brigáda (MH 25. Klapka György Lövészdandár) se sídlem ve městě Tata převzala ...

K2 Black Panther vs. Leopard 2A7: Norsko kupuje nové tanky

Norské ministerstvo obrany v rámci akvizičního plánu Projekt 5050 nakoupí nové hlavní bojové tanky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  07:39 18.06.2024

  https://www-edrmagazine-eu.tra... Maďarsko investovalo fakticky do modernizácie ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www-edrmagazine-eu.tra...
  Maďarsko investovalo fakticky do modernizácie 2A4 s novou posádkovou vežou a 120mm kanónom pod názvom Panther KF51 EVO a RM medzitým vyvíja bezposádkový pod názvom KF51-USkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:29 02.06.2024

  Opäť na ceste na Eurosatory, tentoraz aj s Kodiakom:
  https://x.com/meumeu03/status/...

  Opäť na ceste na Eurosatory, tentoraz aj s Kodiakom:
  https://x.com/meumeu03/status/...

  • Scotty
   17:06 02.06.2024

   Tentokrát se ten podvozek Leopardu 2 ani nesnažili maskovat.

   Tentokrát se ten podvozek Leopardu 2 ani nesnažili maskovat.

   • Hevonen
    19:45 02.06.2024

    Prečo by ho mali maskovať, keď vežu ponúkajú ako modernizáciu pre užívateľov 2A4?

    Prečo by ho mali maskovať, keď vežu ponúkajú ako modernizáciu pre užívateľov 2A4?

    • Scotty
     19:59 02.06.2024

     Minule ho prezentovali na úplně stejném podvozku. Akorát ho "maskovali" přídavným pancířem. Tady si už řekli kašleme na to. Na původní podvozek A4 by si takovou věž nechal posadit ...Zobrazit celý příspěvek

     Minule ho prezentovali na úplně stejném podvozku. Akorát ho "maskovali" přídavným pancířem. Tady si už řekli kašleme na to.
     Na původní podvozek A4 by si takovou věž nechal posadit jen blázen.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      21:56 02.06.2024

      Tak praví marketingové oddelenie MOČR. ;-)

      Tak praví marketingové oddelenie MOČR. ;-)

 • PavolR
  14:22 23.08.2023

  Orbán vyhlásil, že Maďarsko sa zapojilo do vývoja tanku Panther:
  https://magyarnemzet.hu/englis...

  Orbán vyhlásil, že Maďarsko sa zapojilo do vývoja tanku Panther:
  https://magyarnemzet.hu/englis...

 • PavolR
  21:39 25.04.2023

  KMW žaluje Rheinmetall ohľadne vlastníctva duševných práv na ...Zobrazit celý příspěvek

  KMW žaluje Rheinmetall ohľadne vlastníctva duševných práv na Leopard2
  https://www.nzz.ch/internation...

  Cieľom žaloby spoločnosti KMW je zabrániť spoločnosti Rheinmetall odvolávať sa na práva duševného vlastníctva spoločnosti Leopard až po verziu modelu 2A4 vrátane.

  Prípad bude pojednávať 2. mája na mníchovskom krajskom súde, uviedol v utorok hovorca súdu. V oznámení súdu nie je uvedené meno žalobcu a žalovaného.

  Rozsah zainteresovaných strán možno vyčítať z rozhovoru, ktorý poskytol generálny riaditeľ Rheinmetall Armin Papperger pre noviny Neue Zürcher Zeitung, v ktorom pripísal práva duševného vlastníctva tanku Leopard svojej vlastnej spoločnosti.

  "Postavili sme tisíc Leopardov 2A4 na základe nášho vlastného duševného vlastníctva," vyhlásil.

  https://www.portfolio.hu/globa... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:44 25.04.2023

   Z NZZ: NZZ získal dokument z roku 1995, ktorý môže naznačovať, kto vlastní práva na Leoparda 2. Dokument pochádza z bývalého nemeckého Spolkového úradu pre obranné technológie a ...Zobrazit celý příspěvek

   Z NZZ:
   NZZ získal dokument z roku 1995, ktorý môže naznačovať, kto vlastní práva na Leoparda 2. Dokument pochádza z bývalého nemeckého Spolkového úradu pre obranné technológie a obstarávanie, teraz Spolkového úradu pre vybavenie, informačné technológie a využitie ozbrojených síl. Úrad v ňom odpovedá na otázky španielskej vlády, kto vlastní práva na tank. Táto otázka vznikla, pretože Španielsko v tom čase plánovalo nákup tankov Leopard 2.

   Tento dokument uvádza, že duševné vlastníctvo určitých častí vývoja patrí výlučne nemeckým priemyselným spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na výrobe. Ovplyvňuje to hlavne trup a hlavu veže (Krauss-Maffei Wegmann), delo (Rheinmetall), prevodovku (Renk), motor (MTU) a podvozok (Diehl). Ako však vtedy napísala agentúra pre štátne obstarávanie, duševné vlastníctvo celého systému vlastnila spoločnosť Krauss-Maffei. Táto spoločnosť nesie plnú zodpovednosť za systém a zaručuje, že nebudú porušené práva tretích strán.

   Inými slovami, podľa Spolkového úradu a spoločnosti Krauss-Maffei je tank Leopard 2 produktom KMW a spoločnosť Rheinmetall je len jedným z dodávateľov. Rheinmetall však vidí situáciu inak.

   "Postavili sme tisíc Leopardov 2A4 na základe nášho vlastného duševného vlastníctva," povedal Papperger v rozhovore.

   Proces na mníchovskom okresnom súde sa začne 2. mája a bude sa konať verejne v otvorenom formáte. Obe spoločnosti sa v súčasnosti odmietajú vyjadrovať s odvolaním sa na to, že prípad je v štádiu riešenia.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:26 26.04.2023

    Tady by se mělo dodat že oni nic nepostavili. Rheinmetall jen koupil fabriku kde se dřív Leopard vyráběl.

    Tady by se mělo dodat že oni nic nepostavili. Rheinmetall jen koupil fabriku kde se dřív Leopard vyráběl.

 • PavolR
  16:38 18.02.2023

  Papperger rokoval s Kulebom:
  https://twitter.com/DmytroKule...

  Papperger rokoval s Kulebom:
  https://twitter.com/DmytroKule...

 • PavolR
  20:31 10.02.2023

  Zaujímavé vlákno o tom, prečo by nemalo byť možné dodať KF51 na Ukrajinu do 18 mesiacov:
  https://twitter.com/WAJKoenitz...

  Zaujímavé vlákno o tom, prečo by nemalo byť možné dodať KF51 na Ukrajinu do 18 mesiacov:
  https://twitter.com/WAJKoenitz...

  • Scotty
   21:14 10.02.2023

   To že je to celé nesmysl je zcela evidentní.

   To že je to celé nesmysl je zcela evidentní.

   • PavolR
    21:44 10.02.2023

    No keďže nemajú v Rheinmetali vlastnú tankovú korbu, na ktorú by mali výrobné práva, a vyvinúť fungl novú je komplikované, mohlo ísť o pokus vymámiť korbu od Ukrajincov.

    No keďže nemajú v Rheinmetali vlastnú tankovú korbu, na ktorú by mali výrobné práva, a vyvinúť fungl novú je komplikované, mohlo ísť o pokus vymámiť korbu od Ukrajincov.

    • Scotty
     22:30 10.02.2023

     I kdyby to nějak vyřešili, tak Ukrajina nikdy nebude mít na provoz takového tanku. To je naprosto nereálné.

     I kdyby to nějak vyřešili, tak Ukrajina nikdy nebude mít na provoz takového tanku. To je naprosto nereálné.

     • flanker.jirka
      21:40 02.06.2024

      A na provoz čeho Ukrajina opravdu bude mít? Nyní je ve válce a bez financí ze západu přestane existovat.

      A na provoz čeho Ukrajina opravdu bude mít? Nyní je ve válce a bez financí ze západu přestane existovat.

 • ante1891
  19:33 30.06.2022

  Poradí mi někdo co je "munice se vzduchovým výbojem"
  to asi není hrom co?

  Poradí mi někdo co je "munice se vzduchovým výbojem"
  to asi není hrom co?

  • PavolR
   20:14 30.06.2022

   Blbý strojový preklad "Air Burst". Teda programovateľnej vo vzduchu vybuchujúcej munície.

   Blbý strojový preklad "Air Burst". Teda programovateľnej vo vzduchu vybuchujúcej munície.

 • The Pale Emperor
  08:51 30.06.2022

  Nový Francouzský 140mm kanón ASCALON https://twitter.com/thedeaddis... Velikost HEAT munice ...Zobrazit celý příspěvek

  Nový Francouzský 140mm kanón ASCALON

  https://twitter.com/thedeaddis...

  Velikost HEAT munice

  https://twitter.com/thedeaddis... Skrýt celý příspěvek

 • Misonek 76
  17:09 15.06.2022

  Hmmm. Asi se to tu uz probiralo ale jakoze priznani ze eurotank je pase?

  Hmmm. Asi se to tu uz probiralo ale jakoze priznani ze eurotank je pase?

  • Rase
   21:26 15.06.2022

   To ne, spíš je Rheinmetall nasratý, že si "eurotank" (MCGS) kuchtí sami u konkurenčního KMW a Nexteru. Rheinmetall má jen minimální podíl a tak si kují vlastní tank "nové ...Zobrazit celý příspěvek

   To ne, spíš je Rheinmetall nasratý, že si "eurotank" (MCGS) kuchtí sami u konkurenčního KMW a Nexteru. Rheinmetall má jen minimální podíl a tak si kují vlastní tank "nové generace". Očekávám že tu věž osadí na sníženou korbu z Lynxe, aby to měli komplet (tohle je podvozek z repasovaného Leopardu 2).Skrýt celý příspěvek

 • Tango23
  13:30 14.06.2022

  Rheinmetall udelal nezbytny marketingovy tah. Je to vzkaz potencionalnim zakaznikum, proc nenakupovat u konkurence. Chcete "okamzity" produkt svetove urovne, dodame Leopard ...Zobrazit celý příspěvek

  Rheinmetall udelal nezbytny marketingovy tah.
  Je to vzkaz potencionalnim zakaznikum, proc nenakupovat u konkurence.
  Chcete "okamzity" produkt svetove urovne, dodame Leopard 2A7 !
  Chcete budovat budoucnost s nejnovejsi technologii, chystame demonstrator KF51 Panther !

  Ve vysledku, budeme v lepsim pripade alespon subdodavateli, kde nejvetsi pridanou hodnotu slizne opet Nemecko, ktere je po desetileti v teplicku a pod ochranou U.S.A., takze muze investovat do vyvoje technologii, ktere ji zaplati ti "blbci" okolo.... nehlede, ze uz to zacina smrdet monopolem....Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   21:17 14.06.2022

   Hlavně ať na to zase nezapomenou nalepit cedulku "Made in Hungaria"...

   Hlavně ať na to zase nezapomenou nalepit cedulku "Made in Hungaria"...

   • Hevonen
    13:37 15.06.2022

    Bol prvý. Nevýmšľali, nešpekulovali, objednali tovar za 5 miliard €.

    Bol prvý. Nevýmšľali, nešpekulovali, objednali tovar za 5 miliard €.

    • Rase
     21:27 15.06.2022

     Nj. Orbán si umí dělat kámoše u německých zbrojařů (tedy oklikou i na vládě).

     Nj. Orbán si umí dělat kámoše u německých zbrojařů (tedy oklikou i na vládě).

  • SYN_
   10:13 15.06.2022

   Jasně, mezi Abramsem, Leopardem a (stoupajícím) K2 (a pár menšími kousky jako Leclerq, Challenger a Ariette) se opravdu vyvíjí nebezpečný monopol :) Je normální že si nedělá každý ...Zobrazit celý příspěvek

   Jasně, mezi Abramsem, Leopardem a (stoupajícím) K2 (a pár menšími kousky jako Leclerq, Challenger a Ariette) se opravdu vyvíjí nebezpečný monopol :)
   Je normální že si nedělá každý svoje (možná tak licenční výrobu, ale aby si každá druhá země vyvíjela komplet vlastní MBT s následnou výrobou pidisérií...), na druhou stranu riziko že nebude žádná pestrost a volba "zdroje" tu ani náhodou nevidím... takže za mně "tak akorát"Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    11:32 15.06.2022

    Pojawił się artykuł w wersji „premium” , z rozważań co lepsze , można wykreślić KF51 pokazanej na Eurosatory.

    Pojawił się artykuł w wersji „premium” , z rozważań co lepsze , można wykreślić KF51 pokazanej na Eurosatory.

 • michaltinkint
  13:12 14.06.2022

  R.I.P. EMBT ;)

  R.I.P. EMBT ;)

 • OZsemlye
  13:01 14.06.2022

  Konečne niekto pochopil, že budúcnosť = je nižšia hmotnosť a aktívna obrana. Pre EU trh a pre malé krajiny je to ideálne riešenie, škoda že nevieme, kde je cenovo vs Leo2A7+. ...Zobrazit celý příspěvek

  Konečne niekto pochopil, že budúcnosť = je nižšia hmotnosť a aktívna obrana. Pre EU trh a pre malé krajiny je to ideálne riešenie, škoda že nevieme, kde je cenovo vs Leo2A7+.
  Škoda, že Poliaci sa rozhodli pre K2 ...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   13:14 14.06.2022

   Ovšem předpokládá se že K2 upravený pro evropské prostředí (K2PL2) ztěžkne o 5 až 10 tun. Takže naprosto dorovná hmotnost západních MBT. Wolski tvrdí že pořádně je ten tank v ...Zobrazit celý příspěvek

   Ovšem předpokládá se že K2 upravený pro evropské prostředí (K2PL2) ztěžkne o 5 až 10 tun. Takže naprosto dorovná hmotnost západních MBT.
   Wolski tvrdí že pořádně je ten tank v současné době pancéřovaný pouze zepředu. A není to proto že věří v APS, ale proto že Severokorejci mají podřadné průbojné střelivo...Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    14:41 14.06.2022

    @Scotty To co wiemy (wstępnie) , to duże prawdopodobieństwo ,że docelowa propozycja pokazana na zdjęciach w Norwegii , będzie zbliżona do wersji dla Polski , przynajmniej pod ...Zobrazit celý příspěvek

    @Scotty
    To co wiemy (wstępnie) , to duże prawdopodobieństwo ,że docelowa propozycja pokazana na zdjęciach w Norwegii , będzie zbliżona do wersji dla Polski , przynajmniej pod względem wzmocnienia pancerza https://pbs.twimg.com/media/FV...
    Sugerowana waga pojazdu , to prawie 62 tony. A jak będzie wyglądał finalnie K2PL i ile będzie ważył, narazie nie wiemy..
    Co do Jarka, to czasami chce dużo i szybko powiedzieć.. ;)Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement007
   15:00 14.06.2022

   Poláci to pochopili už dávno,

   https://www.armadninoviny.cz/p...

   Ale nakonec sáhli po klasickému řešení - silný pancíř.

   Poláci to pochopili už dávno,

   https://www.armadninoviny.cz/p...

   Ale nakonec sáhli po klasickému řešení - silný pancíř.

   • SYN_
    10:25 15.06.2022

    Tedy, hm, mezi zlepšeními čidly a efektory APS ("municí" která není nevyčerpatelná v rámci jedné akce) bych tak nějak odhadoval že aktivní systém bude (aspoň zatím) citelně dražší, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tedy, hm, mezi zlepšeními čidly a efektory APS ("municí" která není nevyčerpatelná v rámci jedné akce) bych tak nějak odhadoval že aktivní systém bude (aspoň zatím) citelně dražší, a existuje tu možnost se cíleně zaměřit na jeho vyčerpání "neplnhodnotnými" útoky (ať už úplně fejkovými, nebo "jen" méně nebezpečnými jako třeba 30mm granát)... takže ten silný pancíř ze směru nejčastějšího útoku (zepředu...) mám pořád podle mně svoje oprávnění. APS by ho mohlo vhodně doplňovat pokrytím méně častých směrů (boky, top) plus na ničení obzvláště nebezpečných útoků (výkonné ATGM, kinetické projektily z těch nejlepších protivníkových strojů), ale to bude vyžadovat velmi kvalitní čidla a pokročilý "software" klasifikující hrozby...Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     10:11 16.06.2022

     Ani jedno řešení není samospasitelné. Tanky bude nutné v každém případě chránit aktivním ničením hrozeb působením ostatních prostředků mechanizované sestavy nebo rychlou změnou ...Zobrazit celý příspěvek

     Ani jedno řešení není samospasitelné. Tanky bude nutné v každém případě chránit aktivním ničením hrozeb působením ostatních prostředků mechanizované sestavy nebo rychlou změnou pozice (útěkem :-).Skrýt celý příspěvek

 • zdeno
  12:05 14.06.2022

  je to slibný prototyp, patří k nové generaci (odpověď na armatu - jenže lepší), záleží na počtu objednávek, jak se to bude dál vyvíjet (cena bude na úrovni dobrého bitevního ...Zobrazit celý příspěvek

  je to slibný prototyp, patří k nové generaci (odpověď na armatu - jenže lepší), záleží na počtu objednávek, jak se to bude dál vyvíjet (cena bude na úrovni dobrého bitevního vrtulníku),
  obecně v této technice: rusové mají továrny a nemají peníze, němci mají peníze a zatím nemají továrny (než je znova postaví)Skrýt celý příspěvek

  • Wakantanka
   15:54 14.06.2022

   Ehm a kde je linka na Armatu? Rusi mali peniaze, teraz nemajú ani peniaze, ani výrobnú linku. Im ozaj ňet analoga :)

   Ehm a kde je linka na Armatu? Rusi mali peniaze, teraz nemajú ani peniaze, ani výrobnú linku. Im ozaj ňet analoga :)

   • zdeno
    13:05 15.06.2022

    logicky - když nemají peníze nemohou mít ani linku, ale továrny mají, i když na podstatně starší techniku a teť z jiného soudku - všimli jste si jak utichla propagace munice ...Zobrazit celý příspěvek

    logicky - když nemají peníze nemohou mít ani linku, ale továrny mají, i když na podstatně starší techniku
    a teť z jiného soudku - všimli jste si jak utichla propagace munice "vakum", ono to totiž není dotažené, bez elektronického řízení procesu výstřelu to nemůže fungovat (leda za přesné teploty vzduchu a prachu a určitého tlaku) a dokončit to je šíleně drahé a na to rusové nemají, takže to udělá někdo jiný, i když zvětšit ráži kanonu přijde levněji...Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     15:37 15.06.2022

     Ale Rusové prachy na novou halu na výrobu platformy Armata měli. To že si to raději rozkradly tak jak polovinu věcí je věc druhá :-)

     Ale Rusové prachy na novou halu na výrobu platformy Armata měli. To že si to raději rozkradly tak jak polovinu věcí je věc druhá :-)

 • Heretic
  23:35 13.06.2022

  Mě se moc líbí ta nižší váha. Ale realisticky asi nikdo nebude pro 60 tanků ani stavět výrobní linku. Ale vizuálně je to krásný stroj o tom žádná...

  Mě se moc líbí ta nižší váha. Ale realisticky asi nikdo nebude pro 60 tanků ani stavět výrobní linku. Ale vizuálně je to krásný stroj o tom žádná...

  • liberal shark
   12:41 14.06.2022

   Zdá se mi to jako takový bitevní křižník. Slabší pancíř a veliký kanon. V souladu s posledními trendy sází spíše na aktivní než na pasivní ochranu.

   Zdá se mi to jako takový bitevní křižník. Slabší pancíř a veliký kanon. V souladu s posledními trendy sází spíše na aktivní než na pasivní ochranu.

   • GlobeElement007
    15:01 14.06.2022

    Bitevní křižník se ukázal jako naprosto špatný koncept.

    Tak uvidíme...

    Bitevní křižník se ukázal jako naprosto špatný koncept.

    Tak uvidíme...

    • liberal shark
     08:35 15.06.2022

     S tím si dovolím nesouhlasit. Koncept bitevního křižníku měl své racio, ale pokazili ho admirálové, kteří si pletli BC s bitevní lodí. Bitevní křižník byl perfektní zbraň proti ...Zobrazit celý příspěvek

     S tím si dovolím nesouhlasit. Koncept bitevního křižníku měl své racio, ale pokazili ho admirálové, kteří si pletli BC s bitevní lodí. Bitevní křižník byl perfektní zbraň proti křižníkům, torpédoborcům, pro palebnou podporu pozemních vojsk a doprovod letadlových lodí. Ovšem nasadit ho proti bitevním lodím vedlo pochopitelně ke katastrofě.
     Pandur nebo Stryker taky neposíláme proti tankům, ale na většinu ostatních cílů spolehlivě stačí.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     10:30 15.06.2022

     Fungoval celkem dobře mnoho let, přesněji do té doby než technologický pokrok dovolil stavět plnohodnotné bitevní lodi s prakticky stejnou rychlostí... (viz. Iowa 33kn) Další ...Zobrazit celý příspěvek

     Fungoval celkem dobře mnoho let, přesněji do té doby než technologický pokrok dovolil stavět plnohodnotné bitevní lodi s prakticky stejnou rychlostí... (viz. Iowa 33kn)

     Další pokrok pak zneplatnil vše od křižníku přes bitevní až po BB...Skrýt celý příspěvek

 • Malarkey
  21:41 13.06.2022

  Vzhledem k tomu, že se čeká na nový MBT, který bude skok vpřed, tak tohle mi přijde jako Leopard 2 s větším kanonem. Nového projektu na evropský tank se účastní KMW na podvozek a ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že se čeká na nový MBT, který bude skok vpřed, tak tohle mi přijde jako Leopard 2 s větším kanonem.
  Nového projektu na evropský tank se účastní KMW na podvozek a Nexter na věž? Jestli vyberou francouzský kanon, tak rheinmetall vyšachují z projektu, dělají si asi pojistku.
  Vidím to stejně jak Lynx vs puma. Nový tank od KMW bude hypermoderní a dráhy, Rheinmetall recykluje díly volně k sehnání na trhu, bez zásadnější inovace, ale v krásném designu za výhodnou cenu.
  Do Leopardu půjde také namontovat dělo 130mm.
  Za mě výhoda, teď tanků mnoho nebylo a pro zákazníky je určitě výhodou mít na výběr mezi faceliftem leoparda 2 za rozumné peníze a nejmodernějším EMBT za šílenou cenu, obě možnosti s moderním kanonem.
  Dnes šlo koupit pouze nový tank a nebo ušetřit a vzít použity.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   21:50 13.06.2022

   Jukni na to, EMBT vypadá skvěle. https://twitter.com/ForcesOper... https://twitter.com/W_Geiger_3... Zatím zřejmě "jen" ...Zobrazit celý příspěvek

   Jukni na to, EMBT vypadá skvěle.

   https://twitter.com/ForcesOper...

   https://twitter.com/W_Geiger_3...

   Zatím zřejmě "jen" L52 155mm. Ta věž vypadá na novinku (asi nexter). Co je zajímavé je nový koncept osádky 2+2. Tedy autoloader takže střelec a velitel ve věži a řidič a operátor prostředků v korbě. Váha 61,5 kg. Dojezd 460, maximálka 65 km/h.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    22:17 13.06.2022

    Podle mě jde o oholenou věž z Leclercu, přeci jen původní koncept EMBT byl právě takový (podvozek z Leopardu 2 a věž Leclerc). Moc se těším na jejich MGCS, který bude ještě mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě jde o oholenou věž z Leclercu, přeci jen původní koncept EMBT byl právě takový (podvozek z Leopardu 2 a věž Leclerc). Moc se těším na jejich MGCS, který bude ještě mnohem dál.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     22:27 13.06.2022

     Mám takový pocit, že se na základ MGCS právě koukáme.

     Mám takový pocit, že se na základ MGCS právě koukáme.

     • Rase
      14:03 14.06.2022

      Ten bude mít jen dvoučlennou osádku a kanón ráže 130/140 mm. Předpokládám že bude spíš o něco menší a lehčí než tento EMBT. Rovněž půjde o modulární systém - kdežto tohle je "jen" ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten bude mít jen dvoučlennou osádku a kanón ráže 130/140 mm. Předpokládám že bude spíš o něco menší a lehčí než tento EMBT. Rovněž půjde o modulární systém - kdežto tohle je "jen" tank. Rozdíly tedy jsou.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    23:27 13.06.2022

    Haha ha, tá tridsiatka na veži AKA tridsiatka v T-72M2 Moderna :-)

    Haha ha, tá tridsiatka na veži AKA tridsiatka v T-72M2 Moderna :-)

    • Laci
     12:28 14.06.2022

     30 mm sekundárku měl už i AMX-30, kterej je mnohem starší než T-72M2 Moderna a oproti Moderně se uchytil.

     30 mm sekundárku měl už i AMX-30, kterej je mnohem starší než T-72M2 Moderna a oproti Moderně se uchytil.

     • liberal shark
      08:37 15.06.2022

      Dvacítku ...

      Dvacítku ...

    • Sergej7490
     16:28 03.06.2024

     Dat ju tam sice dali, dokonca dve, ale hned ju aj dali dolu, nakolko trpel veniec veze.

     Dat ju tam sice dali, dokonca dve, ale hned ju aj dali dolu, nakolko trpel veniec veze.

 • juhelak
  21:26 13.06.2022

  Tak leo A7+ tu taky nějaký rok je a zřejmě další vývoj už se nechystá z důvodu vývoje toho evropského tanku.. Tak abychom žes nevlezli do něčeho u čeho si Budem muset platit nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak leo A7+ tu taky nějaký rok je a zřejmě další vývoj už se nechystá z důvodu vývoje toho evropského tanku.. Tak abychom žes nevlezli do něčeho u čeho si Budem muset platit nějaké vlastní česke aktualizace. Kdyby tohle bylo stejně drahé s už připravené na sériovou výrobu s otevřenou architekturou pro vývoj od českých IT firem.. Možná by to časem utahlo i nějaké antidron kanóny.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:36 13.06.2022

   S minimálně ještě jednou vývojovou generací Leopardu 2 se stále počítá. Ostatně tenhle představený tank není nic jiného než kandidát Rheinmetallu na Leopard 2A8. Navíc s Leo 2A7V ...Zobrazit celý příspěvek

   S minimálně ještě jednou vývojovou generací Leopardu 2 se stále počítá. Ostatně tenhle představený tank není nic jiného než kandidát Rheinmetallu na Leopard 2A8.
   Navíc s Leo 2A7V minimálně Bundeswehr počítá ještě na hodně dlouho. Vždyť ty tanky dostali teprve nedávno a s výrobou dalších se zjevně počítá.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    04:41 14.06.2022

    Neměli by tomu říkat Leo3? Na pokračování dvojkové řady mi to připomíná poněkud radikálnější změna (mj. dolů s hmotností)... a zase vymejšlet komplet nové jméno je sice cool ale :( Zobrazit celý příspěvek

    Neměli by tomu říkat Leo3? Na pokračování dvojkové řady mi to připomíná poněkud radikálnější změna (mj. dolů s hmotností)... a zase vymejšlet komplet nové jméno je sice cool ale :(Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     08:17 14.06.2022

     Stejný podvozek, ale jiná věž. Za mě je to jen další evoluce Leopardu 2.

     Stejný podvozek, ale jiná věž. Za mě je to jen další evoluce Leopardu 2.

     • liberal shark
      08:40 15.06.2022

      Není ten podvozek spíš odvozen z Lynxu 41 ...Zobrazit celý příspěvek

      Není ten podvozek spíš odvozen z Lynxu 41 ?

      https://www.rheinmetall-defenc... Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      08:58 15.06.2022

      TIež mi to tak príde, že by chceli nadviazať na Lynx. Aj číselné pokračovanie by tomu nasvedčovalo, ale určite by mal byť upravený, napr. širšie pásy,...

      TIež mi to tak príde, že by chceli nadviazať na Lynx. Aj číselné pokračovanie by tomu nasvedčovalo, ale určite by mal byť upravený, napr. širšie pásy,...

     • Scotty
      10:12 15.06.2022

      Ne, je to jen jinak oplácaný podvozek Leopardu 2. Ostatně se to píše i tady v článku.

      Ne, je to jen jinak oplácaný podvozek Leopardu 2. Ostatně se to píše i tady v článku.

     • liberal shark
      14:53 15.06.2022
     • Rase
      21:34 15.06.2022

      liberal shark: podvozek ze sníženého Lynxu (a motorem vzadu) dostane až v další fázi. myslím že to bude dost rychle, berme to pořád jenom jako demonstrátor a na reálný prototyp si ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark:
      podvozek ze sníženého Lynxu (a motorem vzadu) dostane až v další fázi. myslím že to bude dost rychle, berme to pořád jenom jako demonstrátor a na reálný prototyp si budeme muset počkat (až se najde zákazník?).Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:14 16.06.2022

      to Rase: Pak nastane opravdu lákavá možnost založit mechanizované vojsko na příbuzných platformách KF51 / Lynx 41 podobně jako u vrtulníků H-1. Jen ještě dodělat podpůrná a ...Zobrazit celý příspěvek

      to Rase:
      Pak nastane opravdu lákavá možnost založit mechanizované vojsko na příbuzných platformách KF51 / Lynx 41 podobně jako u vrtulníků H-1. Jen ještě dodělat podpůrná a zabezpečovací vozidla.Skrýt celý příspěvek

   • juhelak
    06:55 14.06.2022

    Aha ok. Že počítají s novou verzí sem nevěděl. Tak to pak v pohodě. Pak už vidím výhodu jen ve váze m tím asi menších nákladech na provoz a životnost dilu.

    Aha ok. Že počítají s novou verzí sem nevěděl. Tak to pak v pohodě. Pak už vidím výhodu jen ve váze m tím asi menších nákladech na provoz a životnost dilu.

    • Scotty
     08:18 14.06.2022

     Počítali právě osazením kanónu 130mm a jinou věží.

     Počítali právě osazením kanónu 130mm a jinou věží.

  • CerVus
   15:17 14.06.2022

   Dokud bude Leo2 v tisícových počtech zařazený ve stavech, tak prostě nemůže dojít k ukončení dalšího vývoje platformy. Ten trh pro zbrojovky tak lukrativní, že by se přerušení ...Zobrazit celý příspěvek

   Dokud bude Leo2 v tisícových počtech zařazený ve stavech, tak prostě nemůže dojít k ukončení dalšího vývoje platformy. Ten trh pro zbrojovky tak lukrativní, že by se přerušení vývoje rovnalo poskytnutí konkurenci miliardy na stříbrném podnose. A v případě leopardu naštěstí tu výhodu dvou stejně schopných konkurentů máme.Skrýt celý příspěvek

 • csincsung66
  20:38 13.06.2022

  ah, meno po starom pzkpfwg V, ake nostalgicke. Este jedneho fuzateho dosadit do kancelarkeho kresla a bude to dokonale :Ű

  ah, meno po starom pzkpfwg V, ake nostalgicke. Este jedneho fuzateho dosadit do kancelarkeho kresla a bude to dokonale :Ű

  • Laci
   12:29 14.06.2022

   “pzkpfwg v”? To neznám..

   “pzkpfwg v”? To neznám..

 • marecino
  20:21 13.06.2022

  A ma to podobný podvozok ako lynx ci nie? Nikde sa tam nepíše o tejto kompabilite a ušetreni logistických nákladov

  A ma to podobný podvozok ako lynx ci nie? Nikde sa tam nepíše o tejto kompabilite a ušetreni logistických nákladov

 • petres
  19:00 13.06.2022

  Zajímavý je koncept integrace odpalovacího zařízení pro vyčkávací munici HERO 120. Zde na fotu věže zezadu z vrchu dobře ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý je koncept integrace odpalovacího zařízení pro vyčkávací munici HERO 120. Zde na fotu věže zezadu z vrchu dobře viditelné:
  https://www.joint-forces.com/d...
  Pokud se nyní houfně tanky vybavují APS, podle mne Ukrajina odstartuje další etapu: vybavování vyčkávací munici a drony. Proti schované pěchotě s PTŘS můžou plnit podobnou funkci jako 60 mm minomet na Merkavě určený k boji v zastavěné oblasti (střechy). A nemusí to být munice s parametry HERO 120, ale vhodnější je menší HERO 30 nebo Switchblade 300.Skrýt celý příspěvek

  • Matus1993
   22:08 13.06.2022

   Merkava ma minomet? Change my life :D idem guglit ale nikdy som o tom nepocul

   Merkava ma minomet? Change my life :D idem guglit ale nikdy som o tom nepocul

   • Maximus
    22:38 13.06.2022

    Uvádí se to :)))

    Uvádí se to :)))

   • SYN_
    04:46 14.06.2022

    Jojo, tuto fíčuru popisovali už před 15ti lety v tištěné publikaci... buď malý výsadkový tým (tuším 4 vojáci?) nebo zvýšenou zásobu munice a minomet Soltam commando 60mm...

    Jojo, tuto fíčuru popisovali už před 15ti lety v tištěné publikaci... buď malý výsadkový tým (tuším 4 vojáci?) nebo zvýšenou zásobu munice a minomet Soltam commando 60mm...

   • liberal shark
    09:41 14.06.2022

    jj, 60 mm

    jj, 60 mm

  • Profesor
   13:50 14.06.2022

   Nojo, a to se tam ještě vejde 20 nábojů do kanonu?
   A kde jsou uloženy zbývající náboje?

   Nojo, a to se tam ještě vejde 20 nábojů do kanonu?
   A kde jsou uloženy zbývající náboje?

   • Badysak
    23:16 14.06.2022

    Po vystřílení se stáhnou pro doplnění jako to dělali rusové v Čečensku, kde vozili munici jen v karuselu a né ve věži pač je RPGčka kosily z budov. Což spojencům nehrozí díky blow ...Zobrazit celý příspěvek

    Po vystřílení se stáhnou pro doplnění jako to dělali rusové v Čečensku, kde vozili munici jen v karuselu a né ve věži pač je RPGčka kosily z budov.
    Což spojencům nehrozí díky blow up panelům.
    Jinak leopard má záložní munici v podvozku vedle řidiče což umožňuje delší palbu v obranné kryté pozici, ale do manevrového boje bych s tím asi dobrovolně nejel.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:55 13.06.2022

  Tak tohoto Pantera bych si uměl představit. O přechodu na ráži 130 se medituje už dlouho, a jak se zdá, Putinův poslední podnikatelský záměr to jen urychlil.

  Tak tohoto Pantera bych si uměl představit. O přechodu na ráži 130 se medituje už dlouho, a jak se zdá, Putinův poslední podnikatelský záměr to jen urychlil.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2