Říše středu se chystá na boj s imperialisty

Říše středu se chystá na boj s imperialisty
Torpédoborec Čching-tao (Typ 052) na návštěvě Pearl Harboru / US Navy (Zvětšit)

Mladé čínské námořnictvo má proti svému hlavnímu soupeři, lodím plujícím pod vlajkou s hvězdami a pruhy, nevýhodu v nedostatku praktických zkušeností. Snaží se to napravit tvrdším a realističtějším tréninkem a uvolněním zkostnatělé rozhodovací struktury.

Na webu The National Interest vyšel zajímavý článek o čínské snaze zlepšit připravenost svého válečného loďstva. Posilování ozbrojených sil je v Číně celonárodní priorita. Čínské loďstvo se mění z pobřežní síly na globálního hráče. „Úkol budování silného námořnictva nebyl nikdy naléhavější než dnes,“ citovaly nedávno New York Times generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ) a čínského prezidenta v jedné osobě Si Ťin-pchinga. Lodě a další vybavení však určují jen to, čeho je námořnictvo technicky schopné. O naplnění těchto možností se musí postarat lidé.

Čínské námořnictvo má proti americkému horší výcvik a nedostatek poznatků ze skutečného boje. Číňané si to uvědomují. Posledních přibližně deset let se snaží zavádět systematická opatření ke zlepšení kvalifikace posádek. Výcvik je ve srovnání s nedávnou minulostí sofistikovanější.

Například před uvedením první korvety typu 056 (v kódu NATO třída Jiangdao) do služby v roce 2013, zorganizovalo Čínské námořnictvo zvláštní tým expertů. Dostal za úkol vymyslet tréninkový plán pro všechny budoucí lodě nové třídy Jiangdao. Seděli vněm i kapitáni lodí, které se účastnili protipirátských operací v Adenském zálivu.


Korveta Typ 056 má 76mm kanon AK-176, protilodní střely YJ-83 (dolet až 200 km), torpéda a protiletecké střely velmi krátkého dosahu (9 km) FL-3000N.

Rudí proti modrým

Výsledkem byl víc než tisícistránkový manuál. Trénink podle něj trval lodi, jejíž posádka čítá šedesát mužů, sedm měsíců. Další novinka jsou velká cvičení celých flotil. Loďstvo na manévrech se nově dělí do dvou skupin, které vedou simulovaný boj. Přátelské síly jsou označované jako červené, nepřátelské jako modré. Američané to mají naopak. Ani jedna strana nezná předem složení a dispozice sil protivníka. Do manévrů se zapojují všechny větve čínského námořnictva: hladinové lodě, ponorky, letadla, pobřežní raketové vojsko i námořní pěchota.

Každého cvičení se účastní zvláštní vyhodnocovací týmy. Nasbíraná data pak důkladně zkoumají a hledá se, co by se příště dalo udělat lépe. Velký důraz se klade na elektronický boj. Výcvik námořnictva probíhá pod přímým dozorem KSČ. Účast v něm se bere jako plnění stranických úkolů.

Tréninkové plány schvalují na všech úrovních příslušné stranické komise. V poslední době však roste prostor pro vlastní iniciativu. Jednotky jsou za ni dokonce chváleny. Například torpédoborec Chaj-kchou dostal pochvalu, když během manévrů s ruským námořnictvem při střelbě na plovoucí cíl přepnul z radarového na obtížnější optické zaměřování.


Ponorka Shang (Typ 093); větší foto / sinodefence.com

Objevená ponorka

Čínské námořnictvo je pořád mladé a má se hodně co učit. Úkoly, které mu strana klade, ještě zcela nezvládá. Občas se mu něco nepovede. Třeba minulý rok v lednu objevily japonské síly námořní sebeobrany u sporných ostrovů Senkaku čínskou ponorku. Po dvoudenním pronásledování se musela potupně vynořit. Ponorka přitom patřila k moderní tiché třídě Shang (typ 093). Jsou to útočné ponorky s jaderným pohonem. Číňané je provozují teprve od roku 2006.

„Vyhýbali jsme se moři,“ citovaly New York Times námořního analytika Čcheng Kuo-čchianga. „Nejen, že jsme na moři ztratili všechny výhody, ale naše vody se staly kořistí imperialistických sil.“ I přesto má už však čínské námořnictvo za sebou několik významných úspěchů.

V roce 2002 obepluli čínský torpédoborec Čching-tao a zásobovací loď Tchaj-cchang jako první čínská válečná plavidla zeměkouli. Navštívili mnoho světových přístavů, například Singapur, egyptskou Alexandrii, ukrajinský Sevastopol, řecký Pireus, portugalský Lisabon, ekvádorský Guayaquil, peruánské Callao, nebo Papeete ve Francouzské Polynésii. O protipirátských operacích už byla řeč.


Torpédoborec Chaj-kchou (Typ 052C). V roce 2020 může Čína nasadit až 40 torpédoborců; větší foto / Public Domain

Záchrana cizinců

Čína se na nich podílí (společně s imperialistickými silami) od roku 2008, kdy poprvé vyslala do Adenského zálivu torpédoborce Chaj-kchou (už jednou zmíněný) a Wu-chan. Doprovázela je zásobovací loď Wej-šan-chu. Protipirátských operací se účastnila i fregata Lin-i, jež se proslavila během jemenské občanské války v roce 2015. Zachránila celkem 225 občanů cizích států, kteří v zemi uvízli. Číňané o události dokonce vloni natočili akční film. V překladu se jmenuje Operace Rudé moře (na ČSFD.cz jako Hung hai xing dong, hodnocení 67 %).

V Číně to byl třetí nejvýdělečnější film všech dob. Říše středu v minulosti námořní síly spíše zanedbávala. Ze všeho nejvíc se totiž obávala pozemní invaze. Je to výsledek historické zkušenosti. Mezi lety 1937 a 1945 okupovalo velkou část jejího území Japonko. Ve druhé polovině dvacátého století se Čína zase připravovala na možný útok ze strany Sovětského svazu.

Teprve jeho kolaps v roce 1991 jí uvolnil ruce k budování silného loďstva. Dnes už Čína asertivně využívá válečné lodě k prosazování svých zájmů ve Východočínském a Jihočínském a moři. Z Čínského pohledu je nevýznamnější spor s Tchaj-wanem. Ačkoliv jde de facto o samostatný stát, Čína ho stále považuje za svou vzbouřenou provincii.


Torpédoborec Che-fej (Typ 052D) je členem rodiny nejmodernějších lodí čínského námočnictva. Zhruba do roku 2022 čínské námořnictvo získá 24 torpédoborců Typ 052D ; větší foto /sinodefence.com

Sporné ostrovy

Ve východočínském moři si Čína kromě Tchaj-wanu nárokuje ještě ostrovy Senkaku, které však považuje za své území Japonsko. To má dohodu s USA z roku 1954, podle níž přijdou Američané v případě války o ostrovy Japonsku na pomoc. V Jihočínském moři vede Čína spory o Spratlyho, Paracelské a Natunské ostrovy. Spratlyho ostrovy si vedle Číny nárokuje i Vietnam, Brunej, Malajsie, Filipíny a Tchaj-wan. Paracelské ostrovy považuje za svoje Vietnam a Tchaj-wan. O Natunské ostrovy vede Čína spor s Indonésií.

Všechny tyto spory zajímají i další země. Východočínským mořem totiž projde ročně zboží za pět bilionů dolarů. Nejvýznamnější z těchto zemí jsou – asi nepříliš překvapivě – Spojené státy. USA do Jihočínského moře posílají své lodě, aby tam ukazovaly vlajku. To ale nejde Čínskému drakovi pod fousy. Snaží se v oblasti získat převahu sám.

Leckdo dokonce tvrdí, že už ji má, včetně samotných Američanů. „Čína je dnes schopná kontrolovat Jihočínské moře ve všech scénářích s výjimkou války se Spojenými státy,“ prohlásil současný velitel amerického námořnictva v Indo-Pacifiku admirál Philip S. Davidson. „Neexistuje žádná záruka, že by Spojené státy v budoucím konfliktu s Čínou zvítězily.“ Říše středu však flotilu schopnou porazit USA ani nepotřebuje.


Čínská letadlová loď Liao-ning. Do roku 2025 Čína bude provozovat čtyři letadlové lodě.

Thúkydidova past

Stačí jí síla, která z pohledu Washingtonu neúnosně prodraží případnou intervenci. Čína se proto uchyluje ke strategii označované jako odepření přístupu (Anti-Access/Area Denial – A2/AD). Kromě válečných lodí jí k tomu slouží i balistické střely odpalované ze břehu. Přezdívá se jim zabijáci letadlových lodí. Mohou nést konvenční i jaderné hlavice. Obrana proti těmto střelám je komplikovaná. Američané k tomuto účelu staví torpédoborce vybavené systémem Aegis, jež mají střely ničit za letu. Válka mezi USA a Čínou by byla neštěstím pro celý svět.

Podle amerického politologa Grahama Allisona jsou však tyto dva státy v takzvané Thúkydidově pasti. Je to situace, kdy nárůst síly nové velmoci vyvolá strach z velmoci už zavedené, který nakonec vede k ozbrojenému konfliktu. Poprvé ho popsal Řek Thúkydidés (460 až 399 př. n. l.) v knize Dějiny peloponéské války.

Vyprávěla o konfliktu mezi ambiciózními Athénami a mocnou Spartou. Thúkydidés napsal „Vzestup Athén a strach tím probuzený ve Spartě byly tím, co učinilo válku nevyhnutelnou.“ Allison prozkoumal další podobné konflikty v dějinách lidstva a došel k nepříliš povzbudivému závěru. Ze šestnácti případů, jež se mu podařilo identifikovat, neskončily válkou jen čtyři.

Zdroje: National Interest, Engineering, National Interest, The Diplomat, Reuters, USNI, The Diplomats, NY Times, Brookings

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína vs. USA: Ubrání Spojené státy své lodě?

Spojené státy se s obavami dívají na nové protilodní zbraně Číny, jež mohou vážně ohrozit americké ...

Čtyři letadlové lodě pro čínské námořnictvo

Čína chystá stavbu čtyř letadlových lodí. Informaci potvrdil deníku South China Morning šéf čínské ...

Strategický profil čínského vývozu zbraní

Globální geopolitické úsilí Číny, podpořené rostoucím ekonomickým vlivem, udává směr a povahu ...

Pvní stealth protilodní střely LRASM pro americké letectvo

Americké letectvo (USAF) získalo první sérii nových protilodních střel AGM-158 Long-Range Anti-Ship ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • premek
  14:55 17.03.2019

  Bývaly doby, kdy si USA pokoušely uzbrojením ekonomicky porazit své protivníky. Kdyby se SSSR neporazil svou politikou sám, nebyl by mýtus o uzbrojení SSSR. Jenže po téměř třiceti ...Zobrazit celý příspěvek

  Bývaly doby, kdy si USA pokoušely uzbrojením ekonomicky porazit své protivníky. Kdyby se SSSR neporazil svou politikou sám, nebyl by mýtus o uzbrojení SSSR. Jenže po téměř třiceti letech jsou uzbrojeny USA, jejich ekonomika je zadlužená až po uši a zdrojově zcela vyčerpaná a do dvou let padne. Čína tak nemusí dělat žádné ekonomické harakiri a se zbrojením nemusí nijak pospíchat, chce-li zvítězit nad imperialismem USA (ne že by o něj nešlo) ekonomickou rukou protivníka. Nekryté dolary to nezachrání.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   10:53 18.03.2019

   A jakou politikou se sssr posrazil sam ?
   Vyjma onoho zbrojeni kdy byly tanky ale doslova nebylo maso ?

   A jakou politikou se sssr posrazil sam ?
   Vyjma onoho zbrojeni kdy byly tanky ale doslova nebylo maso ?

 • astor
  21:56 05.03.2019

  I u Číňanů platí, že chceš-li mír, musíš se připravit na válku. Já jen aby bylo jasno, že tímto mottem se řídí nejen vojska Severoatlantického paktu. Všechny státy nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

  I u Číňanů platí, že chceš-li mír, musíš se připravit na válku. Já jen aby bylo jasno, že tímto mottem se řídí nejen vojska Severoatlantického paktu. Všechny státy nejsou Somálsko, Libye nebo Afghánistán.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
   00:40 09.03.2019

   @astor 10.02.2019 jsi na AN https://www.armadninoviny.cz/j... sám napsal: „... Účastnit se diskusí s partou zelenáčů, ...Zobrazit celý příspěvek

   @astor

   10.02.2019 jsi na AN https://www.armadninoviny.cz/j... sám napsal: „... Účastnit se diskusí s partou zelenáčů, nadopovaných jediným správným názorem je doopravdy ztráta času. Smažte mi profil, na propagaci násilí a překrucování historie se podílet odmítám…“

   Není my jasné, proč se toho nedržíš?Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:59 05.03.2019

  Davali na telke dokument o "morskej hodvabnej ceste". Nazorne ukazali, ako si Čina kupuje uplatkami, pôžičkami, politickou podporou vladnych činitelov dôležite pristavy na ...Zobrazit celý příspěvek

  Davali na telke dokument o "morskej hodvabnej ceste". Nazorne ukazali, ako si Čina kupuje uplatkami, pôžičkami, politickou podporou vladnych činitelov dôležite pristavy na najdôležitejšej morskej trase sveta z Činy do Europy. Je otazkou času, ked ten ktorý obchodny pristav bude mat svoju vojensku činsku pobočku. Svet sa v roku 2042 vrati k tomu pred storočím. Američania budu branit Midway.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:52 05.03.2019

  Osobně si myslím, že válka mezi Čínou a Tchaj-wanem není dávno na pořadu dne. Diskuse o výsledku případného střetnutí jsou v současné době taky nesmyslné. Při počtu obyvatel cca 23 ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že válka mezi Čínou a Tchaj-wanem není dávno na pořadu dne. Diskuse o výsledku případného střetnutí jsou v současné době taky nesmyslné. Při počtu obyvatel cca 23 mio a jejich ideologické rozpolcenosti, značně omezenému prostoru pro zahraniční podporu právě díky rostoucím schopnostem čínského námořnictva by o případném výsledku bylo rozhodnuto velmi rychle.
  Musíme vzít v úvahu, že Tchaj-wan není oficiálně uznáván většinou států. Poměrně komplikovanou historii jeho vzniku - Čankajšek prohrál na pevnině vše díky neschopnosti, zkorumpovanosti a represivním praktikám vůči civilnímu obyvatelstvu, nikoli pro nějaké nadpřirozené schopnosti Maa.
  O tom, že se úřady na Tchaj-wanu k místnímu obyvatelstvu nechovaly nijak v rukavičkách, svědčí i protikuomitangské povstání v r. 1947 (s 20 tis. obětí při represích) a výjimečný stav ukončený až v r. 87. Ano, dnes už se v souvislosti s Tchajwanem můžeme bavit o demokracii, ale do počátku devadesátých let to byla s přivřením obou očí maximálně krajně pravicová totalita.
  Úvahy o tom, jak by Tchaj-wanské elity převzaly vládu nad pevninskou Čínou poté, co se režim po studentských protestech zhroutí, jak domeček z karet, jsou totálně mimo realitu.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  15:07 05.03.2019

  Správný titulek by asi měl znít: Říše středu se chystá na své imperiální výboje. A co se týče Tchaj-wanu, tak ten je legitimní čínskou republikou, zatímco komunisti na pevnině ...Zobrazit celý příspěvek

  Správný titulek by asi měl znít: Říše středu se chystá na své imperiální výboje.
  A co se týče Tchaj-wanu, tak ten je legitimní čínskou republikou, zatímco komunisti na pevnině jsou vzbouřenecká provincie.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   15:59 05.03.2019

   Nech to je tak či tak vzhľadom na brutálnu čínsku politiku k "nepohodlným" či už náboženským komunutám, národnostiam či "slobodnému" Hong-kongu, kde sa tvrdo obmedzujú dohodnuté ...Zobrazit celý příspěvek

   Nech to je tak či tak vzhľadom na brutálnu čínsku politiku k "nepohodlným" či už náboženským komunutám, národnostiam či "slobodnému" Hong-kongu, kde sa tvrdo obmedzujú dohodnuté slobody je isté, že k zlúčeniu nedôjde.

   Nejde len o "veľkú politiku" .. vzhľadom na totálnu kontrolu vlastného obyvateľstva je v záujme každého obyvateľa Tchaj-wanu pri zmysloch ostať mimo kontroly čínskej diktatúry.

   Vojensky má síce pevninská Čína jasne navrch, ale ak by i ostrovanom nik nepomohol (USA), tak vojna by bola astronomicky drahá nie len z hľadiska priamych nákladov, ale hlavne nepriamych. Rozvratom ekonomiky Tchaj-wanu (a ten rozvrat by bol totálny, lebo značná časť halvne preoduktívneho obyvateľstva by jednoducho z ostrova ušla) by veľmi utrpela i Čína, ktorá síce ide po všetkých stránkach dopredu ... nič to však nemení na fakte, že s produkciou na obyvateľa
   je to stále pomerne zaostalý štát - čo je i príčinou toho, že tak nominálne vysoko rastie .... (druhá vec je dôverihodnosť týchto čísel, kde sú vážne pochybnosti či ich diktatúra jednoducho nevylepšuje).Skrýt celý příspěvek

  • vojáček v záloze
   18:04 05.03.2019

   Podle čeho soudíte, co je správné a co ne? Podle svých předsudků, že. Víte vůbec něco podstatného o čínské historii ve 20. století, čím je ta historie podložena ve století ...Zobrazit celý příspěvek

   Podle čeho soudíte, co je správné a co ne? Podle svých předsudků, že. Víte vůbec něco podstatného o čínské historii ve 20. století, čím je ta historie podložena ve století předchozím? jTen žvást, co jste napsal o ničem jiném než o arogantní neznalosti a o reprodukování iracionálních předsudků není.

   Kdo například rozhoduje o tom, který režim je legitimní a který nikoli? Americký White House? Bez jeho podpory by nacionalisté na ostrově nepřežili. Jaké byly vlastně příčiny jejich porážky na pevnině? Znáte historii britského křižníku Aurora, který byl nacionalistům předán, aby se vzápětí vzbouřil a přešel na stranu komunistů? Znáte historii vzpoury v nacionalistickém námořnictvu, které následovalo hned po přeběhnutí Aurory? A znáte vy "pravicový" chytráku vůbec něco?

   Odpovím si sám. neznáte nic.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:30 07.03.2019

    Je mi skutečně velice líto, že jsem tak necitlivě narušil vaše marx-leninsko-hitlerovské vidění světa. Ujišťuji vás, že o moderní čínské historii opravdu něco vím. A když už tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Je mi skutečně velice líto, že jsem tak necitlivě narušil vaše marx-leninsko-hitlerovské vidění světa. Ujišťuji vás, že o moderní čínské historii opravdu něco vím. A když už tak argumentujete vzpourou na křižníku Aurora, jak potom hodnotíte občanskou válku v Rusku po roce 1917 a vzpouru (původně) rudých námořníků v pevnosti Kronštadt ? Není to náhodou totální delegitimizace zločinného fašistického sovětského režimu? Znáte vy "levicový" chytráku vůbec něco, nebo jen to, co se vám hodí ?Skrýt celý příspěvek

 • Michaall
  13:00 05.03.2019

  Sunet: Kdyby se Thaj-wan považoval za skutečného reprezentanta Číny jak píšete, tak nevím proč by zbrojil na obranu proti Číně, viz zavedené americké zbraně a jednání o nákupu ...Zobrazit celý příspěvek

  Sunet: Kdyby se Thaj-wan považoval za skutečného reprezentanta Číny jak píšete, tak nevím proč by zbrojil na obranu proti Číně, viz zavedené americké zbraně a jednání o nákupu dalších(F-35, Abrams atd.). Brát to podle názvu tak např. Severní Korea je oficiálně Korejská lidově demokratická republika a z demokracie nemají ani smrad ;)Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   13:16 05.03.2019

   tak zbroji proti uzurpátorom moci :)
   stale sa viac ci menej povazuju za jeden narod

   tak zbroji proti uzurpátorom moci :)
   stale sa viac ci menej povazuju za jeden narod

  • vlasto
   13:33 05.03.2019

   Tchaj-wan zbrojí proti (kvázi komunistickému) režimu, ktorý vládne v pevninskej Číne (Čínska ľudová republika). Tchaj-wan to vidí tak, že raz Čínu z rúk toho režimu vytrhne. (hneď ...Zobrazit celý příspěvek

   Tchaj-wan zbrojí proti (kvázi komunistickému) režimu, ktorý vládne v pevninskej Číne (Čínska ľudová republika). Tchaj-wan to vidí tak, že raz Čínu z rúk toho režimu vytrhne.
   (hneď ako sa všetci prestanete smiať, tak si spomeňte na Dávida :))Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:31 07.03.2019

   Tato úvaha je logicky chybná :-).

   Tato úvaha je logicky chybná :-).

 • Sunet
  12:18 05.03.2019

  Jen malá poznámka k Tchaj-wanu, jehož celý oficiální název je: Čínská republika na Tchaj-wanu (ROC). A jak plyne již z názvu, Thaj-wan se považuje za Čínu, nikdy neměl aspirace ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen malá poznámka k Tchaj-wanu, jehož celý oficiální název je: Čínská republika na Tchaj-wanu (ROC).
  A jak plyne již z názvu, Thaj-wan se považuje za Čínu, nikdy neměl aspirace na vytvoření samostatného státu, jen se považuje za skutečného reprezentanta Číny. V poslední době se sice i zde ozývají hlasy volající po úplné samostatnosti, ve společnosti je však dosti těch, kteří by rádi viděli Čínu jednotnou. Vztahy mezi Tchajpeji a Pekingem nejsou sice ideální, ale na druhou stranu to nevadí masivním investicím Tchaj-wanu do pevninské Číny (78 miliard USD za rok 2018).Skrýt celý příspěvek

  • vlasto
   13:27 05.03.2019

   Vyvodzovať takéto závery z oficiálneho názvu Tchaj-wanu nie je úplne korektné. Režim založený na Tchaj-wane (1949) sa považoval za reprezentanta celej - aj pevninskej Číny. A ...Zobrazit celý příspěvek

   Vyvodzovať takéto závery z oficiálneho názvu Tchaj-wanu nie je úplne korektné. Režim založený na Tchaj-wane (1949) sa považoval za reprezentanta celej - aj pevninskej Číny. A chápala to tak aj OSN až do roku 1971. Zástupcom Číny (krajiny) v OSN bola Čínska republika (režim na Tchaj-wane) a nie Čínska ľudová republika (režim na pevnine). Až keď sa totálny komunistický bordel zmenil na klasický komunistický bordel, tak v OSN prevládlo presvedčenie, že reprezentantom krajiny má byť Čínska ľudová republika a nie Čínska republika. Tchaj-wan (Čínska republika) nevyhlásil nezávislosť od Číny (krajiny), pretože on sa naďalej považuje za reprezentanta krajiny. V ponímaní Tchaj-wanu Čínu (krajinu) ľuďom - obyvateľom ukradli komunisti (rrežim s názvom Čínska ľudová republika). Keby Tchaj-wan vyhlásil nezávislosť (aj keď nie je jasné od koho by ju mal vyhlásiť), tak by tým uznal, že on už nereprezentuje Čínu (krajinu). Podľa Tchaj-wanu je Čína súčasťou Čínskej republiky a nie Čínskej ľudovej republiky. Čína je súčasťou Tchaj-wanu tak, ako je Tchaj-wan súčasťou Číny. Čínska ľudová republika je uzurpátor. Okupant.
   Aj keď sa dnes javí, že tento prístup je neaktuálny a dlhodobo neudržateľný, nemusí to tak byť. Ak USA vydržia Tchaj-wanu kryť chrbát tak dlho, kým sa komunistický režim Čínskej ľudovej republiky nezrúti, tak politická reprezentácia Tchaj-wanu môže byť tá, ktorá bude opäť reprezentovať celú krajinu. Nedôjde k zjednoteniu Tchaj-wanu s Čínou, dôjde k návratu režimu Čínska republika k opätovnej vláde nad celou Čínou.
   Netvrdím, že sa tak niekedy naozaj stane, ale toto je, podľa mňa, vnímanie situácie Tchaj-wanským režimom.Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    10:32 06.03.2019

    Tiez si myslim, ze Tchajwan to tak vnima, ale realne sance na ziskanie vlady nad pevninskou Cinou ma Tchajwanska vlada nulovy, pretoze ak by aj doslo ku krize a komunisticka vlada ...Zobrazit celý příspěvek

    Tiez si myslim, ze Tchajwan to tak vnima, ale realne sance na ziskanie vlady nad pevninskou Cinou ma Tchajwanska vlada nulovy, pretoze ak by aj doslo ku krize a komunisticka vlada by padla, 1,4 miliardy ludi z pevniny by si nenechali prevziat kontrolu niekym, kto je desiatky rokov mimo diania na pevnine. Moc by prevzali zase iba elity z pevniny - len tak by si nenechali ujst sancu vladnut si sami a Tchaj wan by iba dostal ponuku na priclenenie.

    Mimochodom, situacia je analogicka ako v pripade Krymu - tam tiez pri prevrate novy rezim prevzal neustavne kontrolu nad vacsinou uzemia Ukrajiny a iba Krym zostal v povodnom rezime pocas prevratu aj po nom az do doby, ked sa tzv. antiteroristicka operacia zacala priblizovat k nemu a hrozilo, ze bude napadnuty, ako aj Tchaj wanu hrozi, ze by mohol byt napadnuty komunistami. Nasledne Krym vyhlasil nezavislost a uz ako samostatny stat podobne ako Kosovo (ale na rozdiel o dneho aj s referendom) poziadal o priclenenie k RF. Ak by Tchaj wanu hrozil akutne sa bliziaci ozbrojeny front od strany komunistov a preto by sam poziadal o priclenenie k napr. USA, ktore by mu vyhovelo, o anexii by sa nevravelo. Dovod je prosty - kolonialne mocnosti si cez starocia agresii, zotrocovania a kradeze bohatstva vybudovali globalny vplyv, o ktory teraz nechcu prist a preto nove mocnosti nazyvaju skaredymi privlastkami a seba pekne. Ide vsak iba o moc a miesto pri stole s obmedzenym poctom miest a privlastky su len pre apologetov rezimov - ci uz z prospecharskeho, alebo naivneho dovodu.

    Nie je spravne, ani bezpecne, aby jeden mal vsetko a ovladol vsetkych. Kto mu potom povie dost, ak zachadza pridaleko? Nikto nikdy a splnil by sa snicek vyrozpravany Fukuyamom o tzv. "konci historie". Moc korumpuje a totalna moc korumpuje totalne. Je to nebezpecenstvo pre samotne ludstvo, ak by vsetkemu vladol iba jeden. Kazdy robi chyby ak ten jeden vsemocny spravi chybu, odnesie si to cele ludstvo bez vynimky, bez alternativy. Napr. nastavajuce moznosti genetiky, umelej inteligencie, proliferacie automatizacie, informacna kontrola, ... ak to bude cele v rukach jedinej sily, urobi si so svetom, ako sa jej zachce, bez moznosti odporu, bez ohladu na to ci to komu vyhovuje (podobnost a agendami bruselu?).
    Zapad ma svoje dogmy a svoju mytologiu zalozenu na istych nabozenskych predstavach (ako aj ine mocnosti) a ak chce prezit v takej podobe aky je, bude musiet vynutit si respektovanie tychto "hodnot a sposobu zivota" aj u ostatnych 6 miliard na celej ostatnej planete, inak sa rozpadne na vnutorne rozpory a cela unifikacia moci by nemala zmysel. To znamena, ze vacsina planety bude musiet opustit svoj sposob zivota a prijat sposob zivota defacto dvoch kralovskych kolonialnych mocnosti, ktore ich 500 rokov vyuzivaju vo svoj prospech, pre svoj blahobyt. Ale ak si niekto berie dlhodobo viac, niekomu inemu to musi chybat a ked sa pozrieme na mapu sveta a byvale kolonialne uzemia tak to nevyzera, ze by tam bolo podobne ako v tych kralovstvach. Tam je horsie a zapad sa ma lepsie. Asi viera v nespravneho boha..Skrýt celý příspěvek

    • achi67
     14:31 06.03.2019

     No, Deklaraci nezávislosti Krymu vyhlásili 17.3. a 18.3. podepsali dohodu k o připojení k RF. Takhle rychle ta "tzv. antiteroristická operace" snad ani běžet nemohla...

     No, Deklaraci nezávislosti Krymu vyhlásili 17.3. a 18.3. podepsali dohodu k o připojení k RF. Takhle rychle ta "tzv. antiteroristická operace" snad ani běžet nemohla...

     • Cpt. Morgan
      10:26 07.03.2019

      Co s tym ma deklaracia nezavislosti preboha? Regrutovanie trestnych vyprav na juhovychod zacalo v uliciach Kyjeva uz vo februari 2014.. ...Zobrazit celý příspěvek

      Co s tym ma deklaracia nezavislosti preboha? Regrutovanie trestnych vyprav na juhovychod zacalo v uliciach Kyjeva uz vo februari 2014.. (https://www.theguardian.com/wo...
      Bandy tychto regrutov organizovali nasilne vypady do oblasti, kde mal podporu Janukovyc a kde euromajdan neuspel. Zacali pribudat zabiti a tazko raneni. Euromajdanski regruti zautocili na proruskych demonstrantov pred krymskym parlamentom v Simferopole uz 26. februara. Ukrajinsky parlament schvalil zakon o zakaze pouzivania rustiny ako uradneho a vyucovacieho jazyka. Zaciatkom marca 2014 vyhlasil Arsen Avakov spustenie "protiteroristickej operacie proti vzbureneckym oblastiam" s nasadenim specialnych jednotiek, armady a regrutovanych bojovych skupin uvolnenych z euromajdanskych barikad. Zacali utoky kyjevskeho rezimu proti civilnemu obyvatelstvu v oblastiach, ktore odmietli uznat rezim (pretoze sa dostal k moci neustavnym sposobom). Postupne dochadzalo k coraz vacsim stratam na zivotoch obyvatelov v oblastiach, kde si kyjevsky rezim vydobit moc a kontrolu uzemia.

      Krym sa obaval, ze ak sa jeho dlha snaha o samostatnost nezavrsi v tomto momente, bude krvavo potlacena a kyjevsky rezim pride strielat do ludi az na Krym. Nie je dovod sa domnievat, ze by to nespravil, kedze to robil vsade inde. Preto Krymsky parlament vyhlasil referendum, nasledkom ktoreho prislo vyhlasenie samostatnosti a kedze hrozba napadnutia od Kyjeva bola stale realna, vyhlasil uz ako samostatny stat ziadost o pripojenie k RF. Tu RF schvalila 21.3.2014. Co ti na tom nesedi a co sa ti zda, ze je v rozpore s medzinarodnym pravom a medzinarodnymi dohovormi o prave narodov na sebaurcenie a na sebaobranu? Ani sam nevies, ale kedze sa domnievas, ze hadam sa zapadu podari udrzat ovladanie vychodnej Europy, chces byt na strane domnelych vitazov (strana prava ti je ukradnuta, ved co...).

      Pod tlakom predoslych udalosti 24. 3 2014 Kyjevsky rezim nariadil plne stiahnutie svojich vojsk z oblasti. Etnicki rusi na Kryme neokusili hnev Kyjevskej junty a ich domovy neboli znicene ako inde, kde protiteroristicka operacia zabezpecovala slobodu a demokraciu.Skrýt celý příspěvek

     • Starlight
      01:43 09.03.2019

      Na někoho, kdo má nick po Siru Henrym Morganovi - britském korzárovi, otrokáři a guvernérovi Jamajky nebo po stejnojmenném jamajském rumu, který destiluje britský lihovarnický ...Zobrazit celý příspěvek

      Na někoho, kdo má nick po Siru Henrym Morganovi - britském korzárovi, otrokáři a guvernérovi Jamajky nebo po stejnojmenném jamajském rumu, který destiluje britský lihovarnický koncern, máš téměř dokonalé znalosti konfliktu na Ukrajině.

      Protože jsme ale na AN, která se zabývá především vojenskými stránkami věci, tak bych si dovolil upozornit na „chybičku“ v časové linii.

      27. února 2014 – speciální armádní jednotky Ruské federace začaly obsazovat Krym. Za pozornost stojí, že ten den vojáci z 31. samostatné gardové výsadkově-útočné brigády výsadkových vojsk Ruské federace divize obsadili a zablokovali pozemní spojení mezi Krymským poloostrovem a zbytkem Ukrajiny. Tento den je dnes v Rusku každého 27. února připomínám jako Den speciálních sil.

      Postupně se ruské invazní síly na Krymu rozšířily o další jednotky, jmenovitě 18. motostřelecké brigády a 22. brigády SPECNAZ. Tolik k tomu, kdo koho ohrožoval.

      Jak už naspal achi67, pak už to byl kvapík: 17. března vyhlásili výsledky referenda, 18. března podepsali smlouvu s Ruskou federací o připojení, 19. března prezident Ruské federace V.V. Putin předložil smlouvu k ratifikaci Ruské federální Dumě, tam ji schválili 21. března včetně změny ústavních zákonů RF, prezident Putin to pak obratem podepsal. Vše se zpětnou účinností od 18. března.

      Ano to byl ten tlak předchozích událostí, na základě kterého ukrajinská vláda 24. března nařídila stažení svých ozbrojených sil z Krymu. Poslední ukrajinskou posádku na Krymu obsadili vojáci Ruské federace 26. března.

      Vůbec nechápu, jak jsi dokázal pod článek o čínském námořnictvu dostat Krym a ještě to splácat páté přes deváté s východní Ukrajinou v naprosto otřesném ideologickém žvástu plného desinformací a záměrných lží.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:34 07.03.2019

    Nejde jen o název. Čankajškova vláda a strana Kuomintang byla už za WW2 uznávána jako legitimní reprezentant celé Číny. KSČ, 27 (moskevských) bolševiků a Mao-ce tung byli jen občas ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejde jen o název. Čankajškova vláda a strana Kuomintang byla už za WW2 uznávána jako legitimní reprezentant celé Číny. KSČ, 27 (moskevských) bolševiků a Mao-ce tung byli jen občas trpění vzbouřenci.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...