Roadrunner: Proudová protiletecká dron-střela země-vzduch

Roadrunner: Proudová protiletecká dron-střela země-vzduch
Roadrunner / Anduril Industries (Zvětšit)

Americká start-upová firma Anduril Industries představila proudově poháněnou znovupoužitelnou dron-střelu země-vzduch Roadrunner. Vývoj je financován americkým Velitelstvím pro speciální operace SOCOM (United States Special Operations Command). Roadrunner je dalším příspěvkem do rychle rostoucí rodiny systémů určených pro boj proti vzdušným bezosádkovým systémům C-UAS (Counter Unmanned Aerial Systems).

Základním rysem Roadrunneru je použití dvou malých proudových motorů. To dron-střele propůjčuje řadu velmi zajímavých schopností, zejména kolmého startu bez složitého vypouštěcího zařízení a případně kolmé přistání.

Dalším klíčovým rysem je různorodost nákladu. Firma představila verzi Roadrunner-M s bojovou hlavicí určenou k přímému ničení zejména nepřátelských dronů. Jde o drony označované americkou armádou jako „skupina 3“ (Group 3). Patří zde například íránské Šáhid-136 nebo ruský Forprost. Ale samotná firma označuje Šáhid-136 za spodní hranici vhodných cílů – Roadrunner-M lze klidně použít proti dronům skupiny čtyři a pět, což odpovídá dronům Predator / Reaper, případně proti bojovým vrtulníkům, pomalým a/nebo nízkoletícím letadlům (Su-25) nebo dokonce střelám s plochou dráhou letu.

Platforma Roadrunner ale pojme různé užitečné zatížení, včetně nejrůznějších elektro-optických senzorů, radarů, prostředků elektronického boje (EB) nebo posílené komunikační vybavení.

„Je to někde mezi opakovaně použitelnou střelou a plnohodnotným autonomním letadlem,“ říká zakladatel společnosti Palmer Luckey. „Roadrunner sám o sobě je zcela znovupoužitelné letadlo a existuje mnoho užitečného zatížení, které na něj můžete dát, a vše je zcela znovupoužitelné.“

Roadrunner startuje vertikálně z přepravně-startovacího hangáru Nest. Pokud z nějakého důvodu Roadrunner-M nezasáhne cíl (falešný poplach, zničení cíle jinými prostředky), může se vrátit zpět a přistát na čtyřech výklopných podpěrách. Po přistání lze dron dotankovat a rychle znovu použít. To dává řadu nečekaných výhod.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Lovec íránských dronů Šahed: Polský dron HAASTA s karabinou ráže 5,45 mm

Na běžící polské vojenské výstavě MSPO 2023 domácí výzkumný institut „Lukasiewicz“ (Sieć Badawcza ...

PREMIUM Kvadrokoptera Hydra 400 s protitankovými střelami Brimstone

Britská armáda na londýnské výstavě DSEI 2023 (Defence & Security Equipment International 2023) ...

PREMIUM Ukrajinská lekce pro PVO: Návrat protiletadlových kanónů, světlometů a palby z ručních zbraní na vzdušné cíle

Téměř 700 dní trvající boj Ozbrojených sil Ukrajiny (ZSU) proti ruské agresi je příležitostí k ...

FPV drony: Revoluce ve válčení

Válka na Ukrajině bezpochyby a absolutně ukázala význam malých bezpilotních systémů SUAS (Small ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.