RoBattle - nový bojový robot z Izraele

-
8. 6. 2016
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 představí nového bojového robota RoBattle. Robot, resp. bezosádkové pozemní vozidlo UGV (Unmanned Ground Vehicles), slouží jako platforma pro nejrůznější zbraňové systémy a účelové nástavby.
Podle tiskových materiálů IAI robot RoBattle dokáže pracovat samostatně, ale i v týmu s vojáky nebo jinými vozidly. Robot je určen pro ty nejnebezpečnější úkoly. Dokáže fungovat jako ozbrojený průzkum, pokročilý strážce, útočný stroj nebo dokáže penetrovat do hloubi obranné pozice protivníka.
Velitelé mohou ReBattle nasadit jako návnadu - odlákat pozornost od hlavního směru útoku. Izraelci plánuji roboty nasadit pro průzkumné, sledovací a zpravodajské úkoly a také jako ochranu konvojů.
RoBattle je kolová platforma 6x6 o hmotnosti šest tun s užitečnou nosností tři tuny. Robota pohání dieselový motor.
Užitečný náklad se může skládat jak ze zbraňové stanice, tak i z nejrůznějších senzorů (radary, elektro-optické přístroje, prostředky elektronického boje) nebo komunikačních systémů. Užitečnou nosnost lze využít i pro posílení pancéřové ochrany.
ReBattle je možné vybavit manipulační robotickou rukou pro úkoly boje proti minám a improvizovaným výbušným zařízením (IED).
Lehká robotická zbraňová stanice Pitbull od izraelské firmy General Robotics. / General Robotics
Zatím jsou k robotu pouze obecné informace, ale z přiloženého videa je patrná extrémní průchodnost terénem - robot dokáže překonávat cca 1 m kolmé překážky.
Velká průchodnost terénem je pro UGV klíčová. Zatímco člověk s vozidlem dokáže lehce manévrovat mezi překážkami, pro počítačový mozek robota je orientace v komplexním prostředí velmi složitá. Velká průchodnost tak výrazně ulehčuje plánování pohybu robota. Podle IAI lze RoBattle navíc vybavit pásovým podvozkem pro další zvýšení průchodnosti terénem.
Modelově IAI vybavila ReBattle robotickou zbraňovou stanici Pitbull od General Robotics. Stejná firma před nedávnem představila malého bojového robota Dogo.
Stanice Pitbull váží 50 kg a lze ji osadit kulometem ráže 5,56 mm nebo 7,62 mm. Náměr zbraně je -32° až + 62°, což se hodí zejména pro městské bojiště.
Unikátní podvozek umožňuje překonávat ten nejtěžší terén.
Stanice je unikátní svým senzorovým vybavením. Pitbull obsahuje 8 kamer, z toho pět obvodových kamer slouží pro přenos živého videa. Kamery poskytují všesměrový (omni) výhled. Software stanice umí ze záběrů kamer automaticky rozpoznávat, detekovat, určovat a sledovat cíle.
Pitbull navíc rozpozná směr a polohu střílejícího útočníka a v řadu sekund natočí hlaveň požadovaným směrem. Stanici ovládá voják pomocí přenosného tabletu až na vzdálenost 1,5 km. Dodejme, že podle současných pravidel nesmí by neměl robot zahájit palbu na člověka autonomně.
IAI vyvinula ReBattle jako modulární kit - je zcela na zákazníkovi, jakou výbavou si robota osadí. Na bohatosti senzorové výbavy například záleží, jaké úrovně autonomie robot dosáhne. ReBattle lze ovládat v prvé řadě dálkově - například z obrněných vozidel.
Avšak v případě přání zákazníka, po instalací senzorů (radary, LIDAR, kamery, GPS, atd.) a potřebně důmyslného řídicího software, lze robota nechat působit v určité míře autonomně.
RoBattle - na stožáru je stanice Black Granit; větší foto / IAI
Problém není například poslat robota po určité trase hlídkovat a pátrat po nepřátelích nebo robota poslat po známé trase na hlavní základnu pro zásoby, nebo se zraněným vojákem. O “vrozené” úrovní autonomie ReBattle však tiskové materiály IAI prozatím mlčí.
Na fotkách je ReBattle osazen průzkumnou stanici Black Granit na hydraulickém stožáru. Black Granit obsahuje radar, denní/noční/termální kamery a prostředky průzkumu signálů SIGINT (SIGnal INTelligence). Všechny senzory pracuji koordinovaně.
Black Granit dokáže především varovat před útokem a přesně určit pozici útočících protivníků - senzory odhalí protivníky střílející jak z ručních zbraní, tak i z pancéřovek, minometů nebo protitankových řízených střel (PTŘS).
ReBattle v kombinaci se senzorem Black Granit a stanicí Pitbull je smrtící kombinace - okamžitě určí pozici protivníka a okamžitě tímto směrem natočí zbraňové systémy. Ideální pro ochranu mechanizovaných jednotek (především tanků) před útoky protivníků s PTŘS.
Zdroj: Defense Update
Související články
Dogo: Robot zabiják s pistolí Glock
Izraelská firma General Robotics představila novou generaci příručních průzkumných a bojových robotů ...
-
09.05.2016
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
SMET: Roboti pro americká bojová družstva
Americká armáda připravuje vývoj víceúčelových robotů SMET (Squad Maneuver Equipment Transport) pro ...
-
24.05.2016
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Nová jordánská bojová vozidla s českou příchutí
Jordánský průmysl na letošním zbrojním veletrhu SOFEX představil několik novinek ze své produkce. ...
-
26.05.2016
-
13 komentářů
-
Václav Kopecký
Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?
Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...
-
07.06.2016
-
45 komentářů
-
Václav Kopecký
beepee - Prípuštam, že oveľa väčšiu kritiku si v danom smere si zasluží SR. Armáda ČR sa mi javi oveľa modernejšia ako v SR. V ČR je aj viac intenetových wébov venujúcich sa ...Zobrazit celý příspěvek
beepee - Prípuštam, že oveľa väčšiu kritiku si v danom smere si zasluží SR. Armáda ČR sa mi javi oveľa modernejšia ako v SR. V ČR je aj viac intenetových wébov venujúcich sa armádnej technike, modernizácii armád a výzbroje vo svete a podobne. Zatiaľ som nenašiel podobný wéb V SR, kde by sa šlo rozumne informovať o stave armády SR, jej modernizáci, výhľadov, plánov do budúcnosti.
Aj čo sa týka programovania rád odporúčam pre začínajúcich České linky na webové stránky ako: http://www.itnetwork.cz/... a podbne. V osvete je ČR riadne ďalej.
Sem tam pochválim aj Americkú polovojenskú DARPU, že sa snaži zapájať do svojích projektov rôznych nadšencov z verejnosti.
Veľmi pozmenil náš svet projekt nadšencov v operačných programoch Linux pre verejnosť zadarmo. Zdá sa že porazil miliárdový Microsoft ktorý vyhlásil, že s Windowsom10 končí vývoj dalších verzii Windows.
Veľmi pozmenil náš svet aj snílek Musk ako malý programátor. Pochopil, že na Internete sa do budúcnosti rozvinie obchod a stvoril program sprostredkujúci predaj. Zarobil na tom desiatky miliárd. Oklolo roku 2001 založil SpaceX a dnes už vyváža tovar aj na ISS. Zlacnil tak vynášanie tovaru do vesmíru z 200 milionov (ESA) na asi 70 miliónov. Prebudila sa už aj USA armáda a objednala si u SpaceX oveľa lacnejšie vynášanie vojenských satelitov. Posledné vyjadrenia Elona Muska boli v štýle
..." Treba pochopiť, že nemôžeme si dovoliť stále jednorázovo vynášať rakety do vesmíru, ktoré nám potom zhoria v atmosfére spadnú do mora. Predstavte si že by sme jednorazovo použili lietadla, auta a potom sme ich vyradili. To by nám riadne predražilo cestovanie."...
Aj tie roboty, dróny v naších armádach by naším štátom, ekonomiky výrazne zlacnili prevádzku armády, monitoring, stráženie a ušetrené peniaze by mohli ísť na modernizáciu, prezbrojenie.
Tie dróny sa môžu onedlho rýchlo zmeniť na nosiče zbrani dlhého doletu a možno vo všelijakých parametrov prekonajú, alebo doplnia rakety s plochou dráhou!
Čo potom? Budeme takému Iránu, ostatným nepohodlným štátom zakazovať vývoj drónov dlhého doletu?
A možno by sa mohli naše armády skutočne zaoberať aj vývojom 3D tlačiarni pre svoje potreby a nemuseli všetko prevážať, skladovať. Americké námornictvo už zavádza rôzne 3D tlačiarne do svojho arzenálu. Na tomto webu sa zľahčoval vývoj 3D tlačiarni v US armáde. Podľa môjho názoru v USA niektoré nádejné projekty radi zľahčujú, čosi znehodnocujú, aby protívnici, konkurencia zavčasu nezbystrili. Aj Putin oficiálne pripustil, že najväčšov chybou Ruska v poslednej dobe bolo, že oneskorene zachytili nástup bezpilotných drónov.Skrýt celý příspěvekHonzaH - tak zrovna ten postovaný článek je o přenosu pomocí LED, ne laserem. Jinak přenos dat světlem je stará věc, nicméně se využívá téměř výhradně po kabelech. Tam je to ...Zobrazit celý příspěvek
HonzaH - tak zrovna ten postovaný článek je o přenosu pomocí LED, ne laserem. Jinak přenos dat světlem je stará věc, nicméně se využívá téměř výhradně po kabelech. Tam je to momentálně nejlepší možný způsob. Bezdrátový laserový přenos se snad používá jen u některých kosmických sond. Asi to pro tebou popsaný účel zatím není to pravé ořechové. Přeci jen - přímá viditelnost, mlha, kouř - a je po spojení. Na druhou stranu se nedá rušit a nejspíš ani odposlouchávat.Skrýt celý příspěvek
Mne by třeba zajímalo, jak by mohl být využit přenos dat přes světlo resp. laser. Jasně, chce to přímou a dobrou viditelnost, ale zase rušení je dost obtížné. Např. pro spojení s ...Zobrazit celý příspěvek
Mne by třeba zajímalo, jak by mohl být využit přenos dat přes světlo resp. laser. Jasně, chce to přímou a dobrou viditelnost, ale zase rušení je dost obtížné. Např. pro spojení s malými průzkumnými/útočnými drony, které působí pár set metrů od operátora, mi to přijde jako ideální způsob. A že přenést data laserem jde, o tom není pochyb:
http://samsungmania.mobilmania... Skrýt celý příspěvekDobrý článok vysvetľujúci ako sa rýchlo zmenia v blízkej dobe vojnové konflikty. Dost často som bol kritizovaný, zľahčovaný, že mám názory sci - fi, keď sa snažím trochu ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý článok vysvetľujúci ako sa rýchlo zmenia v blízkej dobe vojnové konflikty.
Dost často som bol kritizovaný, zľahčovaný, že mám názory sci - fi, keď sa snažím trochu zburcovať naše štátiky. Nech neprespia nástup robotov ničiteľov, strážcov, samovrahov, drónov. Doba robotov a drónov s časti kontrolovaných operátormi už začala. Ale roboty a dróny už čiastočne schopné vykonávať samostatné akcie. Ak napríklad nehrozí spriatelená paľba. Tie roboty a dróny môžu spolupracovať s armádou a ísť do najryzikovejších aj samovražedných akcii. Monitorovať, špehovať, či strážiť!
Naše štáty by mali začať tiež riešiť komunikáciu, zabezpečený prenos dát medzi operátormi a strojmi. Lebo existujú rôzne rušičky, EMP zbrane a heckeri.
Tá zabezpečená komunikácia, šifrovanie, prenos dát sa nedajú dobre zakúpiť.
Treba sa mať napozore aj pred rôznými Backdoormi. A to aj zakúpené od spojencov.
Napríklad pred občianskou vojnou v Sýrii bombardoval Izrael Sýrské jadrové zariadenia.
Jeho letectvo začalo nálet pikantne cez vzdušný priestor člena NATO Turecko. Odtiaľ prenilo cez Sýrsku protivzdušnú obranu. Počas akcie im vložili do radarových zariadení ruskej výroby vírus, ktorý dočasne oslepil ich vzdušné monitorovanie. V dokumente sa tvrdilo, že daný vírus im predali samotní Rusi.
Bombardovanie zvrejňované veľmi nebolo, lebo Asádovci by si začali dokazovať vývoj jadrových zbraní.
Takže ak môžem poradiť naším vojenským stratégom, poradcom, vojenským elitam, politikom. Nabral by som kopec vyvojárov, inžinierov a programátorov a začal riešiť zabečený prenos dát v naších armádach. Určite by sa taký vývoj zišiel aj našej polícii, úradom popripáde telekomunikáciam a podobne.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...