Rocket Cargo: Dopravní rakety pro americké letectvo

Rocket Cargo: Dopravní rakety pro americké letectvo
Startující Starship / Foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0 (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) v rámci iniciativy „Vanguard“ investuje do čtyř přelomových technologických programů. Jedním z nich je Rocket Cargo – raketový dopravní systém pro strategickou přepravu v rámci planety Země.

Inciativa Vanguard slouží k přenesení nejnadějnějších vědeckých projektů do použitelných schopností letectva. V současné době Vanguard pokrývá čtyři programy.

Prvním jsou nové navigační satelity NTS-3 (Navigation Technology Satellite-3), které mají nahradit původní satelity GPS (Global Positioning System). NTS-3 zajistí přesnou pozici, navigaci a časování NPT (Position, Navigation, and Timing) i za působení nejmodernějších prostředků elektronického boje (EB) protivníka. Jde o klíčovou vlastnost zejména v oblasti použití přesně naváděných zbraní v podmínkách silného elektronického rušení. Ke startu první experimentální družice NTS-3 dojde v příštím roce.

Cílem druhého programu Golden Horde je vyvinout univerzální hardwarová a softwarová řešení umožňující kooperativní chování různých typů naváděné munice. Pomocí datalinků si bude munice (zejména střely s plochou dráhou letu) mezi sebou vyměňovat data o své pozici, svém okolí, záměrech a svých cílech. Řídící systém pak chování střel v reálném čase přizpůsobí aktuální situaci. Smyslem je především aktivně reagovat, předcházet nebo obcházet akce protivzdušné obrany (PVO) a jednotek EB protivníka. 

Program Skyborg za pomocí prvků umělé inteligence (strojového učení) se snaží vytvořit velmi pokročilého autopilota pro bojové drony. Skyborg je určen zejména pro tzv. „robotické wingmany“ – výkonné proudové drony s vysokou mírou autonomie podporující bojové akce „chráněných“ letadel s lidskou posádkou. Skyborgy rozšíří a vylepší situační povědomí pilotů a zvýší dosah a počet nesené munice.

Pro běžící fiskální rok (FY2021) program NTS-3 získal 24,6 milionu dolarů, Golden Horde 72,1 milionu dolarů a Skyborg 40,9 milionu dolarů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Americké letectvo otestuje satelitní konstelaci Starlink od SpaceX

Americké letectvo 8. dubna provede velké cvičení s cílem otestovat budovaný systém řízení boje ABMS ...

Skyborg: Bojové robotické drony s umělou inteligencí

Společnosti Boeing, General Atomics a Kratos postaví tři verze prototypů robotických vedených ...

Úspěšný test raketového demonstrátoru SN8 od společnosti SpaceX

Společnost SpaceX minulý týden úspěšně otestovala raketový technologický demonstrátor SN8 (Serial ...

PREMIUM Starship: První orbitální let ukazuje budoucnost vojenské přepravy

Americká společnost SpaceX chystá první demonstrační let orbitální lodi Starship a obřího prvního ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.