Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020

Model S-500 "Prometheus" / Almaz-Altej

Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového raketového systému protivzdušné obrany (PVO) S-500 “Prometheus” podle plánu. Při vývoji jsou údajně využity zkušenosti z nasazení kompletů S-400 Triumf v Sýrii.

“Práce na těchto systémech jde podle plánu. Měli jsme nějaké technické problémy spojené s testováním nejnovějších střel (77N6-N, 77N6-N1 - viz. dále), které mají být umístěny na moři a zemi. Nyní jsou ale tyto problémy vyřešeny díky výzkumnému a technickému výboru Komise pro obranný průmysl, Ruské akademie věd a koncernu Almaz-Altej. Postupujeme tedy vpřed,” řekl Rogozin ruským novinářům v poslední lednový den.

Rogozin dále potvrdil, že experti analyzují nasazení kompletů S-400 v Sýrii. Poznatky jsou následně využity při vývoji S-500.

Vývoj moderního zbraňového systému je jedna věc, vyrábět ho levně, rychle a v dostatečném množství je věc druhá. Není jasné, zda S-500 půjde vyrábět na současné výrobní lince firmy Almaz-Altej (kde vzniká S-400), nebo je nutné vybudovat zcela novou výrobní linku.

“Klíčovou otázkou je, jak se Almaz-Altej vypořádá s masovou výrobu těchto zbraní pro naší armádu. Je třeba rozhodnout, zda organizovat výrobu ve stávajících továrnách s minimem investic, nebo vybudovat nové výrobní továrny,” uvedl Rogozin.

Podle současných plánů ruská armáda v roce 2020 získá prvních pět baterií S-500 Prometheus (označován také jako 55Р6М Triumfator-M). Ruská armáda si plánuje v budoucnu ponechat pouze systémy S-400 a S-500. V ruské armádě S-500 postupně nahradí starší komplety S-300.

Proklamované parametry S-500 jsou působivé - nejvýkonnější rakety dokáží údajně ničit balistické rakety (letící max 7 km/s) na vzdálenost až 600 km, ve výškách 180 až 200 km. S-500 dálé získá schopnost postřelovat až deset aerodynamických cílů (např. letadla) na vzdálenost 400 km.

Na maximální vzdálenost lze ničit velké a výrazné (radiolokačně, elektronicky) cíle, jako jsou bombardéry nebo létající střediska včasného varování a řízení (AWACS), či letadla radioelektronického boje.

„S-500 může mj. zasahovat hypersonické křižující střely, jejichž cestovní rychlost činí 5500 a více kilometrů za hodinu. Tento úkol předcházející generace protiletadlových raketových systémů nemohly řešit, nový systém to ale poprvé umožní," říká ruský vojenský expert Michail Chodarenok.

Z pochodové do palebné pozice (podle údajů výrobce) přejdou odpalovací vozidla S-500 do 5 až 10 minut. Z palebné do pochodové pak údajně za méně než 3 minuty. Schopnost rychle měnit pozice ztěžuje nepříteli vyhledávat a ničit jednotlivé prvky S-500.

S-500 získá dvě nové střely 77N6-N a 77N6-N1 - lze ale samozřejmě využít i současné střely systému S-400. Antiraketa 77N6-N je určená proti mezikontinentálním raketám ICBM (Inter-Continental Ballistic Missiles), resp. proti bojovým hlavicím ICBM.

Přesné takticko-technické parametry S-500 jsou však tajné. Rovněž údaje o dostřelu, dostupu raket S-500, či údaje o maximální rychlosti cílů, se často liší.

„Úlohou nového systému je ničení balistických a křídlatých raket nepřítele a boj s jeho letectvem. To je logické. Nicméně řadu takticko-technických dat a bojových schopností S-500 neznáme. Hodnotit můžeme pouze to, co lze zjistit z otevřených zdrojů a co uniklo do médií," říká Sergej Denisencev, vojenský expert ruského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST).

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...

Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...

Nová ruská stíhačka MiG-35 představena veřejnosti

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) dnes představila mezinárodnímu publiku ve městě Lukhovitsy ...

Izraelský Davidův prak: Nejlepší protivzdušný systém na světě?

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel´s Missile Defense Organization) a americká ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Luky
  21:34 28.02.2017

  nesežereme... ale jaké zbrojní programy by měla recipročně milovaná Amérika oželet aby si opravila zchátralou infrastrukturu a zvýšila úroveň potřebným, příp. jim zajistila základní zdravotní péči?
  Letadlové lodě, ostatní hladinové loďstvo, ponorčičky, vesmírné programy, mechanizované vojsko...? Vždyť vlastně nic z toho nepotřebuje.. jak všichni víme, nikdo je nenapadne a ani nemůže obsadit, každej tam má totiž Henryovku, medvědobijku nebo kolta.

  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

 • pavel rampir
  20:43 28.02.2017

  Vím že mě sežerete ale musím- vrátil jsem se z USA, California, Arizona, Nevada. Navštívil jsem Nellis AFB, Davis AFB, San Diego, San Fransicco, Dead Wally, Grand C., LE, Sqoia park, Yosemite, atd. Doporučuji Rusku dát peníze na opravu cest , nemocnic a zvýšení úrovně obyvatel. No potom možná bych šel do S-500....

 • dusan
  19:34 28.02.2017

  Problém budú asi tie motory. Rusi už síce vyrábajú svoje motory, ale myslím, že v L+K bolo spomínané, že to tá výroba nie ja až taká "ruská" ako sa deklaruje, a časť komponentov je z Ukrajiny .... a je možné, že potichu ... v prospech oboch výrobcov motorov to tak funguje dodnes. A keďže to vyhovuje obom stranám, tak to nik "nerozmazáva".

 • Olivav
  13:44 09.02.2017

  Díky

 • raziel87
  10:54 09.02.2017

  2 Olivav
  tady máš lepší odkaz
  http://www.gao.gov/archive/199...

  Na netu toho najdeš mraky - po pročtení 1 000 stran zjistíš, jak si často některé články odporují. Kdo od koho opisoval (často doslovně :-D) a nedejbože když se začneš šťourat ve statistikách Iraq/Russia a jejich popisu Desert Shield a Desert Storm

 • raziel87
  10:44 09.02.2017

  fajn je, že už člověk nemusí chodit tak často do knihovny jako ještě 10 let zpátky.
  Dohledáš minimálně 10 prací s rozsahem 250 stran + (persian Gulf war)

 • raziel87
  10:41 09.02.2017

  2 Olivav
  na ten stařičkej valka.cz odkaz pozor. Je to starý nevim...... 10 let?
  Když se začneš dopodrobna hrabat ve ztrátách letecké techniky v Perském zálivu,
  tak často dojdeš k protichůdným číslům. Dá se říct, že tohle (ten odkaz na valka.cz) jen papouškuje wiki.

  Při troše googlování se dostaneš k podrobnějším článkům, kde jsou do detailu popsány jednotlivé ztráty - !!často úplně jinak popsaný průběh!!!.

  Pokud mě paměť neklame v tom článku z války, kterej sem četl někdy v roce ?2006? se vůbec nezohledňovali ztráty Francouzkejch SEPECAT Jaguar, vůbec tam nebyly zmíněny ztráty Britsejch Tornád (mám pocit, že šel k zemi i Buccanner) atd. atd.. Vůbec tam nerekapitulujou ztráty v roce 1990,Ztráty Saudů atd.

  Voala......a rázem máš ze 2 sestřelů za pomoci S-75 minimálně 10 kousků (a to se ještě držím u té nejspodnější hranice)

 • Olivav
  09:22 09.02.2017

  asfd,

  dík za odkaz zajímavé počtení

 • Olivav
  09:14 09.02.2017

  Jo Damiku,

  můžeš mi prosím vysvětli, proč tedy Obama tolik naléhal na to, aby Putin zastavil dodávku S-300 Iránu? Je to docela starý kus hardwaru, který by neměl mít přece šanci, tak proč se ho bát ne? Možná mu to nezavolali z Pentagonu, že je to jedno ať to klidně dodají kde se jim zlíbí :)

 • Olivav
  09:05 09.02.2017

  Damiku,

  jelítko naše: zde píši - To co umí nevíš a nikomu z nás to nepoví, tak se s tím smiř. Jsi už fakt trapný. 8.2.2017 18:51

  Tím jsem asi všem řekl, že vím co Rus má. Fakt neumíš česky. Hochu ty jsi k sežrání jak tady tak u těch F-18. Hlele a nemohl bys to vždy alespoň pro mně přeložit. Já bych nechtěl umřít blbý.

  Možná pak pochopíme jak jsi na tom s Angličtinou. CTRL+C a CTRL+V umíš skvěle. Možná to přes Googletranslate taky dokážeš přeložit, alespoň pro nás méně schopné.

  No a proč ti vrazi z Wallstrýtu koupili T-80 za Jelcina? Přece měli vlastní a lepší techniku. Možná to obě strany skouší kvůli špionáži. Jo když se to povede alespoň ví co má konkurence :) Fakt neumíš přemýšlet v souvislostech je mi tě líto.

  Já odborník na ruské technologie fakt nejsem. Hold se musíš smířit s tím, že Vladimír Vladimírovič na tebe kálí a na net ti nedá co mají :)

  Jinak on je kradl? Myslím, že se tam píše koupil a ti volové mu je prodali. Stejně jako se to sem tam povede západu a od rusů koupí něco z jejich produkce. Pak lítají hlavy tam i onde a je z toho průšvih jako hrom.

 • damik
  08:43 09.02.2017

  http://www.independent.co.uk/n...

  Vladimir Putin has a vast personal fortune and may be one of the richest men in the world, according to a number of former Kremlin insiders.

  From their exiles around the world, they spoke to the BBC for a Panorama investigation into the alleged corruption of the most powerful man in the world. Here's what we learned.

 • rasto12
  00:04 09.02.2017

  "Otazka je proc je teda Putin pred 4 roky kradl ??? Kdyby je chtel jenom okopirovat, tak jich nekupuje za $50 mega ... holt oni se je jeste nenaucili vyrabet .. trebo to bude tim ze kazdou uspesnou Ruskou firmu Putka a jeho 10 kamosu z detstvi hned majitelum ukradnou ... "

  Poprosím zdroj. Toto si fakt chcem prečítať. Nenávidím Fake news, ktoré šíria pro Ruské weby.

 • asdf
  20:02 08.02.2017

  stronger.p >

  Podla tohto tu
  https://www.valka.cz/15507-Boj...

  dostali tu F-15E, ktoru si spominal a aj F-14A.

 • damik
  19:57 08.02.2017

  Takze Olivav uz je ted dokonce odbornik na utajenou nezverejnenou vyrobu Ruskych DSP/FPGA a tvrdi ze urcite dozenou a predezenou ty imperialisticke z Wallstrytu ...

  Otazka je proc je teda Putin pred 4 roky kradl ??? Kdyby je chtel jenom okopirovat, tak jich nekupuje za $50 mega ... holt oni se je jeste nenaucili vyrabet .. trebo to bude tim ze kazdou uspesnou Ruskou firmu Putka a jeho 10 kamosu z detstvi hned majitelum ukradnou ...

  https://www.wired.com/2012/10/...

  This group is accused of having illegally supplied $50 million worth of commercially available high-tech components that could be used for military projects — all while Moscow is busy building a slew of new weapons.
  ...
  The field programmable gate arrays, or FPGAs, are the most military-sensitive piece of tech in the list of allegedly smuggled goods. And without them, it’s difficult to build a modern weapon. The U.S. military uses FPGAs in all kinds of defense projects and cryptological systems — from drones to radios and wearable computers.

 • stronger.p
  19:28 08.02.2017

  Mě docela překvapilo, že irácká PVO dokázala ve válce v zálivu s S-75 (systém z šedesátých let a ještě ořez na export) sestřelit F-15E

 • Olivav
  18:56 08.02.2017

  Jo Damiku a k tomu poslednímu slintu co jsi vypustil:

  tady jsi to napsal docela přesně
  Take Zapadni technologie jsou vice promichane mezi civilni a vojenskou verzi, protoze to musi Zapadni firmy i prodat na civilnim trhu (civilni radary, biomedicina, airspace, ...).

  Rus tohle nikdy nedělal. Top nešlo díky jejich paranoie na civilní trh a k té větě dodám. USA top do civilního sektoru taky nedají.

  Fakt jsi docela komik. Co za čím pokulhává víš asi jen ty :)

 • Olivav
  18:51 08.02.2017

  Damiku,

  ty jelito já nemám řídícího důstojníka neboj. Nevím proč bych měl studovat elektrotechniku na VŠ? To ke své specializaci nepotřebuji, tak se vzpamatuj. To o těch pár semestrech je jako, že nemáš všechny zakončené státnicí? To já ve svém oboru to dotáhnul do konce :)

  Co dělá DSP vím a TR moduly tu už netahej tam měli v RF problém a linku mají jen relativně chvilku. Proto jsem je uvedl. S TR moduly měli problém!!! Jiné věci jako DSP vyrábějí déle než by se ti líbilo.

  To co umí nevíš a nikomu z nás to nepoví, tak se s tím smiř. Jsi už fakt trapný.

 • damik
  18:45 08.02.2017

  Marthy - Zbytečné hádky.skutečné parametry moderních zbraní které spadají pod utajení se stejně nedovíme,ani parametry jednotlivých elektronických komponentů.Údaje které "prosáknou"na veřejnost jsou jen odhady,neúplné info nebo dokonce dezinformace tajných služeb.

  Souhlasim, ale treba kvality civilnich radaru a jejich soucastek jsou celkem dobre porovnatelne. Take Zapadni technologie jsou vice promichane mezi civilni a vojenskou verzi, protoze to musi Zapadni firmy i prodat na civilnim trhu (civilni radary, biomedicina, airspace, ...).

  Predpokladam ze Zapadni civilni a vojenske DSP/FPGA cipy budou mit porovnatelne parametry (proto ty zakazy vyvozu do Ruska a Ciny). Co ale budou utajovat jsou jejich algoritmy na radary / ECM a nejake specialni mikrovlne triky/materialy.

  Vyroba rychlych DSP/FPGA chipu vzdy pokulhavala za generic CPUs (Intel/Sparc/PowerPC, ...), hlavne proto ze je tam analogova slozka a masivni paralelismus. Na Zapade do tohoto vyzkumu firmy vrazeji biliony dolaru rocne.

  Bylo by mi divne ze rozvojove Rusko s HDP jako Spanelska by se nejak podivne mohlo stat vedoucim vyrobcem jedne z nejnarocnejsich polovodicovych vyrob ...

 • Marthy
  18:30 08.02.2017

  Zbytečné hádky.skutečné parametry moderních zbraní které spadají pod utajení se stejně nedovíme,ani parametry jednotlivých elektronických komponentů.Údaje které "prosáknou"na veřejnost jsou jen odhady,neúplné info nebo dokonce dezinformace tajných služeb.
  Například nedávno v diskusi někdo uváděl parametry Ruských a US leteckýcj radarů aesa,něco o tom jaké mají rozlišení a podobně,podle toho tvrdil že Rusko jsou co se týká radarů za USA tak 30 let pozadu.Ty údaje radarů našel někde na netu.
  No smutné je že ho nenapadlo že přesné,reálné schopnosti třeba radaru letounu F-35 nebo T-50 zná málokdo,něco takového spadá pod přísné utajení a pokud by si třeba nějaký zaměstnanec firmy které spolupracuje na vývoji a výrobě těchto radarů pustil hubu na špacír a prozradil by přesné technické parametry těchto radarů tak by z vězení už nikdy nevylezl.A piloti,pozemní personál?Jsou vojáci,pod přísahou,prozrazení tajné informace se u nich bere jako vlastizrada.Média se dovědí jen to co schválí vojenské tajné služby.
  Jako příklad jsem už dříve uvedl udávané parametry průbojnosti amerických PTŘS,které jsou vyšší než ve skutečnosti.Běžný trik,protivník se bude více bát a kupující koupí raději raketu s větší průbojností (pokud to neprohlédne).
  Nebo další příklad vojenských dezinformací,jisté Americké ponorky s jaderným pohonem,už si přesně nevzpomenu jaké třídy.Časem se zjistilo že jejich reálná rychlost je mnohem větší než tu kterou oficiálně udávali.Taky pochopitelné,ty se nikomu prodávat nebudou a ta rychlost mohla protivníka v případném konfliktu překvapit.
  Takže,přečíst si někde na netu jaké mají přesné parametry třeba radary tohoto systému (a jaké součástky) a brát to jako hotovou věc,jako jistotu,je velice naivní.

 • damik
  17:59 08.02.2017

  Olivave - nejak jsi pozapomnel dodat ze Putin vyhral v Cecne volby s peknymi 99.84% hlasu ... tvrdit o Putinovi ze ma jenom "docela velkou oblibu" je dost urazejci; dej si bacha aby ti to tvuj ridici dustojnik nevykopal do ksichtu ... :)))

  Ja doufam ze to Putka dotahne na pristi volby aspon na 101% ...

 • damik
  17:54 08.02.2017

  Olivave - z tebe zadna fakta nevypadly, kromne nesmyslu jako treba kdyz se zeptam na vyrobu DSP/FPGA tak z tebe vypadne vyroba TR modulu nebo generic CPUs ...

  Ja doufam ze uz si snad pochopil jakou roli DSP/FPGA hraji v modernich radarech/ECM a ze by designeri chteli jeste vice vypocetniho vykonu, nez maji dnes; treba by ti par semestru na elektro fakulte pomohlo ... ale podle tveho chovani asi ne ...

 • Olivav
  15:31 08.02.2017

  Jo Damiku a neber to, že bych musel obhajovat Vladimíra Vldimíroviče. To se jen snažím konstatovat fakta. Jo a Sputnik nečtu stejně jako Blesk :)

 • Olivav
  15:30 08.02.2017

  Damiku,

  konečně z tebe vypadlo něco smysluplného a to v této části:

  tak zvas vypadne ze nejvetsi perly Rusko stejne taji

  to jako ze Zapad svoje nejvetsi technologicke perly netaji ...

  Konečně ti to asi dochází. Takže ty víš stejné prd jako my. Tak jako odborníci z USA a RF spíše odhadují i kdž kvalifikovaně co má a umí protistrana a případně se pokusí o nějakou špionáž. Nám to vytrubovat nikdo nebude, ale jak už tu zaznělo, tak si klidně věř, že S-400 nic netrefí a ti co si ho koupili vyhodili peníze oknem :)

  Jinak netahej tu do toho politiku apod... v tom Putinistánu jak píšeš má Putin docela velkou oblibu a kupodivu ho asi z jistého ohledu obdivují v USA včetně Trumpa. Tyhle debaty a označení jsou tak do debaty na Novinkách apod.

 • damik
  14:49 08.02.2017

  raziel87 - prestan lhat jako kdyz tiskne; muzes si precist vsechny prispevky v tomhle vlakne cerne na bilem; to ze se ti to nehodi do kramu je jenom tvuj problem ...

 • raziel87
  14:33 08.02.2017

  ty si Damiku fakt poleno.....překrucuješ výroky jiných - interpretuješ je po svém a děláš úplně jiné závěry než ty, které se ti ostatní ve svém textu snaží naznačit. To co tu předvádíš je trolling

 • damik
  13:26 08.02.2017

  Hosi, hosi - ten Sputnik vam fakt nici nervove bunky; ale ono proc by vas jinak Lenin oznacil za "uzitecne idioty" ??? :))))

  - nejdrive tvrdite ze Rusko vyrabi stejne rychle Generic CPU procesory jako Zapad

  - kdyz pak pochopite ze to neni pravda a taky ze radarovy/ECM DSP/FPGA neni Generic CPU a je o hodne slozitejsi to vyrobit tak z vas vypadne ze na rychlosti DSP/FPGA nezalezi

  - kdyz vam tady pak vsichni predni Zapadni vyrobcu radaru/ECM daji na internet ze maji problem s rychlosti HW pro slozite radarove/ECM algoritmy a ze potrubuji tolik HW/vypocetniho vykonu, ze se to do letadel skoro ani nevleze; tak zvas vypadne ze nejvetsi perly Rusko stejne taji

  to jako ze Zapad svoje nejvetsi technologicke perly netaji ...

  A to ze nazyvam Rusko Putinistan je proto ze nechci urazet obycejne dobre Rusy, za to jak se chova ten maly Nacek / KGB svine v Kremlu

 • raziel87
  10:43 08.02.2017

  Největším nebezpečím je podcenit protivníka.

 • raziel87
  10:32 08.02.2017

  Že na něj ještě reagujete. Chová se jak blboun nejapný. Chlapi mu tady vcelku srozumitelně popsali principy a on nás označí za rusofily a sputnikáře. Ty si Damiku vážně hňup. Věř tomu, že kdyby došlo na lámání chleba, tak spoustu těch tvých "sputnikářů" by bylo mezi prvními v případném odboji proti "Putinstánu", jak tu zemi hanlivě označuješ. Nemysli si, že fenri, larry, olivav, stepan, já a spoustu jiných neví, co je rus za náturu.....

 • marfolodej
  08:52 08.02.2017

  tak já tady tu diskusi uzavřu, jo? :D

  Rusům můžeme PVO jedině závidět. :-(

 • fenri
  08:41 08.02.2017

  Hergot Damiku, to jsou cancy jak od Horsta Fuchse. Ne, nic ve zlém, ale jde zjevně o srovnání propagačních materiálů s konkurencí o které nevíme skoro nic, protože super propagačními články neoplývá. To moc velkou vypovídací hodnotu nemá.
  Ale pokud vás to potěší, tak vám klidně věřím, že Rusové vyvíjí S-500 a cpou do toho prachy a přitom je jasné, že ta raketa nic netrefí.
  Jenom v tom případě nevím, proč to rovnou celé nedělají z překližky a bakelitu...

 • Olivav
  07:06 08.02.2017

  Kozlus,

  máš pravdu. On si totiž myslí, že TI uvádí specifikace vojenských řešení od frekvence přes pracovní parametry, instrukční sadu až po nákres architektury. Možná mu je na požádání poslali na e-mail. Rusové mu je neposkytli a na netu je neuvádí, tak si myslí, že v USA mají top a Rus tam zavře borce s dřevěným naslouchátkem, ščotem a fixou, kterou to kreslí na display a druhý to špagátem navádí na cíl jako papírového draka.

 • Kozlus
  00:28 08.02.2017

  Zatim se zda, ze jedinej uzitecnej idiot ses tady ty. Bez si podat ruce s tim v diskuzi o kontraktorech.

 • damik
  21:44 07.02.2017

  Hosi, hosi - vam ten Sputnik a RT fakt nedela dobre. Treba byste radeji mohli stravit par semestru na Elektro fakulte nez tady porad tapetovat hlouposti o Windows10, graphickych kartach, Doomu a Intelu ... ale ono to vypada co Putinovec to rozumbrad ... :)))

  Tady mate par poznamek od firem co se opravdu zivi vyrobou radaru/ECM signalu a jak je moderni rychly HW dulezity. O to nemluvim o tom ze ty nejvetsi perly jsou tajne ...

  takze ty vase poznamky ze 10x/100x pomalejsi Ruske DSP/FPGA neni pro radar/ECM problem je fakt na urovni "uzitecnych idiotu" ... jedna vec je mit super raketu s400/500; druha vec je co ta raketa uvidi a trefi; kdyz nic netrefi tak je to celkem drahy spas ...

  http://mil-embedded.com/news/h...
  Processing requirements for radar are going through the roof and with beamforming moving from analog to digital high-performance floating point DSPs are required, Kumar says. The TMS320C665x DSPs can perform combined fixed- and floating-point operations for small form factor applications at low power.

  http://mil-embedded.com/articl...
  Synthetic aperture radar systems require intense computational effort because of the large data size and complicated processing procedures. Considering the power efficiency and computational capability of new generations of multicore DSPs, designers can use such a platform as a candidate for SAR implementation.

  http://www.ti.com/lit/wp/spry2...
  Modern radar systems rely greatly on the fast Fourier transform (FFT) and the overall performance of the system is often tied to the efficiency of the FFT processing. TI has
  developed a high-precision and high-performance FFT coprocessor (FFTC) that can be used to enhance the performance of radar systems, thereby enabling lower power and cost solutions.

  http://www.eetimes.com/documen...
  ... Space Time Adaptive Processing (STAP) radar processing will be examined. This class of algorithms provides capabilities beyond that of Doppler radar processing, but has extremely high processing requirements and also requires the dynamic range of floating point.

  http://www.ti.com/lsds/ti/data...
  TI's latest generation of RF sampling ADCs can digitize signals at frequencies up to ~4GHz and at sample rates up to 4Gsps, addressing the needs of UHF/VHF/L/S-bands (IEEE) to cover a wide array of applications such as 3G/4G/5G wireless base stations, microwave backhaul, test, scientific, spectroscopy, military communications , radar and wideband software-defined radio (SDR).

  http://www.militaryaerospace.c...
  "Now we can almost digitize microwave signals without the down-convert," says Jerald Nespor, Lockheed Martin senior fellow for radar development at the company's facility in Moorestown, N.J. "We need A-D converters with sufficient sampling rates to do that. Everyone wants higher efficiency and more dynamic range, and we can do that with COTS technologies and innovative architectures."

  http://mil-embedded.com/articl...
  Modern Electronic Warfare (EW) systems can detect, collect, and catalog just about every signal, while radar systems being developed today will be able to track dismounted personnel, small objects at sea, as well as enemy fighters. To make these capabilities possible, embedded computing wizards are packing as much processing power as possible at the payload level on the platform, right next to the sensor.

  http://www.cotsjournalonline.c...
  These FPGAs are increasing radar system performance levels through optimized IP core implementations for critical compute-intensive DSP algorithms, including pulse compression and FFTs. FPGAs also play a key role in the connectivity of radar systems to high-speed switched serial fabrics, such as VXS. As faster processors and interfaces emerge, VXS promises to solve even the most challenging data transfer requirements of real-time embedded systems.

 • Olivav
  12:31 07.02.2017

  On i ten SW není Win10 apod, ale psaný na míru. Jen mě tam v tom článku na F16netu zaujalo, že ty různé processory komplikují vzájemnou komunikaci a msí se o řešit na míru. Pokud jsem to nepochopil blbě. Takže široká kooperace je jako mít univerzální F35 která rozumí všem při "Babylonském zmatení jazyků".

 • Olivav
  12:28 07.02.2017

  Balrog,

  no ono to je trochu a pořád dokola o tom, že se nestaví z nejvýkonnějších, ale ze specializovaných procesorů a porovnávat s i7 apod je irrlevantní.

  F35
  http://www.f-16.net/forum/view...

  Asi by to nesneslo konkurenci s procesory té doby, které měl doma hráč s nadupanou mašinou, ale ta by zase nedala sensor fusion a jinými slovy F35 by s Corei7 apod asi nelétal tak jak lítá :)

 • Balrog
  11:13 07.02.2017

  2 asdf:
  Promiňte, ale zrovna Váš příspěvek nesvědčí o tom, že by se do nejnovější voj. techniky nedávaly nejvýkonější dostupné CPU.

  http://www.f-16.net/forum/view...
  "
  F-22 CIP, capable of performing 700 Million, up to 2 Billion instructions per second.
  i7 2600K, capable of performing 128 Billion instructions per second.
  i7 980X, capable of performing 147 Billion instructions per second.
  i7 3960x, capable of performing 177 billion instructions per second.

  So why is it that the F-22's processor(s), in terms of speed, are comparable to a Pentium III from 2002/2003?
  "

  Vzhledem k tomu, že první let F22 byl v roce 1991 a první sériové kusy dodány v lednu 2003, je zrovna tohle ukázkou toho, že do toho letadla dali TOP HW, jaký byl k dispozici

  Srovnávat CPU z konce století s CPU z roku 2008 (uvedení i7 na trh) je zavádějící.

 • KOLT
  10:13 07.02.2017

  Olivav a fenri, přesně tak.

 • fenri
  08:18 07.02.2017

  No já bych to uzavřel, že S-500 možná bude běhat na dřevěných procesorech na dřevoplyn, ale stejně bych se nad tím letadlem nemotal. Ani s letadlem vybaveným 0.5nm technologií, kdy si záložní senzor tlaku v pneumatice stíhá z nudy hrát Crysis 3 v 4k rozlišení a na 128 fps.

 • Olivav
  07:48 07.02.2017

  KOLT

  máš pravdu, ale já si nemyslím, že by raziel obdivoval ruské processory pro veřejnost. Oni ty Bajkaly apod nacpou snad jen do státní správy a tím podpoří výrobce atd.. ale Rus si domů koupí Apple, HP či něco podobného. Snaha o podporu domácích produktů pro veřejnost (snad i globální) dopadne jaku Superjet. Někdo to koupí, protože mu to vyhovuje, ale nebude to tak masové jako "konkurence".

  Tady spíše jak sám píšeš a asdfdto hezky demonstruje jsou vojenské technologie něco úplně jiného než Core i7 apod. Tady spíše šlo o to, sdělit, že i Rus umí udělat zajímavý procesor (pro vojenské využití), který zvládne to co má a není radno je podceňovat. Ale hezky napsaní souhlas. Navíc jejich (Ruská) logika/uvažování je jiné.


  razieli,

  a damikem nemá cenu se dohadovat ho to asi baví ze sebe dělat tydýta.

 • KOLT
  21:26 06.02.2017

  raziel87, jenže logik prostě nic takového nenapsal. Jen poněkud umírnil nadšení ze superiorních ruských procesorů, které se tu začalo rozmáhat. A dle mého zcela oprávněně. On nikterak nekomentoval, zda je nebo není tato záležitost kruciátní pro vojenský HW. Jak by řekl fenri, hádáte se sám se sebou ;-)

  damik, fakt si dej studený hadr na hlavu a počkej, až ti bude tak o deset let víc... F-35 zvládá sensor fusion s procesory z přelomu tisíciletí a pozemní radary, prakticky neomezené hmotností a spotřebou, to nezvládnou s o generaci novějšími procesory. Pochop už konečně, že v daných zařízeních výkon procesoru není, opakuji – *NENÍ* – limitujícím faktorem.

 • asdf
  20:57 06.02.2017

  damik > Shaniova oblubena stranka

  http://www.f-16.net/forum/view...

  F-22 CIP, capable of performing 700 Million, up to 2 Billion instructions per second.
  i7 2600K, capable of performing 128 Billion instructions per second.
  i7 980X, capable of performing 147 Billion instructions per second.
  i7 3960x, capable of performing 177 billion instructions per second.

 • raziel87
  20:34 06.02.2017

  nikde nepíšu nic o dvou stejných radarech se stejnym výkonem.....boha jeho, co to zase kecáš za kraviny? umíš ty vole vůbec číst, co ti tu psali lidi přede mnou? tvoje příměra je ještě hloupější, než jsi ty sám. Kolik těch cílů asi bude jedna baterie postřelovat? ......dvěstě v městě, třista z místa!!!..... ty desetkrát pomalejší digitální zpracování signálu

 • damik
  20:08 06.02.2017

  raziel87 - že ty budeš takovej ten internetovej bambál, kterej řve, že 24 FPS je přežitek a rovná se neplynulý pohyb scény.

  takze ty teda tvrdis ze 2 uplne stejne radary/ECM se stejnou antenou se stejnym vykonem na stejnem frequencnim bandu budou mit stejne paramtery; kdyz bude mit jeden 10x pomalejsi DSP; co znamena ze bude mit 10x pomalejsi samplovani, zpracovani signalu, nejake FFT, kodovani/dekodovni pokrocilych digitalnich modulaci, treba nejakou senzor fusion a pak zpetnou syntezu ...

  je mi te lito ...

 • raziel87
  19:10 06.02.2017

  2 kOLT
  nezlobím se, není důvod. Nenapsal jste nic konfliktního. Zrovnatak vy se nezlobte na mě, když znovu zopakuji, že na jeho porovnávání výrobních technologií čipů (točení se kolem výroby "xx" nanometrové architektury jader oproti ruské, div né mikrometrové), čtu mezi řádky prostě pohled uživatele "Personal Computer", v lepším případě fandu, odběratele měsíčníku Chip.

  Z ruského HW ve varu nejsem a nikdy jsem nebyl - taky proč by mě něco takového mělo v běžném, všedním životě zajímat ;) ale štve mi, když v diskuzích čtu vyloženě zaujaté příspěvky...... a logik s damikem nenechají na čemkoli ruském niť suchou.

 • KOLT
  18:20 06.02.2017

  Jen tak mimochodem k tomu Applu – v českém Foxconnu se vyrábělo jen pár nižších modelů, což je jedno, ony se Apply vyráběly všude možně po světě (krom klasických destinací ve východní Asii třeba v Maďarsku či Irsku). Každopádně nejnovější generaci ARM procesorů pro iOS zařízení si vyrábí v USA. A není vyloučené, že i výroba některých modelů se tam postěhuje (nový Mac Pro už se tam vyrábí, nicméně to není zrovna etalon úspěšného modelu). Robotizace, prostě ;-)

 • KOLT
  18:11 06.02.2017

  raziel87, nezlobte se na mě, ale zrovna jste si na*ral do vlastního hnízda ;-) logik tu o žádných benchmarkách nic nepsal. Jen drobet, a dle mého zcela oprávněně, zchladil nadšení z ruských procesorů, které se tu "rozmohlo". Má tu jeden, slovy jeden příspěvek. A nějak jsem v něm nenašel jedinou faktickou chybu. Benchmarky sem zatahl stepan (nebo už předtím damik?), kterému děkujete ;-)

 • Marthy
  15:26 06.02.2017

  Larry díky za video.Velice zajímavé,to maskování Iskanderu a jeho ochrany.
  Ale nejvíc mě překvapilo manévrovatelnost raket systému S-400,sice to bylo v aktivní fázi,ale i tak,vždyť jsou to poměrně rozměrné rakety...vyhnout se té raketě (a nebo jiným moderním) pro letoun manévrem nebude snadné,pokud to teda vůbec je možné.
  Hádám že letoun má nějakou naději odvrátit zásah moderní raketou spíš prostředky REB vlastní sebeobrany a klamnými cíli než že by dokázal podobnou raketu vymanévrovat.

 • raziel87
  15:18 06.02.2017

  2 Damik

  že ty budeš takovej ten internetovej bambál, kterej řve, že 24 FPS je přežitek a rovná se neplynulý pohyb scény. ( a jako argument doložíš flashovou prezentaci pohybu kuličky při 64 FPS, při pohybu 24 FPS a při pohybu 24 FPS + motion blur) a a ni tě nenapadne, že ta zprofanovaná flashová ilustrace je od základu celá špatně a jen má hrát do karet modernímu marketingovýmu výkřiku, že jen 64 FPS je plynulý pohyb - vlastně ne, teď ti retardi už řvou, že plynulý je až 128 FPS :-D

  Hlavně že pak sedíte s popcornem v kině, čumíte na nový Star Wars, který běží pod 24 FPS a chrochtáte blahem u akčních scén nad "plynulým obrazem" ;) vždycky se nejvíc hádají paka, z kterých nakonec vyleze, že mají monitor, který má lock na 60Hz, ale hrajou na 120 FPS :)))))))))

 • raziel87
  15:09 06.02.2017

  2 Damik

  předem se omlouvám za hrubý tón, ale Damíku.....sakra! Štěpán a Larry ti tu něco do podrobna vysvětlili. Přestaň přemejšlet jako uživatel PC - ty nepotřebuješ vypočítat 20 000 polygonů na ksichtu Geralta z Rivie a zrovna tak tě vůbec nemusí zajimat, že GTX 1080 má trojnásobnej výkon při převádění her pod DirectX 12. Nemusí tě zajímat , že grafika bude vypočítávat přes Nvidia PhysX rozkopnutej kbelík a jeho pohyb po prostoru, nebo vyobrazit přirozenej pohyb vlasů ve větru přes Nvidia True hair Přestaň se křečovitě držet civilní sféry. Jen tu ze sebe děláš blbce. Víš jakej HW (takt pamětí, frekvence procesoru) má tvoje oblíbená F-22?

 • pjek
  14:50 06.02.2017

  Ohledně použitého ruského HW bych nesoudil podle toho, co je z nedávné minulosti známo. Je totiž také známo, že aktuální testy se provádějí zpravidla s navenek neviditelně změněným a vylepšeným HW a SW. Jak již níž píše KOLT, u RISC procesorů nelze příliš argumentovat ve flopsech a s frekvencemi to nesouvisí ani za mák - viz staré motoroly 68000 v Amigách. Někde se s modernizacemi chlubí do posledního šroubku, jinde zůstávájí pouze u rámcových parametrů - kdo myslíte, že má strategickou i taktickou výhodu?

Stránka 1 z 3