Rok 2027: Konec výroby F/A-18E/F Super Hornet

Rok 2027: Konec výroby F/A-18E/F Super Hornet
F/A-18E Super Hornet z letky Blue Diamonds 146. úderné stíhací letky (VFA) se připravuje na start z letadlové lodi USS Nimitz (CVN 68) (2023) / U.S. Navy,Mass Communication Specialist 2nd Class (Zvětšit)

Americké námořnictvo (US Navy) minulý týden u firmy Boeing objednalo finálních 17 víceúčelových námořních stíhaček F/A-18E/F Super Hornet − pět jednomístných F/A-18E a 12 dvoumístných F/A-18F. Akvizice má hodnotu 1,1 miliardy USD (25,6 miliardy Kč). Jde zřejmě o finální Super Hornety, které firma Boeing vyrobí.

Oznámení přišlo 19. března na stránkách amerického ministerstva obrany. Na základě úpravy dřívější smlouvy se„pořizuje 10 letounů F/A-18F [výrobní dávky] Lot 46, jakož i dva letouny F/A-18F a pět letounů F/A-18E Lot 47.“

„Tato úprava rovněž zajišťuje první fázi balíčku technických údajů pro letouny F/A-18E/F a EA-18G, včetně údajů o provozu, údržbě, montáži a výcviku na podporu úsilí námořnictva o udržení letounů F/A-18 a EA-18G [v provozu],“ stojí v textu.

Balíček technických údajů TDP (Technical Data Package) je soubor dokumentů, výkresů, specifikací a dalších informací, které popisují a definují technické vlastnosti a požadavky na výrobek. TDP je vytvořen v průběhu vývoje a slouží jako referenční materiál pro výrobu, montáž, údržbu a opravy.

Boeing tedy námořnictvu prodá kompletní TDP Super Hornetu a letounu pro elektronický boj EA-18G Glower. Námořnictvo tak může provoz Super Hornet podporovat po další dekády – půjde zejména o větší osamostatnění při údržbě Super Hornetů a Glowerů, jejích budoucí dílčí modernizace a možnost zadat výrobu různých letových i pozemních komponentů a systémů nepůvodním výrobcům.

Letové operace na letadlové lodi USS Nimitz (CVN 68)

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Luftwaffe kupuje americké Super Hornety k nesení jaderných zbraní

Podle informací německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) německé ministerstvo obrany ...

Roll-out námořní stíhačky F/A-18E/F Super Hornet Block III

Společnost Boeing ve své továrně v Saint Louis (Missouri) provedla roll-out první námořní ...

Unikátní pumy GBU-53/B StormBreaker pro stíhačky F/A-18E/F Super Hornet

Námořní víceúčelové taktické nadzvukové letadlo F/A-18E/F Super Hornet poprvé otestovalo malou ...

Boeing testuje starty Super Hornetů ze skokanského můstku

Indie shání nové palubní stíhačky pro své letadlové lodě se skokanským můstkem. Mezi zájemci o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.