Role polské armády včera a dnes

-
9. 9. 2020
-
23 komentářů
-
Kristián Chalupa
Armáda v nezávislém Polsku vždy hrála velkou roli a mezi širokou veřejností se vojáci těšili a stále těší relativně vysoké popularitě. V těchto dnech si Poláci a s nimi také mnozí občané dalších, zejména sousedních států připomínají dramatické dny, kdy v Gdaňsku, Gdyni, Štětíně a v jiných městech na Baltském pobřeží Polska došlo před čtyřiceti lety k nebývalé vzpouře tisíců zaměstnanců zdejších loděnic a dalších podniků.
Novodobé, především poválečné dějiny Polska jasně dokazují, že pro Josifa Stalina, ale i jeho následovníky v Sovětském svazu bylo katolické Polsko mimořádně těžko stravitelným soustem. Neustávající boj Poláků za svobodu s obrovským množstvím obětí přinesl v roce 1989 nakonec vítězství, zakončené jednáním u kulatých stolů mezi tehdejším vládnoucím režimem a opozicí.
Úloha polských ozbrojených sil na uskutečnění těchto jednání byla patrná. V roce 1981 byli hlavními strůjci vyhlášení válečného stavu v Polsku, a tím dočasného potlačení opozice vedenou hnutím Solidarita, generálové Wojciech Jaruzelski a Czeslaw Kiszczak. Jednalo se vlastně o vojenský převrat, který znamenal okamžitý zákaz shromažďování a stávek. Panující režim rovněž zavedl tvrdou cenzuru, jakou v Polsku nezažili od 50. let. Vojenští vládci nechali rovněž zřídit internační tábory pro tisíce aktivních odpůrců komunistického režimu. Bezpečnostním složkám se hned v prvních dnech podařilo zadržet téměř všechny vedoucí představitele odbojné Solidarity.
Pro jednání s bývalými protivníky se komunistické vedení státu rozhodlo počátkem roku 1989 a první rozhovory mezi představiteli vládnoucí Polské sjednocené dělnické strany (PSDS) a opoziční Solidarity vedl ministr vnitra generál Kiszczak. Jeho protihráčem byl pak šéf Solidarnosci Lech Walesa.
Rozhovorům, které byly ukončeny až po dlouhých osmi týdnech, předcházely v srpnu 1988 rozsáhlé nepokoje v hornoslezských dolech a v jiných podnicích tohoto významného regionu. Na rozdíl od dřívějších akcí opozice podobného druhu neměl již polský komunistický režim sílu vypořádat se s protesty stávkujících horníků, dělníků a dalších složek společnosti. Vedení PSDS proto, snad i s jistou úlevou, přijalo nabídku Lecha Walesy ke vzájemnému jednání.
Desetitisíce tzv. zavržených vojáků bojovalo proti komunistům
Ojedinělou roli v zemích bývalého sovětského bloku, a tedy i v Polsku, hrály ozbrojené skupiny, které bojovaly za války nejdříve proti německým nacistům a později i proti komunistické vládě dosazené Moskvou. V letech 1944 a 1945 obrátila proti komunistům a jejich sovětským podporovatelům své zbraně značná část polského odboje ze Zemské armády (Armia krajowa), který do té doby bojoval proti hitlerovským okupantům.
Polský Institut národní paměti odhaduje, že nějakým způsobem se do boje proti nastupujícímu komunismu na konci 2. světové války a později zapojilo 120 až 180 tisíc Poláků. Ozbrojené skupiny napadaly kromě jiného věznice a internační tábory zřízené v Polsku sovětskou tajnou policií NKVD. Desítky tisíc lidí také nakonec skončily v sovětských koncentračních táborech.
Některé skupiny tzv. prokletých vojáků bojovaly až do poloviny 50. let. Konec tohoto ozbrojeného odporu nastal symbolicky v roce 1956, po politických změnách v Polsku, kdy se do čela země k nelibosti sovětských vůdců dostal tehdy reformní komunista Wladyslaw Gomulka. Široká polská veřejnost neměla již ale také příliš velké pochopení pro ozbrojený odpor a chtěla mít klid na práci.
Od roku 2011 je 1. březen polským svátkem prokletých či zavržených vojáků. Toho dne v roce 1951 bylo popraveno vedení skupiny „Wolność i Niepodleglość“ (WIN). Podle slov prezidenta Andrzeje Dudy Polsko teprve po desítkách let uznává jejich zásluhy. „Chtěl bych, abychom mysleli na nezlomné vojáky a jejich pravdivý příběh. Abychom hrdinům konečně říkali hrdinové, katy a vrahy nazývali konečně katy a vrahy,“ prohlásil prezident Duda. Posledním „zavrženým vojákem“ byl Józef Franczak, který zahynul v souboji s policisty až v roce 1963.
Ozbrojené síly našeho severního souseda v současné době
Podle informací z tuzemských i zahraničních masmédií si polští vojáci získali značný respekt u spojenců ze Severoatlantické aliance již během války v Iráku, kam vedení země vyslalo 2500 vojáků včetně elitních speciálních jednotek. Polsko tehdy na rozdíl od některých členských států NATO podpořilo přímo i v bojových operacích Spojené státy americké a Velkou Británii. Podle znalců je Polsko, které bylo v dřívější i v nedávné minulosti okupováno a devastováno válkami, je nyní považováno za jednu z vojensky nejsilnějších zemí minimálně střední Evropy. „Z vojenského hlediska je polská armáda největším posílením Severoatlantické aliance od skončení studené války,“ uvedl před časem odborník na vojenství Lukáš Visingr.
Koncem loňského roku schválilo vedení Polska rozsáhlý program modernizace svých ozbrojených sil do roku 2035. Tento plán předpokládá rekordní výdaje. Na základě novelizace zákona o financování a modernizaci armády se navíc počítá se zvyšováním rozpočtu na obranu na 2,5 procenta HDP ročně. Tyto výdaje mají podpořit a posílit tuzemský zbrojní průmysl. Do programu budou rovněž zapojeni zahraniční partneři.
Skutečnost, že se armáda se v Polsku těší tradičně podpoře veřejnosti, mi nedávno potvrdil i historik Marek Stawski (nar. 1973), který krátce působil na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Platí to i o období, kdy ozbrojené síly našeho severního souseda v roce 1981 dočasně převzaly moc v zemi. Stawski považuje generála Jaruzelského za polského vlastence, který podle jeho slov zabránil sovětské vojenské intervenci. „On se toho zásahu obával. Věděl, jak to dopadlo v roce 1968 v Československu. Znal maďarské události z roku 1956. Dnes víme, do jaké míry byla či nebyla intervence reálná. Jako historik musím konstatovat, že nemůžeme s dnešními znalostmi odsuzovat rozhodnutí a myšlení v tehdejší době. V současné době toho víme podstatně více, než věděli tehdy oni. Nelze se na to dívat dnešníma očima,“ řekl mi během debaty v Brně Polák Marek Stawski.
Polská armáda má podle bývalého náčelníka generálního štábu Armády ČR generála Jiřího Šedivého mnohem větší politickou podporu. Svědčí o tom nasazení v Iráku i v Afghánistánu. „Poláci se nebojí přímo říct, jaké mají záměry a co pro to udělají,“ uvedl generál Šedivý. Odborník na bezpečnostní problematiku Luboš Palata zase zdůraznil, že „Polsko bylo z hlediska Aliance skutečně zásadním novým státem a jeho vliv i stopa, kterou v posledních deseti letech zanechalo v NATO, je zcela nejvýraznější ze všech států, o něž Aliance rozšířila své řady.“ V Afghánistánu bylo například nasazeno dva tisíce polských vojáků a byl to tak sedmý nejpočetnější zahraniční kontingent ve zmíněné oblasti.
Zatímco jiné země NATO se úzce specializují na pouze na určité hrozby, v případě České republiky například na protichemickou ochranu a pasivní sledovací systémy, polská armáda má dost prostředků pro operace jak na zemi, tak ve vzduchu i na moři. Je třeba si rovněž uvědomit, že srovnávat už vzhledem k velikosti Polsko se čtyřiceti miliony obyvatel s Českem a Polskem je nemožné. Velmi skloňované je především polské letectvo, které vedle České republiky pokročilo v posledních letech v modernizaci techniky nejdále ze všech bývalých komunistických zemí. Zásadním počinem bylo pořízení 48 víceúčelových nadzvukových letounů F-16C/D nejmodernější série Block 52+ spolu s širokým spektrem přesně naváděné protiletadlové i protizemní výzbroje. „To přivedlo polské taktické letectvo na shodnou úroveň, jakou mají vyspělí staří členové Aliance,“ konstatoval letecký expert Jan Čadil.
Můžeme tedy konstatovat, že i relativně noví členové NATO, k nimž patří Polsko, hrají, pokud jde o technický pokrok, významnou roli a například jejich bojové letouny jsou plně konkurenceschopné.
Související články
Polská armáda převzala první sériové samohybné houfnice Krab
V těchto dnech polský 5. Lubušský dělostřelecký pluk převzal první baterii pásových samohybných ...
-
26.03.2019
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko za 32 letadel F-35A zaplatí až 6,5 miliardy dolarů
Prodej 32 víceúčelových taktických stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Polska ...
-
12.09.2019
-
171 komentářů
-
Jan Grohmann
Polský tank Leopard 2PL: Hlavní soupeř ruského T-90M má zpoždění
Polská modernizace tanků Leopard 2A4 na verzi Leopard 2PL se stále zpožďuje. Tanky Leopard 2PL ...
-
27.04.2020
-
114 komentářů
-
Jan Grohmann
Polský pohled na krizi v Bělorusku
Dne 9. sprna Bělorusové již pošesté vybrali prezidenta své země. Podle oficiálních výsledků vyhrál ...
-
20.08.2020
-
37 komentářů
-
Bartlomiej Kucharski
Komentáře
Škoda,že autor v úvodu nezmínil spolupráci AK s Němci při bojích proti partyzánům v Bělorusku.
Škoda,že autor v úvodu nezmínil spolupráci AK s Němci při bojích proti partyzánům v Bělorusku.
W której sowieckiej książce o tym przeczytałeś?
Obawiam się jednak że więcej Białorusinów, Rosjan służyło w armii niemieckiej...W której sowieckiej książce o tym przeczytałeś?
Obawiam się jednak że więcej Białorusinów, Rosjan służyło w armii niemieckiej...T. Snyder - jeszcze lepiej amerykański postmodernistowski marksista... Tacy "historycy" za opowiedni grant "udowodnią" (na gruncie historycznym) nawet to że to przez czeski ...Zobrazit celý příspěvek
T. Snyder - jeszcze lepiej amerykański postmodernistowski marksista...
Tacy "historycy" za opowiedni grant "udowodnią" (na gruncie historycznym) nawet to że to przez czeski nacjonalizm doszło do II WŚ....Skrýt celý příspěvek
logik- Pokiaľ viem Rusko nenapadlo Poľsko už 80 rokov. Naopak v roku 1945 oslobodilo Poľsko spod Nemeckej okupácie, ktorá spôsobila Poľsku mnoho-milionové straty na ...Zobrazit celý příspěvek
logik- Pokiaľ viem Rusko nenapadlo Poľsko už 80 rokov.
Naopak v roku 1945 oslobodilo Poľsko spod Nemeckej okupácie,
ktorá spôsobila Poľsku mnoho-milionové straty na obyvateľstve.
- Čo sa týka harašenia zbraňami treba si pozrieť mapu Európy z roku 1989 a vyznačiť si ktoré štáty patrili do NATO a porovnať si to zo stavom v roku 2020. A potom si ešte vyznačiť v ktorých krajinách boli v r. 1989 US-soldiers a v ktorých v r. 2020.
- Predpokladám, že neveríš na to, že NATO je obranné spoločenstvo proti vonkajšiemu nepriateľovi. Veď len v koľkých krajinách Ázie a Afriky sú rozmiestnený český a slovenský vojaci.Skrýt celý příspěvek1) Nauč se diskutovat a nezakládej furt nová témata "Pokiaľ viem Rusko nenapadlo Poľsko už 80 rokov." 2) Ale napadli během této doby takové množství svých sousedů (např. Maďarsko, ...Zobrazit celý příspěvek
1) Nauč se diskutovat a nezakládej furt nová témata
"Pokiaľ viem Rusko nenapadlo Poľsko už 80 rokov."
2) Ale napadli během této doby takové množství svých sousedů (např. Maďarsko, ČSSR, Afgánistán, Čečnu) a i nyní Ruští vojáci okupují část Gruzie, Ukrajiny a Moldávie.
Tvoje replika je podobně nejapná, jako bys rodince, která žije vedle pedofila tvrdil, že se ho nemusí bát, protože jejich dítě už pěkných pár let neznásilnil (a cudně bys zamlčel, že ale pravidelně znásilňuje jiné děti).
2b) Navíc narozdíl od Německa, které se za zlo, které ve 2WW provedlo, stydí, a své zločiny jasně pojmenovává, Rusko své válečné zločiny popírá. Čímž defakto tvrdí, že na tom co provedlo nebylo nic špatného a tedy že by je provedlo klidně znova. Tedy obava z něj je oprávněná.
3) "Naopak v roku 1945 oslobodilo Poľsko spod Nemeckej okupácie,"
Kterou samo způsobilo tím, že se s Německem dohodli na rozdělení Polska - a při tom "osvobození" polovinu Polska zabralo a z druhé poloviny udělalo vazalský stát (i např. tím, že
vyvraždili veškerou opozici, viz Katyň a jiné)Skrýt celý příspěvek
liberal shark- Kto 4x delil Poľsko? Pokiaľ viem prvé 3 delenia Poľska boli medzi Prusko, Rakúsku monarchiu a Rusko a bol to dôsledok vnútorných rozporov vo vládnucich vrstvách ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark- Kto 4x delil Poľsko? Pokiaľ viem prvé 3 delenia Poľska boli medzi Prusko, Rakúsku monarchiu a Rusko a bol to dôsledok vnútorných rozporov vo vládnucich vrstvách Poľska a
jeho celkovej slabosti. O 4. delení Poľska nič neviem.
Čo sa týka genocídy. Tak tam si Poliaci a Rusi nemajú čo vyčítať.
Viď 60 000 červenoarmejcov, ktorých po "Zázraku na Visle" v
1919 nechali Poliaci zomrieť hladom, dyzentériou, zimou.Skrýt celý příspěvekVíš, ovšem jaksi ani Německo, ani Rakousko už několik desítek let žádného svého souseda nenapadlo, a neharaší neustále zbraněmi, takže se jich okolní státy přestaly bát. Až Rusko ...Zobrazit celý příspěvek
Víš, ovšem jaksi ani Německo, ani Rakousko už několik desítek let žádného svého souseda nenapadlo, a neharaší neustále zbraněmi, takže se jich okolní státy přestaly bát.
Až Rusko dostane rozum, přestane harašit zbraněma a napad své sousedy, a vydrží mu to nějakých osmdesát let, pak také Polsko (a jiní) zapomenou jeho minulou a dnešní agresivitu.Skrýt celý příspěvek
Súhlasím s celkovým vyznením článku. Z hľadiska vzdialeného pozorovateľa si myslím, že najväčším handikapom poľskej politiky ja patologická rusofóbia, ktorá im bráni robiť ...Zobrazit celý příspěvek
Súhlasím s celkovým vyznením článku.
Z hľadiska vzdialeného pozorovateľa si myslím, že najväčším handikapom poľskej politiky ja patologická rusofóbia, ktorá im bráni robiť reálpolitiku. Dôsledkom rusofóbie bolo, napr. že pri prehliadke víťazstva v 1945 nepochodovala v Londýne poľská armáda. A to sa Poliaci riadne zaslúžili o slobodu Británie. A možno by bolo dobré, keby si bratia Poliaci pozreli mapu Poľska z r. 1939 a z roku 1945 a porozmýšľali komu za tu zmenu vďačia.Skrýt celý příspěvekTo nie rusofobia - to po prostu rozbieżność interesów...
Rosjanie nas tak kochają że "nie pozwolą by nas krzywdził ktoś inny".
A my jednak chcielibyśmy "urządzić się na swoim"To nie rusofobia - to po prostu rozbieżność interesów...
Rosjanie nas tak kochają że "nie pozwolą by nas krzywdził ktoś inny".
A my jednak chcielibyśmy "urządzić się na swoim"
V žádném případě neobhajuji roli generála Wojciecha Jaruzelského, s jehož jménem je spojeno potlačení protivládních bouří v Polsku v letech 1970 a 1981. Ještě předtím se jako ...Zobrazit celý příspěvek
V žádném případě neobhajuji roli generála Wojciecha Jaruzelského, s jehož jménem je spojeno potlačení protivládních bouří v Polsku v letech 1970 a 1981. Ještě předtím se jako ministr obrany spolupodílel i na srpnové invazi sovětské a dalších čtyř armád Varšavské smlouvy do Československa. Za tento podíl Polska na obsazení naší země v osmašedesátém vyjádřil generál Jaruzelski veřejnou omluvu. Svým spoluobčanům v Polsku se zase opakovaně omluvil za násilnosti a oběti, které provázely vyhlášení válečného stavu v Polsku v prosinci 1981. Vyhlášení samotné však Jaruzelski obhajoval až do konce svého života. Podle něj představovalo totiž menší zlo nastolit pořádek vlastními silami, než riskovat sovětskou intervenci s obrovskými ztrátami na životech. A právě o tom jsem před třemi lety debatoval s polským historikem a publicistou Markem Stawskim. Několikahodinového rozhovoru se účastnil i nynější šéf Historického ústavu Filozofické fakulty MU v Brně Libor Jan, který se osobně zná se sestrou a s neteří Wojciecha Jaruzelského. Profesor Jan měl rovněž v plánu uskutečnit velký rozhovor s Jaruzelskim, v němž by generál mohl vysvětlit pohnutky svého jednání a odpovědět na některé nevyjasněné otázky, ale nemoc Jaruzelského to již neumožnila. Marek Stawski během naší debaty v květnu roku 2017 připustil, že se svým hodnocením role generála Jaruzelského v době vyhlášení válečného stavu patří v Polsku k menšině historiků, přesto jsem považoval za účelné zmínit jeho stanovisko. Oba se určitě shodujeme v tom, že Jaruzelski byl složitou osobností, která odráží pohnuté dějiny Polska ve 20. století.
Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvekSudruh Jaruzelski sa previnil uz len tym, ze bol KOKO- kovany komunista. Ze si myslel, ze je opravneny diktovat inym, co si maju mysliet, co mozu hovorit a drzat ludi nasilu v ...Zobrazit celý příspěvek
Sudruh Jaruzelski sa previnil uz len tym, ze bol KOKO- kovany komunista. Ze si myslel, ze je opravneny diktovat inym, co si maju mysliet, co mozu hovorit a drzat ludi nasilu v komunistickom lagri... On akurat posluchol Moskvu a urobil s Poliakmi "poriadok" - teda presne to, co s nami neurobil Dubcek ani ked ho o to Leonid ziadal.Skrýt celý příspěvek
"Stawski považuje generála Jaruzelského za polského vlastence, který podle jeho slov zabránil sovětské vojenské intervenci."
Co?
...
Szkoda gadać..."Stawski považuje generála Jaruzelského za polského vlastence, který podle jeho slov zabránil sovětské vojenské intervenci."
Co?
...
Szkoda gadać...Také jsem se nad tou informací pozastavil. Jinak abych byl upřímný, nevím co je horší, zda situace kdy na lidi doufající v lepší a svobodnější život střílí vlastní armáda, tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Také jsem se nad tou informací pozastavil. Jinak abych byl upřímný, nevím co je horší, zda situace kdy na lidi doufající v lepší a svobodnější život střílí vlastní armáda, tedy jejich spoluobčané, nebo když to dělají okupanti, tedy jednoznačný nepřítel.Skrýt celý příspěvek
Jaruzelski jako "człowiek Moskwy " tylko realizował "plan A" - czyli "zdusić kontrrewolucje własnymi siłami" Gdyby Jaruzelskiemu się nie udało - był "plan B" - czyli "bratnią ...Zobrazit celý příspěvek
Jaruzelski jako "człowiek Moskwy " tylko realizował "plan A" - czyli "zdusić kontrrewolucje własnymi siłami"
Gdyby Jaruzelskiemu się nie udało - był "plan B" - czyli "bratnią pomoc" - siłami Układu Warszawskiego
Był jeszcze "wariant C" - gdyby polscy komuniści zbyt się bali "bronić socjalizmu"- to zawsze można zrealizować "plan B" i wymienić władze na nowe...
Tak więc Jaruzelski nie był polskim patriotom
Prędzej Władysław Gomułka (tak wiem 1968) może być "podejrzany" o "antyradziecką postawę"...Skrýt celý příspěvekVšak ano, jen říkám, že nevím co je lepší, plán A nebo B.
U vás do lidí střílela jejich vlastní armáda, u nás to byli okupanti. V důsledku je to asi jedno.Však ano, jen říkám, že nevím co je lepší, plán A nebo B.
U vás do lidí střílela jejich vlastní armáda, u nás to byli okupanti. V důsledku je to asi jedno.
Ano ano, aj nas Vasil bol velmi uvedomely, ked podpisoval "pozyvaci" list. A takemu zmrdovi este stavaju hlupaci busty...
Ano ano, aj nas Vasil bol velmi uvedomely, ked podpisoval "pozyvaci" list. A takemu zmrdovi este stavaju hlupaci busty...
Vasil vybavil pre Svidník nemocnicu a o Krajnej sa zrazu vedelo aj v Prahe. Bratislava bola ďaleko, Praha ešte ďalej a vo Svidníku nikoho nezaujímalo koho sovieti strelili pri ...Zobrazit celý příspěvek
Vasil vybavil pre Svidník nemocnicu a o Krajnej sa zrazu vedelo aj v Prahe. Bratislava bola ďaleko, Praha ešte ďalej a vo Svidníku nikoho nezaujímalo koho sovieti strelili pri "oslobodzovaní". Videli, že majú nemocnicu, majú asfalku a to im stačilo.Skrýt celý příspěvek
Ale to jen něco vypovídá o těch lidech, co si totiž myslet o člověku pro nějž asfaltka a "klid na práci" důležitější než okupanty zavražděný spoluobčan.
Ale to jen něco vypovídá o těch lidech, co si totiž myslet o člověku pro nějž asfaltka a "klid na práci" důležitější než okupanty zavražděný spoluobčan.
Ale tak to je. Do Svidníka to mám tak 35 km takže to dôverne poznám aký pohľad majú tunajší obyvatelia na Biľaka. Boli radi, že máme niekde svojho človeka. Svidník bol predtým ...Zobrazit celý příspěvek
Ale tak to je. Do Svidníka to mám tak 35 km takže to dôverne poznám aký pohľad majú tunajší obyvatelia na Biľaka. Boli radi, že máme niekde svojho človeka.
Svidník bol predtým len malé mesto v rámci okresu Bardejov. Mala sa tu stavať veľká nemocnica ale Vasiľ zariadil, že sa postaví vo Svidníku, v 35 tisicovom Bardejove sa nakoniec postavila menšia. V 8 tisicovom, teraz už okresnom meste majú obrovskú nemocnicu kde nefunguje ani pôrodnica a rodiť chodia aj tak do Bardejova. Preto dnes spomínajú na staré časy lebo bez neho sa im naplno ukázala realita.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...