Sýrie pod tlakem: Jak přežít mezi Izraelem a Íránem?

Sýrie pod tlakem: Jak přežít mezi Izraelem a Íránem?
Ruský voják v Sýrii / Wikimedia (Zvětšit)

Prioritou Asadova režimu v době, kdy zuří konflikt v Libanonu, je politické přežití, které má přednost před vším ostatním, píše Armenak Tokmajyan ve svém komentáři pro Diwan, blog blízkovýchodního programu think-tanku Carnegie Endowment for International Peace.

Přístup Sýrie k íránské strategii „jednoty arén“[1], v jejímž rámci různé skupiny tvořící teheránskou „osu odporu“ koordinují své akce proti Izraeli, je trvale nedůsledný. Damašek se zdržel otevření aktivní fronty po útoku Hamásu proti Izraeli ze 7. října 2023 a tento postoj zachoval i poté, co Izrael obrátil své zbraně proti Hizballáhu, který Asadovu režimu ještě nedávno pomáhal přežít a jeho bojovníci agresivně vnucují teheránský „kulturní export” syrským civilistům.

Pro režim v Damašku má přežití přednost před vším ostatním, tak jako pro drtivou většinu autoritářských režimů v historii. Režim prezidenta Bašára al-Asada se prostě chce vyhnout konfrontaci s Izraelem uprostřed narůstajícího napětí v regionu. Vzhledem k Asadovým úzkým vazbám na Írán, přítomnosti Hizballáhu za hranicemi v Libanonu a úloze Sýrie jako tranzitního uzlu pro zbraně z Íránu směrem k Hizballáhu, to však nemusí stačit.

Po 7. říjnu se syrský režim ocitl v poněkud lepší pozici. Sýrie částečně získala zpět na svém ztraceného významu a pozornosti, protože Blízký východ se znovu stal globálním ohniskem konfliktu a Rusko a arabské státy jí opět začaly věnovat pozornost. Íránská strategie „jednoty arén“ nebyla v syrské zahraniční politice nikdy důležitým faktorem. Damašek považoval válku v Gaze za další příležitost k prosazení vlastních zájmů, a to využitím okolností k posílení bilaterálních vztahů, zejména s arabskými zeměmi. Režim také doufal, že bude mít prospěch z případné dohody zahrnující Gazu, Hizballáh, Libanon, Írán a další regionální aktéry. Izrael však měl zcela jiné plány.

Když se plameny války rozšířily mimo Gazu a zachvátily Libanon, uprostřed stupňujících se přímých útoků mezi Íránem a Izraelem se Sýrie náhle ocitla nebezpečně blízko hlavního dějiště konfliktu. Opět upustila od realizace strategie „jednoty arén“ a usilovně se snažila vyhnout izraelské odvetě. Rozšíření vojenské infrastruktury Hizballáhu v Sýrii v roce 2013 pomohlo Asadovu režimu přežít povstání na domácí půdě, ale nyní se tato teroristická organizace stala přítěží hrozící přivolat izraelskou intervenci v Sýrii.

Souběžně s válkou v Libanonu Izrael vystupňoval své údery v Sýrii a zasáhl íránsko-hizballáhské objekty, sklad zbraní poblíž Ruskem kontrolované letecké základny Hmeimim (čímž vyslal vzkaz i Rusům) a vilu patřící Maheru al-Asadovi, bratrovi prezidenta Bašára al-Asada, který vede elitní čtvrtou obrněnou divizi a je považován za hlavního spojence a spojku Íránu v Damašku. Novým prvkem je taky vzdušný výsadek jednotky Sajeret Šaldag, která ze země zničila podzemní íránskou továrnu na rakety poblíž Masjafu. [2], [3]

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Írán drtí vnitřní problémy. Fanatický režim ale Íránce drží pevně pod krkem

Írán nedokáže zcela převrátit rovnováhu sil v regionu, ale prostřednictvím demonstrací síly ...

PREMIUM Spojenci Rusko a Írán v systémové válce proti Západu

V předchozím desetiletí hrálo Rusko produktivní roli při jednáních, která se snažila omezit íránský ...

PREMIUM Izraelské síly a palestinští ozbrojenci se střetli na Západním břehu Jordánu

Izraelská armáda oznámila, že dnes provedla nálety na palestinské ozbrojence na okupovaném Západním ...

PREMIUM Izrael pohrozil, že v případě íránského útoku nasadí nové prostředky

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi dnes varoval Írán, aby na sobotní izraelské ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.