Rotní taktické cvičení 2. mechanizované roty

Rotní taktické cvičení
Foto: Počítačová simulace BVP-2 / 71. mpr

Po lednovém výcviku 2. mechanizované roty v Centru simulačních a trenažérových technologií ve Vyškově čekala na příslušníky této jednotky v posledním únorovém týdnu prověrka připravenosti velitelem praporu. Rotní taktické cvičení bylo jedním z vrcholů výcviku roty v prvním čtvrtletí letošního roku. 

 

Štáb praporu, za řízení zástupce velitele majora Přemysla Štěpánka, prověřoval a zdokonaloval velitelský sbor roty ve velení jednotce při plnění ofenzivních, defenzivních i jiných taktických činností v průběhu operace na vynucení míru. Počítačové trenažéry umožňují simulovat širokou škálu bojových situací a tak vojáky 2. mechanizované roty čekal nejprve přesun a rozvinutí do bojové sestavy, následovala zteč opěrného bodu nepřítele a poté přechod roty do vševojskové zálohy velitele praporu.

 2. mechanizované roty Foto: Rotní taktické cvičení / 71. mpr

Velitelé všech stupňů museli okamžitě reagovat na vzdušný i dělostřelecký přepad, na zátarasy na trase přesunu i taktický vzdušný výsadek nepřítele. Museli přesně určit pozici a sílu nepřítele při navázání dotyku, rozvinout rotu na čáře přechodu ke zteči a zvolit co nejpříhodnější místo pro sesednutí rojů. 

„Pozitivně hodnotím především dobrý informační tok mezi družstvy, četami a velitelem roty,“ uvedl při pravidelném hodnocení jednotlivých fází boje major Štěpánek, „stejně jako dovedné využívání rojů k propátrání terénu na směru postupu. Při obsazování objektu zteče se veliteli roty podařilo udržet šířku a hloubku útočné sestavy, což vzhledem k terénu nebylo jednoduché,“ pokračoval zástupce velitele.

Rotní taktické cvičeníFoto: Rotní taktické cvičení / 71. mpr 

Dobré výsledky dosažené v průběhu cvičení potvrdil i velitel praporu podplukovník Jan Zezula, který cvičící vojáky přijel zkontrolovat. „Projevuje se zde zkušenost celého velitelského sboru roty, jehož rozhodovací činnost je rychlá, účinná a efektivní. Přesvědčil jsem se, že jednotky všechny plánované taktické činnosti provedla, stanovené úkoly vždy splnila a proto rotní taktické cvičení hodnotím jako splněné."

Na tyto dobré výsledky příslušníci 2. mechanizované roty mohou navázat již v měsíci březnu, kdy je ve VVP Libavá čeká kontrola sladěnosti s bojovou střelbou mechanizovaných čet.

Zdroj: 71. mpr

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Strakoničtí vojáci se připravují do hotovostních sil NATO

Sladit činnost družstev v odborné a vševojskové přípravě – takový byl cíl strakonických vojáků, kteří tento týden cvičili ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Připravovali se ...

CZ 807 BREN soutěží v Indii

Indická armáda začíná v květnu s porovnávacími testy čtyř útočných pušek. Mezi adepty je také Česká zbrojovka s útočnou puškou CZ 807 BREN. Nejúspěšnější uchazeč se může těšit na lukrativní spolupráci ...

Projekt „Armáda dává naději“ doprovázený výstavou fotografií „Život s nadějí“

Projekt „Armáda dává naději“, jehož smyslem je nalézt možné dárce kostní dřeně mezi vojáky, ale i běžnými občany, pokračuje i v roce 2014.

Jednotky AČR: 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava

Další zástavka při naší okružní jízdě po jednotkách Armády ČR byla u 53. pluku průzkumu a elektronického boje Generála Heliodora Píky a 532. praporu elektronického boje v Opavě. Provázeli nás vrchní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře