Rough Rider na pláži Utah: V 56 letech v první vlně invaze do Normandie

Rough Rider na pláži Utah: V 56 letech v první vlně invaze do Normandie
Rough Rider 

Syn 26. prezidenta USA, brigádní generál Theodore Roosevelt Jr., svému tátovi na pláži Utah ostudu rozhodně neudělal.

Dne 6. června 1944 se brig. gen.Theodore Roosevelt Jr. vylodil s první vlnou 4. pěší divize na pláži Utah. Kvůli jeho zdravotnímu stavu mu to nadřízení nechtěli dovolit, ale nakonec se mu povedlo je přesvědčit. Ve svých 56 letech byl nejstarším účastníkem invaze a zároveň jediným generálem, který vstoupil na pláže Normandie hned s první vlnou.

To, že se na pláži Utah Američané vylodili téměř bez problémů a s minimálními ztrátami, bylo ve velké míře právě díky T. Rooseveltovi. Následkem špatného počasí a mořským proudům přistála první výsadková vlna téměř o dva kilometry jižněji, než měla. Ještě dřív, než zafungoval „Murphyho zákon" a než stihlo dojít ke všeobecnému zmatku, který by měl pravděpodobně katastrofální následky, zasáhl generál Roosevelt.

Rought RiderJeepů pojmenovaných Rough Rider používal gnr.Roosevelt několik. Tento záběr pochází z Itálie, ještě než byl T.Roosevelt převelen ke 4.pěší divizi do Británie.

Když zjistil, k čemu došlo, nechal všechny ostatní vlny výsadku přesměrovat na nové místo vylodění, které mělo výhodnější terén než původně stanovené. Tím byly ovšem všechny původní plány k ničemu a bylo potřeba improvizovat, aby se útok nezastavil hned na pláži.

Generál Roosevelt svou holí, kterou byl vyzbrojen kvůli těžké artritidě, popoháněl vojáky pryč z pláže směrem do vnitrozemí, aby se co nejdříve spojili s americkými výsadkáři. Naprosto klidný se procházel v nepřátelské palbě a vyděšeným vojákům vyprávěl vtipy svého otce. V jejich čele pak vedl útok z pláže Utah.

Rought RiderTakováhle idylka jako v představě malíře to na Utahu rozhodně nebyla...

Za tuto chladnokrevnost, operativnost a osobní nasazení získal Theodore Roosevelt nejvyšší americké vyznamenání – Congressional Medal of Honor. Bohužel mu byla udělena posmrtně.

Dne 12. července 1944 v blízkosti města Sainte-Mère-Église zemřel na srdeční mrtvici. I když nepadl v boji, bylo to rozhodně velice blízko jeho přání „zemřít s mečem v ruce ze všech stran obklopen mrtvými nepřáteli."  V den své smrti měl být povýšen na generálmajora a mělo mu být svěřeno velení 90th Infantry Division.


Pohřbu gen. Roosevelta se 12.7.1944 účastnili mimo jiné i generálové Bradley a Patton (první a druhý zleva).

„Rough Rider Sue"

Sue je oblečena do klasiky, kterou oblékali američtí pěšáci do roku 1944. Na hlavě má přilbu M1 se síťkou, bunda je M 1941 Jacket a boty US Service Shoes + US spinky M 1938. Z výstroje si Zuzanka natáhla US cartridge belt M 1923 + US M 1936 suspenders a jako zbraň nic jiného než M1 Garand na náboj 30-06 Springfield.

Limitovanou sérii triček Rough Rider Sue naleznete v našem eshopu Dixie-Gear.cz

4st infantry division „Ivy"

4.pěší divize americké armády je jednotka, která se proslavila už za první světové války. Její bojová cesta v druhém světovém válečném běsnění začala v Normandii v den-D, 6. června 1944. „IVY" vyčistila poloostrov Cotentin a zúčastnila se dobytí Cherbourgu dne 25. června.

Následoval boj o Paříž, bitva v Ardenách a svou válečnou pouť ukončila divize v Miesbachu v Bavorsku 2. května 1945. Následovalo bojové nasazení ve Vietnamu, Iráku, Afghanistánu a v současnosti se její příslušníci podílejí na bojových akcích proti jednotkám ISIS v Sýrii.

Dobový dokumentární film popisující nasazení 4th Infantry Division ve Francii.

Jeep Willys „Rough Rider"

Gen. T. Roosevelt nazval svůj osobní jeep "Rough Rider" (Obávaný jezdec) po jednotce 1st United States Volunteer Cavalry, které velel jeho otec za španělsko-americké války v roce 1898. Tato jednotka, se stejně jako její velitel, který se stal později 26. prezidentem Spojených států Amerických, nesmazatelně vepsala do síně slávy amerických dějin.

Rought RiderRooseveltův jeep Rough Rider zachycený objektivem vojenského kameramana ve francouzském Sainte-Mère-Église.

Autor článku: Jan Korbel

Tento článek byl se souhlasem redakce převzat z portálu RadioDixie.cz

Dixie radio

Nahlásit chybu v článku


Související články

Peklo u El Guettaru – americké halftracky odolaly německým Tigrům

Tunisko 1943. Nepočetné jednotky obrněných transportérů dokázaly svými 75mm děly zničit i nejlepší ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...