Rovnoprávnost v norské armádě není prázdný pojem

-
26. 10. 2020
-
72 komentářů
-
Kristián Chalupa
Norské království je se svými více než pěti miliony obyvateli vyspělou demokratickou zemí, s jednou z nejsilnějších ekonomik světa. Zároveň je Norsko považováno za stát s největší rovností mezi muži a ženami. Ve snaze o rovnoprávnost zašlo tak daleko, že uzákonilo povinnou vojenskou službu pro ženy. Ženy a muži v Norsku podstupují stejný výcvik a často spolu sdílí pokoje. U pohraniční stráže spí vojáci v terénu ve společných stanech.
Kromě Norska musí ženy povinně na vojnu pouze v KLDR, totalitní říši diktátora Kim Čong-una, a v blízkovýchodním státu Izraeli. Izraelské ženy slouží dvaadvacet měsíců před nástupem na vysokou školu, zatímco muži oblékají vojenský stejnokroj na dobu tři roků. V případě permanentně ohroženého Izraele je pochopitelně nutno věnovat obraně země mimořádnou pozornost. Naopak Norsko se ‒ alespoň na první pohled ‒ představě ohrožené země vymyká. Jistou roli však nejspíše sehrála špatná zkušenost obyvatel této malé země, která se v roce 1940 stala obětí Hitlerovy agrese.
Během okupace se kolaborantská proněmecká vláda v Oslo pod vedením neblaze proslulého norského fašisty Vidkuna Quislinga domáhala, aby Hitler postoupil Norsku část dobytého sovětského území. Podle dostupných dokumentů by tehdejším norským kolaborantům nejlépe vyhovovalo území u severského přístavu Murmansk. Hitler ale tyto požadavky zamítl. Po válce se role dramaticky proměnily a Norské království bylo pod velkým tlakem ze strany mocného sousedního Sovětského svazu.
Příklon k Západu byl jedinou možností
Po druhé světové válce se Norsko snažilo o neutrální politiku prostřednictvím úzkých vazeb zejména na Velkou Británii. Aktivně se také angažovalo v nově vzniklé Organizaci spojených národů, jež měla být základním kamenem norské bezpečnostní politiky a fórem, na němž by malé státy mohly ovlivnit rozhodování velmocí. Prvním generálním tajemníkem OSN se navíc stal přední norský politik Trygve Halvdan Lie, který stál včele této organizace v letech 1946 až 1952.
Jak uvádí Jitka Jindřišková ve své bakalářské práci s názvem Malý stát se zájmy velmoci: Norsko a tzv. nové NATO (Historický ústav Filozofické fakulty MU v Brně, 2008) země se navenek prezentovala jako „budovatel mostů“ mezi Východem a Západem. Ve skutečnosti jí však šlo spíše o neprovokování velmocí. „Brzy se ukázalo, že OSN na začátku studené války nepředstavuje dostatečnou bezpečnostní záruku. Norsko mělo zájem o korektní vztahy se Sovětským svazem, ale během růstu napětí mezi vítěznými mocnostmi pociťovalo sílící tlak na svou neutralitu. Významnou psychologickou roli sehrála sovětsko-norská hranice a vyostřený konflikt o základny na Svalbardu, kdy ani jedna ze stran nebyla ochotna ustoupit představám druhé,“ uvádí mj. ve své práci autorka.
Norsko si stále pamatuje nacistickou okupaci
Dodává, že pokud se Norsko mělo rozhodnout pro jednu ze stran, přicházelo v úvahu jedině příklon k Západu. Norsko se navíc vzhledem ke stavu svého hospodářství připojilo k Marshallovu plánu, čímž přijalo i členství v Organizaci pro evropskou hospodářskou spolupráci (OEEC), což přispělo k dalšímu ochlazení sovětsko-norských vztahů. Mocně zapůsobily únorové události v Československu, které byly chápány jako puč režírovaný z Moskvy. Během společného pobytu exilových vlád v Londýně za války se mezi oběma zeměmi vytvořilo přátelské pouto a ČSR byla pak považována za klíčového spojence k „budování mostů“ mezi vznikajícími bloky.
Generální tajemník NATO byl odpůrcem členství v této alianci
Demokratické Norské království je dnes pokládáno za vzor demokracie. Je nejen pevnou součástí NATO, generálním tajemníkem Severoatlantické aliance je již šest let bývalý norský premiér, jedenašedesátiletý Jens Stoltenberg. Není určitě bez zajímavosti, že tento ekonom a politik prošel složitým osobním vývojem. V mládí byl například nekompromisním odpůrcem NATO a aktivně se zúčastňoval protiamerických demonstrací v souvislosti s válkou ve Vietnamu.
Norská vojenská historie 20. století byla dramatická. Po napadení Dánska a Norska na jaře 1940 bojovaly za druhé světové války tyto původně neutrální státy v protinacistické koalici proti společnému nepříteli. Z informací zveřejněných na webu Druhá světová válka dále vyplývá, že na začátku války v roce 1939 nemělo Norsko příliš početnou armádu. Norské pozemní síly se v době německého útoku, v dubnu 1940, nacházely uprostřed mobilizace. Navíc podstatná část mužstva byla tvořena právě odvedenými branci.
Výcvik norských vojáků
Samotné vedení státu navíc považovalo účinnou obranu prakticky za nemožnou. Situace se však změnila po vypuknutí sovětsko-finské Zimní války, kdy došlo k navýšení početního stavu norské armády. Tyto nové útvary však přestaly velmi rychle existovat, neboť v březnu 1940, po podepsání příměří mezi Finskem a Sovětským svazem, byly rozpuštěny. Přesto se však Norové postavili na statečný odpor, který byl zlomen až po dvou měsících těžkých bojů, především v oblasti Narviku, kde se do akcí významně zapojily rovněž spojenecké expediční síly, které se skládaly z britských, francouzských a polských vojenských jednotek.
Až do své kapitulace v červnu 1940 utrpěli Norové ztráty přesahující 1 300 padlých a raněných, což je možno považovat vzhledem k intenzitě bojů za relativně nízké číslo. Armáda dosahovala při plné mobilizaci počtu asi 100 000 mužů, kterým jako vrchní velitel velel král Haakon VII. Odpor Norů byl nakonec zlomen a poslední norské jednotky kapitulovaly dne 9. června. Král se však s nacistickou okupací nesmířil a spolu s vládou zamířil do exilu ve Velké Británii.
Z britských ostrovů vyzýval prostřednictvím rozhlasového vysílání k aktivnímu odporu vůči okupantům a současně se zasazoval o vytváření norských exilových jednotek. Vznikly například tři norské perutě, které byly zařazeny do RAF. Daleko největší přínos spojeneckému válečnému úsilí však spočíval v tom, že král a vláda v polovině dubna 1940 převzali pod kontrolu norské obchodní loďstvo, které čítalo na 1 000 plavidel, která následně zamířila do spojeneckých přístavů. Tyto lodě i se svými posádkami, čítající na 30 000 námořníků, pak sehrály životně důležitou úlohu v bitvě o Atlantik, když zásobovaly „obleženou“ Británii. Král Haakon VII. se z exilu za nadšeného jásotu Norů vrátil do vlasti v červnu 1945.
Norské letectvo
Osvědčený spojenec a partner naší země
Páteří současných norských pozemních sil je mechanizovaná brigáda, zvaná Severní. Uvedená jednotka má rovněž na starosti základní výcvik všech branců. Kromě toho armáda disponuje samostatným průzkumným praporem a také lehkým pěším praporem Královské gardy. Norské ozbrojené síly mají k dispozici 36 tanků Leopard 2A4 a dalších 16 je uskladněno. Nejdůležitější typ obrněného vozidla představuje ale švédský CV90 ve verzi CV9030. Před třemi lety začaly norské vzdušné síly s přezbrojením na nejmodernější stíhací letouny páté generace F-35. Celkově chtějí Norové dosáhnout počtu až 52 těchto bojových letounů.
Jak již bylo řečeno, Norsko je první členskou zemí NATO, která zavedla všeobecnou brannou povinnost i pro ženy. Stalo se tak v rámci zrovnoprávnění před pěti lety. Odvedeny mohou být na roční vojenskou službu stejně jako muži, a to ve svých 19 letech. A tato rovnoprávnost má i další podoby. Norka Kristine Lundová se stala v roce 2017 první ženou v historii, která byla jmenována do čela jedné z mírových misí OSN. Generálmajorka, která má zkušenosti z válečných konfliktů v Perském zálivu, v Libanonu, Bosně či v Afghánistánu, dostala za úkol velet mírovým silám OSN na Kypru (UNFICYP).
Česká republika se těší v Norsku velmi slušné pověsti a přízni občanů. Projevilo se to i v srpnu 1968, kdy Norové dávali demonstrativně najevo své sympatie naší napadené zemi. O několik měsíců později, v době sebeupálení Jana Palacha, proběhla celým Norskem opět velká vlna solidarity. Norské království patří k našim osvědčeným spojencům a partnerům.
Jednou ze zajímavostí je skutečnost, že před dvěma lety uzavřela norská armáda dlouhodobý kontrakt na dodávky sušeného masa z České republiky. Zájem norské strany o tuto potravinu je údajně motivován kvalitou a precizní přípravou sušeného masa bez konzervantů a barviv, což vojáci ocení především v době, kdy musí zejména v průběhu delšího údobí podávat náročné výkony.
Související články
Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám
Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon ...
-
28.12.2016
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Zkáza norské fregaty Helge Ingstad
Před několika dny došlo k nehodě norské fregaty Helge Ingstad třídy Nansen, která se 8. listopadu ...
-
13.11.2018
-
89 komentářů
-
Jan Grohmann
Norsko obnovuje PVO: Transportéry M113 ponesou protiletadlové střely IRIS-T
Norské ministerstvo obrany od domácí firmy Kongsberg objednalo systém protivzdušné obrany (PVO) ...
-
08.11.2019
-
116 komentářů
-
Jan Grohmann
Ukázka síly: Působivá formace amerických bombardérů B-52 a norských stíhaček F-35
Americké letectvo (USAF) znovu vyslalo šest bombardérů B-52H Stratofortress na okružní výcvikovou ...
-
25.08.2020
-
137 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Pochopitelně totální úlet,rovnoprávnost určitě ano,ale vše má své meze.Stačí se podívat na sporty,kde ženy nemají co pohledávat.Vzpírání atd. Zase na druhou stranu je tu další ...Zobrazit celý příspěvek
Pochopitelně totální úlet,rovnoprávnost určitě ano,ale vše má své meze.Stačí se podívat na sporty,kde ženy nemají co pohledávat.Vzpírání atd.
Zase na druhou stranu je tu další stát,který nemá problém s vojenskou službou.Což je téma,které se zde nedávno probíralo.Skrýt celý příspěvekCelá ta diskuse na téma "patří ženy do armády" je nesmyslná. Samozřejmě má smysl nastavit u bojových jednotek nějaké pravidla co se fyzičky týče, ale není jediný důvod proč z nich ...Zobrazit celý příspěvek
Celá ta diskuse na téma "patří ženy do armády" je nesmyslná. Samozřejmě má smysl nastavit u bojových jednotek nějaké pravidla co se fyzičky týče, ale není jediný důvod proč z nich systémově vyřadit jedno pohlaví. Ano je velká pravděpodobnost že případná nastavená pravidla splní víc mužů, než žen, ale to je snad úplně jedno ne? V době kdy je v podstatě všude na světě nedostatek vojáků se počítá každý voják a je jedno co má mezi nohama. Nemluvě samozřejmě o tom, že u každé armády je přímo bojovníků menšina.
Takový ty zástupný argumenty typu výslechy, nevymění kolo, neodnese borce, ochranitelský komplex atd. atd. jsou povětšinou opravdu jenom v hlavách chlapů, kteří se odmítají srovnat s tím že doba už poněkud pokročila.Skrýt celý příspěvekDoba může pokročit jak chce, ale biologickou cenu ženy nezmění nic. Muž je snadno nahraditelný, ale žena ne. Jeden chlap může počít sto dětí se sto ženami, ale jedna žena se sto ...Zobrazit celý příspěvek
Doba může pokročit jak chce, ale biologickou cenu ženy nezmění nic.
Muž je snadno nahraditelný, ale žena ne. Jeden chlap může počít sto dětí se sto ženami, ale jedna žena se sto muži sto dětí nepočne.
Snaha nezapojovat ženy do bojů není dána tím, že by to nezvládly - některé jistě ano - ale jejich nenahraditelností pro zachování lidí jako živočišného druhu.Skrýt celý příspěvekVzhledem k počtu žen které reálně usilují o službu v armádě to má na reprodukci naprosto bezvýznamný vliv.
Vzhledem k počtu žen které reálně usilují o službu v armádě to má na reprodukci naprosto bezvýznamný vliv.
Dokud se bude jednat o pár žen, tak samozřejmě o nic nejde.
Dokud se bude jednat o pár žen, tak samozřejmě o nic nejde.
Tak oni mohou i v době války. Nic jim v tom nebrání. To, že se o pár desítek nebo stovek sníží počet vojáků ve stavu na výsledku nebude mít efekt. Naše armáda stejně nezvládne ...Zobrazit celý příspěvek
Tak oni mohou i v době války. Nic jim v tom nebrání. To, že se o pár desítek nebo stovek sníží počet vojáků ve stavu na výsledku nebude mít efekt.
Naše armáda stejně nezvládne díky obstarožní technice, zoufalému podfinancování a početním stavům bránit v rámci ČR víc než jeden kraj. Takže by se muselo bojovat daleko od našich hranic, kam by se asi podívala jen část armády.Skrýt celý příspěvekTo opravdu nelze. Takže stejně jako jakýkoli jiný voják, který se lečí se zraněním budou v zázemí dokud nebudou opět schopny nastoupit do služby. Pořád nechápu proč musíte za ...Zobrazit celý příspěvek
To opravdu nelze. Takže stejně jako jakýkoli jiný voják, který se lečí se zraněním budou v zázemí dokud nebudou opět schopny nastoupit do služby. Pořád nechápu proč musíte za každou cenu hledat problém. Už jen fakt, že činnost armády jsou z 50% logistické operace jasně určuje, kde asi ženy budou v rámci konfliktu zařazeny.Skrýt celý příspěvek
Tenhle skoro až eugenický přístup k věci je samozřejmě nesmysl. Ano muž teoreticky může zplodit 100 dětí, ale v praxi v naší společnosti nikdy nezplodí víc, než nižší jednotky a to ...Zobrazit celý příspěvek
Tenhle skoro až eugenický přístup k věci je samozřejmě nesmysl. Ano muž teoreticky může zplodit 100 dětí, ale v praxi v naší společnosti nikdy nezplodí víc, než nižší jednotky a to zvládne i žena.
Nemluvě o tom, že žena v armádě nestává se sterilní, ale samozřejmě může klidně rodit.
A to ještě úplně ignorujeme že plození dětí je čistě osobní věc a společnosti do toho nic není, ta může akorát vytvořit vhodné podmínky.Skrýt celý příspěvekKdyž se žena používá k rození dětí, tak ji celkem dost ovlivňují hormony a zvyšují citlivost - takže v kritické situaci se může třeba rozplakat a to v boji opravdu nikdo nechce. ...Zobrazit celý příspěvek
Když se žena používá k rození dětí, tak ji celkem dost ovlivňují hormony a zvyšují citlivost - takže v kritické situaci se může třeba rozplakat a to v boji opravdu nikdo nechce. Prostě zabíjení není pro ženy, které se mají starat i o děti, vhodné.
Pokud se nějaká žena cítí na to sloužit v armádě a je to její sen, nemá smysl tomu bránit, ale rozhodně bych tam nehnal celou populaci.Skrýt celý příspěvek"používá k rození dětí" - pán je asi romantik :) Ale teď vážně - rození dětí je něco jinýho ež starání se o děti. O děti se může starat i muž, což zrovna u těch severských národů ...Zobrazit celý příspěvek
"používá k rození dětí" - pán je asi romantik :)
Ale teď vážně - rození dětí je něco jinýho ež starání se o děti. O děti se může starat i muž, což zrovna u těch severských národů je poměrně běžný. A Hormony jsou jednak dost individuální a druhak poměrně řešitelný.
Nicméně rozhodně nikdo nemluvil o nějaký hnaní celé populace žen povinně...Skrýt celý příspěvekMuž není ani těhotný ani nekojí. Pro muže je početí dítěte otázkou pár minut, pro ženu dvou let. Nemluvě o tom, jak tady již zaznělo, jak se jí rozhodí hormony. My ženatí víme, o ...Zobrazit celý příspěvek
Muž není ani těhotný ani nekojí. Pro muže je početí dítěte otázkou pár minut, pro ženu dvou let. Nemluvě o tom, jak tady již zaznělo, jak se jí rozhodí hormony. My ženatí víme, o čem je řeč.Skrýt celý příspěvek
Nemám nic proti ženám v armádě v jakýkoliv roli, ale myšlenka, že minimálně u pěchoty jsou ženy dosáhnout stejné úrovně jako jejich mužští kolegové je pravděpodobně mimo ...Zobrazit celý příspěvek
Nemám nic proti ženám v armádě v jakýkoliv roli, ale myšlenka, že minimálně u pěchoty jsou ženy dosáhnout stejné úrovně jako jejich mužští kolegové je pravděpodobně mimo realitu.
Americký mariňáci provedli test kdy porovnávali výkon čistě mužského praporu a smíšeného praporu a výsledky dopadly tak jak dopadly.
To neznamená že nejsou výjimky jak co se týče jednotlivců tak co se týče států (Izrael prostě musí dělat věci jinak).
https://www.npr.org/sections/t... Skrýt celý příspěvekJasně, když pro roli v armádě vyberu jen ty nejsilnější muže, nutně budou silnější, než nejsilnější ženy. Ženy jsou v průměru menší a slabší. Začne se to stírat, když vezmu všechny ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně, když pro roli v armádě vyberu jen ty nejsilnější muže, nutně budou silnější, než nejsilnější ženy. Ženy jsou v průměru menší a slabší.
Začne se to stírat, když vezmu všechny muže a nejsilnější ženy. Nejsilnější ženy jsou určitě silnější, než průměrní či podprůměrní muži.Skrýt celý příspěvek
V případě dlouhodobějšího konfliktu je lépe, pokud ženy rodí děti, protože to za ně chlapi nikdy neudělají.
V případě dlouhodobějšího konfliktu je lépe, pokud ženy rodí děti, protože to za ně chlapi nikdy neudělají.
Nechápu ty palce dolů, vždyť má pravdu.
Když v boji padnou všichni muži až na jednoho, nebo když padnou všechny ženy až na jednu, který národ přežije?Nechápu ty palce dolů, vždyť má pravdu.
Když v boji padnou všichni muži až na jednoho, nebo když padnou všechny ženy až na jednu, který národ přežije?Nesmyslný teoretický příklad. Nikdy se nestane že válka nějak výrazně snížila počet žen, nebo mužů aby klesla schopnost reprodukce. To ta válka skončí mnohem dřív. A BTW odpověď ...Zobrazit celý příspěvek
Nesmyslný teoretický příklad. Nikdy se nestane že válka nějak výrazně snížila počet žen, nebo mužů aby klesla schopnost reprodukce. To ta válka skončí mnohem dřív.
A BTW odpověď je ani jeden nepřežije, protože potomci jednoho muže nebudou schopni udržet dostatečnou genetickou rozmanitost....Skrýt celý příspěvekTak když se podíváme na SSSR po 2. světové, tak byl "nedostatek mužů" celkem citelný. Navíc v našich kulturních podmínkách se monogamie moc nepraktikuje, takže i ztráty mužů mají ...Zobrazit celý příspěvek
Tak když se podíváme na SSSR po 2. světové, tak byl "nedostatek mužů" celkem citelný. Navíc v našich kulturních podmínkách se monogamie moc nepraktikuje, takže i ztráty mužů mají negativní vliv.Skrýt celý příspěvek
Není to zvláštní, je to logické. Muži jsou nahraditelní. To ženy jsou nenahraditelné. Mimochdem proto ve starších kulturách existovalo mnohoženství. Aby i ovdovělé ženy měly s ...Zobrazit celý příspěvek
Není to zvláštní, je to logické. Muži jsou nahraditelní. To ženy jsou nenahraditelné.
Mimochdem proto ve starších kulturách existovalo mnohoženství. Aby i ovdovělé ženy měly s kým mít děti.Skrýt celý příspěvekWWI byla ještě horší, Rusko přišlo o 11 milionů mužů, Německo o 7 milionů.
Ale po 20 letech byly ty ztráty nahrazeny. Protože ženy naštěstí přežily.WWI byla ještě horší, Rusko přišlo o 11 milionů mužů, Německo o 7 milionů.
Ale po 20 letech byly ty ztráty nahrazeny. Protože ženy naštěstí přežily.Globe: jako ze po treba WWI obchazeli muzi a delali deti nekolika zenam aby "dohnali skora" ? ale notak. Proste prestanme si hrat s nesmyslnymi cisly "kdyz umre polovina zen" a ...Zobrazit celý příspěvek
Globe: jako ze po treba WWI obchazeli muzi a delali deti nekolika zenam aby "dohnali skora" ? ale notak.
Proste prestanme si hrat s nesmyslnymi cisly "kdyz umre polovina zen" a zabivejme se nejakou realitou. I kdyby nase armada mela 50k lidi, i kdyby pulka z nich byla zen a i kdyby byla nejaka valka znamenala kompletni vyhlazeni nasi armady, tak to na "preziti" naroda nebude mit zadny vliv. a to vsechno byli naprosto prestrelene kriteria, ktere se ani zdalene nikdy nestanou. Ergo nejaka diskriminace zen pri prijimani do nasi armady kvuli tomu aby "po valce mohli obnovit populaci" je proste nesmysl...Skrýt celý příspěvekAť se ti to líbí nebo ne, je to tak. I u nás, přestože jsme neměli takový úbytek mužů jako to Německo, se počet dětí narozených mimo manželství zvedl z 11% v roce 1914 na 13,5% v ...Zobrazit celý příspěvek
Ať se ti to líbí nebo ne, je to tak. I u nás, přestože jsme neměli takový úbytek mužů jako to Německo, se počet dětí narozených mimo manželství zvedl z 11% v roce 1914 na 13,5% v roce 1919.
V Bavorsku se počet dětí narozených mimo manželství zvýšil z 10% v roce 1939 na 21,5% v roce 1946. (Za WWI se počet nemanželských dětí zvedl z cca 13% v roce 1914 na asi 17% v roce 1919).Skrýt celý příspěvekA další statistiky aby se z toho dalo odpozorovat jak to bylo? Třeba kolik dětí se narodilo celkem? Nicméně pokud 7 milionů mrtvých mužů v Německu ve WWI udělalo posun o 2,5 % ...Zobrazit celý příspěvek
A další statistiky aby se z toho dalo odpozorovat jak to bylo? Třeba kolik dětí se narodilo celkem?
Nicméně pokud 7 milionů mrtvých mužů v Německu ve WWI udělalo posun o 2,5 % nemanželských dětí, tak je to spíš argument podporující moje vidění světa :))))Skrýt celý příspěvekCelkem se během války rodí dětí méně, ale po válce naopak více. Ale ten skok v počtu nemanželských dětí je výrazný. Nezadané ženy evidentně raději svádějí ženaté nebo nestálé muže, ...Zobrazit celý příspěvek
Celkem se během války rodí dětí méně, ale po válce naopak více. Ale ten skok v počtu nemanželských dětí je výrazný.
Nezadané ženy evidentně raději svádějí ženaté nebo nestálé muže, než aby zůstaly bez dětí. Z pohledu rigidní křesťanské morálky to možná není úplně v pořádku, ale z pohledu nahrazení válečných ztrát je to velice efektivní řešení.Skrýt celý příspěvekpre Migi 00:17 29.10.2020 "Globe: jako ze po treba WWI obchazeli muzi a delali deti nekolika zenam aby "dohnali skora" ? ale notak." Mám to síce z 3 ruky, ale počul som o jednom ...Zobrazit celý příspěvek
pre Migi 00:17 29.10.2020
"Globe: jako ze po treba WWI obchazeli muzi a delali deti nekolika zenam aby "dohnali skora" ? ale notak."
Mám to síce z 3 ruky, ale počul som o jednom poľovníkovi z Východného Slovenska, ktorý sa narodil za čias Rakúsko-Uhorskej monarchie. Neviem za akú stranu bojoval počas WW1 (skúsim zistiť), ale kedže vyzeral ako "árijec", tak po vojne na niekoľko mesiacov skončil vo Francúzsku, kedy pomáhal zdvihnúť pôrodnosť miestnych žien. Dávali mu najesť, napiť (či aj niečo iné, to už neviem) a asi každé 2 týždne k nemu priviedli inú žienku, takže môže byť otcom desiatok detí.
Neviem, či je to pravdivé, daný človek je už dávno po smrti (žije ešte 75+ ročný muž, ktorý sa ako mladé ucho zaúčal u tohto pána poľovníka). Ak to bude možné, tak skúsim zistiť nejaké podrobnosti.Skrýt celý příspěvek
V případě zajetí jednotky bude mít nepřítel snazší způsob, jak ze všech získat všechny informace.
V případě zajetí jednotky bude mít nepřítel snazší způsob, jak ze všech získat všechny informace.
Tohle je jediný relevantní důvod. Ty ostatní odkazující na jejich nevhodnost ženské stavby těla atd jsou jen mačo hlouposti. Není to ostatně i důvod proč u IDF sloužily ženy ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle je jediný relevantní důvod. Ty ostatní odkazující na jejich nevhodnost ženské stavby těla atd jsou jen mačo hlouposti.
Není to ostatně i důvod proč u IDF sloužily ženy donedávna pouze v roli podpory a k prvosledovým jednotkám se i dnes dostanou jen ty, které na to mají.Skrýt celý příspěvek
příjde mi to hloupý a ženskou vojáka bych vedle sebe nechtěl. příklad z našeho zákoníku práce - chlap smí zvedat 50 kg a žena 20 kg. Tak na přenos 100 kg břemene budu ...Zobrazit celý příspěvek
příjde mi to hloupý a ženskou vojáka bych vedle sebe nechtěl.
příklad z našeho zákoníku práce - chlap smí zvedat 50 kg a žena 20 kg. Tak na přenos 100 kg břemene budu potřebovat buď 2 chlapy nebo jednoho chlapa a dvě ženský a nebo 5 ženských.
a s tou armádou mi to příjde dost podobný - jistě, že to ženy zvládnou, ale za jakou cenu a za jakých komplikací, HBSkrýt celý příspěvek1. ve spektru co se týče fyzické síly, houževnatosti, výdrže, zdatnosti jsou v rámci zvlášť mužské populace a zvlášť ženské populace obrovské rozdíly. Silný muž je silnější než ...Zobrazit celý příspěvek
1. ve spektru co se týče fyzické síly, houževnatosti, výdrže, zdatnosti jsou v rámci zvlášť mužské populace a zvlášť ženské populace obrovské rozdíly. Silný muž je silnější než silná žena, průměrný muž je silnější než průměrná žena a slabý muž je silnější než slabá žena, jasně. Ale, a to pomíjím fyziologické extrémy, tyto spektra když se dají dohromady, tak se hluboko překrývají. 20% žen z té silné části jejich spektra zastane až předčí práci průměrné části mužského spektra, dalších 50%, možná 40% žen průměrných je srovnatelné s tou částí mužské slabší části. Je to samozřejmě veeelmi zjednodušeně řečeno. Ještě za socíku za mých studentských let na brigádách jsem na traťovce přenášel dřevěné pražce či dotahoval upevnění kolejnic spolu jak s dalšími dělníky tak s dělnicemi, na povinných brigádách bramborových jsme tahali pytle s bramborama jak studenti tak studentky, je už to dávno, možná se mýlím, ale nepamatuji, že by studentky byly nějak méně výkonné, že by třeba odpčívaly, zatímco kluci nosily ty pytle. Je teda pravda, že brzdové špalky v lokomotivním depu vyměňují co vím zásadně chlapi, to jsou krávy těžké (ty špalky)
2.je tedka módou probírat se působením našich vojáků v SSSR, činností L. Svobody, a z různých aspektů a politických a propagandistických hledisek a názorů to hanět, kritizovat, nebo naopak adorovat atd. Přečetl jsem k tomu za svůj život dost knih, článků, pamětí, webů - autorů vycházejících ze všemožných takových názorů, nebo i věcných politicky víceméně nezabarvených. Co měli všichni BEZ VÝJIMKY společné, byl obdiv k ženám. Hlavně jedna epizoda, asi většině z Vás rovněž známá, ze samého začátku nasazení, při přesunu k Sokolovu, kdy posledních nevím kolik desítek nebo i nějakou tu stovku km pochodovali od poslední funkční vlakové stanice pěšky za mrazů a plískanic přelomu února a března, kdy při zastávkách k odpočinku muži po utáboření odpočívali, zatímco ženy-saniťačky pobíhaly od jednoho ke druhému a ošetřovaly omrzliny a povzbuzovaly je (jeden přímý účastník to popisoval ve smyslu, že chlap před ženskou si nechce utrhnout ostudu, že ano, a zmobilizuje v sobě další špetku ze zbývajících sil, ale ženy tu sílu měly a ještě ji rozdávaly)
Nevím, jakou váhu nesli při pochodu muži a ženy, ošetřovatelky asi nenesly pušku a náboje, ale zase nesly zdravotnickou brašnu. A soudě podle fotografií to byly samé krasavice, štíhlé, usměvavé, upravené, vyloženě sexi.
3.Vojenská činnost zahrnuje daleko daleko více činností, než jen přenášení 100 kg předmětů.
4.O Norky se vůbec neboj , to jsou Vikingky. Ty už mají ty fyzické dispozice vtisknuté do genů za ta staletí a tisíciletí, kdy už v raném středověku, možná starověku nebo dříve musely zastat i takové práce jako kácení stromů na barák, když muži na půl roku odpluli loupit po Evropě nebo kdovíkam až.
Podívej na ta videjka, nebo najdi jiná - dyť ty baby norské fakt vypadají zdatněji než průměrný český, ba i než slovenský dřevorubec (drevorúbač). A neubírá jim to na ženskosti a kráse.
5.Obecně vzato já osobně jsem zastáncem společenské, rodinné, pracovní apod. rovnoprávnosti mužů a žen, ale ne až tak zaslepeně, že bych neviděl fyzický rozdíl mezi těmito dvěma plemeny. Jistě, že v dnešní době není nutné dělit domácí práci na mužskou a ženskou ve smyslu, že chlap vstane před rozedněním, a jde kosit, pak kydat hnůj, pak opravit střechu na chalupě, pak orat, pak prořezat stromy v sadu, pak opravit kolo od žebřiňáku, pak postavit boudu na nářadí, a žena mezitím vaří, peče, kojí, pere, žehlí, dojí kravku, dává slepicím. Vidíte- ty uvedené mužské práce stejně dělaly i ženy, když ovdověly nebo muži když šli do války nebo za výdělkem mimo domov.
Ale rozhodně si nemyslím, že by měly být tak rovnoprávné, že by musely čurat na pisoárech.
6. z důvodů v 1. až 5. bych nehlasoval za povinnou vojenskou službu žen, ale proti dobrovolné nejsem prakticky ve všech odbornostech, řekněme za předpokladu splnění určitých kritérií fyzické zdatnosti (mimo jiné), což pochopitelně může vést k prořídnutí počtu uchazeček většímu, než bude prořídnutí uchazečů mužských. Jinak je úplně jedno pro co a proti čemu jsem v této otázce, s vojenstvím nemám nic společné, než že o něm čtu a se zajímám.Skrýt celý příspěvekNejsem velký příznivec žen v armádě, respektivě na pozicích kde bych je pak mohl vidět umírat ale jinak si o to co zvládnou, nedělám obavy. Dokázaly to už během několika válek, a ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsem velký příznivec žen v armádě, respektivě na pozicích kde bych je pak mohl vidět umírat ale jinak si o to co zvládnou, nedělám obavy. Dokázaly to už během několika válek, a nejen v armádě. Převzaly za odvedené muže jejich práci, dělaly v dolech, slévárnách a v dalších těžkých, do té doby čistě mužských profesích a zvládly to. Jiná věc je potom za jakou cenu třeba na svém zdraví.
Jsem stará škola, kde platilo že muž má ženy chránit, z toho důvodu bych je nerad viděl v ,,první linii,, ne proto že bych se bál že to nezvládnou.Skrýt celý příspěvek
Hodí se zmínit, že Norové mají v plánu svoje tanky Leopard 2A4 vyřadit a nahradit něčím novým. Docela dost slušné šance tak má korejský tank K2, přeci jen již zavedli korejské ...Zobrazit celý příspěvek
Hodí se zmínit, že Norové mají v plánu svoje tanky Leopard 2A4 vyřadit a nahradit něčím novým. Docela dost slušné šance tak má korejský tank K2, přeci jen již zavedli korejské pásové houfnice K9 (překvapivě místo švédských Archerů).
Škoda že článek nezmiňuje vozidla ACSV (Armored Combat Support Vehicle), které vychází z PMMC G5 od německé společnosti FFG. První testovací prototyp má být dodán armádě v roce 2020 a po zkouškách může být objednáno až 160 kusů.Skrýt celý příspěvekTreba by jsme mohli "pouzit" Norske fondy na odkup tech vyrazovanych 2A4 a koupit u polaku modernizacni sadu na 2PL - aby jsme nemeli zase neco extra + sdilet zazemi... :-)
Treba by jsme mohli "pouzit" Norske fondy na odkup tech vyrazovanych 2A4 a koupit u polaku modernizacni sadu na 2PL - aby jsme nemeli zase neco extra + sdilet zazemi... :-)
Radši nee, verze 2A4 je už příliš zastaralá a nemá zrovna budoucnost. tyhle jsou z přebytku Bundeswehru a budou asi už i dost ohoblované. Nemělo smysl pořizovat ani 2A4 ze ...Zobrazit celý příspěvek
Radši nee, verze 2A4 je už příliš zastaralá a nemá zrovna budoucnost. tyhle jsou z přebytku Bundeswehru a budou asi už i dost ohoblované. Nemělo smysl pořizovat ani 2A4 ze španělského skladu, tak tohle by byl taky akorát průšvih.Skrýt celý příspěvek
Jestli jsou uz hodne ohoblovany tak asi opravdu ne. Ja jsem spise zastancem 120mm na budouci BVP platforme, ale kdyby ty Leopardu byly ve slusnym stavu a za kacku... :-)
Jestli jsou uz hodne ohoblovany tak asi opravdu ne. Ja jsem spise zastancem 120mm na budouci BVP platforme, ale kdyby ty Leopardu byly ve slusnym stavu a za kacku... :-)
Němce vyjde modernizace 2a4 na verzi 2A7+ na nějakých 7,5 milionů euro. Modernizace 2a5 na 5,5 milionů euro a cena nového 2A7+ je zhruba 9 milionů euro. K2 nabídli Polsku za cenu 8 ...Zobrazit celý příspěvek
Němce vyjde modernizace 2a4 na verzi 2A7+ na nějakých 7,5 milionů euro. Modernizace 2a5 na 5,5 milionů euro a cena nového 2A7+ je zhruba 9 milionů euro. K2 nabídli Polsku za cenu 8 milionů euro. Takže opravdu je pořízení těch 2A4 dobrý nápad?Skrýt celý příspěvek
Samozrejme zalezi za kolik by byly...
Samozrejme zalezi za kolik by byly...
I kdyby je dávali za 1milion euro za kus, tak bude proti K2 dražší a technologicky zastaralejší. Oni moc dobře vědí proč je chtějí nahradit novým tankem. Rozsáhlá modernizace se ...Zobrazit celý příspěvek
I kdyby je dávali za 1milion euro za kus, tak bude proti K2 dražší a technologicky zastaralejší. Oni moc dobře vědí proč je chtějí nahradit novým tankem. Rozsáhlá modernizace se vyplatí jen Německu, které má velkou flotilu leo 2a6/7. Alternativa by byla modernizace na standard leo2PL. Ale i oni je berou jako přechodnou záležitost. Navíc Poláky vyjde modernizace jednoho na 5 milionů eur a pořád budou mít tank na hranici mezi 2A5 a 2a6.Skrýt celý příspěvek
K9 oproti Archerům moc překvapivě nevidím, K9 je prostě lepší a v systému zásobování muničním vozidlem propracovanější a na pásech, což na severu bude znát. Bude zajímavé sledovat ...Zobrazit celý příspěvek
K9 oproti Archerům moc překvapivě nevidím, K9 je prostě lepší a v systému zásobování muničním vozidlem propracovanější a na pásech, což na severu bude znát.
Bude zajímavé sledovat co budou ty jiné tanky K2 vypadá zajímavě, ale třeba pro Polsko představili maketu s prodlouženým podvozkem o další pár pojezdových kol.Skrýt celý příspěvek
Rovnoprávnost je super. Jen jsem zvědavý, jak Norské ženy budou: -natahovat pás na tank -nabíjet ručně houfnice -nosit helmu, batoh, vestu, zbraň - cca 40 kg a k tomu třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Rovnoprávnost je super. Jen jsem zvědavý, jak Norské ženy budou:
-natahovat pás na tank
-nabíjet ručně houfnice
-nosit helmu, batoh, vestu, zbraň - cca 40 kg a k tomu třeba minomet nebo pancéřovku:-)
Nebo jim dají funkce, vysoké hodnosti a udělají tabulková místa na logistikách, štábech a školících centrech.... A BUDE TAM ROVNOPRÁVNOSTSkrýt celý příspěvekNevím proč by to nemohly zvládnout. Chlapi se to rovněž musejí naučit. Co jsem viděl nějaká videa s jejich holkama v armádě, tak tam běhají úplně stejně jako pánové a zvládají ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím proč by to nemohly zvládnout. Chlapi se to rovněž musejí naučit. Co jsem viděl nějaká videa s jejich holkama v armádě, tak tam běhají úplně stejně jako pánové a zvládají stejné činnosti.Skrýt celý příspěvek
Naučit, naučit... o tom asi nikdo nepochybuje. Ale jestli jsou schopné to zvládnout fyzicky. Není každá ženská jako Helenka Fibingerová. :)
Naučit, naučit... o tom asi nikdo nepochybuje. Ale jestli jsou schopné to zvládnout fyzicky. Není každá ženská jako Helenka Fibingerová. :)
Ne všichni chlapi jsou silnější než ženský a ne všechny ženský jsou slabší než chlapi. A pokud má někdo (chlap nebo ženská) problém s fyzičkou, stačí častěji chodit do fitka a ...Zobrazit celý příspěvek
Ne všichni chlapi jsou silnější než ženský a ne všechny ženský jsou slabší než chlapi. A pokud má někdo (chlap nebo ženská) problém s fyzičkou, stačí častěji chodit do fitka a správně jíst...;)Skrýt celý příspěvek
... pri transporte zraneného na nosidlách v teréne môže chodiť do fitka koľko chce, ale to nezvládne .... A to sú na to 4.... Skrátka na niektoré funkcie by sa dávať nemali...
... pri transporte zraneného na nosidlách v teréne môže chodiť do fitka koľko chce, ale to nezvládne .... A to sú na to 4.... Skrátka na niektoré funkcie by sa dávať nemali...
To MiGi: Predstav si dvojmetrového chlapa o hmotnosti 100 kg na nosidlách v teréne... štyria chlapi majú čo robiť... :-D Vídavam v mojom meste slovenské vojačky - tintítka, ...Zobrazit celý příspěvek
To MiGi:
Predstav si dvojmetrového chlapa o hmotnosti 100 kg na nosidlách v teréne... štyria chlapi majú čo robiť... :-D
Vídavam v mojom meste slovenské vojačky - tintítka, detičky - navešaj na ne modulárny systém, zbraˇň, prilbu a zapriahni ich do nosidiel.... bude im to trvať večnosť....
Moja kamarátka bola strelkyňou kompletu Igla, pre jej hmotnosť 46 kg jej nezopla detská poistka na sedačke traktorovej kosačky u nej doma....
Iglu o hmotnosti 20 kg zvládala, ale čosi ju to stálo námahy. Tie nosidlá by ale nedala tiež. :-)Skrýt celý příspěvekZnovu se zeptám proč by ženská neunesla v rukou +- 30kg? Tyhle nesmysly jsou maximálně v tvojí hlavě. Párkrát jsem to viděl i na živo. Ano samozřejmě že se najde drobná ženská ...Zobrazit celý příspěvek
Znovu se zeptám proč by ženská neunesla v rukou +- 30kg? Tyhle nesmysly jsou maximálně v tvojí hlavě. Párkrát jsem to viděl i na živo. Ano samozřejmě že se najde drobná ženská která to neunese, ale ta zase asi nebude sloužit u bojový jednotky. Stejně tak se najde slabej chlap kterej to neunese. Rovnou vyloučit jednu skupinu protože "to je ženská" je nesmysl....Skrýt celý příspěvek
To MiGi: Na Slovensku ženy slúžia aj u bojových jednotiek.... guľometníčky, strelkyne PL kompletov, ... Je to realita. A ako som ti dával na príklade kamarátky, aj drobučké ...Zobrazit celý příspěvek
To MiGi:
Na Slovensku ženy slúžia aj u bojových jednotiek.... guľometníčky, strelkyne PL kompletov, ... Je to realita. A ako som ti dával na príklade kamarátky, aj drobučké postavy.
Často ale býva problémom opak - mnohé ženy hľadajú výhovorky, prečo na ne kladené úlohy spraviť nemôžu, teda sa povinnostiam ku funkcii snažia len vyhnúť. To sa prejavilo aj v dnešnej dobe - prisahali na službu, ale keď prišla kríza ohľadom Corony, služba prestala byť u nich na prvom mieste. Dokonca aby mohli čerpať viac sociálnych "požitkov", zostávajú slobodnými matkami.... to znamená, že do vojenských služieb môžu byť zadeľované len s ich súhlasom, majú viac dní na ošetrovanie člena rodiny a tomu ver, že si všetky požitky vyberú do poslednej sekundy. Rovnako je problém ich dostať na výcvik do výcvikového priestoru. A to nerobí dobrú krv voči ostatným vojakom, ktorí také možnosti nemajú. Samozrejme, sú aj výnimky, ale čo počúvam kamarátov z OSSR, takých žien je veľmi málo.
Ako teda taká skupina vojačiek by v prípade mobilizácie chcela plniť úlohy vyplývajúce z ich prísahy, to mi teda jasné nie je.... Poberať dobrý plat a čerpať požitky, ale keď má niečo dať, nedá nič.... Tam vidím najväčší morálny problém.Skrýt celý příspěvek
Mám 103 kg, na tréningu má problém odtiahnuť ma aj 80 kg chlap, ako si so mnou poradí 60 kg žena ? :) Fyzické limity sú fyzické limity, aj keď sa to feministkám nepáči.
Mám 103 kg, na tréningu má problém odtiahnuť ma aj 80 kg chlap, ako si so mnou poradí 60 kg žena ? :) Fyzické limity sú fyzické limity, aj keď sa to feministkám nepáči.
Tak to bys nemel slouzit ani s 60kg zenou ani se 70kg chlapem...
Tak to bys nemel slouzit ani s 60kg zenou ani se 70kg chlapem...
benter
to si trochu chabrus, když to nedávášbenter
to si trochu chabrus, když to nedáváš
V rámci jednotek USMC a IDF byl prováděn výzkum a studie pohybového aparátu v reakci na zvýšený počet úrazů pohybového aparátu. Co se asi tak stane, když na 60kg vojáka naložíš ...Zobrazit celý příspěvek
V rámci jednotek USMC a IDF byl prováděn výzkum a studie pohybového aparátu v reakci na zvýšený počet úrazů pohybového aparátu.
Co se asi tak stane, když na 60kg vojáka naložíš 50kg zátěže? Začnou vznikat mikroskopické lomy v kostech a zvýší se počet zraněných způsobených přetěžováním pohybového aparátu. To se týká i "tintítek" mužského pohlaví. Problém je, že fyziologii neobejde žádná "rovnoprávnost". Ženské členky USMC také výrazně převyšují muže ve statistice poranění kolenních úponů (své o tom publikovali i ortopedové).
Nehodnotím, zvládnou/nezvládnou, pouze konstatuji, že fyziologie se nedá obejít ušlechtilou myšlenkou.Skrýt celý příspěvekPoznal som jedneho americana co vo veku 27 rokov po troch turnusoch v afghane a iraku skoncil nakoniec u MP lebo mal totalne na sracku stavce chrbticu a klby z nadmernej zataze.
Poznal som jedneho americana co vo veku 27 rokov po troch turnusoch v afghane a iraku skoncil nakoniec u MP lebo mal totalne na sracku stavce chrbticu a klby z nadmernej zataze.
Stoprocentní rovnoprávnost neexistuje. Ale ženská se do týmu vždy hodí. Bývají dobré střelkyně z pistolí a stabilních pozic. Jsou drobnější a lépe se schovají. Na prohledávání osob ...Zobrazit celý příspěvek
Stoprocentní rovnoprávnost neexistuje. Ale ženská se do týmu vždy hodí. Bývají dobré střelkyně z pistolí a stabilních pozic. Jsou drobnější a lépe se schovají. Na prohledávání osob se taky hodí, neprohledávají se jen muži.
A srovnáte-li armádu se stavebnictvím, tak ve stavebnictví rovnoprávnost je menší.Skrýt celý příspěvek
No podle tohodle, se tam k nim jako k princeznám nechovají a dostávají pořádný záhul.
https://www.youtube.com/watch?...No podle tohodle, se tam k nim jako k princeznám nechovají a dostávají pořádný záhul.
https://www.youtube.com/watch?...Tak to klobouk dolů, to nedávaj občas ti co si říkaj "chlapi"
Tak to klobouk dolů, to nedávaj občas ti co si říkaj "chlapi"
lukus
Pokud tam nemají naše personalisty, tak lze předpokládat, že zohlední při odvodech i tělesné dispozice jedince a ty slabší dají na zařazení, které zvládnou.lukus
Pokud tam nemají naše personalisty, tak lze předpokládat, že zohlední při odvodech i tělesné dispozice jedince a ty slabší dají na zařazení, které zvládnou.Jasně , že toho silově zvládnou méně, ale to třeba gurkhové taky a jak jsou cenění bojovníci. A jak se říká to co vydrží baba z toho by se chlap po.ral. Spíš půjde o to jak dokáže ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně , že toho silově zvládnou méně, ale to třeba gurkhové taky a jak jsou cenění bojovníci. A jak se říká to co vydrží baba z toho by se chlap po.ral. Spíš půjde o to jak dokáže kvalitní velitel využít plusy jednotlivců v týmu. Logicky na nějakou činnost se hodí víc ten na druhou onen a je úplně jedno jestli je to muž nebo žena. Většinou čím větší macho tím menší koule....Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...