Sériová výroba víceúčelových stíhaček F-35 Lightning II

Sériová výroba víceúčelových stíhaček F-35 Lightning II
F-35 ve Španělsku (2019) / U.S. Navy, Mass Communication Specialist 2nd Class Evan Parker (Zvětšit)

Po 17 letech vývoje a pětiletém zpoždění Pentagon schválil tzv. „milník C“ (Milestone C) programu víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II. To v americkém akvizičním procesu oznamuje spuštění plné sériové výroby FRP (Full Rate Production). Skončily tedy „vojskové zkoušky“ zahrnující mimo jiné integraci a certifikaci jaderných pum B61-12.

Prapočátky F-35, resp. programu Společného úderného stíhače JSF (Joint Strike Fighter), lze vysledovat do konce 80. let. Program JSF oficiálně začal v roce 1996 a dva konkurenční demonstrátory X-32 a X-35 vzlétly v roce 2000.

V roce 2001 Pentagon za vítěze označil X-35. Po pěti letech vývoje, zahrnující významné zásahy do konstrukce, vzlétl v roce 2006 první prototyp F-35A. Poté se rozběhla vývojová zkušební fáze, které se u nás nepřesně říká vojskové zkoušky. Američané používají označení Development, Operational Test and Evaluation (DOT&E), tedy „vývojové a operační zkoušky a ohodnocení“. Tuto fázi již provádí přímo ozbrojené síly.

V Americe je DOT&E součástí vývojových a akvizičních nákladů. Američtí vojenští zkušební piloti (ale i zbrojíři a logistici) podrobí letoun během DOT&E náročnému vojenskému provozu a simulovanému „bojovému“ nasazení. Vyzkouší a vypracuje se mimo jiné skutečně použitelná taktika operačního nasazení. Během DOT&E se spotřebuje obrovské množství munice a letoun se otestuje ve všech myslitelných klimatických podmínkách a scénářích. Rozsah amerických vojskových zkoušek nesnese srovnání, už jen kvůli úkolům, které musí americké letectvo (nebo námořnictvo a námořní pěchota) plnit na různých místech světa proti různým protivníkům.

F-35 je víceúčelový letoun zastupující velké množství různých typů letadel. Na jednu stranu to vypadá logicky a „levně“. Komplexnost programu F-35 se však ukázala na hranici organizačních, lidských, technických a finančních schopností Spojených států a partnerů.

U zbraňového systému totiž platí, že nejsložitější, nejdražší, nejdelší a nejvíce rizikovou etapou vývoje je testování. U F-35 to platí beze zbytku. Vždyť existují tři verze F-35 (A, B, C), každá musí umět ničit nepřátelská letadla, pozemní cíle, lodě, má pokročilé průzkumné schopnosti, systémy velení a řízení, fúze dat, prostředky elektronického boje atd. K tomu F-35A musí provádět jaderné údery... To vše je nutné vyzkoušet, otestovat, ověřit a „sepsat“, jak se to všechno má používat a cvičit.

Vše trvalo 17 let…


Akviziční proces Pentagonu; větší foto / CSIS

Do dnešní doby běžela tzv. počáteční sériová výroba LRIP (Low Rate Initial Production) – striktně řečeno výroba v omezených sériích, během které se ladí výrobní linka i letadlo v rámci DOT&E. V případě F-35 je ale o omezené výrobě složité hovořit. Vždyť Lockheed Martin vyrobila již 1000 F-35.

Během této doby postupně různí uživatelé ohlašovali s F-35 tzv. počáteční operační připravenost IOC (Initial Operation Capability), tedy schopnost F-35 plnit vybrané bojové úkoly. Podoba IOC není pevně daná. Záleží na uživatelích, co vlastně po F-35 požadují. Některým stačí k vyhlášení IOC schopnost střežení vzdušného prostoru (Air Policing).

Ohlášení FRP nám tedy oznamuje konec vojskových zkoušek F-35. Letoun je z technické stránky věci připraven plnit všechny úkoly a požadavky na něj od začátku vývoje kladené – jednou z posledních chybějících věcí byla schopnost provádět údery pomocí jaderných pum B61-12.

Hlavním zdrojem problémů a zdržení však byla integrace F-35 do Společného výcvikového prostředí JSE (Joint Simulation Environment). Jedná se o nové hyperrealistické virtuální simulační prostředí pro výcvik personálu, velitelů a celých jednotek. Součástí JSE jsou moderní kupolovité simulátory – minimálně jeden takový bude stát v Čáslavi.

JSE umožňuje provádět simulace různých vojenských scénářů, misí a operací, a to v různých prostředích se zapojením prostředků ze všech pěti domén válčení. Zjednodušeně řečeno – mělo by jít o hyperrealistickou simulaci války a všech přátelských i nepřátelských prostředků, které se ji zúčastní.


Joint Simulation Environment

JSE je tedy druh modelu pro válečné hry, který vypočítává, jak si konkrétní platforma – v tomto případě F-35 – povede ve velké válce proti rovnocennému protivníkovi a jak úprava počtu platforem ovlivní výsledek kampaně. To pomůže s hledáním správného mixu platforem, munice a dalších schopností pro konkrétní scénáře a mise.

Mimochodem JSE, který poskytuje bez přehánění revoluční způsoby výcviku pilotů (z hlediska kvality a intenzity), je další klíčový důvod nákupu F-35.

Ohlášení FRP je ale spíše deklarativní – Lockheed Martin ve své továrně Plant 4 na základně Fort Worth blízko Dallasu vyrábí F-35 de facto již plnou rychlostí. Maximální míra produkce je 156 F-35 ročně. V roce 2022 Lockheed dodal 141 letounů a v minulém roce pouze 97 strojů – důvodem nejsou ale výrobní problémy, ale náročná implementace řady hardwarových a softwarových vylepšení v rámci programu TR-3 (Technical Refresh-3) pro chystaný vylepšený model F-35 Block 4. První let prototypu F-35 TR-3 se uskutečnil v lednu 2023.

A nakonec chybí to poslední – dosažení plných operačních schopností FOC (Full Operation Capability), tak jak si je definuje každé letectvo. V případě F-35 se FOC používá k označení situace, kdy je jednotka s F-35 schopna plnit své přidělené úkoly a účelně přispívat k operačnímu cíli. To zahrnuje dostupnost všech potřebných zdrojů, vyškolení personálu, provozní schopnosti a plnou integrační kapacitu do celkového vojenského plánování a nasazení. FOC tedy znamená dosažení stavu, kdy jsou veškeré potřebné zdroje, funkce a schopnosti plně k dispozici a funkční.

Americké letectvo hodlá FOC dosáhnout až s verzí F-35 Block 4 v roce 2028 – 27 let od začátku programu. Další země mají ale menší nároky a potřeby. Například Nizozemsko očekává dosažení FOC (jak si je samo definovalo) se svou flotilou F-35 během pár měsíců (zahrnuje mimo jiné provádění jaderných úderů v rámci Nuclear Sharing), například Norsko v roce 2025.

Zdroj: TWZ

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nadzvuková střela SiAW pro víceúčelové stíhačky F-35 Lightning II

Společnost Northrop Grumman pro americké letectvo (USAF) vyvine a otestuje novou nadzvukovou střelu ...

PREMIUM Vylepšené motory F135 pro víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II

Pentagon uzavře s firmou Pratt & Whitney smlouvy na modernizaci motorů F135 víceúčelových ...

Česká republika se připojuje ke globálnímu týmu F-35 Lightning II

Vláda České republiky dnes podepsala akceptační dopis s nabídkou (Letter of Offer and ...

Nový chladící systém pro víceúčelové stíhačky F-35 Lightning II

Společnost Collins Aerospace (součást RTX, Raytheon) oznámila dosažení významného milníku se svým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • D.i.p
  23:15 14.03.2024

  Letadla na humanitární bombardování už máme objednané. Teď ještě něco na obranu ČR v dostatečným počtu.

  Letadla na humanitární bombardování už máme objednané. Teď ještě něco na obranu ČR v dostatečným počtu.

  • torong1
   04:34 15.03.2024

   Jj. Je třeba vyvažovat a dodat i nějaký proruský obsah na AN, že?

   Jj. Je třeba vyvažovat a dodat i nějaký proruský obsah na AN, že?

  • Malarkey
   06:42 15.03.2024

   Řekněte A, co dodat B ?
   Co by jste si představoval, když už o tom mluvíte?
   Jsem neuvěřitelně napjatý co z část vypadne? Že by PVO ?

   Řekněte A, co dodat B ?
   Co by jste si představoval, když už o tom mluvíte?
   Jsem neuvěřitelně napjatý co z část vypadne? Že by PVO ?

  • Jan Grohmann
   07:50 15.03.2024

   F-35 je základní prvek obrany ČR. Pokud budou ve vzduchu, žádná střela s plochou dráhou letu nemá šanci... například.

   F-35 je základní prvek obrany ČR. Pokud budou ve vzduchu, žádná střela s plochou dráhou letu nemá šanci... například.

   • flanker.jirka
    16:06 15.03.2024

    Omyl, základním prvkem jsou vždy lidé a technika na zemi. Ukrajina dokazuje, že na rusa stačí pořádná PVO, drony, MLRS, houfnice. V případě AČR je to další hřebík do rakve rozvoje ...Zobrazit celý příspěvek

    Omyl, základním prvkem jsou vždy lidé a technika na zemi. Ukrajina dokazuje, že na rusa stačí pořádná PVO, drony, MLRS, houfnice.
    V případě AČR je to další hřebík do rakve rozvoje obranyschopnosti státu, jelikož se kvůli tomu v KVAČR odsunují důležitější investice do obrany. A není to poprvé, kdy zbytek armády bude žehrat na rozmařilost politiků pro letectvo. Prvním takovým momentem byl druhý nejrdažší projekt, 72 zcela zbytečných bitevníků L 159 Alca a na to navazující sociální program pro Aero Vodochody.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     17:43 15.03.2024

     Základem obrany je strategická hloubka. Tu ČR nemá, stejně jako nemá vše ostatní k obraně tedy.

     Základem obrany je strategická hloubka. Tu ČR nemá, stejně jako nemá vše ostatní k obraně tedy.

     • flanker.jirka
      18:02 15.03.2024

      Hloubku máme také, až na neutrální Rakousko, máme hranice s aliančními partnery.

      Hloubku máme také, až na neutrální Rakousko, máme hranice s aliančními partnery.

    • starej
     20:32 15.03.2024

     Ano omyl, na rusaka nestaci poradna PVO - protoze tu ukrajinci vlastne maji na rusaka nestaci houfnice - protoze ty ukrajinci vlastne maji na rusaka nestaci . . . atd atd ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano omyl,
     na rusaka nestaci poradna PVO - protoze tu ukrajinci vlastne maji
     na rusaka nestaci houfnice - protoze ty ukrajinci vlastne maji
     na rusaka nestaci . . . atd atd adt
     Jestli se budem snazit rusaka prebit "stejnym klackem" tak jsme odsouzeni k porazce, protoze oni tech "stejnych klacku" maji taky hodne, a je jim, a bude i nadale, uplne u prdele jaky maji ztraty tech "stejnych klacků" .
     Klidne se nechaji pobit 100k vojaku rocne pokud my na to spotrebujeme 30k vojaku rocne, protoze vedi ze tohle by evropani nevydrzeli. A rusaci v tom maj pravdu, tohle by evropani nevydrzeli.
     Je jedina cesta jak vydesit rusaka aby nic nezkousel.
     Mit tak brutalni konvencni technologickou prevahu, aby rusakovi bylo jasny ze kdyz NATO/EU zahaji protiuder tak se rusacka armada nebude moct/umet branit.
     Rusaci se nebudou děsit stovek HIMARSu, Cesaru, IRISu, . . . tohle vsechno jen likviduje to, co rusak s klidem obetuje.
     Rusaci se budou děsit F35tky co ma podveseny JASSM nebo kyho certa, kterou neuvidi, nezameri a nezabrani ji v tom, aby rusakovi rozhodila Krymsky most, rafinerii Kaluga, zakladnu Engels, rejdu Novorossijsk, . . .

     prestatne uvazovat jak za druhy svetovySkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:52 15.03.2024

      Co by byla letecká základna s letadly Xté generace, když by nebyla krytá kvalitní PVO, když by nebyla na území pod kontrolou vlastních sil? Co by to bylo bez efektivní logistiky? ...Zobrazit celý příspěvek

      Co by byla letecká základna s letadly Xté generace, když by nebyla krytá kvalitní PVO, když by nebyla na území pod kontrolou vlastních sil? Co by to bylo bez efektivní logistiky?
      Jak bude vypadat vzdušný boj a prostředky vzdušného napadení v roce 2035? To už nebude boj pilotovaných stíhaček. Dnes si Ukrajina sama dokáže vyrábět drony, které jsou levnější a efektivnější v poměru cena výkon oproti křižujícím střelám a útočným letounům. A jestli uvažujete o charakteristice stealth, tak ty drony jsou na tom už nyní podobně a k tomu mají plus v tom, že mají mnohem menší optickou, infračervenou a akustickou stopu než nadzvukový stroj.
      Ve výsledku Vám zbude pro stíhače předražený stroj na airpolicing.Skrýt celý příspěvek

     • Západňan
      11:27 16.03.2024

      S obsahem souhlasím, mám jen drobnou poznámku. Střely JASSM se nevejdou do zbraňových šachet F-35, tudíž - i když jsou navrženy jako low observable (ne však very low observable) - ...Zobrazit celý příspěvek

      S obsahem souhlasím, mám jen drobnou poznámku. Střely JASSM se nevejdou do zbraňových šachet F-35, tudíž - i když jsou navrženy jako low observable (ne však very low observable) - zhoršují radarový průřez F-35. Trasy nad ruským územím by tedy musely být pečlivě voleny, aby příliš nevzrůstalo riziko jejich úspěšného napadení ruskou protivzdušnou obranou.

      Jako limitující faktor vnímám i dolet F-35. Kde nejblíže ruského území by mohly bezpečně natankovat ve vzduchu a jak hluboko nad území by mohly proniknout?Skrýt celý příspěvek

     • juko
      18:00 16.03.2024

      Starej- fajn uvaha, len potom tych JASSMov treba 15 tisic+. Len sa pozrite kolko long range municie sa spotrebovalo pocas utokov na houthiov, assada, kaddafiho alebo predtym na ...Zobrazit celý příspěvek

      Starej- fajn uvaha, len potom tych JASSMov treba 15 tisic+. Len sa pozrite kolko long range municie sa spotrebovalo pocas utokov na houthiov, assada, kaddafiho alebo predtym na husseina.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:26 16.03.2024

      No, určitě ne několik stovek nebo tisíc.

      No, určitě ne několik stovek nebo tisíc.

    • Západňan
     12:08 16.03.2024

     Copak nevidíte, že Ukrajina bojuje příliš lopotně, "nouzovým způsobem"? Vezměte si útoky na rafinérie. V diskusi o Ukrajině se spekuluje o tom, do jaké míry jsou poškozeny ruské ...Zobrazit celý příspěvek

     Copak nevidíte, že Ukrajina bojuje příliš lopotně, "nouzovým způsobem"? Vezměte si útoky na rafinérie. V diskusi o Ukrajině se spekuluje o tom, do jaké míry jsou poškozeny ruské rafinérie, které byly zasaženy ukrajinskými drony. Jiný příklad: Generál Hodges na Twitteru poukazoval na to, že dronový útok na leteckou opravnu v Taganrogu zřejmě nezpůsobil příliš škody.

     Kdybyste proti těmto cílů mohl vyslat letouny F-35 vyzbrojené SDB, tak máte prakticky jistotu, že je zničíte takovým způsobem, že dlouhou dobu nebudou použitelné (Leteckou opravnu by Rusáci museli postavit od základu, rafinérie - které jsou rozsáhlejší, a proto by byly zničeny jen jejich klíčové části - by opravovali několik let.).

     Vy chcete, abychom s Rusy bojovali ukrajinským způsobem? Na to opravdu nemáme lidské kapacity. Musíme maximálně využít technologické převahy, kterou Západ nad Ruskem má. A největší převaha je právě v letounech 5. generace. Boj s Ruskem se musí co nejvíce podobat Pouštní bouři.

     Rozhodně by bylo lepší před tím, než se s nimi utkají naše pozemní jednotky, ruské obrněné jednotky "pocuchat" ze vzduchu pomocí velkého množství SDB II shazovaných z F-35 (výhodou použití F-35 oproti F-16 by bylo to, že bychom je mohli nasadit hned v první den bojů a nemuseli bychom čekat několik dní na zničení / výrazné oslabení ruské protivzdušné obrany v oblasti bojů).Skrýt celý příspěvek

     • juko
      14:13 16.03.2024

      Nazemienajte si ceske schopnosti s americkymi to je prva vec. Jedini s kym moze ČR ratat na 100% je pobaltie a Polsko a pocitat s nimi vo svojich vojenskych planoch. A druha vec- ...Zobrazit celý příspěvek

      Nazemienajte si ceske schopnosti s americkymi to je prva vec. Jedini s kym moze ČR ratat na 100% je pobaltie a Polsko a pocitat s nimi vo svojich vojenskych planoch. A druha vec- ano desert storm je dream scenar ale nespoliehajme sa na to preboha. Rusi skor ci neskor budu mat tiez 5 th gen lietadla a uz by som bol rad keby konecne zomrel mytus o samospasnosti stealth lietadiel. Low observability je minimalna vstupna brana pre bojisko- nie poukazka na nesmrtelnost. Schopnosti PVO a loitering municie sa voci stealth lietadlam budu len a len zlepsovat.Skrýt celý příspěvek

     • Západňan
      15:16 16.03.2024

      to juko Kolik F-35 budou mít ČR, Polsko, Finsko a Rumunsko dohromady? Kolem 150 kusů? S tím už se dá něco pořádného udělat, pokud máte dost munice, a právě SDB II jsou na ...Zobrazit celý příspěvek

      to juko

      Kolik F-35 budou mít ČR, Polsko, Finsko a Rumunsko dohromady? Kolem 150 kusů? S tím už se dá něco pořádného udělat, pokud máte dost munice, a právě SDB II jsou na zastavení obrněných kolon ideální. Jedna F-35ka může nést ve svých zbraňových šachtách až 8 kusů SDB II. Je třeba, aby země východního křídla NATO měly ve výzbroji takových 2 - 3 tisíce kusů SDB II, a pak se podaří ruský pozemní útok zbrzdit dříve, než se pořádně rozvine.

      Vůbec není jisté, že se Rusům podaří rozjet SÉRIOVOU výrobu letadel 5. generace (Su-57 NENÍ 5. generace). Abyste měl letadla s RCS 0,0001 m2, musíte být schopen vyrábět povrch s tolerancemi v desetinách, možná i setinách milimetru. To by museli Rusové změnit svoji mentalitu. Rusové vždy nahrazovali kvalitu kvantitou. To u stealth technologie nejde.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:59 16.03.2024

      Zápaďan A proč budu někam posílat drahou stíhačku s pilotem, když tam mohu poslat dron s tou "SDB?" A to dron, který bude menší, lehčí, bude mít menší RCS, menší infračervenou a ...Zobrazit celý příspěvek

      Zápaďan
      A proč budu někam posílat drahou stíhačku s pilotem, když tam mohu poslat dron s tou "SDB?" A to dron, který bude menší, lehčí, bude mít menší RCS, menší infračervenou a optickou stopu než F 35.
      Drony nejsou jen malé modely, které často vídáváme na záběrech z Ukrajiny, drony jsou dnes i větší a rychlejší a mohou nést stejně účinnou nálož jakou má SDB a vše se dá postavit levnějí než JASSM ER.

      Popisujete hodně drahý a nákladný kill chain v podobě používání F 35 s SDB proti kolonám vozidel. Spočítejte si kolik výzbroje a kolon mohou nepřátelské jednotky mít, kolik SDB by jste musel mít v zásobách.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      17:35 16.03.2024

      Zapadnan: 1. Nikdy nepodcenujme supera, radsej ho precenujme- better be safe than sorry. 2. Skor ci neskor Rusko bude mat 5 th gen ci uz doladenim su-57 alebo nejakou kupou J-20. ...Zobrazit celý příspěvek

      Zapadnan: 1. Nikdy nepodcenujme supera, radsej ho precenujme- better be safe than sorry.
      2. Skor ci neskor Rusko bude mat 5 th gen ci uz doladenim su-57 alebo nejakou kupou J-20. Nespoliehajte sa na to, ze aj v roku 2035 bude to najlepsie co maju su-35Skrýt celý příspěvek

     • Západňan
      18:33 16.03.2024

      to flanker.jirka Kolik bude stát stealth drone, který unese 8 SDB jako F-35? Desítky miliónů dolarů? Nebo chcete vyslat místo každé F-35 osm stealth dronů, které unesou po jedné ...Zobrazit celý příspěvek

      to flanker.jirka

      Kolik bude stát stealth drone, který unese 8 SDB jako F-35? Desítky miliónů dolarů? Nebo chcete vyslat místo každé F-35 osm stealth dronů, které unesou po jedné SDB? Proti fixním cílům by to možná mělo smysl, ale my musíme být připraveni útočit i na pohyblivé cíle a na pevné cíle, kdy nebude čas předem programovat souřadnice (v rámci close air support pozemních jednotek).

      Co se týče použití SDB II (Stormbreaker) proti obrněným kolonám (tanky + BVP), pořád je to podle mého názoru relativně nejbezpečnější způsob jejich předběžného oslabení, než se setkají s našimi pozemními jednotkami.

      Není možno SDB II naprogramovat tak, aby z kolon "vyzobávaly" hodnotnější cíle (tanky, případně BVP) a ignorovaly nákladní automobily a obrněné transportéry? Někde jsem četl (pravděpodobně na F-16.net), že SDB II jsou schopny mezi sebou komunikovat a rozdělovat si cíle tak, aby na jich na stejný cíl neútočilo více.

      Chcete vést "férové" boje mezi pozemními jednotkami, nebo chcete naplno využít převahy v letectvu, kterou má Západ? Pokud by měl být poměr ztrát pouze 1:3 nebo 1:4, Západ by nejspíš příliš dlouho takový boj nevydržel. Cílem by měl být poměr ztrát, který by se alespoň blížil 1:20.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:28 17.03.2024

      Zápaďan Před dvaceti lety používalo efektivně drony pro průzkum aktivně jen několik armád, před deseti lety nikdo neměl představu o tom co drony dokáží dnes. Kde budeme za deset ...Zobrazit celý příspěvek

      Zápaďan
      Před dvaceti lety používalo efektivně drony pro průzkum aktivně jen několik armád, před deseti lety nikdo neměl představu o tom co drony dokáží dnes. Kde budeme za deset let?
      Kde byla umělá inteligence před třemi lety a kde je dnes, kde bude za deset let? V roce 2020 DARPA dokázala AI odladit tak, že porážela v soubojích piloty stíhaček. Co bude umět veřejně dostupný model AI za deset let? Už jen to, že nemusíte mít pilota v kabině znamená větší volnost v manévru a využívání letové obálky stíhaček naplno vzhledem k jejich konstrukci, přestane platit fyziologický limit 9G pro manévr.
      Díváte se na způsob nasazení letectva téměř dobou minulou. Do té doby budou na světě jiné možnosti jak řešit tyto problémy, SDB Vám nahradí jiné a efektivnější systémy, nosič SDB Vám nahradí nepilotované letadlo nebo kontejner v nějaké MLRS střele. Dokonce bojů vzduch vzduch dojde ke změně používání dronů. Zkuste se podívat třeba na projekt dronů Perdix, je to jeden z mnoha programů na swarm nasazení velmi malých dronů ve světě. S takovou technologií si dnes hrají studenti středních škol po celém světě.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    21:37 19.03.2024

    Jan Grohman - že je F-35 skvelý kus techniky je proste fakt, ale zase nerobme z nej wunderwaffe... ak by nemali pri nej strely s plochou dráhou letu šancu, tak by stačilo dodať ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohman - že je F-35 skvelý kus techniky je proste fakt, ale zase nerobme z nej wunderwaffe... ak by nemali pri nej strely s plochou dráhou letu šancu, tak by stačilo dodať 20-30 ks na ukrajinu a rusi by si už neškrtli...Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   08:10 15.03.2024

   To mohl napsat jen člověk s IQ vypnuté pračky!

   To mohl napsat jen člověk s IQ vypnuté pračky!

  • Misonek 76
   08:16 15.03.2024

   Koukam pane kolego ze Vy jste dostal "humanitarni" pridel mozku.

   Koukam pane kolego ze Vy jste dostal "humanitarni" pridel mozku.

  • Toomk
   13:58 15.03.2024

   Ještě nezapomeň zdůraznit, že F35 nově umí i humanitarní bombardování dvěma jadernými pumami B61. Být na místě ruských filcek a Rusů obecně, možná bych nebyl úplně klidný z toho ...Zobrazit celý příspěvek

   Ještě nezapomeň zdůraznit, že F35 nově umí i humanitarní bombardování dvěma jadernými pumami B61. Být na místě ruských filcek a Rusů obecně, možná bych nebyl úplně klidný z toho provokovat NATO, které bude mít v Evropě několi stovek takových letounů :) To těch pár letadel Su-34 určitě nevytrhne, když jdou sestřelit i archaickými střelami S-200 :)Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  16:45 14.03.2024

  Měly by se pořizovat 4 full mission simulátory. Ostatně je také ambice přesunout maximum z výcviku pilotů do ČR. Už jen proto že vzhledem k nakupovaným počtům nemůžeme dlouhodobě ...Zobrazit celý příspěvek

  Měly by se pořizovat 4 full mission simulátory. Ostatně je také ambice přesunout maximum z výcviku pilotů do ČR. Už jen proto že vzhledem k nakupovaným počtům nemůžeme dlouhodobě držet letadla v USA.Skrýt celý příspěvek

 • juko
  15:24 14.03.2024

  Skor ci neskor bude musiet aj Slovensko kupit aspon 8 kusov. Boze tie F-16 boli tak blby napad.

  Skor ci neskor bude musiet aj Slovensko kupit aspon 8 kusov. Boze tie F-16 boli tak blby napad.

  • Toomk
   16:00 14.03.2024

   Viper je podle meho plne dostacujici se utkat se su35 a vyhrat. spis bych navysil pocet treba na tech 24 kusu.

   Viper je podle meho plne dostacujici se utkat se su35 a vyhrat. spis bych navysil pocet treba na tech 24 kusu.

   • juko
    17:19 14.03.2024

    Nad uzemim Slovenska ano. Ale posobenie v oblasti nasytenej nepriatelskou PVO uz je to horsie.

    Nad uzemim Slovenska ano. Ale posobenie v oblasti nasytenej nepriatelskou PVO uz je to horsie.

    • Klimesov
     06:24 15.03.2024

     Ne nezbytně. Mnoho lidí vychází ze situace, která je nyní na Ukrajině, ale zapomínají, že ani na jedné straně samotné letectvo není zrovna nějak moc silné. Rusku chybí obrovské ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne nezbytně.
     Mnoho lidí vychází ze situace, která je nyní na Ukrajině, ale zapomínají, že ani na jedné straně samotné letectvo není zrovna nějak moc silné. Rusku chybí obrovské množství podpůrných letounů, jako letouny pro REB, AWACS, průzkum, velení, tankovací letouny atd. atd. Když se podíváte na letectvo NATO, tak tam letouny mají za zadkem obrovské množství podpůrných letounů a techniky jak ve vzduchu tak i na zemi, které mají za úkol zvýšit efektivitu bojových letounů a to nemluvíme o REB a průzkumných kontejnerech, které se připevňují na samotné letouny.
     Naproti tomu, obě nyní válčící strany vycházejí z doktríny SSSR, která kladla velký důraz na PVO, s tím že na Ukrajinské straně je to posíleno o západní techniku.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      09:04 15.03.2024

      Nerad zaratavam do schopnosti OS SR cele NATO, pocitam primarne s tym co mame. A tam bohuzial nemame ani zakladnu schopnost pre SEAD/DEAD

      Nerad zaratavam do schopnosti OS SR cele NATO, pocitam primarne s tym co mame. A tam bohuzial nemame ani zakladnu schopnost pre SEAD/DEAD

     • marek.charlie
      10:20 15.03.2024

      Aké sú počty lietadiel REB a AWACS čisto európskej časti NATO?

      Aké sú počty lietadiel REB a AWACS čisto európskej časti NATO?

     • flanker.jirka
      18:07 15.03.2024

      juko S tím co nabízí nové verze F 16 budete mít možnost i SEAD/DEAD misí. A sám vidíte, že se dá SEAD/DEAD provádět do vzdálenosti dosahu MLRS, dělostřelectva a dronů i bez ...Zobrazit celý příspěvek

      juko
      S tím co nabízí nové verze F 16 budete mít možnost i SEAD/DEAD misí. A sám vidíte, že se dá SEAD/DEAD provádět do vzdálenosti dosahu MLRS, dělostřelectva a dronů i bez nutnosti mít specializované letouny a protiradiolokační střely. Postačí elektronický průzkum a předávání dat.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      18:30 15.03.2024

      Ja vam neviem hosi. Ja ocakavam, ze v buducich konfliktoch budu 4 th gen lietadla ucinne len v dostatocnom pocte po dokladnom vyradeni nepriatelskej PVO. Myslim si, ze vzdusny ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja vam neviem hosi. Ja ocakavam, ze v buducich konfliktoch budu 4 th gen lietadla ucinne len v dostatocnom pocte po dokladnom vyradeni nepriatelskej PVO. Myslim si, ze vzdusny priestor bude coraz nebezpecnejsi a 5 th gen bude to bare minimum pre ofenzivne operacie.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      23:01 15.03.2024

      No pokud slováci vystoupí tak by se jim hodily, ale zatím budou operovat se spojenci co ty f-35 mají/budou mít.

      No pokud slováci vystoupí tak by se jim hodily, ale zatím budou operovat se spojenci co ty f-35 mají/budou mít.

  • Laci
   16:21 14.03.2024

   Ale nebyl.. Naopak, vzhledem k tomu, jaké je bohužel momentálně politické směřování Slovenska bych se nedivil, kdyby když by mělo Slovensko místo F-16E/F objednané F-35A, že by USA ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale nebyl.. Naopak, vzhledem k tomu, jaké je bohužel momentálně politické směřování Slovenska bych se nedivil, kdyby když by mělo Slovensko místo F-16E/F objednané F-35A, že by USA smlouvu zrušili/pozastavili/oddálili a Slovensko by mělo nevyřešené nebe ještě dýl, než je tomu teď.
   A 8 ks F-35A je, řekl bych, hoodně nevýhodnej počet pro provoz takovýho systému.Skrýt celý příspěvek

   • juko
    17:17 14.03.2024

    Tak zase si nemyslim, ze pre reci by nam zastavili f-35. V otazke Ukrajiny su aj ovela vacsie svine ktore prevadzkuju F-35 nez je Slovensko.

    Tak zase si nemyslim, ze pre reci by nam zastavili f-35. V otazke Ukrajiny su aj ovela vacsie svine ktore prevadzkuju F-35 nez je Slovensko.

    • Laci
     20:16 14.03.2024

     Například?

     Například?

     • juko
      21:00 14.03.2024

      Izrael, Svajciarsko, Juzna Korea, Japonsko

      Izrael, Svajciarsko, Juzna Korea, Japonsko

     • Kalessin
      21:44 14.03.2024

      Juko: No, co na tohle napsat? Radši nic, to stejně nemá cenu.

      Juko: No, co na tohle napsat? Radši nic, to stejně nemá cenu.

     • Laci
      23:04 14.03.2024

      juko: “svině”?? Nějak jsem si nevšiml, že by tyhle země zastavily veškerou vojenskou pomoc Ukrajině a že by premiéři těch zemí mektali do světa, jak ukrajinští fašisté rozpoutali ...Zobrazit celý příspěvek

      juko: “svině”?? Nějak jsem si nevšiml, že by tyhle země zastavily veškerou vojenskou pomoc Ukrajině a že by premiéři těch zemí mektali do světa, jak ukrajinští fašisté rozpoutali tuhle válku :D
      Nehledě na to, že minimálně ISL, KOR a JPN jsou kapánečíček dlouhodobější, pevnější, silnější a důležitější spojenci pro USA než SVK :D
      To, že Slovensku nebyly F-35 ani nabídnuty ostatně vypovídá o všem.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      17:50 15.03.2024

      Švýcarsko a Jižní Korea ale mají zákonem zakázaný vývoz zbraní do zemí, kde probíhá válečný konflikt. Navíc bez uvolněných zásob z Jižní Koreji by jen těžko mohli amíci vyvézt ...Zobrazit celý příspěvek

      Švýcarsko a Jižní Korea ale mají zákonem zakázaný vývoz zbraní do zemí, kde probíhá válečný konflikt. Navíc bez uvolněných zásob z Jižní Koreji by jen těžko mohli amíci vyvézt tolik vlastní munice na Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

    • juko
     23:28 14.03.2024

     Oni ani nemali aku pomoc zastavovat lebo ziadnu neposkytuju a dokonca blokuju aj reexport svojich zbrani na UA. Niektori dokonca odmietaju na Rusko aj uvalit sankcie. Slovensko ...Zobrazit celý příspěvek

     Oni ani nemali aku pomoc zastavovat lebo ziadnu neposkytuju a dokonca blokuju aj reexport svojich zbrani na UA. Niektori dokonca odmietaju na Rusko aj uvalit sankcie. Slovensko ziaden reexport neblokuje, dodavky zuzan 2 prebiehaju nadalej, dodavky municie prebiehaju naplno nadalej. Nehovoriac o tom, ze Slovensko uz poslalo vsetku schopnu PVO a letectvo na UA. Za sucasnej politickej situacie by k objednavke f-35 urcite prist nemohlo, ale neviem si predstavit, ze by nam stopli objednane f-35 len kvoli nejakym ficovym reciam. Aj v TR na to boli velmi vazne dovody, nie erdoganove kecy.Skrýt celý příspěvek

     • rtep
      08:54 15.03.2024

      to si pleteš, toto dělá pouze Švýcarsko a to nedodává zbraně žádné bojující zemi na světě, mají to v rámci své neutrality zakotveno v zákoně, a to že nedodávají zbraně, neznamená ...Zobrazit celý příspěvek

      to si pleteš, toto dělá pouze Švýcarsko a to nedodává zbraně žádné bojující zemi na světě, mají to v rámci své neutrality zakotveno v zákoně, a to že nedodávají zbraně, neznamená že nedodávají humanitiární materiál, vlastně tím to vzhledem ke své velikosti vyvažujíSkrýt celý příspěvek

     • juko
      11:44 15.03.2024

      Ake zbrane na UA vyviezol Izrael a u akych zbrani povolil reexport? Ake sankcie uvalil na Rusko? Ake zbrane na UA vyviezlo Japonsko? Blokovat reexport nemali na com, lebo aj tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ake zbrane na UA vyviezol Izrael a u akych zbrani povolil reexport? Ake sankcie uvalil na Rusko?
      Ake zbrane na UA vyviezlo Japonsko? Blokovat reexport nemali na com, lebo aj tak nikdy nic nevyvazaju.
      Juzna Korea odmietla dodat cokolvek, teraz sa objavili spravy, ze predsalen povolili aspon reexport nejakych artillery shells cez USA.
      Humanitarny material a nesmrtiacu vojensku pomoc dodava aj vlada SR. Nase statne zbrojovky dodavaju municiu na UA financovanu EU a objednane zuzany 2. Mate stastie, ze Dita ktoru idete dodat na UA je plna slovenskych komponentov a nie izraelskych alebo svajciarskych, lebo my blokovat reexport na UA nebudeme.Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      13:29 15.03.2024

      Juko: To, že některá země nedodává zbraně Ukrajině ještě neznamená, že bychom jim měli nadávat. Švajc vám objasnil rtep, Japonsko zbraně neexportuje vůbec, aspoň pokud vím a ...Zobrazit celý příspěvek

      Juko: To, že některá země nedodává zbraně Ukrajině ještě neznamená, že bychom jim měli nadávat.

      Švajc vám objasnil rtep, Japonsko zbraně neexportuje vůbec, aspoň pokud vím a Izraeli vám zkopíruju můj příspěvek ze sousední diskuze (nerad cituju sám sebe, ale psát dvakrát na stejně téma je blbost). Tohle je primárně evropský problém, nečekejte, že ho bude řešit celý svět.

      @Israel:
      V poslední době se v diskuzi o válce na Ukrajině často objevují rozhořčené komenty o tom jak špatný je Izrael spojenec(sic), protože nedodá na UA Spiky a další zbraně. Mám k tomu pár poznámek.

      1) Já jsem vlastně příjemně překvapen tím, že Izrael není na ruské straně.
      Zhruba pětina izraelské populace má ruské kořeny (míněno postsovětský prostor). Imigranti trpí vždycky sentimenty po rodné zemi. Vím o kibucu, kde obdiv k SSSR a dokonce osobě J. V. Stalina komunitu rozdělil na "staré" a "mladé" a vedl k vážným ekonomickým problémům kibucu.
      V Beer Sheva jsem denně nakupoval v místním obchodě, kde bylo vše popsáno azbukou, nikde ani slovo hebrejsky nebo arabsky. Celá ulice byla ruská.
      Po začátku války na Ukrajině jsem čekal, že se Izrael postavi na ruskou stranu a překvapivě to tak není.

      2) Izrael si řeší hlavně vlastní problémy a o ostatní se moc nestará. Svět Židy naučil se starat především o sebe a težko jim to může vyčítat.

      3) Mylně vnímáme Izrael jako spojence například na základě dodávek zbraní, které mu poskytlo Československo za Války o nezávislost. Izraelci to vnímají dodnes pozitivně, ale nic z toho nevyvozují, proč by také měli. Zbraně jsme si nechali královsky zaplatit a už o pár let jsme pro změnu vyzbrojili Egypt. Takže kdo je tady pokrytec?

      4) Hledáme podobnost mezi Izraelem a Ukrajinou, ale ta je jen zdánlivá. Izrael se nás o pomoc neprosí.

      5) izraelská zahraničněpolitická orientace byla a je spíš na USA než na Evropu. Evropa je tu spíš od knížecích rad, házení klacků pod nohy a podporování všemožných teroristických organizací.
      Jsme často vnímáni jako zdroj problémů, což se vzhledem k demografii Západní Evropy nezlepší.

      6) Žádnou spojeneckou smlouvu s Izraelem podepsanou nemáme a Ukrajina taky ne.

      7) Země ve válce obvykle zbraně příliš nevyvážejí a Izrael ve válce (už zase) je.

      Podtrženo a sečteno: Rozhořčení není na místě. Měli bychom vzít spíš rozum do hrsti a přestat vidět konflikty na Blízkém Východě (i na Ukrajině) evropskýma očima. A taky si přestat myslet, že evropské problémy bude pořád řešit někdo jiný.


      SSkrýt celý příspěvek

     • juko
      14:55 15.03.2024

      Ok len potom nechapem, v com je Slovensko tak zle, aby nam stopli hypoteticky objednane F-35 ked su tu ovela horsi offenders ak hovorime o skutkoch. Ked Izrael neni spojenec ČR tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ok len potom nechapem, v com je Slovensko tak zle, aby nam stopli hypoteticky objednane F-35 ked su tu ovela horsi offenders ak hovorime o skutkoch. Ked Izrael neni spojenec ČR tak preco ich stale podporujete vo vsetkych hlasovaniach a kupujete od nich klucove zbranove systemy ktore vytvaraju zavislost Ceska na Izraeli? Viete sa na nich spolahnut, ze vas neodstrihnu od nahradnych dielov a municie ked pojde do tuheho? Fiala povedal, ze CR bude hlasom Izraela v Europe. Co z toho mate? Ked ani v otazke tak klucovej ako Ukrajina sa odmietaju spravat normalne. Ten vztah je uplne jednostranny.Skrýt celý příspěvek

     • Kalessin
      15:17 15.03.2024

      1) nepíšu, že je Slovensko špatné 2) nikdo vám nemůže ani hypoteticky objednané F-35 stopnout, protože vám nikdy nikdo žádné nenabídl a to ani hypoteticky. 3) @Izrael: Dočtete do ...Zobrazit celý příspěvek

      1) nepíšu, že je Slovensko špatné
      2) nikdo vám nemůže ani hypoteticky objednané F-35 stopnout, protože vám nikdy nikdo žádné nenabídl a to ani hypoteticky.
      3) @Izrael: Dočtete do konce můj předchozí post.
      4) přeji hezký denSkrýt celý příspěvek

     • juko
      15:26 15.03.2024

      Lebo sme o ne neziadali. Ani F-15, F/A-50 a HAL Tejas nam nikto neponukol napriklad, preco asi? Stale hladam odpoved na otazku, preco sa chce CR spoliehat v comkolvek na Izrael a ...Zobrazit celý příspěvek

      Lebo sme o ne neziadali. Ani F-15, F/A-50 a HAL Tejas nam nikto neponukol napriklad, preco asi?
      Stale hladam odpoved na otazku, preco sa chce CR spoliehat v comkolvek na Izrael a vsemozne ho podporovat ked vam pluje do ksichtu? Snad nieco za nieco ne? Vy dodate zbrane na UA, my od vas budeme kupovat zbrane a hlasovat vo vas prospech v ramci EU, UN a pod.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      12:50 17.03.2024

      juko: F-15 pro vaše sranda letectvo ani nemělo cenu nabízet, když jste i těch výrazně levnějších F-16 koupili málo. Tejas stále není dokončen a ani nejde o nějaký velký výkřik ...Zobrazit celý příspěvek

      juko: F-15 pro vaše sranda letectvo ani nemělo cenu nabízet, když jste i těch výrazně levnějších F-16 koupili málo. Tejas stále není dokončen a ani nejde o nějaký velký výkřik techniky a F/A-50 se dá (vyjma pořízení jako doplňku k něčemu) považovat jako z nouze cnost pro někoho, kdo na vojenské letectvo rezignoval a stačí mu to nejlevnější funkční řešení air policing.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    21:55 19.03.2024

    CerVus - no písali ste - sranda letectvo, je to bohužiaľ pravda, len ste zabudli že to platí aj pre čr... a hlavne, slovensko v minulosti vôbec nákup neriešilo, takže nám ani ...Zobrazit celý příspěvek

    CerVus - no písali ste - sranda letectvo, je to bohužiaľ pravda, len ste zabudli že to platí aj pre čr...

    a hlavne, slovensko v minulosti vôbec nákup neriešilo, takže nám ani nemuseli byť ponúkané... riešilo sa medzi gripen/f-16...
    fakt je, že osobne neviem či by nám usa ponúkli f-35 keby sme si ich vtedy chceli zaobstarať - možno áno...
    čo je ale asi isté, že keby sme ich vtedy kúpili a usa by nám ich predali, tak vďaka terajšej sociálnej proslovanskej vláde by ich na 101% stopli - čo je zase úplne pochopiteľné...

    ďalší fakt je (čo miestny horliví vyznávači usa ťažko strávia) že usa ako hlavný spojenec budú vďaka ich terajšej politike problém (a aj vďaka ich blbému zlozvyku sem tam otočiť politiku a aktuálneho spojenca nechať bez pomoci)... a keď vyhrá trump, tak to bude ešte väčší problém...Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     11:26 20.03.2024

     Tím sranda letectvo jsem myslet stav před pár lety, když jste měli letuschopne max 4 stoje. AČR na tom byla posledních 20 let mnohem lépe. 35 by vám nenabídli. Tou dobou by je ...Zobrazit celý příspěvek

     Tím sranda letectvo jsem myslet stav před pár lety, když jste měli letuschopne max 4 stoje. AČR na tom byla posledních 20 let mnohem lépe.
     35 by vám nenabídli. Tou dobou by je nenabídli ani nám. Jako ani teď ale nemáte vyhráno pokud vaše vláda a vlastně celá země bude dále směřovat k Rusku. Irák by mohl vyprávět jak se dají efektivně uzemnit zánovní stroje, když se jim odepře podpora.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:18 20.03.2024

      CerVus - ok, slovensko malo funkčných cca 4 stroje...česko cca 10...takže jednooký sa smeje slepému...podobne vrtuľníky, tanky, bvp atď... subjektívne si myslím, že s čr by usa ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus - ok, slovensko malo funkčných cca 4 stroje...česko cca 10...takže jednooký sa smeje slepému...podobne vrtuľníky, tanky, bvp atď...
      subjektívne si myslím, že s čr by usa nemali problém...ste stabilná krajina, f-35 by vám nemali problém dodať...
      lenže ak by nebola na ukrajine vojna, asi by boli v ačr gripeny aj ďalej...
      tu v princípe nejde o ačr/ossr - celkovo je/bolo/bude na tom lepšie česko ako slovensko...
      ste "západnejšie" a je to na vašej mentalite vidieť... tak sa hlavne poučte na príklade slovenska... na slovensku je cca 40% dezolátov... v česku možno 20% - čo nie je veľa, ale dobré to nie je...
      ako píšete, ešte s f-16 nemáme vyhraté a nie preto že by sa dali uzemniť, ale preto, lebo ešte nie sú fyzický ani na slovensku...
      a rozprávať by vedel aj irán... ako dokážu držať v prevádzke stroje ako f-4, f-5, c-130, ch-47...a hlavne f-14, ktoré okrem usa nemal nikto iný vo výzbroji...Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      23:03 20.03.2024

      Myslíš že Migy-29 by měli stejné šance proti rusku jako Gripeny?

      Myslíš že Migy-29 by měli stejné šance proti rusku jako Gripeny?

  • Kalessin
   16:44 14.03.2024

   Pokud se dobře pamatuju, nebyla nabídka F-35 na stole.

   Pokud se dobře pamatuju, nebyla nabídka F-35 na stole.

   • juko
    17:10 14.03.2024

    Nebola, lebo druha alternativa bol nakup/leasing gripenov C/D, uz ta F-16 Block 70 bol vyrazny upgrade oproti povodnym planom.

    Nebola, lebo druha alternativa bol nakup/leasing gripenov C/D, uz ta F-16 Block 70 bol vyrazny upgrade oproti povodnym planom.

    • Kalessin
     21:49 14.03.2024

     Napsal jste: Skor ci neskor bude musiet aj Slovensko kupit aspon 8 kusov. Boze tie F-16 boli tak blby napad Na to jsem odpověděl, že vám je nikdo nenabídl a vy mi ...Zobrazit celý příspěvek

     Napsal jste:

     Skor ci neskor bude musiet aj Slovensko kupit aspon 8 kusov. Boze tie F-16 boli tak blby napad

     Na to jsem odpověděl, že vám je nikdo nenabídl a vy mi odpovídáte:

     Nebola, lebo druha alternativa bol nakup/leasing gripenov C/D, uz ta F-16 Block 70 bol vyrazny upgrade oproti povodnym planom

     Tak se mi zdá, že se nějak míjíme.Skrýt celý příspěvek

     • juko
      23:34 14.03.2024

      Ani Eurofighter alebo F/A-18 nam neboli ponuknute. Neziadali sme o ne. V roku 2018 by nam ich predali bez problemov. Teraz uz je to ine, urcite by neodmenovali retoriku vlady SR ...Zobrazit celý příspěvek

      Ani Eurofighter alebo F/A-18 nam neboli ponuknute. Neziadali sme o ne. V roku 2018 by nam ich predali bez problemov. Teraz uz je to ine, urcite by neodmenovali retoriku vlady SR tymto. Ja hovorim o horizonte 2030+ kedy uz dufam Fico nebude a vlady ktore pridu po nom napravia nasu reputaciu snad.Skrýt celý příspěvek

    • Kalessin
     13:19 15.03.2024

     Juko: Tak nám v tom udělejte jasno, neboli ponuknute nebo jste o nich neziadali?

     Juko: Tak nám v tom udělejte jasno, neboli ponuknute nebo jste o nich neziadali?

     • juko
      18:10 15.03.2024

      Na zaklade ziadosti dostanete ponuku. Co je na tom tak tazke pochopit? Ako sa asi ČR dostalo k dealu na F-35? No asi tak, ze niekto z MOČR poziadal o ponuku na 24 strojov ne asi?

      Na zaklade ziadosti dostanete ponuku. Co je na tom tak tazke pochopit? Ako sa asi ČR dostalo k dealu na F-35? No asi tak, ze niekto z MOČR poziadal o ponuku na 24 strojov ne asi?

     • Badysak
      13:45 16.03.2024

      Jo požádáte o nabídku modelů stíhaček a výrobci vám nabídnou co mají a vy si vyberete podle svých možností. Nemusíte jmenovitě žádat o určitý typ tedy pokud určitý typ nechcete od ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo požádáte o nabídku modelů stíhaček a výrobci vám nabídnou co mají a vy si vyberete podle svých možností.
      Nemusíte jmenovitě žádat o určitý typ tedy pokud určitý typ nechcete od začátku.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   18:26 14.03.2024

   V době rozhodování to byl super nápad. Nicméně rozhodnout se dnes pro F-16 s tím, že tu budou všechny po roce 2030, to by už bylo zpátečnické.

   V době rozhodování to byl super nápad. Nicméně rozhodnout se dnes pro F-16 s tím, že tu budou všechny po roce 2030, to by už bylo zpátečnické.

  • starej
   19:47 14.03.2024

   nesmysl, to radeji 8ks Viperu navic kdyz uz neco

   nesmysl, to radeji 8ks Viperu navic kdyz uz neco

  • MartyX245
   13:31 15.03.2024

   Nechci malovat čerta na zeď, ale byl bych docela skeptický ohledně možnosti nákupu F-35 při současné Slovenské vládnoucí garnituře.

   Nechci malovat čerta na zeď, ale byl bych docela skeptický ohledně možnosti nákupu F-35 při současné Slovenské vládnoucí garnituře.

   • juko
    19:20 15.03.2024

    Myslel som to skor vyhladovo pre roky 2030+ kedy tu dufam ziaden fico nebude.

    Myslel som to skor vyhladovo pre roky 2030+ kedy tu dufam ziaden fico nebude.

    • HEKTOR
     22:02 19.03.2024

     juko - mám obavu že bude... robí všetko preto aby bol... na jeho mieste by som čakal a dúfal aby rusi dobili a obsadili celú ukrajinu...budeme mať spoločnú hranicu...zrazu bude ...Zobrazit celý příspěvek

     juko - mám obavu že bude... robí všetko preto aby bol... na jeho mieste by som čakal a dúfal aby rusi dobili a obsadili celú ukrajinu...budeme mať spoločnú hranicu...zrazu bude referendum že chceme vystúpiť z EU a NATO... potom požiadam slovanského brata vladimíra o nejakú tú divíziu (nech nás niekto chráni) a potom zistí že vládnuť do smrti je vlastne jeho osud...veď keď to funguje v rusku, bielorusku, severnej kórei, tak prečo nie aj na slovensku...Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   17:47 15.03.2024

   Podle mě to byl v tu dobu ten nejlepší nápad. Už jen kvůli nejlepší možné ceně s ohledem na přidanou hodnotu. To letadlo bude aktuální ještě douhá desetiletí. K tomu bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

   Podle mě to byl v tu dobu ten nejlepší nápad. Už jen kvůli nejlepší možné ceně s ohledem na přidanou hodnotu. To letadlo bude aktuální ještě douhá desetiletí. K tomu bude mít oproti F-35 poloviční náklady na provoz. A ne každý musí létat v přední linii, zázemí je také třeba něčím chránit popřípadě fungovat jako nosiš pokročilé munice pro ty vpředu.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:49 15.03.2024

    Tak ty poloviční náklady na provoz bych chtěl vidět.

    Tak ty poloviční náklady na provoz bych chtěl vidět.

    • flanker.jirka
     18:17 15.03.2024

     Nebuďte pintlich, 50% to přesně nebude je to nějakých 35-38% podle verze obou letounů. Ale nesmíte zapomenout na to, že nároky na vybavení a infrastrukturu na zemi je mnohem dražší ...Zobrazit celý příspěvek

     Nebuďte pintlich, 50% to přesně nebude je to nějakých 35-38% podle verze obou letounů. Ale nesmíte zapomenout na to, že nároky na vybavení a infrastrukturu na zemi je mnohem dražší než nároky pro provoz F 16. A to bude také slušná raketa. Když budou slováci šikovní, tak si dost pozemního vybavení mohou dokoupit od letectev, které provoz F 16 utlumují.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:25 15.03.2024

      Tak to bych taky chtěl vidět. Norové říkají že jsou s F-35 nákladově blízko provozu jejich F-16.
      Slovácí právě zjišťují jak "laciné" je zázemí pro F-16...

      Tak to bych taky chtěl vidět. Norové říkají že jsou s F-35 nákladově blízko provozu jejich F-16.
      Slovácí právě zjišťují jak "laciné" je zázemí pro F-16...

     • flanker.jirka
      11:25 16.03.2024

      Scotty
      To bych rád viděl zdroj, snad nemáte na mysli ten nesmysl na twitteru?

      Scotty
      To bych rád viděl zdroj, snad nemáte na mysli ten nesmysl na twitteru?

     • CerVus
      15:59 16.03.2024

      Tam hodně hraje roli fakt, že několik desítek let stará letadla mají prostě mnohem dražší údržbu. Amíci se s těmi svými dostali někam na 21k USD. Ale je to tím, že značnou část ...Zobrazit celý příspěvek

      Tam hodně hraje roli fakt, že několik desítek let stará letadla mají prostě mnohem dražší údržbu. Amíci se s těmi svými dostali někam na 21k USD. Ale je to tím, že značnou část flotily tvoří bloky 25-35. U nás by cena Gripenů nebo Alek také šla znatelně nahoru, když se začne ozývat jejich věk a nutnost drahých servisů. Není to ostatně i jeden z důvodů proč se budou rušit?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:52 16.03.2024

      CerVus
      Může být. Ovšem reálně F-35 má v zásadě jen dva zásadní důvody proč by měl být provoz dražší. Údržba RAM nátěru a výkonnější a složitější motor.

      CerVus
      Může být. Ovšem reálně F-35 má v zásadě jen dva zásadní důvody proč by měl být provoz dražší. Údržba RAM nátěru a výkonnější a složitější motor.

     • HEKTOR
      22:06 19.03.2024

      Scotty - "Tak to bych taky chtěl vidět. Norové říkají že jsou s F-35 nákladově blízko provozu jejich F-16. Slovácí právě zjišťují jak "laciné" je zázemí pro F-16..." - vlastne ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - "Tak to bych taky chtěl vidět. Norové říkají že jsou s F-35 nákladově blízko provozu jejich F-16.
      Slovácí právě zjišťují jak "laciné" je zázemí pro F-16..." - vlastne teraz v čr zisťujete, že prevádzka f-35 bude skoro zadarmo... osobne som zvedavý čo zistí napr. ačr pri ich používaní f-35... nezabúdajte že ani gripen nebol používaný čo sa jeho schopností týka na 100%...Skrýt celý příspěvek

    • adrems
     17:45 16.03.2024

     Atm 10/2023 - 3 státy nezávisle na sobě, Švýcarsko, poté Finsko a Kanada, použili při výběru mezi F 35 a Gripenem E, pro výpočet nákladů v rámci životního cyklu, stejnou metodiku, ...Zobrazit celý příspěvek

     Atm 10/2023 - 3 státy nezávisle na sobě, Švýcarsko, poté Finsko a Kanada, použili při výběru mezi F 35 a Gripenem E, pro výpočet nákladů v rámci životního cyklu, stejnou metodiku, kterou používá úřad GAO v USA přizpůsobených svým podmínkám. To je ta metodika, která působí jak červený hadr na naše voliče se "šokujícími náklady". Všechny 3 státy dospěly k závěru, že provozovat F 35 vyjde levněji než Gripen.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...